06.10.13, 08:35Wojciech Cejrowski (fot. Przemyslaw Jar/Wikipedia)

Cejrowski: Stary Testament rozumiem, do Nowego nie dorosłem duchowo

"W Starym są proste słowa, lubię prosty język. Lubię, kiedy Bóg mi czegoś zabrania wprost oraz coś nakazuje jako Ojciec - trochę apodyktycznie, ale zawsze z miłością. A koncepcja Boga-brata jest dla mnie trudniejsza" - mówi Wojciech Cejrowski w rozmowie z tygodnikiem "Idziemy". 

Na pytanie o niepokojące zmiany w polskim katolicyzmie znany podróżnik odpowiada: "Na ulicach widzę gołe, damskie tyłki, powypinane na mnie z reklam, obnażone biusty... To mnie nie szokuje w Amazonii, natomiast w Polsce uznaję to za zdziczenie obyczajów. W Kościele zaś szokujące jest odchodzenie od tradycji. To, że muszę szukać Rezurekcji boli mnie osobiście. Jakaś "Wigilia Paschalna" - co to jest? (...) No i boli mnie, że w miastach  nie biją dzwony, że księża nie chodzą stale w sutannach, że Komunii nie mogę przyjąć przy obrusiku, tylko na szybkom w kolejce jak po hamburgera... To mnie boli."

Cejrowski nie ma też najmniejszych wątpliwości co do aborcji, eutanazji i in vitro - uważa je za morderstwo, które trzeba karać dożywociem. 

MBW/Wpolityce.pl/Idziemy

Komentarze

anonim2013.10.6 8:42
Od dawna mi Cejrowski wyglądał na żyda... A teraz potwierdza to wprost. Stary Testament to zapis żydowskich dziejów, chrześcijanin ma obowiązek podążać za Nowym Testamentem i Chrystusem. Mówić, że nie lubi się Nowego Testamentu lub go się nie czyta, to jak przyznać się, że nie spotkało się Chrystusa. Tragedia Panie Cejrowski, tragedia!
anonim2013.10.6 8:52
Oj głupie to lewactwo... jak swojskie_lewaki i inne Grundy. pisze toto co wie, a nie wie co pisze. Takie toto jak np. Grund wypisuje takie bzdury i bełkot, że nawet odpowiedzieć się nie da - można tylko się zaśmiać, ale co się dziwić, lewacy z natury są ciemni, zacofani i nieuki, inaczej nie byliby lewakami.
anonim2013.10.6 8:58
<<Jakaś "Wigilia Paschalna" - co to jest? >> - ot niedouczony.
anonim2013.10.6 9:25
Panie Wojtku, gdyby stosować się do nauczania Jezusa, to jest ono bardziej radykalne od całego ST.
anonim2013.10.6 9:31
@Grund napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Paź 6, 2013, 8:42 rano "Od dawna mi Cejrowski wyglądał na żyda.." Zapytaj Cejrowskiego czy jest obrzezany?.A swoja drogą nie piszesz na temat!!. @swojski_lewak Bądź uprzejmy -zamknij dziub!!!.
anonim2013.10.6 9:49
Nabi: Jakbyś poczytał moje wpisy, choćby na Froum, to byś wiedział, że jestem pierwszym anty-lewakiem na tym forum. I walcze nawet z herezją wielu katolików którzy zeszli w strone socjalizmu, czyli w lewactwo. Ondraszek: Jak najbardziej piszę na temat!
anonim2013.10.6 9:49
Przynajmniej Cejrowski jest szczery. Nowy Testament jest pozorniebardziej atrakcyjny, bo jak wybierze się bardziej hipisowskie kawałki, to właściwie wyjdzie na to, że Jezus to "pierwszy socjalista" i na pewno dzisiaj walczyłby o prawa lgbt. Patrząc na NT uczciwie i całościowo jednak, wychodzi na to, że od ST jest po stokroć trudniejszy i dodatkowo twierdzi sam o sobie, że jest jego wypełnieniem.. Żeby kiedyś było mi dane zrozumieć relację między ST a NT. (byli już nawet tacy, którzy twierdzili, że Bóg w ST to Szatan, a Bóg w NT to ten dobry).
anonim2013.10.6 9:51
Nabi - to Twój post wygląda jak bzdura i bełkot, nie zawiera kompletnie żadnej treści.
anonim2013.10.6 10:01
Nie śmiałbym używać pretensjonalnego: "Panie Wojtku" ale Pana uwagi, aczkolwiek wyrażane specyficznie, dobrze świadczą o Pana religijnych i liturgicznych intuicjach :-) A Stary Testament polecam po hebrajsku (z transkrypcją fonetyczną i polskim tłumaczeniem) - można wtedy zrozumieć, co to znaczy, że "ani jedna kreska, ani jedna kropka"nie będzie zmieniona aż się nie wypełni.... absolutne, wspaniałe, prawdziwe Źródło Żywej Wiary dopełnione w osobie Chrystusa Jezusa :-) Rozumiem to Pana zafascynowanie....
anonim2013.10.6 10:09
@Grund "Ondraszek: Jak najbardziej piszę na temat!" Zgadzam się lecz niepotrzebny ten wtręt etniczny!!
anonim2013.10.6 10:11
To odwrotnie niż ja. Czytając Stary Testament odnoszę wrażenie, że do niego nie "dorosłam", bo wiele kwestii tam zawartych po prostu nie rozumiem. Nowy Testament, zwłaszcza Ewangelie, są dla mnie najważniejszym przesłaniem. Mimo to, pozdrawiam Pana Wojtka.
anonim2013.10.6 10:16
No sorki za ten wtręt etniczny. Ale w ten kontrowersyjny sposób chciałem tylko pokazać, że to prędzej żyd mógłby powiedzieć, że idzie za Starym Testamentem, ale Nowego nie czyta lub go Nowy Testament nudzi. Chrześcijanin to osoba która przede wszystkim idzie za Jezusem, czyli Ewangelią, czyli Nowym Testamentem. Dla mnie odrzucenie Nowego Testamentu, powiem raz jeszcze, to jak odrzucenie Jezusa. Tylko o to mi chodziło. Wtręt etniczny niepotrzebny, ale trudno zachowac nerwy przy tak skandalicznej wypowiedzi Cejrowskiego "Nowy Testament mnie nudzi", "Nowy Testament do mnie nie przemawia". Kim jest więc Cejrowski do którego przemawia tylko Stary Testament, a Nowy nie przemawia? No kim? Chrystus i Ewangelia do niego nie przemawiają - sam to powiedział, mówiąc w ten sposób. W tym co mówi Cejrowski widać jawną herezję.
anonim2013.10.6 10:46
Ludziska! Pan Cejrowski tak, mówi o tym Starym Testamencie bo relacjonuje swoje odczucia,. a nie decyzje. Jako katolik zdecydował się na Nowy Testament mimo iż go nie czuje. Wielu świętych nie czuło stale duchowych uniesień, wierzyło aktem woli. A po za tym, taka deklaracja pomaga osobie medialnej. JAk szumu troche więcej zrobi, to więcej zarobi, wrośnie zainteresowanie... A uwagi dotyczące kultury i tradycji trafne.
anonim2013.10.6 11:04
Troszkę go pycha odcina od całości prawdy. Każdy grzech głowny blokuje rozwój intelektualny.
anonim2013.10.6 11:26
Panie Wojtku- Mnie boli to samo co i pana! Pozdrawiam!
anonim2013.10.6 11:33
Szanuję Cejrowskiego za jego bezkompromisowość i szczerze mówiąc myślałem, że wynika ona właśnie z lektury Ewangelii. To właśnie Jezus pokazuje nam , że w chrześcijaństwie nie ma „miękkich rozdań”, że tu nie ma miejsca na „ciamciaramcia”. Chrystus wyraźnie mówi: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie”. A właśnie, p. Wojciech często powołuje się na te słowa Jezusa, więc coś tam o Nowym Testamencie wie. :) Cejrowski mówi, że Stary Testament bardziej mu pasuje, bo jest prosty i proste zasady. Ale właśnie Ewangelia to „wyższa szkoła jazdy” dla prawdziwych twardzieli, Jezus mówi: „Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.” Jezus zwraca uwagę, że kochać swoich to żadna sztuka, kochać nieprzyjaciół to jest sprawa dla DOSKONAŁYCH, można by rzec dla twardzieli. Szkoda, że p. Wojtek zalatuje „mięczakiem”, :) któremu te nauki Ewangelii nie pasują. Trzeba się za red. Cejrowskiego szczerze pomodlić, by odkrył właśnie tą „wyższą szkołę jazdy” Nowego Testamentu.
anonim2013.10.6 12:18
Albo to jakieś przekłamanie, albo prowokacja. Nie chce mi się wierzyć w tak od czapy twierdzenie Cejrowskiego. Inaczej... cóż, mogą nas jeszcze zaskoczyć niespodzianki ze strony pana Wojtka.
anonim2013.10.6 12:18
Albo to jakieś przekłamanie, albo prowokacja. Nie chce mi się wierzyć w tak od czapy twierdzenie Cejrowskiego. Inaczej... cóż, mogą nas jeszcze zaskoczyć niespodzianki ze strony pana Wojtka.
anonim2013.10.6 12:30
@lukasso BO idiotyczne jest wyznawanie katolicyzmu i uznawanie go za równy wobec innych religii. Tego teżsięmożna nauczyć od "dzikich" Oni swoje wierzenia uznają za najlepsze, my też powinniśmy. W końcu relatywiści teżuznajążę relatywizm jest najlepszy. Ogarnijta siy!
anonim2013.10.6 12:37
To zdumiewające, że Cejrowski może powiedzieć, co tylko chce, a Fronda i tak mu przytaknie i Cejrowski nadal będzie dla niej autorytetem. Teraz Cejrowski oznajmia, że nie podoba mu się Nowy Testament, co pewnie nie przeszkodzi redaktorom i użytkownikom Frondy prezentować go jako wzór katolika. Z tego, co mówi pan Wojtek, to o wiele bliżej mu do judaizmu niż do chrześcijaństwa.
anonim2013.10.6 12:56
Panie Wojciechu, pan nie dorósł do chrześcijaństwa, a nie tylko do Nowego Testamentu.
anonim2013.10.6 13:48
Koncepcja Boga brata jest całkiem do przyjęcia w Katolicyzmie. Skoro Bóg jest w TRZECH OSOBACH, i jedna z TYCH OSÓB jest OJCEM, druga SYNEM, a trzecia DUCHEM ŚWIETYM (miłością OJCA do SYNA, i SYNA do OJCA), to moje braterstwo z BOGIEM SYNEM mocniej jednoczy mnie w MIŁOŚCI do OJCA. Czy jakoś tak? Zresztą MIŁOŚĆ=DUCH ŚWIĘTY potrafi nauczyć mnie kochać NOWY TESTAMENT, który jest interpretowany obecnie wielorako, co przymnaża teorii nawet spiskowych co do życia naszego BRATA BOGA =SYNA. Czy jakoś tak? Proste jak człapanie boso.
anonim2013.10.6 13:59
Jeżeli do Cejrowskiego przemawia bardziej Stary Testament to znaczy, że nie jest on katolikiem, ale judaistą. Więc co go interesują problemy katolików?! Zresztą nie on jeden jest tym, któremu wydaje się, iż jest katolikiem: Terlikowski, i inni fanatycy też bardziej są judaistami niż chrześcijanami.
anonim2013.10.6 14:11
Okti75 napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Paź 6, 2013, 1:59 po południu "Jeżeli do Cejrowskiego przemawia bardziej Stary Testament to znaczy, że nie jest on katolikiem, ale judaistą. Więc co go interesują problemy katolików?! Zresztą nie on jeden jest tym, któremu wydaje się, iż jest katolikiem: Terlikowski, i inni fanatycy też bardziej są judaistami niż chrześcijanami." Kto ci dał prawo osadzac czyjeś wierzenia!!???.
anonim2013.10.6 14:33
Mochuelo ''byli już nawet tacy, którzy twierdzili, że Bóg w ST to Szatan, a Bóg w NT to ten dobry).'' Byli tez tacy co twierdzili ,że BÓG zarówno ST jak i Nowego jest Szatanem.Marcin Luter tak mówil,można przeczytać w jego pismach.
anonim2013.10.6 14:38
Mozecie pisac co chcecie ale mnie osobiscie w kosciele bolą te same kwestie co Pana Wojciecha...
anonim2013.10.6 16:39
@Lubiniak 100% racji! Jezus Chrystus wysoko podniósł poprzeczkę a Pan Wojciech Cejrowski wyraźnie przyznaje że "nie dorósł duchowo" do tej nauki. Oczywiście to odważna i bezkompromisowa deklaracja (taki właśnie jest Cejrowski...) ale nie odbieram tych słów jako negacji nauki Chrystusa...
anonim2013.10.6 17:36
i trudno go za to winić...
anonim2013.10.6 18:44
@tesserakt "Ciekawe, czy Kowboj pamięta, co robiono dawniej z rozwodnikami..." A co robiono?. Pan Cejrowski posiada Kościelne unieważnienie małzeństwa!.
anonim2013.10.6 19:05
A ja tam myślę, że p. Wojtek wie co mówi :)
anonim2013.10.6 22:27
Dziwi mnie, że Fronda takie wycinki kopiuje. Jak chcecie publikować poglądy Cejrowskiego, to go zaproście i niech sam coś powie/napisze. Ale przedrukowywać z tak słabych źródeł to taki "Daily Mirror" albo inne GW.
anonim2013.10.6 23:09
To się zapisz Panie Cejrowski do starszych braci w wierze z takimi preferencjami. Przyda się im taki wyszczekany agitator. Może nawet do Anti Defamation League przyjmą. A tak na poważnie, to wypada tylko załamać ręce nad religijną ignorancją Cejrowskiego, która wzmocniona jest jego niezwykłym tupetem i arogancją. Chciałby się powiedzieć "Boże broń nas od przyjaciół, bo z wrogami poradzę sobie sam"...
anonim2013.10.7 0:06
@Ondraszek A jaką to mocą Kościół unieważnia małżeństwo? Bo ja byłem przekonany, że jedynie stwierdza jego nieważność od samego początku... ale to że ono jest nieważne, to jest już od deklaracji władz kościelnych niezależne.
anonim2013.10.7 7:39
@Quis ut Deus? Masło jest maślane !.
anonim2013.10.7 10:12
I wy, mądrale macie jakieś wątpliwości, co do katolicyzmu pana Cejrowskiego? A który z was zna jeszcze kogoś takiego jak on? Czy pan Cejrowski jest za mało katolicki? Rzygać się chce jak się czyta te wasze wypociny, banda dzieciaków z kamieniami w łapkach. Wystarczyło by tupnąć, a wszyscy zwieją. Do budy!
anonim2013.10.7 13:41
chrześcijańśtwo wymaga wyzbycia się pychy; dlatego żydzi go nie przyjęli; pan Wojtek to rozumie, sam się przyznaje do swojej duchowej słabości - co mi się bardzo podoba, bo nie jest łatwo się publicznie przyznawać do ułomności - Stary Testament to za mało, żeby się nazywać chrześcijaninem...
anonim2013.10.8 16:15
Nie czaję. Co jest nie tak z Matką wszystkich Liturgii, czyli Wigilią Paschalną podczas której Chrystus Zmartwychwstaje??? Przecież procesja Rezurekcyjna jest już po fakcie Zmartwychwstania. My nie jesteśmy Żydami. Ze Starego Przymierza powstało Nowe.
anonim2013.10.8 16:20
Oczywiście gołe tyłki są obrzydzeniem. Prawda. I teraz. Myślę, że Pan Cejrowski właśnie poprzez Nowe Przymierze dotarł aż do Starego. I to jest niesamowicie głęboka wiara. Oddanie się totalne Bogu i oczekiwanie dostania czasami kijem. Jestem w stanie to przyjąć jeśli taka interpretacja nie razi autora wypowiedzi i jest zgodna z tym co powiedział.
anonim2013.10.14 12:49
"Cejrowski nie ma też najmniejszych wątpliwości co do aborcji, eutanazji i in vitro - uważa je za morderstwo, które trzeba karać dożywociem." Dlatego prawicowcy i medialno-ligislacyjny potencjał duchownych jest tak niebezpieczny. Nie należy głosować na przymierza polityczno-klerykalne, bo skończy się to atawizmem prawno-kulturalnym.