27.01.22, 13:19fot. dolnoslaska.policja.gov.pl

Cela plus! Mocne uderzenie w przestępczość korupcyjną. Zatrzymano już 21 osób w całym kraju

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w przeciągu dwóch dni uderzyli w przestępczość korupcyjną nie tylko na Dolnym Śląsku. Zorganizowana grupa przestępcza działała od kilku lat na terenie całego kraju i zajmowała się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych. Członkowie grupy wyszukiwali osoby, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. Śledztwo w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania dla dwóch osób. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w przeciągu dwóch dni uderzyli w przestępczość korupcyjną nie tylko na Dolnym Śląsku. Zorganizowana grupa przestępcza działała od kilku lat na terenie całego kraju i zajmowała się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń z ukończenia kursów zawodowych. Członkowie tej grupy zajmowali się wyszukiwaniem osób, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. „Chętnych” na takiego typu kursy było bardzo dużo i to z całej Polski.

W dniach 25-26 stycznia 2022r., dzięki wytężonej pracy operacyjnej, zatrzymano 21 osób podejrzanych o uczestnictwo w wyżej opisanym procederze. 8 osób otrzymało zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym właściciel firmy prowadzącej kursy – zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostali zatrzymani- zarzuty wręczenia korzyści majtkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami. W wyniku sprawdzeń ich miejsc zamieszkania oraz siedziby firmy zabezpieczono ponad 300 000 zł, komputery oraz dokumentację księgową. Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i menagerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu.

Sprawa jest rozwojowa. Z dotychczasowego zebranego materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń. Wartość uzyskanych korzyści to kilkaset tysięcy złotych. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec dwóch osób, w tym głównego szefa zorganizowanej grupy przestępczej.  Posiedzenie aresztowanie odbędzie się dzisiaj.

mp/policja.pl

Komentarze

Jawny2022.01.27 13:31
Złapali i zapuszkowali Anonima? Po 11 ..., rebelianta, kretynizację, dumnego geja-ateistę, AAAtomka ?! Jeśli nie, to żaden sukces. Nie ma się czym chwalić.
Anonim2022.01.27 13:45
A smoki były w tej bajce??? 😁😁😁
Jawny2022.01.27 14:50
Nie, nie było. Tylko głodny wilczur hrabiego. Hrabia to straszny PIS-owiec. Gdy się dowiedział, że wilczur jest za Tuskiem, to mu nie daje żreć. No i wilczur wyje.
Nie ma zmartwienia!2022.01.27 13:48
To są starocie! Cuchną trumna. Połowa z nich nie doczeka kolejnego zwycięstwa PiS-u. A nawet, to ich to dobije.
Anonim2022.01.27 13:59
I tak się właśnie pocieszaj...😁😁😁
😁😁😁2022.01.27 14:24
Szabes już jutro! L' chaim!