16.04.20, 17:35Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców/YT/Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

TYLKO U NAS! Cezary Kaźmierczak, ZPP: Jeżeli zamkniemy gospodarkę to możemy zamknąć też państwo

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Gospodarka ma wracać powoli na swoje tory. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadają luzowanie norm kwarantanny dla gospodarki już po 19 kwietnia. Jak Pan to widzi?

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców: Oceniam to bardzo pozytywnie. My o to właśnie od dwóch tygodni apelujemy. Chcemy, żeby powstał plan stopniowego odmrażania gospodarki. No i to jest jakby odpowiedź na ten apel. Jesteśmy zadowoleni z tego, że ten plan będzie ogłoszony. Zobaczymy jeszcze oczywiście, jak będzie on wyglądał w szczegółach. Na pewno nie jest proces na tydzień czy dwa. W naszym planie, który ogłosiliśmy wprowadzane zmiany powinny łącznie zająć od 8 do 10 tygodni. Powinny się one odbywać stopniowo, ale najważniejsze jest to, że się one rozpoczną.

Czy chodzi o to, że w tym czasie, o który Pan mówi, cała gospodarka i wszystkie sektory miałyby wrócić do normalnego funkcjonowania sprzed wybuchu pandemii?

To jest nierealne. Gospodarka w tym okresie zacznie funkcjonować. Nie będą jeszcze możliwe imprezy masowe powyżej 50 osób, ale wydaje mi się, że z zachowaniem tych nowych zasad bezpieczeństwa z pewnością mogą wrócić usługi, gastronomia, handel. To może wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie wróci to natomiast do poziomu obrotów sprzed pandemii. To wymaga dużo dłuższego okresu czasu.

RMF dotarł do informacji co do kolejności wprowadzania zmian luzujących zasady kwarantanny. Podano, że najpierw powinny być poluzowane zasady kwarantanny w sklepach wielkopowierzchniowych, galeriach, że powinny ruszyć sklepy, fryzjerzy, drobne usługi.

To jest racjonalne. My to samo postulowaliśmy.

Z kolei minister Szumowski mówi i pokazują to informacje i dane spływające ze świata, że ten wirus jest trochę inny od poprzednich. Chodzi o to, że ciepłe miesiące nie powstrzymają epidemii, ponieważ w krajach gdzie temperatury są wysokie, epidemia koronawirusa też istnieje. Więc usługi turystyczne na pewno nie będą mogły wrócić do normy.

Nie chcę się wypowiadać na tematy medyczne, bo nie mam do tego żadnych kompetencji, natomiast z punktu widzenia biznesowego niemożliwe jest przywrócenie usług turystycznych w tak krótkim okresie. Po prostu wakacje w tym roku będą w Polsce.

Minister Szumowski mówi, że kolonie i obozy w tym roku też nie będą możliwe.

To z całą pewnością. Zanim gospodarka wróci do stanu sprzed pandemii musi upłynąć od dwóch do czterech lat. Tak to szacujemy. Ja na to patrzę zdroworozsądkowo i myślę, że stanie się to jednak dopiero w momencie, kiedy pandemia zostanie zduszona całkowicie. Będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy będzie szczepionka. Musimy się nauczyć z tym żyć i funkcjonować przez jakiś czas, dopóki tej szczepionki nie będzie. Bez zduszenia pandemii i bez szczepionki, gospodarka nie przetrwa i dojdzie do załamania państwa, a wtedy będą wielokrotnie większe koszty i więcej ofiar niż z powodu pandemii. Finalnie, ja nie widzę możliwości, żeby całkowicie to opanować bez szczepionki, ponieważ dochodzi do zakażeń ze strony osób, które nie mają objawów choroby i nie wiedzą, że są chore.

Z dostępnych już informacji wynika, że średnio na 2.5 dnia przed wystąpieniem objawów osoba zakażona już zaraża innych. Nie mamy więc wielkich szans zabezpieczenia się przed zakażeniem koronawirusem. Z kolei fińscy naukowcy udowodnili, że wirus ten może unosić się w powietrzu nawet do kilku minut. Inne źródła podają, że na przedmiotach może się on utrzymywać nawet do kilku dni.

Jeżeli się popatrzy na te statystyki, no to jednak więcej jest w tym histerii niż rzeczywistego zagrożenia.

Uważa się, i mówił też o tym minister Szumowski, że niestety większość z nas zostanie zarażona koronawirusem i będziemy musieli to przechorować.

Jeżeli zamkniemy gospodarkę, to możemy też zamknąć Polskę. Trzeba się nauczyć z tym żyć przy możliwie najmniejszych stratach. Trzeba wrócić do pracy i dopingować naukowców na całym świecie, żeby wynaleźli skuteczną szczepionkę przeciwko temu wirusowi, bo ostatecznie to tylko to wydaje mi się skutecznym narzędziem, żeby zagrożenie całkowicie wyeliminować. Na ograniczenie ilości zakażeń są oczywiście różnego rodzaju sposoby i z tego co widać, to Polska sobie nie najgorzej radzi.

Co Pan uważa na temat tego, o co apeluje opozycja, żeby znieść 500 plus, 13-tą emeryturę czy też inne programy społeczne?

Do tego prawdopodobnie dojdzie. Ja również jestem zwolennikiem, żeby zrezygnować z nowych programów socjalnych z wyjątkiem 500 plus na drugie dziecko i kolejne. I prawdopodobnie niektóre programy społeczne będą musiały zostać zlikwidowane.

A dlaczego 500 plus na pierwsze dziecko nie?

Te programy przyniosły pewne efekty w zakresie demograficznym. Załatwiło to też bardzo ważną sprawę społeczną, czyli skrajną biedę wielu dzieci. To jest niezaprzeczalne i ta pomoc tutaj dla tych najbiedniejszych powinna być bezwzględnie kontynuowana, natomiast obawiam się, że przy obecnej sytuacji na takie formy jak 500 plus na pierwsze dziecko i 13. czy 14. emerytura nas po prostu nie stać. Nie ma co się z tym oszukiwać. I tak Polska musi zwiększyć deficyt. Musimy się zadłużyć i wszyscy muszą jakieś koszty tego ponieść. Ja nigdy nie byłem zwolennikiem tych pozostałych programów, ale 500 plus od drugiego dziecka popieraliśmy od samego początku. Nie byliśmy natomiast zwolennikami tych pozostałych. Nie protestowaliśmy jakoś dramatycznie, skoro były na to pieniądze, ale teraz tych pieniędzy zwyczajnie nie ma.

Jeśli chodzi o 500 plus na pierwsze dziecko, to młode małżeństwa chyba mają trochę trudniej niż rodziny, które spodziewają się już drugiego dziecka i kolejnych?

Jeżeli chodzi o funkcje demograficzne tego programu 500 plus od drugiego dziecka, to on ma tutaj zastosowanie, bo z pierwszym dzieckiem w Polsce nie ma problemu. Pierwsze dzieci się rodzą, bo rodziny mogą sobie na to pozwolić. Natomiast problem jest już z drugim i z kolejnymi. I tu jest cała filozofia w tym, jak skłonić Polki, żeby chciały rodzić drugie dziecko i następne. I to jest jeden z elementów, który to wspomaga.

Kwestią rozstrzygającą jest to, ze duża część PiSu traktowała 500 plus na pierwsze dziecko jako formę obniżenia podatku celowego dla rodzin z dziećmi. Obecnie na tego typu obniżenie podatku nas nie stać.

A jakie jest Pana stanowisko w kwestii zawieszenia płacenia składek ZUS? Czy należałoby znieść ten podatek dla wszystkich na okres 3 miesięcy, jak to zapowiadał pan prezydent po rozmowach z premierem Morawieckim i panią wicepremier Emilewicz?

Ja uważam, że to powinno dotyczyć tylko sektora MSP. W przypadku korporacji nie widzę takiej potrzeby, ponieważ ich na to stać i też było podjęte takie ustalenie na spotkaniu z przedsiębiorcami u pana premiera Morawieckiego, żeby się kosztem tego kryzysu podzielić – 40% pokryłby budżet państwa, 40% biznes i 20 % pracownicy. I w tym kierunku trzeba iść. Ja też jestem zwolennikiem podejścia, żeby dotyczyło to firm, którym spadły znacząco obroty. Nie powinno to być stosowane do firm, którym obroty nie spadły. Bardzo ważne jest przy tym to, że powinno się to odbyć bez zbędnej biurokracji i na bazie oświadczenia, nie zaś na bazie kontroli przed. Kontrole powinny być przeprowadzane po, a nie przed. Wielkim mankamentem i skazą tej tarczy antykryzysowej jest to, że jest ona nadmiernie zbiurokratyzowana. To jest duży problem.

W tych programach zostały uwzględnione małe i średnie przedsiębiorstwa, szczególnie w programie tej tarczy finansowej, która na razie wygląda na wzorcową i mam nadzieję, że taka będzie. Te małe przedsiębiorstwa liczy się do 250 zatrudnionych i do 50 mln euro obrotu i jest to zgodne z klasyfikacją europejską.

A jak Pan się zapatruje na uruchamianie szkół?

To jest konieczne, jeśli ma wrócić gospodarka. Rodzice muszą przecież w większości pracować. Nie ma innej możliwości niż uruchomienie szkół. Jedno jest z drugim powiązane. Jeżeli gospodarka ma zacząć w miarę normalnie funkcjonować, to muszą też wrócić szkoły.

Jakie kryteria przy uruchamianiu gospodarki powinny zostać wzięte pod uwagę, czy sektorowe czy też wiekowe?

Z tego co widziałem na statystykach z Włoch, to osoby powyżej 70 roku życia, być może nawet 65 powinny być izolowane, ponieważ one są bardzo zagrożone. Dla niech powinny być dodatkowe udogodnienia i one powinny podlegać ścisłej kwarantannie, dopóki będzie istniała taka konieczność.

Jakie są Pana zdaniem zalety i braki tarczy antykryzysowej?

Jej głównym mankamentem jest biurokracja, która jej towarzyszy. Niestety nie udało się uwolnić rządowi od tej presji urzędniczej, od tej manii urzędniczej. W mojej ocenie w dużej mierze postsowieckiej, bo to jest „przewracanie papierów dla przewracania papierów”. Równie dobrze można to było załatwić jednym prostym oświadczeniem pod groźbą odpowiedzialności karnej i wyrywkowo je kontrolować. Ta procedura trąci trochę takimi metodami sowieckimi i to jest główny mankament.

Natomiast jeśli chodzi o tą tarczę finansową, to ja nie mam zastrzeżeń. Z tych wszystkich zapowiedzi publicznych, które są, to jest wzór robienia tego typu programów. Podobnie robi się to w krajach Europy Zachodniej. To wszystko powinno być przeprowadzane szybko na oświadczenie bez zbędnej biurokracji. Miejmy nadzieję, że zostanie to zrealizowane tak, jak jest to zapowiadane. To w dużej mierze nie tyle rozwiązuje problem, bo tego problemu się rozwiązać nie da, ale chodzi o to, żeby ta zapaść była jak najbardziej płytka przy jak najniższym bezrobociu.

Czy w obecnej sytuacji podatki należy obniżać, podwyższać, czy może pozostawić na obecnym poziomie?

Na razie zostawić na obecnym poziomie i z całą pewnością nie podwyższać, bo to nie będzie pomagało. Podatek cukrowy powinno się przesunąć do najmniej do stycznia 2021. Wprowadzanie teraz nowych podatków jest nieuzasadnione, a podatek cukrowy to jest chyba ewenement na skalę światową, bo nikt tego w tej chwili nie robi i nie podwyższa podatków.

A skąd się pojawił pomysł podatku cukrowego?

Ja myślę, że to ma przede wszystkim charakter fiskalny i rząd szukał pieniędzy na nowe programy socjalne, o których już rozmawialiśmy.

Czy Pana zdaniem po obecnym kryzysie Polska ma szanse rozwinąć się lepiej na tle innych krajów? Czy mamy takie dziedziny, w których nasi przedsiębiorcy są w stanie się wybić?

Dużo zależy od rządu. Z całą pewnością ta rywalizacja międzynarodowa i ta partia szachów pomiędzy krajami po kryzysie zacznie się rozwijać na nowo. Niektóre kraje już wyraźnie zapowiedziały, że są nastawione na obronę swojego status quo. Angela Merkel już zapowiedziała, że żaden koncern niemiecki nie zostanie przejęty przez obcy kapitał. Dla nas stanowi to pewną okazję. Jako kraj aspirujący powinniśmy postawić sobie bardziej ambitne cele. Jednym z takich celów, którym można w moim przekonaniu realizować – i my w przyszłym tygodniu ogłosimy filary odbudowy Polski, czyli na co postawić - jednym z takich filarów jest powszechny szybki inernet. To też jest związane z bezpieczeństwem teraz, ponieważ wielu ludzi pracuje dzisiaj zdalnie. Jest powszechna migracja danych. Moglibyśmy zawalczyć o to, żeby mieć najlepszy internet w Europie.

Czy ma Pan na myśli technologię 5G czy inne rozwiązania?

5G jest tylko jednym z elementów, który będzie wchodził. Jest to związane z pracą zdalną, z bezpieczeństwem i mogłaby to być jedna z dużych przewag konkurencyjnych Polski po kryzysie. My przygotowujemy obszerny dokument w sprawie tego filaru, co należy zrobić i w moim przekonaniu w ramach tego planu odbudowy potrzebna jest deregulacja na miarę reformy Wilczka. Wtedy możemy się ścigać z Europą Zachodnią, możemy szybciej się rozwijać. Tym bardziej, że inne kraje stawiają na utrzymanie status quo, co jest dla nas dość dobrą wiadomością i pewną przewagą konkurencyjną. Jeśli ktoś się nastawia na obronę, tak jak robią to obecnie Niemcy, które są bardzo defensywnie nastawione, to oznacza, że nie patrzą na to jako szansę, ale wyłącznie jako na zagrożenie. I to w biznesie zawsze skutkuje nie najlepiej. Polska musi na to trochę spojrzeć właśnie jako na szansę, żeby tą Europę zacząć gonić szybciej niż to było możliwe dotychczas. A do tego droga jest jedna, to znaczy my musimy zastosować metody, które kraje zachodnie stosowały, kiedy były tak biedne jak my.

Mam jeszcze jedno pytanie. Oglądałem niedawno wywiad z panem Wojciechem Cejrowskim. On podaje przykład ze Stanów Zjednoczonych, gdzie firma samochodowa w ciągu czterech dni przestawiła produkcję z samochodów na respiratory. Dalej Cejrowski mówi, że USA nastawia się na to, żeby dostarczyć niezbędny sprzęt na własny rynek do czasu uporania się z pandemią, a następnie ten sprzęt eksportować do Europy i zrobić z tego pewne koło zamachowe dla gospodarki amerykańskiej po kryzysie.

To chyba nie tak. Ja myślę, że biznes zawsze kieruje się zyskiem. Są przemysły w Stanach Zjednoczonych, które są ściśle nadzorowane przez rząd, jak chociażby przemysł zbrojeniowy. Ta branża rzeczywiście czymś takim się kieruje, ale to jest wymuszone przez rząd. Przemysł zbrojeniowy jest tam całkowicie prywatny, ale jednocześnie nie odejdzie na milimetr od linii, którą wyznacza rząd.

Ameryka rzeczywiście tak się rozwijała. Do czasów prezydenta Hoovera to był kraj zamknięty, izolacjonistyczny, który nie dopuszczał w ogóle niczego z zewnątrz. Dopiero, kiedy za czasów Hoovera Amerykanie zbudowali swoje wielkie koncerny, wielkie instytucje finansowe i wielkie przedsiębiorstwa, wtedy dopiero dopuścili jakąkolwiek konkurencję z zewnątrz. Teraz tam już tak nie jest. Tutaj ja jestem zupełnie spokojny o nas, ponieważ moce wytwórcze tego sprzętu w Polsce natychmiast się ujawnią i zorganizują. Tym bardziej, że amerykańska firma, która robi jedne z najlepszych respiratorów na rynku, opublikowała na swojej stronie internetowej dokładną technologię ich produkcji. Każdy może to pobrać za darmo i nie potrzeba robić żadnych badań, żeby uruchomić produkcję. Wydaje mi się, że to natychmiast na świecie się upowszechni. Każdy będzie mógł je produkować i w Polsce takie inicjatywy także są.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Zniesmak2020.04.17 12:07
Ten jegomość ciągle bredzi. Ktoś mu podpowiada?
Alarm2020.04.17 10:13
Jakie otwieranie gospodarki????Czy wy nas wszystkich checie zabić? Zapomnieliście zwały trupów w Bergamo? Zapomnieliscie zwały trupów w USA? Chcecie nas wszystich wydać na śmierć?wpuścić dzieci do szkół, ludzi do sklepów zeby znowu zaczęła sie rozprzestrzeniać zaraza pustosząca nasz kraj? Mało wam trzysta trupów????IZOLACJA!!!!całkowita IZOLACJA!!! w tym kierunku powinni iść rzadzący. I zamknąć wszystko do wygaśniecia zarazy.Plus całkowity zakaz opuszczania domów, ew tylko w pełnych kombinezonach biohazard, najlepiej z butlami z powietrzem!
anonim2020.04.17 8:59
www.youtube.com/watch?v=IHgnZjGDV0E&t=334s
Matka Polka2020.04.16 23:14
Wara z łapami od programów społecznych. Wywaliliście ludzi na bruk (49 tys. upadłości w MARCU) - to jedyne pewne pieniądze w niejednej rodzinie!
GłosPuszczy2020.04.17 10:05
W Polsce mamy bardzo zasobne śmietniki.
Poznanianka2020.04.16 22:54
Do wszystkich oczekujących na zbawienną szczepionkę (w tym ministra zdrowia): "szczepi się ludzi zdrowych, aby nie zachorowali"! To jest oczywiste dla każdego rozumnego człowieka! Zdaniem ministra zdrowia - podobno wszyscy jesteśmy "zakażeni" i możemy zarażać, bo "chorujemy bezobjawowo". Dlatego myśląc logicznie nie powinniśmy być szczepieni, a LECZENI - czyli konieczna jest odpowiednia terapia i leki, a nie oczekiwanie na na szczepienia obligatoryjne o jakich marzy Minister (nawet wbrew woli obywatela)! Proponuję włączyć MYŚLENIE, bo to nie boli i przypominam, że najbardziej "zabójczy" dla organizmu i układu odpornościowego jest STRES! PS. We Włoszech w październiku 2019 r. zaszczepiono tysiące starszych osób na grypę!
65+2020.04.16 22:25
"Z tego co widziałem na statystykach z Włoch, to osoby powyżej 70 roku życia, być może nawet 65 powinny być izolowane, ponieważ one są bardzo zagrożone. Dla niech powinny być dodatkowe udogodnienia i one powinny podlegać ścisłej kwarantannie, dopóki będzie istniała taka konieczność." Szanowny Panie, Pana należy izolować i to natychmiast i nie dopuszczać do żadnych wypowiedzi i decyzji! Cały rok będziesz Pan ludzi izolował? Kryterium wiekowe? A to z jakiej racji taka dyskryminacja? Nie wszyscy 65+ są schorowani i zagrożeni! Może tak otoczyć opieką młodych chorujących poważnie, po przeszczepach, cukrzyków, chorujących onkologicznie itp. Zostawcie seniorów w spokoju - oni sami sobie najlepiej poradzą! Szlag mnie trafia jak słyszę o tej fałszywej trosce.
anonim2020.04.16 21:59
POWRÓT CHEMTRAILS NAD POLSKĄ - rozmowa z Panem Arturem www.youtube.com/watch?v=yj9VTMmgQmI
GłosPuszczy2020.04.17 10:15
A co mnie obchodzi co ma do powiedzenia jakiś tam pan Artur. Ja tylko słucham co ma do powiedzenia mój sąsiad, pan Mietek.
Pytajniczek2020.04.16 21:09
17. Dane osobowe są chronione przez prawo, ale musisz udostępnić je aplikacji kwarantannowej. 18. Wybory są tajne, ale jak wypełnisz kartę do głosowania przy wyborach korespondencyjnych musisz podać swój pesel. 19. Wirus żyje na różnych powierzchniach przez dwie godziny, albo cztery, albo sześć, nie, albo 28 dni. 20. Wirus utrzymuje się w powietrzu do kilku godzin lub czas z czapki wzięty, a bezpieczna odległość to 1,5 albo 2 metry, albo 4, albo 8 albo rzut beretem. 21. Należy mieć czyste szyby i widoczne tablice rejestracyjne ale nie wolno myć samochodów. 22. Należy dbać o bezpieczeństwo, ale nie można wymienić kół na letnie. 23. Na otwartym cmentarzu wirus zabija (bo to teren zielony), ale nie Kaczyńskiego. 24. Zamknięte są lasy i parki narodowe bo tam niebezpiecznie, ale jak już musisz się przewietrzyć to idź na spacer w centrum miasta. 25. Po Świętach powoli będziemy uruchamiać gospodarkę, ale w maju rządzący planują ogłosić klęskę. 26. PKB w 2020 roku spadnie ok. 3%, ale w 2021 wzrośnie o ok. 5%. 27. Możesz wyjść na spacer z psem, ale jak nie masz psa to albo sobie kup albo siedź w domu. 28. W Biedronce może przebywać 15 osób jednocześnie + załoga, ale w kościele o powierzchni x razy większej 5 osób i ksiądz. 29. Rząd jest przygotowany na każdą ewentualność, ale jak nie jest przygotowany to napisze ustawę w 15 minut. 30. Sanepid jeszcze nikogo nie wyleczył, ale każdego może ukarać. 31. Od lat żyjemy wolni, w demokratycznym państwie prawa , ale musimy ukrywać się w domach przed wojskiem i milicą jak Żydzi na za okupacji hitlerowskiej. 32.Bezdomni nie są badani ani nie podlegają domowej kwarantannie ze względu na to, że są bezdomni. Wszystko jest jasne. Czego jeszcze nie rozumiecie?
anonim2020.04.17 0:42
Pytajniaczk genialnie ten absurd w którym żyjemy opisałeś. Dziękuję za poprawienie humoru, nie mogę przestać się śmiać.
Pytajniczek2020.04.16 21:07
Co już wiadomo w związku z tzw. pandemią: 1. Nie wolno wychodzić z domu, ale w razie potrzeby możesz. 2. Maski wcale nie pomagają, ale dokładnie od 16.04 należy nosić szaliki lub maski, bo wtedy zaczną pomagać. 3. Sklepy są zamknięte, ale sklepy budowlane są otwarte. 4. Wirus ten jest zabójczy, ale w zasadzie to nic strasznego. 5. Rękawiczki nie pomogą, ale są potrzebne żeby wejść do sklepu. 6. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polek i Polaków, ale jeszcze ważniejsze jest przeprowadzenie wyborów. 7. Wirus nie wpływa na dzieci, ale dzieci są w ogromnym niebezpieczeństwie. 8. Nie ma odpowiedniego sprzętu, ale w razie potrzeby będzie go wystarczająco dużo. 9. Istnieje wiele objawów, ale w ponad 90% przebieg jest bezobjawowy. 10. Możesz nie wiedzieć, że jesteś zarażony i zarażać innych ale test ci nie przysługuje dopóki nie zaczniesz mieć typowych objawów. 11. Nie możesz sam iść do starszych krewnych, ale możesz zamówić im dostawę kurierem, który ma kontakt z setkami ludzi dziennie. 12. Mandaty nie są w żaden sposób prawnie uzasadnione, ale mogą ci wlepić mandat 30 tys. 13. Nie ogłoszono stanu wyjątkowego, ale władze zachowują się tak, jakby był. 14. Nie ma aresztu domowego, ale nikt nie powinien wychodzić. 15. Po powrocie z zagranicy wszyscy są objęci przymusową 14- dniową kwarantanną, ale nie kierowcy ciężarówek. 16. Duża część przypadków zakażeń dotyczy osób wracających zza granicy, ale ściągamy je do kraju samolotami. cdn
Asia2020.04.16 20:12
Kościół cienko przędzi. Nycz (i oczywiście rydzyk) żebrze o wsparcie. Amen.
Lewacka Kretynizacja Świata2020.04.17 0:45
Twój mózg też cienko przędzie hehehehehehehe
Asia2020.04.16 19:58
Zaraz, zaraz a gdzie raport antoniego ? Miał być po świętach. Amen.
CiążąSłoniowa2020.04.16 21:12
Mniej wiecej co pół roku, od paru lat, Antoni miewa bóle parte , ale jeszcze nie może go urodzić.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.16 19:29
UWAGA!!! Nie odpowiadajmy temu cynicznemu dywersantowi, Polakożercy, "Po 11 NIE BADZ OBOJETNY", „ladychapel” i parę innych. Jego komentarze świadczą o opętaniu, albo o chorobie psychicznej (albo i jedno, i drugie). W każdym razie o patologicznej nienawiści do Polski, Kościoła i PIS-u. Rozumiem, że każdy normalny odruchowo chce mu coś odpowiedzieć, ale to nie ma najmniejszego sensu: obelgi go cieszą, bo to masochista; ponadto wtedy ma pretekst, by obłudnie wybrzydzać na "chrześcijańską miłość bliźniego". Logika na niego nie działa, bo potrafi, po żydowsku, zawsze odwrócić kota ogonem. Niech, pod różnymi pseudonimami, dyskutuje sam ze sobą. Miejmy swą godność, nie zniżajmy się do jego kloacznego poziomu. Można - i trzeba - modlić się za jego nieszczęsną duszę, która jest na prostej drodze do potępienia wiecznego, i to na własne życzenie.
Alarm2020.04.16 19:22
ABSOLUTNIE nie mozna "otwierać" gospodarki a tym bardziej granic bo za tym tzw otwarciem stoją tysiace bezbronnych ofiar! To jest śmiertelnie niebezpieczne! Juz teraz, nocami,wojskowe ciężarówki wywożą trupy do lasów i tam je grzebią, a co będzie jak otworzycie gospodarkę????Przypomnijcie sobieco wydarzyło się w Bergamo i te dziesiątki tysiecy trupów w USA! To chcecie nam zafundować???Należy wszystko zamknąć a ludziom kazać chodzic nie tylko w maseczkach i przyłbicach, ale i pełnych kombinezonach biohazard aż do zakończenia tej straszliwej pandemii! Każdy.Dosłownie każdy powinen być odizolowany od innych, także rodziny. Opieka nad małymi dziećmi wyłacznie poprzez foliowe namioty wyposażone w rękawice. To jest cena naszego zycia! Bo pomrzemy!Wszyscy!!!!!
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.16 19:33
A seks tylko w pełnych lateksowych kombinezonach. Dla facetów niebieskie, dla laseczek różowe. To tak aby nie dochodziło do pomyłek.
Nina2020.04.16 19:06
Obecna władza to nic tylko demolowanie Polaków i okradanie Polaków an każdym polu... tylko koryto i nepotyzm ich interesuje.
Bewq2020.04.16 19:05
Ta epidemia dobitnie pokazała nieudolność rządu na wielu płaszczyznach...
imiennik2020.04.16 18:46
Czy ten pan posiada jakieś wykształcenie? Wszędzie go pełno.
Tomek2020.04.16 18:38
Ten "przedsiębiorca" nie rozumiiii, że właśnie dzięki takim programom jak 500 Plus ci wszyscy sklepikarze mogą sprzedawać swój towar.
Nina2020.04.16 19:08
Przestań pisać bzdury tylko poczytaj chociażby raport GUS o rosnącej biedzie.
Tenula2020.04.16 20:34
Słusznie! Rząd stanowczo stwierdza,że wszystkie programy społeczne zostana utrzymane. To one pozwolą wielu rodzinom przejść przez koronakryzys. Wg tych tzw. " przesiębiorców" 500+ ,emerytyuar + to rozdawnictwo. Ale jak w celu ratowania ich tyłków rząd wydaje setki miliardów - to juz nie krzycza o rozdawnictwie. Mądry przedsiębiorca wie,że dobrostan pracownikóqw i klientów przekłada sie na wi ekszy popyt i ich zyski. Tylko tuman uważa,że jak jemu dają pieniądze - to dobrze ,jak innym to źle. Moralnośc Kalego. Co do biedy to jest oczywistym,ze te programy społeczne dratycznie ja zredukowały. Wiem cos o tym bo od wielu lat działam w organizacji charytatywnej.
Polak2020.04.16 21:29
W takim razie czemu odsetek rodzin znajdujących się poniżej tzw. progu ubóstwa drastycznie wzrósł właśnie od momentu wprowadzenia pisowskich programów "społecznych"?
czekam anonim2020.04.16 18:30
@anonim Podałeś stronę w jęz. angielskim, więc bądź uprzejmy i ją tu przetłumaczyć.
Tfu2020.04.16 19:32
Jakbyś nie rzucał kamieniami na szkołę to byś to sobie sam przeczytał. W artykule pisze, że w 2017r, 2018,2019 roku dobowa ilosć zgonów we włoszech np to około 1300 na dobę. W 2020, ze sławetna hekatombą w Bergamo- nadal dodbowa liczba zgonów we Włoszech to ok 1300 osób. wnioski sam wyciągnij. Aha..mówią że we Włoszech niesłychanie spadła ilosć zgonów na grypy i zawały serca.
No shit asshole ...2020.04.16 20:07
- "Jakbyś nie rzucał kamieniami ..."- If you wouldn't suck men's dicks in public you could pretend you are just another lonesome fag.
PO - polityczny, cuchnący trup2020.04.16 18:24
Jest jeden sposób, żeby zamknąć te lewackie szczekaczki: oddać eksperymentalnie władzę na rok opozycji (to tylko takie głośne myślenie, a nie poważna rada). Niech rządzą i pokażą, co potrafią, skoro tacy mądrzy. Wówczas to PIS patrzyłby im na ręce. Obawiam się, że rozwaliliby by i rozkradli Polskę bardzo szybko i skutecznie. A na koniec pożarliby się nawzajem. Podkreślam: to tyko taki gedanken Experiment (wzorem Einsteina). W realu byłoby to zbyt kosztowne i wręcz tragiczne dla Narodu... Zatem: zamknijcie mordy, lewackie pieski. A jak wam tu tak źle, to droga wolna. Kto was tu (poza wirusem) trzyma?
Maria Blaszczyk2020.04.16 19:04
No ale przynajmniej część dzisiejszej opozycji miała już władzę. Dodam, ze była to ta część, której szczerze nie cierpię - konserwatywny neoliberalny beton, liżący Kościołowi tyłek, pozwalający coraz bardziej panoszyć się faszolstwu, mizoginiczny, islamofobiczny i homofobiczny, który oddał za bezdurno oświatę i kulturę. Tylko że w owym czasie pozycja Polski na arenie międzynarodowej rosła, cały demokratyczny świat zachwycał się polskim cudem, światowa prasa bya najprzychylniejsza w historii polska gospodarka, mimo kryzysu, cały czas rosła, korupcja się zmniejszała, powstawały fajne autostrady i obwodnice itd... Nic nie rozkradli i nic nie rozwalili, a te lata były najlepsze w polskiej historii.
Swan2020.04.16 21:20
@Maria Błaszczyk cyt. "Nic nie rozkradli i nic nie rozwalili, a te lata były najlepsze w polskiej historii." -zmień psychiatrę..
Maria Blaszczyk2020.04.16 23:19
Och, cóż za merytoryczna wypowiedź, ktoś się nie zgadza z Tobą, to należy go zdeprecjonować i zasugerować chorobę psychiczną. To się nazywa klasa... Lepiej powiedz, które były lepsze. I jak rozkradali, jak w arunkach kryzysu Polska się bogaciła? Przecież to logiczna niemożliwość.
Olej2020.04.16 18:17
Powinno się uruchamiać gospodarkę - produkcję z dobrowolną izolacją pracowników, tak jak w sytuacji społeczeństwa zmilitaryzowanego. Forma dobowej aktywności zakładów ze zmianowością ich funkcjonowania. Kontrole sanitarno-epidemiologiczne na granicach w tym kontrola wwożonej do Polski żywności tak pod względem chemicznym jak i mikrobiologicznym. Przywracanie lokalnych rynków żywności z producentami zaopatrującymi dany region lub obszar. Wewnętrzna kontrola jakości produktów rolno spożywczych, z uwzględnieniem ich szkodliwości zdrowotnej, zawartości substancji szkodliwych dla zdrowia. Podniesienie norm zabezpieczających produkcję rolno spożywczą przed papraniem jej chemią i substancjami wysoce szkodliwymi dla zdrowia ludzi. Dotyczyć powinno sektora produkcji przemysłowej. Poza tym szybkie wdrażanie powszechności testów sprawdzających i szybkiej wykrywalności zagrożenia w formie prewencji tak aby precyzować stan zakażenia poszczególnych grup społecznych i miejsc. Tylko wtedy będzie możliwość kontrolowania sytuacji i zapobiegania łączenia się ludzi zakażonych ze zdrowymi.
anonim2020.04.16 18:15
Dla tych, którzy potrafią czytać wykresy ze zrozumieniem: https://www.euromomo.eu/ A o co naprawdę chodzi: Cała akcja ma na celu wprowadzenie szczepień Gatesa - - głupka bez wykształcenia - będą one tak działać jak i jego beznadziejny system - komunikaty będą podobne: - instalacja wirusa zakończona pomyślnie - - czy aktywować wirusa - - nie chcesz aktywacji zakup licencję na kwarantanne: - 14 dni - 200USD - 28 dni - 399USD ... tego chece rząd i mikroster Szumowski !? PRAWDZIWYM ROZWIĄZANIEM JEST LEK DLA CHORYCH, NIE SZCZEPIONKA Nie jestem przeciw szczepieniom, ale szczepionkami wolnymi od toksyn (rtęć, alu, ???)
Maria Blaszczyk2020.04.16 19:06
Ani rtęć ani aluminium nie są toksynami. Cieszę się, że mogłam Cię uspokoić.
Tfu2020.04.16 19:25
Są.Zwłaszcza jak dostana się do organizmu. Duzo wagarowałeś w podstawówce, panie przemądrzały?
Maria Blaszczyk2020.04.16 23:13
Ja wagarowałam???????????? Toksyny to, z definicji, "substancje trujące pochodzące z roślin, zwierząt, grzybów lub bakterii". https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/toksyny;3987805.html
anonim2020.04.17 0:35
TĘPA DZIDO, GARKOTŁUKU Z HOLANDII, PRZEWIJAJ PODOPIECZNYM PIELUCHY.
ZERR02020.04.16 22:48
Niestety są toksynami. Również w formie dodawanej do preparatów nazywanych "szczepionkami". BTW tylko osoby naiwne albo niespostrzegawcze mogą przypuszczać, że bogacze, czyli bydło upierające się aby ludzkość " zdepopulować, nie użyją tej drogi dystrybucji trutki na ludzi.
Maria Blaszczyk2020.04.16 23:12
Nie. Toksyna to, z definicji, "substancje trujące pochodzące z roślin, zwierząt, grzybów lub bakterii".
ZERR02020.04.16 23:47
To są żonglerki słowami z ukrywaniem istotnego sensu.
Maria Blaszczyk2020.04.16 23:54
Ale to nie ja uprawiam "żonglerki słowami" i ja nazwałam od czapy aluminium i rtęć "toksynami"... To ktoś zupełnie inny. Wiesz, jeśli będziemy nazywać rzeczy słowami, które oznaczają zupełnie co innego, np. "zarodki" "dzieciątkami", "controlled flight into terrain" "zamachem" albo "osoby nieheteronormatywne" "sektą", to rzeczowa dyskusja stanie się zupełnie niemożliwa. Ja widzę i rozumiem, że chciałbyś tego uniknąć. Ale ja wręcz przeciwnie.
legrandbleu2020.04.17 9:10
I znowu miejskie legendy i Archiwum X ...stajesz bardzo blisko płaskoziemców :)
antymarksista2020.04.16 18:01
Możemy dziękować polskim władzom i Opatrzności Bożej, że koronawirus obchodzi się z naszym krajem łagodnie. Nie wiem, czy wszyscy czytelnicy wiedzą, że działania niemieckich landów w zakresie walki z koronawirusem są kalką polskich decyzji. Jeśli występują różnice, to tylko te które dotyczą ilości centymetrów odstępu pomiędzy ludźmi. Z takim potencjałem, a właściwie minimalnym bilansem strat śmiało można planować przywracanie mechanizmów gospodarczych do stanu sprzed ogłoszenia pandemii.
Jaskółka2020.04.16 18:15
Działania niemieckich landów w zakresie walki z koronawirusem NIE są kalką polskich decyzji. Po prostu na Polsce testują rozwiązania, na nasz koszt i nasze ryzyko. Jeśli świnki morskie nie zdechną, wprowadzają u siebie.
antymarksista2020.04.16 18:36
Przekora ignoranta świadczy jedynie o umysłowym lenistwie, a nie wiedzy. Nie zbyt optymistycznie rokuje na przyszłość.
Polak2020.04.16 17:56
Kaźmierczak rozpaczliwie liczy że nikt nie zauważy że jak pokazuje przykład Niemiec zamknięcie gospodarki w żaden sposób nie oznacza zamknięcia państwa. Rzecz jasna Niemcy przez ostatnie 5 lat nie miały komunistycznego rządu zajętego rozkradaniem państwa i rozdawnictwem. Nie mają też pisowskiej mafii gotowej pozabijać dowolną ilość Polaków byle tylko parodia wyborów odbyła się w maju, w, jak sami przyznają, samym środku pandemii i przewidywanym szczycie zachorowań.
ktoś tam2020.04.16 18:33
Taaa... Czyli najlepsiejsze stan wyjątkowy i likwidacja partii opozycyjnych. Podoba mi się. Co raz lepiej rozumiem co determinowało postępowanie gen. Franco i Pinocheta. Kto to wrzeszczał: "ulica i zagranica"? Aaaa... rewolucyjne totalniactwo co się kwalifikuje pod paragraf zdrady stanu.
Dam2020.04.16 19:15
Terminu "ulica i zagranica" użył dla propagandowych ataków na opozycję Zenon Kliszko, najbliższy współpracownik Władysława Gomułki, podczas kampanii wymierzonej w opozycję po wydarzeniach marca 1968 roku. Ty używasz go w takim samym celu. No ale w końcu jesteś za partią, która jest pełna mentalnych spadkobierców po PRL, więc wszystko się zgadza.
RakNieboRak2020.04.16 22:45
Opozycja 68 roku to byli oderwani od koryta stalinowscy zbrodniarze i kaci narodu polskiego, usiłujący zbałamucił łatwowierny naród, aby oszukani ludzie pomogli wrócić do władzy ich prześladowcom. Jeśli śmiesz wystawiać opinie kto jest z PRLu, to właśnie ta opozycja i jej następcy.
Marian2020.04.17 7:44
Tak wlasnie było!Byla to kłótnia narodowych komunistow z zydokomuna o dobrze platne stanowiska w gospodarce narodowej.
Sonia2020.04.16 18:46
W Bawarii odbyły się wybory korespondencyjne ,świadczenia u nich są także ,a przecież PIS tam nie rządzi.Czy wybory w Bawarii były parodią ? a świadczenia socjalne w Niemczech to rozdawnictwo ?
Dam2020.04.16 19:18
Bawaria ma dziesięciolecia doświadczenia w organizacji takich wyborów, my nie mamy żadnego. Poczta polska ma często problem w dostarczeniu listu na czas (o czym samemu się wielokrotnie przekonałem), myślisz, ze da radę dostarczyć 20+mld kart?
Polak2020.04.16 21:28
Porównujesz Bawarię z organizacją i doświadczeniem z pisowską niekompetencją? Naprawdę? Zanim będziesz się dalej ośmieszaj najpierw sprawdź o czym właściwie piszesz. I jakie skale próbujesz porównywać.