10.11.15, 15:57

Co będzie robić prezydent Andrzej Duda w Święto Niepodległości?

Msza za ojczyznę, wręczenie odznaczeń państwowych, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza - to punkty obchodów Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie. W Białej Podlaskiej prezydent weźmie udział w uroczystościach lokalnych.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski uważa, że 11 listopada należy zapomnieć o bieżącej polityce. - Święto Niepodległości ma łączyć. Bieżąca polityka może dzielić, może różnić. Natomiast Święto Niepodległości jest świętem Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział PAP.

Podkreślił, że uroczystości w Warszawie z udziałem prezydenta są kontynuacją i oznaką trwałości wypracowanej przez polskie państwo formuły obchodów.

- Rozpoczną się one o godz. 9 mszą świętą za ojczyznę w kościele św. Krzyża w Warszawie. Następnie prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 10.30 w Belwederze wręczy odznaczenia państwowe. W Belwederze przewidziano wystąpienie prezydenta - powiedział minister Kolarski.

Później w eskorcie szwadronu szwoleżerów prezydent uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie o godz. 12 odbędzie się uroczysta odprawa wart. Tu także przewidziano wystąpienie prezydenta. Następnie Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent wzniesie "toast za Niepodległą" - powiedział minister Kolarski. - Na tę uroczystość zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, lokalnych społeczności, które prezydent odwiedził podczas kampanii wyborczej, przedstawiciele Polonii i Polaków mieszkających za granicą i osób, które niedawno otrzymały polskie obywatelstwo - powiedział.

Późnym popołudniem w Białej Podlaskiej prezydent weźmie udział w uroczystości nadania nazwy rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego. Następnie weźmie udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych. Zaplanowano wystąpienie prezydenta.

- To wsparcie inicjatyw wspólnotowego świętowania na ulicach miast - mówi minister Kolarski. - Udział w uroczystości zorganizowanej oddolnie, społecznej inicjatywie jest symbolicznym gestem, którym prezydent pokazuje, że dobrze, aby święto miało taki charakter - powiedział Wojciech Kolarski. Ocenił, że w Polsce rośnie liczba miejsc, w których obchody się odbywają. 

bg/prezydent.pl

Komentarze

anonim2015.11.10 16:13
tak , w tych sprawach jest niezawodny : kościół , obchody i pochody - tu ma pewną swobodę - ale żeby już sam coś postanowić - ręce opadają - pogratulować 51,5% wyborców - trafny wybór
anonim2015.11.10 17:04
Szkoda, że nie weźmie udziału w marszu niepodległości. Może kiedyś nastanie Prezydent łączący wszystkich Polaków ponad podziałami.