04.12.18, 16:26zdj. screen Youtube/Radio Maryja

Co z partią o. Rydzyka? Wp.pl: Dokumenty już w sądzie

Portal Wirtualna Polska poinformował, że do warszawskiego Sądu Okręgowego wpłynął wniosek o rejestrację nowego ugrupowania politycznego o nazwie "Ruch Prawdziwa Europa". Za partią stoi założyciel Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk. 

Wniosek, wraz z potrzebnymi do rejestracji dokumentami, wpłynął w ubiegłym tygodniu do stołecznego sądu. Pełnomocnikiem ugrupowania jest europoseł Mirosław Piotrowski. To właśnie polityk, blisko związany z Radiem Maryja i Telewizją Trwam, złożył wniosek o rejestrację nowej partii. 

Pierwszym celem byłyby przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowanie o. Rydzyka liczy na ok. 18 proc. poparcia i 7-8 mandatów w PE. Jedynką ma być Andrzej Jaworski, były poseł PiS i b. wiceprezes PZU, który wystartowałby z Mazowsza. Na liście możemy znaleźć również takich polityków, jak Jan Szyszko- były minister środowiska, eurodeputowana Urszula Krupa, posłanki Gabriela Masłowska i Anna Sobecka oraz wspomniany wcześniej europoseł Mirosław Piotrowski.

Co ciekawe, nie pada nazwisko byłego szefa MON, Antoniego Macierewicza, który w mediach założonych przez toruńskiego redemptorystę czuje się "jak ryba w wodzie", ponadto ma być, według niektórych mediów, jedną z "kości niezgody" między PiS a o. Tadeuszem Rydzykiem. Zakonnikowi z Torunia nie przypadła ponoć do gustu decyzja o usunięciu Macierewicza z rządu. 

"Rozgrywałby to w PiS. I grałby tylko na siebie"- przekonuje anonimowy rozmówca Wp.pl, pytany, dlaczego były minister obrony nie znalazł się na "liście Rydzyka". 

Kierownictwo PiS ponoć wie już o nowej inicjatywie dyrektora Radia Maryja. Według Wirtualnej Polski, Jarosław Kaczyński dowiedział się pod koniec ubiegłego tygodnia o złożeniu dokumentów w sądzie. 

yenn/Wp.pl, Fronda.pl