12.02.19, 13:13zdj. screen Youtube/WSensie TV

Co z pomnikiem Mazowieckiego? Karczewski: Gdybym był prezydentem Warszawy...

Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, goszcząc dziś w RMF FM był pytany m.in. o ostatnią wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy na temat budowy pomnika byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. 

Słowa prezydenta wywołały spore kontrowersje. Przeciwna takiej formie upamiętnienia premiera Mazowieckiego jest m.in. działaczka opozycji demokratycznej czasów PRL, obecnie- doradczyni prezydenta Dudy, Zofia Romaszewska, która stwierdziła, że "Mazowieckiego nie lubi", a prezydent Andrzej Duda, zapewne ze względu na młody wiek, być może nie zna w pełni realiów lat 50. i działalności Mazowieckiego z tamtego okresu. 

"Jak pan wie, miałem być kandydatem na prezydenta Warszawy. Gdybym został prezydentem Warszawy, na pewno wyraziłbym zgodę i byłbym razem z tymi, którzy chcieliby wybudować taki pomnik"- w taki sposób do wypowiedzi prezydenta odniósł się marszałek Senatu. 

Karczewski zaznaczył, że nie postąpiłby w tej sprawie tak jak Platforma w kwestii budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

"Na pewno tutaj wykazałbym bardzo dużą życzliwość"- podkreślił Stanisław Karczewski. 

Polityk był pytany również o sprawę Kazimierza Kujdy i informacji na temat współpracy prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z SB. RMF FM informowało dziś nieoficjalnie, że Kujda podał się do dymisji. 

"Nie znam dokładnie sytuacji z panem prezesem. Znam pana prezesa, świetnie mi się z nim współpracowało, bardzo rzetelny człowiek, ale jeżeli ma taką przeszłość, jeżeli ta przeszłość okaże się prawdziwa, to powinien zrezygnować z funkcji, jeśli to jest prawdą. W naszym środowisku nie ma świętych krów"- zaznaczył marszałek. 

Gość RMF FM ocenił, że sprawa Kujdy jest pokłosiem wydarzeń z 1992 r. 

"Gdybyśmy mieli przeprowadzoną lustrację, mieliśmy wiele za sobą. Jestem zwolennikiem lustracji. Byłem, jestem i zostanę zwolennikiem lustracji. Uważam że ona powinna być przeprowadzona dogłębnie, we wszystkich środowiskach. Tutaj powiem to, co może pana zaskoczy, również w środowisku kościelnym, również w środowisku nauczycieli akademickich"- powiedział polityk. 

yenn/RMF FM, Fronda.pl

Komentarze

igor2019.02.12 19:59
PAD zawsze będzie kochał Unie Demokratyczną
Hanna2019.02.12 17:47
Jeżeli Mazowiecki ma swoich zwolenników w Warszawie to pomnik powinien powstać Każdy ma swoje sympatie. Ważne , żeby miał kto tam składać kwiaty i palić znicze.
kosa2019.02.12 14:44
Chyba jako żółwia na placu jakiegoś przedszkola... innego pomnika nie powinien mieć
Bawełna Polityczna2019.02.12 14:41
Na tle awantury o pomnik Kaczyńskiego, widać klasę polityków PiS i jednocześnie maliznę i gnojarstwo polityków PO. Nic dziwnego, że wartościowszy elektorat PO szuka formacji na którą mogliby głosować. Ci o mniejszych wymaganiach spoglądają na Biedronia a wcześniej na Petru.
kibic2019.02.12 13:48
Panie Marszałku, pomnik Mazowieckiego to stawiaj sobie w swoim ogródku !!! A nas Polaków nie wkurzaj Pan idiotycznym pomysłem pomnika "grubej kreski" w przestrzeni publicznej. PAD błądzi, ale Pan powinien znać historię i "zasługi" Mazowieckiego.
Andrzej Malik2019.02.12 13:43
Ale p. Kujda zawsze trafiał na takie stanowiska, gdzie lustracja nie była wymagana. Przypadek? Nie sądzę.....
Alojzy Cedzidlo2019.02.12 15:29
Pan to wie wszystko .... To co pan sądzi ? Podejrzewam ,że Pan powie ,,KACZYNSKI " Bo niby kto Schetyna ?
Andrzej Malik2019.02.12 18:01
Wyjątkowy bełkot, nawet jak na Ciebie :-)