25.06.18, 11:51Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

Co z referendum w sprawie konstytucji? (SONDAŻ)

Wyniki sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla "Dziennika Gazety Prawnej" są optymistyczne dla prezydenta Andrzeja Dudy. Polaków zapytano w badaniu, czy wezmą udział w zaproponowanym przez prezydenta referendum w sprawie zmian w Konstytucji RP. 

Prawie 60 procent respondentów zadeklarowało, że weźmie udział w proponowanym przez głowę państwa plebiscycie. Badanych poproszono także o ocenę pytań referendalnych. 51, 6 procent ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec pomysłu, by Konstytucja gwarantowała członkostwo Polski w Unii Europejskiej, natomiast 48,4 proc. poparło tę propozycję. 53,9 procent jest za wpisaniem 500 Plus do Konstytucji. 46,1 procent badanych wyraziło przeciwne zdanie. 

Aż 58 procent respondentów zadeklarowało chęć wzięcia udziału w referendum w sprawie konstytucji. 9,5 proc. ankietowanych zdecydowanie nie zamierza uczestniczyć w plebiscycie, 13,6 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", a na opcję "trudno powiedzieć" zdecydowało się 18,9 proc. Na łamach "DGP" podsumowano, że jeżeli frekwencja była tak duża, jak pokazuje sondaż, referendum byłoby wiążące. Co więcej, wyrównany zostałby rekord frekwencji z plebiscytu z 2003 r., kiedy to Polacy wyrazili zgodę na wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Jak na razie eksperci wolą jednak zachować ostrożność. 

Prezydent Andrzej Duda chce, aby referendum odbyło się w dniach 10-11 listopada b.r. Zgodę na rozpisanie głosowania musi wyrazić Senat.

yenn/DGP, Fronda.pl