07.05.19, 16:34(fot. screen)

Cyniczny pokaz Tuska na Uniwersytecie w Poznaniu

- Uniwersytety to przestrzeń publiczna, bez której żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać; „gorączka” wokół słów jakie przed kilkoma dniami padły na UW przysłania istotę problemu; kluczowe jest pytanie o to, ile wolności jest na polskich uczelniach - powiedział Donald Tusk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

- Kilka dni temu rozpętała się burza po jednej z wypowiedzi na Uniwersytecie Warszawskim, byłem tam świadkiem i uczestnikiem tego zdarzenia. Co ciekawe gorączka polityczna wokół słów, które tam padły przesłoniła moim zdaniem istotę problemu. Otóż kluczowe pytanie dziś brzmi, ile wolności na polskich uczelniach, po co nam tak naprawdę uniwersytety? Czy uniwersytety (…) mają możliwość realizować w pełni misję organizowania życia publicznego poza wykładami, misje organizowania ludzi o różnych poglądach i udzielania im gościny, aby te różne, nie zawsze pasujące innym poglądy wygłaszać - mówił Tusk.

- Kiedy uświadamiamy sobie, że uniwersytety to gwarancja wolności, to przestrzeń publiczna bez której tak naprawdę żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać - powiedział.

- Polska będzie wolnościową demokracją, o jaką walczyliśmy, dopóki nikt nikogo nie będzie prześladował i gnębił - mówił były premier.

- Burza wokół przemówienia (Jażdżewskiego - red.) nie miała miejsca w innych europejskich stolicach. Inna informacja obiegła praktycznie cały świat. Informacja o tym, że została zatrzymana i przesłuchiwana autorka pewnej grafiki, kontrowersyjnej Matki Boskiej z tęczą w tle - stwierdza.
Głęboko wierzę, że trzeba szukać za wszelką cenę - zarówno w murach uczelni, jak i u nas w Polsce i w Europie - tego, co łączy i tego co wspólne -  mówił Tusk podczas centralnych uroczystości jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

- Ta dość nienowa myśl wywołuje ciągle bardzo duże i zaskakujące mnie samego emocje - żeby się łączyć a nie dzielić - dodał.

Były premier przytoczył także słowa Ignacego Jana Paderewskiego, w które - jak zaznaczył - głęboko wierzy.

- Powiedział, że żadne stronnictwo ojczyzny nie zdoła odbudować, do tego dzieła trzeba jedności i zgody wszystkich, miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie, do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc zespołu; niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza wolna żyć będzie po wsze czasy - podkreślił Tusk.

 I mówi to osoba, która sama dzieli. Niewiarygodne!

 

bz/wpolityce.pl

Komentarze

ada2019.05.8 15:51
Żałosny pajac.
Marta2019.05.8 13:08
Nikogo już nie nabiorą te jego głupie uśmieszki i won z kraju..do Unii i zająć się sprawami Brexitu do którego doprowadził..
joanna2019.05.8 12:24
Na komentarze o "mądrości" sprzedawczyka, karierowicza D. Tuska szkoda czasu i miejsca!!! Ale że tak dostojny i zasłużony Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wybrał go sobie na autorytet intelektualny - to kuriozum!!! Po strajku nauczycieli, kiedy przekonaliśmy się na własne oczy, ilu w tym środowisku jest - proszę wybaczyć dosłowność - prostaków, nieuków i zwykłych prymitywów, otwiera się nowy tragiczny obraz standardów umysłowych uniwersytetów. Najpierw Uniwersytet Warszawski, który w swoich murach dopuścił do głosu D. Tuska, a wcześniej zwykłego chuligana wiecowego z plugawym przesłaniem, a teraz Uniwersytet Adama Mickiewicza znieważa swoją godność i godność Senatu Akademickiego obecnością na prymitywnym wiecu - dla zmylenia opinii publicznej zwanego "wykładem" - D. Tuska zaprzedanego niemieckiej polityce, drwiącego z własnej Ojczyzny. Czy to oznacza, że na Uniwersytetach Polskich nie ma już kadry naukowej tylko same Tuski i Timmermansy? Hańba! po stokroć hańba!!!
Stanisław2019.05.8 11:27
Strzeżcie się wilków w owczej skórze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Oto największy "intelektualista Europy", kolejny "mędrzec", "autorytet" moralny, niedoszły profesor doktor habilitowany manipulacji i kamuflażu. Byłby "wybitnym" naukawcem (tak - naukawcem), gdyby nie polityka i "dziejowa misja" (określona przez pewne środowiska).
Jakiej demokracji na uczelniach chce bronic Tusk?2019.05.8 8:18
Prof. Krzysztof Jasiewicz został wyrzucony z PAN za twierdzenie, że "Żydzi sami zapracowali na Holokaust". Następny przykład ,,demokracji na uczelniach'' jakiej broni Tusk to Dariusz Ratajczak, pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego (wcześniej – Wyższej Szkoły Pedagogicznej) na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym. W 1999, po wydaniu Tematów niebezpiecznych, zbioru esejów historyczno-politycznych, zawierających m.in. omówienie poglądów związanych z liczbą ofiar Holokaustu, zawieszony, a następnie wydalony z Uniwersytetu Opolskiego z zakazem pracy w zawodzie nauczycielskim na 3 lata, podjął pracę stróża nocnego w jednej z opolskich firm. Równocześnie wytoczono mu proces sądowy o złamanie art. 55 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Sprawa została umorzona wyrokiem Sądu Okręgowego w Opolu. Ratajczak został zaszczuty przez ,,Gazetę Wyborczą" i najprawdopodobniej zamordowany przez agenta Mossadu. O odmowach wynajmowania miejsc na uczelniach dla organizacji prawicowych nie wspomnę. Kwintesencją PO i jej przystawek jest bezgraniczna, faryzejska obłuda.
To_było_tak, to_było_tak2019.05.7 23:30
panowie : policzmy głosy !
tolo2019.05.7 22:15
Koniec pięćsetki w rankingu wyższych uczelni, czy można się dziwić?
anonim2019.05.7 21:37
"...........Tej lawiny już nie zatrzymacie..." " Historia, głupcze Historia".....
Leon2019.05.7 21:33
Niejaki Tuskodebil jeżdzi po polskich "uniwersytetach" i bełkocze coś bez ładu i składu.
Stefan2019.05.7 21:30
Ustawa o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej i własności obywateli polskich przed grabieżą Art. 1.1. Zobowiązuje się Radę Ministrów do oświadczenia, że Rzeczpospolita Polska nie zadośćuczyni żadnym roszczeniom, kierowanym pod adresem Polski przez środowiska żydowskie, a odnoszącym się do tak zwanej własności bezdziedzicznej. autor - Michalkiewicz
Magda Lenka2019.05.7 21:05
Europejczyk Tusk swoim wystąpieniem w Poznaniu tłumaczy, że swąd ulic Paryża, dym z Katedry Notre Dame, popisy tłustych LGBT na marszach w Berlinie, permanentne obrażanie katolików i szanowanie islamistów, to jest nowoczesna Europa i on nie rozumie jak można tego nie akceptować. Dla niego "polskość" to ciągle nienormalność.
helena2019.05.7 20:58
do kogo ten wyklad ten nafaszerowany sorossojudokomunizmem, nienawiscia do POLSKI i POLAKOW niszczacy wszystko co z prawda,dobrem zwiazane w normalnych warunkachw normalnym demokratycznym kraju powinien za zdrade i niszczenie POLSKI POLAKOW dawno by siedzial i jemu podobni widzimy jaka w naszym kraju jest wychodowana elita skad tylu 'zepsutych, " bezpciowcow w kadrze uczelnianej ,kulturze nauce i we wszysykich urzedach ,.NIECH OCKNA SIE MLODE RODZINY NIECH WYSYLAJA SWOJE POCIECHY DO SZKOL KATOLICKICH TAM I WARTOSCI OPROCZ NAUKI SA PRZEKAZYWANE.BOZE CHRON NAS OD TAKICH POLACZKOW JAK DZIKOOKI RUDY
dumny Polak2019.05.7 20:54
Czy cyniczny wyklad ryżego voksdojcza o demokracji nie wygląda podobnie jak opowieści panienki lekkich obyczajów o moralności?
Ryszard Olejniczak2019.05.7 20:51
"Otóż kluczowe pytanie dziś brzmi, ile wolności na polskich uczelniach, po co nam tak naprawdę uniwersytety?" To sformułowanie mogłoby nawet mieć sens gdyby zmienić jedno tylko słowo a mianowicie - "otóż kluczowe pytanie dziś brzmi, ile rozumu na polskich uczelniach, po co nam tak naprawdę uniwersytety?" Niestety tempo spadania na koniec listy w światowych rankingach jest, w przypadku polskich uniwersytetów, proporcjonalna do tempa rozwoju celebrytologii. Więc po co komu będą jeszcze niezadługo potrzebne takie uniwersytety . Kwestię trybuny dla agitatora wyszkolonego na magistra na przez PRL-owskich speców od tzw. historii, można przecież, załatwić znacznie niższym kosztem.
dumny Polak2019.05.7 20:50
Demokracja jest wyłacznie wtedy, kiedy na "apolitycznych" uczelniach takich jak UW czy UAM głos mogą zabierać jedynie lewacy z totalnej targowicy tacy jak krul eurokolchozu,kopara,schetynescu,raduś z chobielina,celebryci medialni z żydowskich i hitlerowskich szczujni, celebryci, koderaści oraz inni tytani intelektu. w innym przypadku jest faszyzm i nacjonalizm. PS Czy krul eurokołchozu jest tytanem intelektu,patriotą, Polakiem,czy cieciem makresli? Czy Gdańsk jest jeszcze polskim miastem , czy hitlerowskim?
Edi2019.05.7 20:39
Podczas jednego z objawień fatimskich , 13 lipca 1917 r., Matka Boża ukazała dzieciom przerażającą wizję piekła. Następnie zwróciła się do nich z dobrocią i smutkiem: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie”.
stahu2019.05.8 0:28
Dzień Boży- Szabas to świętujesz tak jak uczył i świętował z uczniami Jezus Chrystuus ??? Może mylił się co ?
Edi2019.05.7 20:13
LEWACKIE DEMONY ATAKUJĄ - NIE WYPUSZCZAJMY Z RĄK RÓŻAŃCÓW - TO MODLITWA EGZORCYSTYCZNA !
M.2019.05.7 22:00
O boze... O jezu... Pokonales mnie na argumenty i wielkie litery, kundlu
asia2019.05.7 19:58
Jakie u nich piękne słowa o tolerancji , żeby za chwilę w czynach pokazać na czym ona polega profanowanie obrazów, czy porównywanie katolików na Uniwersytecie do świń to jest wymiana poglądów , to jest tolerancja? Jeżeli społeczeństwo jest chronione prawem , i ktoś kto je łamie i ponosi konsekwencje jest Ofiarą ? Jakie jeszcze absurdy będą głoszone na uczelniach !
Mirek2019.05.7 19:36
A Ryży niemiecki knecht robi dalej zamęt . Ten złodziej i łgarz ma mordę nafaszerowaną sloganami o demokracji , wolności , praworządności i innych dyrdymałach a tak naprawdę jest wrogiem Polski . Wystarczy popatrzeć na jego obleśny , fałszywy , nienaturalny ryj aby zorientować się że jest to manipulator .
Beno2019.05.7 19:15
A ja myślałem, że na uczelniach wygłaszają wykłady i mądre tezy profesorowie. A tutaj jakiś magisterek, co to z trudem ukończył studia poucza profesorków i studentów. To już nie ma mądrzejszych? A on o demokracji to tyle wie co świnia w chlewiku: sześciolatki do szkół, podniesienie wieku emerytalnego, strzały do górników... Przecież on się w ogóle z ludźmi nie liczył i on o demokracji?
lol2019.05.7 19:06
Tusk po kaszubsku to burek, kundel, zostawcie tego kundla niemieckiego w spokoju (nie mylić oczywiście z owczarkiem), nawet nazwisko dostał odpowiednie :)
Toni2019.05.7 18:49
Tusk ojciec chrzesny mafii w Polsce co taka miernota może wygłaszać tylko referat dla przestępców.
Urszula2019.05.7 17:48
" I mówi to osoba, która sama dzieli. Niewiarygodne!" bzbz, chyba żartujesz. Kto podzielił Polaków na gorszy i lepszy sort? Tusk? Był taki jeden co twierdził, że kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą. Idziesz tą drogą bz? No to bierzesz niezbyt dobry przykład. Powtarzajcie te wasze łgarstwa ile razy chcecie, ale one pozostaną łgarstwami. A propos twojej, bz, sztuki pisania artykułów. Istnieje coś takiego jak etyka dziennikarska. Chyba o niej nie słyszałeś. Ale dla Frondy nie musisz wiele umieć.
Jam2019.05.7 17:29
"Otóż kluczowe pytanie dziś brzmi, ile wolności na polskich uczelniach, ...?" - Wolności do czego, panie Tusk? - Deptania wartości i pogardy dla głoszących prawdę? W takim tempie będzie jutro pan żądać będzie wolności do eksterminacji dzisiaj opluwanych. Nigdy! I proszę to sobie zapamiętać: NIGDY!
donata2019.05.7 17:25
Skoro mamy mieć taką ,,wolność'' to może Tusk odważnie pomaluje ramiona menory na kolorowo albo Mahometowi dorysuje kolorowe włosy
anonim2019.05.7 17:23
A co do Paderewskiego, to proszę nie cytować swego przeciwnika ideowo-politycznego. Przecież dla Pana polskość, podobnie jak dla Jażdżewskiego, to nienormalność, a to jak Pan potrafi łączyć i kochać, pokazał Pan totalnie lekceważąc Grzesia Schetynę!
Krzysiek2019.05.7 17:22
DLACZEGO POLACY POZWALAJĄ TEMU RUDEMU FOLKSDOJCZOWI UPRAWIAĆ PROPAGANDĘ GEBELSOWSKĄ PRZECIEŻ TO ZŁODZIEJ I ZDRAJCA POLSKI
janek2019.05.8 9:55
nadal płacą 2 złote takim trollom jak ty za wpis czy przed wyborami stawka wzrosła
anonim2019.05.7 17:18
Oczywiście ta "wolność", jak mniemam, nie obejmuje kukły Judasza.
anonim2019.05.7 17:07
A swoją drogą to paradne, aby partyjny zamordysta głosił peany na cześć wolności!
anonim2019.05.7 17:05
Uniwersytet to nie Hyde Park, Panie Tusk, to miejsce dla ludzi poszukujących i głoszących prawdę, nie zaś miejsce na propagandowy bełkot!
Ryszard Olejniczak2019.05.7 23:01
Jaki wykładowca, taki uniwersytet.
michu2019.05.7 17:04
Ile jest wolności to można sprawdzić. Co można negować a co nie, kogo można krytykować a kogo nie ;)
M.2019.05.7 17:04
Ja jednak prosze o szacunek i poklon przed Przewodniczacym RE, wybranym 27:1 przez Unie Europejska (wasza ojczyzne), który zmiazdzyl to zero intelektualne i przekupe targowa Szydlo i jej pseudo-kandydata. No i jednoczesnie o szacunek dla przyszlego Prezydenta RP, nastepcy Adriana Dpy
www2019.05.7 18:49
27:1 to nie był żaden wybór, bo wybierano wtedy figuranta, który nie odgrywał żadnej roli. Zwykły unijny pajac i tyle, który wykonuje polecenia unijnej biurokracji, bo jest usłużny i tyle.
Oświecony w wierze Mega Węża 92019.05.7 17:01
haha, strach frondelka przed Tuskiem i Biedroniem. Jak pis przegra "Srebrna" ograniczy frondelkowi przelewy? ;D
Grizzly2019.05.7 21:47
Strach? Wyrzyg raczej na szwabskiego kundla!
Michał Pasierb2019.05.7 16:59
Żenująca hipokryzja
legenda wschodu2019.05.7 16:58
Od jutra będziecie zdrapywać Matke Boska z tęczą ze ścian w całej Polsce. Tej lawiny już nie zatrzymacie...
polak2019.05.7 17:26
takiego debila jak ""legenda wschodu "'(to od putina dostajesz kase), dawno nie było ,ostatni to ten co po sejmie ze sztucznym k.../.....m latał
kibol1112019.05.7 18:09
znajdzie sie jakis samotny strzelec i bedzie po lewackich wybrykach..
Cet2019.05.7 19:18
Ty legendo wschodu Matkę Bożą albo szanuj albo odpuść, póki masz taką możliwość . Dobrze ci radzę.
anonim2019.05.7 19:22
Czy ty wiesz malutki człowieczku co mówisz? Czy wiesz do czego namawiasz okrężną drogą? Puknij się w ten pusty łeb. Jak jesteś taki mądry to jedź na wschód i tam podskakuj. Putin by ci szybko ryja zamknął.
Katolicki głos w twoim domu2019.05.7 16:57
A dlaczego nie zaproszą wielkiego polaka Kaczyńskiego? Powinni im zabrać dotacje i zamknąć te lewackie uniwersytety i politechniki. Pieniadze podatników powinny iść na katolickie szkoły, bo one uczą najleprzych naukowcow ale lewaki stale klamią za pieniadze sorosa.
Wiesław Kaloryfer2019.05.7 17:07
Tobie chyba tej katolickiej szkoły brakło, skoro nie wiesz jak poprawnie napisać słowo "najlepszych".
polak2019.05.7 17:24
ależ jesteś wykształciuch klękajcie narody
taro2019.05.7 18:12
przestan go molestowac dewiancie umyslowo-lewacki.jesli wy gnidy wprowadzacie zmiany zboczone, to my mamy je przyjmowac bez slowa, ale jak ktos z nas to zrobi, to wielki ,,nauczyciel kaloryfer,, bedzie nas poprawiac.
Franco tchorz i marionetka hitlera lubil wacki2019.05.7 16:55
Boli zadek pisiorki, że Donek jeździ po świecie, przyjmują go z honorami, a kaczor czy moraw co najwyżej mogą pojechać na uczelnie rydza, ale i tak wcześniej muszą go wycałować w zadek i dać parę milionów z pieniędzy podatników? hahaha
polak2019.05.7 17:23
hahaha--poznać głupiego po śmiechu jego ----tyś taki sam """polak""jak ten ryży czopek
aktorka2019.05.7 18:42
brawo polka ten glupek tylko pokazuje ze nie ma nic wspolnego z rozumem
diki2019.05.8 7:26
nie wiem co cię boli ...generalnie ból odczuwało społeczeństwo jak za PO było okradane... (a wolności ograniczane, np. akcja widelec) a kto tam kogo gdzie przyjmie i jakiego "baka" puści ..jest mało istotne... a twoje zadnie można napisać tak ...boli zadek PO że PiS tyle VAT-u odzyskał ...i akurat takie zdanie ma sens... a twoje zdanie ? cóż można napisać ? na klakierów złodziei się patrzy jak na idiotów