21.04.20, 13:20Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP/YT/Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Andrzej Sadowski: Zapaść gospodarcza jest jak trzęsienie ziemi. Liczy się czas!

Rząd Zjednoczonej Prawicy w związku z epidemią koronawirusa w Polsce opracował szereg rozwiązań mających pomóc przedsiębiorcom w tym niezwykle trudnym okresie. Jakie są wady i zalety tzw. Tarczy Antykryzysowej? Jak wygląda sytuacja polskiej gospodarki? Jaka może być sytuacja polskich firm po kryzysie? O tym wszystkm rozmawialiśmy z Andrzejem Sadowskim, prezydentem Centrum im. Adama Smitha, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej. Poniżej pierwsza z trzech części tej rozmowy. 


Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Panie Prezydencie, pandemia koronawirusa na świecie i w Polsce już spowodowała ogromne straty w gospodarkach i będzie powodowała kolejne. Walka z tym wirusem jest szczególnie ciężka. Kraje europejskie takie jak Austria, Czechy czy Dania zapowiadają poluzowanie zasad kwarantanny dla gospodarki. W Polsce również i premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, że po 19 kwietnia rozpocznie się łagodzenie obostrzeń kwarantanny dla przedsiębiorców. Jak Pan widzi możliwości wprowadzania takich zmian w naszym kraju?

Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP: Sama zapowiedź bez przedstawienia planu nie ma znaczenia. Hasła są dobre w czasie kampanii wyborczej.

W czasie zapaści liczy się czas reakcji, podobnie jak w przypadku trzęsienia ziemi. Zamiast walki z czasem jest on marnowany. Zapaść pokazuje fundamentalną różnicę w rozumieniu gospodarki oraz roli w niej czasu. Różnica w jej rozumieniu przez rząd jest taka, jak między księgowym a przedsiębiorcą. Arkusz kalkulacyjny przesłania rządowi realną gospodarkę. Najważniejsza w niej jest praca, z której powstaje bogactwo.

Warto, aby rząd zajął się „teoriami zmarłych ekonomistów”, które porzucił poprzedni. Polska rodzina utrzymuje się z pracy, a nie z zasiłków. Bez pracy nie ma dobrobytu społeczeństwa, a same zasiłki są niewystarczające do przeżycia polskich rodzin. Przywrócenie działalności gospodarczej jest rzeczą absolutnie konieczną do przeżycia i funkcjonowania społeczeństwa. Mikro, średnie i małe firmy dostarczają nie tylko przysłowiowego chleba, ale przede wszystkim dają pracę 6 milionom 700 tysiącom obywateli. Praca w nich jest podstawą dobrobytu większości polskich rodzin.

Jaki jest zatem stan świadomości ekonomicznej rządzących Pana zdaniem?

Fałszywy, bo przekonani są, że gospodarka stoi korporacjami, a nie, że mikro i małymi firmami. Przez trzy dekady rozdawano przywileje międzynarodowym korporacjom, równocześnie pogarszając działalność rodzinnym mikro, małym i średnim firmom. Produkcja przez nie chleba jest dla przeżycia społeczeństwa o wiele ważniejsza, niż dodatkowa produkcja pieniędzy. Jak nie będzie chleba, to nawet za dodatkowo wydrukowane pieniądze nie kupi się go. Pieniądze mają wartość tylko wtedy, kiedy istnieje realna produkcja. Gospodarka ma charakter podażowy, a nie popytowy. Najpierw muszą być dobra, a nie popyt. Jeśli nie ma realnych dóbr na rynku, to jakikolwiek popyt nie ma znaczenia. Zapaść weryfikuje wiele fałszywych do tej pory poglądów na gospodarkę uchodzących za prawdy objawione.

Do jakiej Polski w takim razie wrócimy?

Zacznę jak urzędnik: „nie da się” wrócić do Polski z pozostałościami wolności i kapitalizmu. Utrzymując dotychczasowe biurokratyczne poddaństwo przedsiębiorców nie podniesie się szybko i skutecznie polskiej gospodarki. W pamięci mam jeden z przykładów, który użył pan premier w prezentacji strategii zrównoważonego rozwoju, której z uwagą słuchałem w Pałacu Prezydenckim. Porównano liczbę godzin w roku zużywanych do rozliczenia podatków przez estońskiego i polskiego przedsiębiorcę. Z porównania wynikało, że jest to 150 do 260 godzin rocznie, czyli że polski przedsiębiorca tracił 2 godz. tygodniowo więcej niż jego estoński kolega. Czy od prezentacji strategii rządu na początku 2016 roku przedsiębiorca w Polsce w 2020 roku poświęca mniej czasu na rozliczanie podatków? Odmrażana gospodarka potrzebuje przede wszystkim oszczędności czasu. Nie może być on mitrężony na programy, z których wprost nie wynika dla przedsiębiorców redukcja obowiązków wobec biurokracji. Rząd powinien przedstawić mechanizmy, które upraszczają system, nie tylko w czasie pandemii, ale na przyszłość. Czas przedsiębiorców i społeczeństwa jest dziś w znacznym stopniu konsumowany przez rząd. Urzędową konsumpcję naszego czasu, tak jak toksyczny smog trzeba w naszym kraju zlikwidować. Jeżeli przedsiębiorcy nie zostaną uwolnieni od czasochłonnej i szkodliwej kurateli urzędników, to zapaść w Polsce przerodzi się poważny i długotrwały kryzys.


Powyższy tekst to pierwsza z trzech części rozmowy, jaką przeprowadziliśmy z Andrzejem Sadowskim. Już niedługo na naszym portalu pojawią się kolejne. Zachęcamy do częstych odwiedzin! 

Komentarze

Ekonomista2020.04.26 8:53
To nie pandemia koronowirusa spowodowała ogromne straty w gospodarkach - to restrykcje wprowadzone przez rząd !!
Wierzący2020.04.21 16:37
Oj tam oj tam Premier Moawiecki posiada co najmniej dwie tarcze którymi nas ochroni!
M.a2020.04.21 15:44
Panie Sadowski wrócimy do Polski bez Sadowskich Sorosów do Polski w której szanuje się Rodzinę, Patriotyzm , życie od poczęcia aż do śmierci.
Michał Jan2020.04.21 15:48
I klepie radośnie biedę.
targowica kaput2020.04.21 16:08
ten sadowski to nie zydek na polskim chlebie
Spier....... !2020.04.21 15:12
@pracowalem ciezko 15 lat O co ci chodzi? W Polsce ciebie nie ma, tu nie pracujesz, tu nie płacisz podatków
ladychapel2020.04.21 15:10
Dlatego Szwedzi nie wprowadzili obostrzeń dla obywateli i znów będą 500 przed katolicką Polską, tzn. dystans się nie zmieni
Michał Jan2020.04.21 15:47
500 lat temu, czyli Polska z 1520 roku. Podoba mi się ta wizja. Szwedzi najwyraźniej nie mają w najbliższym czasie kolejnych, najważniejszych w XXI w. wyborów. No i jakoś ta ich strategia zupełnie inaczej się sprawdza niż UK.
ciapaty2020.04.21 16:10
szwedzi aby bog was nie pokaral za zniewagi i bluznierstwa
pracowalem ciezko 15 lat2020.04.21 15:07
Nie mam pieniedzy na nowy komputer, stary sie prawie zepsul, a musze napisac CV zeby dostac prace. koncza mi sie pieniadze,mieszkam na wsi, . Skad mam wziac pieniadze na komputer, gdzie znajde prace, jak Urzedy pracy sa pozamykane, duzo rachunkow do zaplacenia, nie mam komputera, co my mamy robic? .Musze tez zrobic prawo jazdy - bo jest wszedzie wymagane, .. My nie zarabialismy 10 tys albo wiecej jak sedziowie, celebryci, ktorzy maja duze domy , oszczednosci, jak mamy zyc?
NaPiS2020.04.21 16:40
Oj tam oj tam. Zamiast truć na forum, włacz TV i sprawdź ile to dzisiaj swieżego trupa na koronę padło.Kogo obchodzą jakies tam wasze rachunki czy że straciliscie pracę . Korona! Korona głupcze!
ryszard2020.04.21 15:06
To dziwne ale wspólną cechą politykierów, różnej maści, jest przekonanie że akurat ich wywody nie muszą honorować zasad logiki. Jak w tym przypadku, Pan Sadowski powinien rozumieć np, że zapaść gospodarcza to jest to co może być a trzęsienie ziemi to jest to co już było. Po drugie trzęsienie ziemi dla biednego jest tragedią życia a dla wyznawców Mamony, to kolejna okazja do okradania tą tragedią dotkniętych..Po trzecie największe geszeftem dla nich jest złodziejstwo środków przeznaczonych dla dotkniętych tragedią życia. W ten sposób okradli już całą ludność Afryki i Azji mniejszej, teraz jak widać węszą w Polsce i innych kolonizowanych krajach w UE.
Michał Jan2020.04.21 14:53
Czekam na rząd, który nie będzie się chwalił, że "dzięki zwolnieniom podatkowym*, udostępnieniu uzbrojonego terenu w gminie Z, został zbudowany zakład koncernu X, w którym zatrudnienie znajdzie 10000 pracowników", a będzie mówił "dzięki odbiurokratyzowaniu gospodarki i ogólnej obniżce podatków**, na terenie całego kraju powstało 2000 zakładów zatrudniających średnio 10 osób". *) Dopłata do utworzenia oddziału JP Morgan w Polsce miała mieć wartość 20,2 mln złotych (2-5 tys. stanowisk pracy). **) Rząd p. Leszka Millera obniżył CIT z 27 do 19% mając budżet zrujnowany przez wyczyny AWS. Parę lat później śp. Zyta Gilowska zostawiła p. Donaldowi Tuskowi budżet z nadwyżką.
TO NIE FAKE NEWS ... !!!!2020.04.21 14:43
KOLEJNY SKANDAL PREZESA! od 5G wyrośnie nam, bez względu na płeć, ch.... na czole ! od RADIOAKTYWNEJ CHMURY Z CHERNOBYLA będą diznozaury w Polsce! od SZCZEPIONKEK będą nowe, gorsze "corony" ! oprócz tego, że BĘDZISZ MIAŁ CH.... NA CZOLE, BĘDZISZ MIAŁ "CIPY" WSZYTE! a CHEMTRAILS SPOWODUJĄ TSUNAMI AŻ OD PACYFIKU! I troche dobrych wiadomosci od Prezesa: Cena ropy spadła do ZERA! Budżet Kremla - ZERO! A teraz chórem: Wyklęty, powstań ludu ziemi! Powstańcie, których dręczy głód!  Bój to będzie ostatni,  Krwawy skończy się trud
Vivian Darkbloom2020.04.21 15:05
Krowy będą się prosiły a świnie cieliły! Chłop będzie spał z chłopem a baba z babą!
Vivian Darkbloom2020.04.21 14:27
Ludzie, ludzie, ludzie! Czytajta "Strategia: 5G dla Polski" na www.gov.pl, ludzie czytajta, czytajta!! Ludzie, Jezus Maria, oni chcą nam wszystkim zrobić szczepionki na koronowirusa i jeszcze prześwidrować 5G! Ludzie, ratujta, ratujta!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.04.21 14:15
@Elektor "Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze
Elektor2020.04.21 14:10
Dla pisowców nigdy dobrobyt Polaków nie miał znaczenia, liczyło się dla nich tylko uchwycenie i teraz utrzymanie koryta. Przez lata podnosili podatki, wszelkie daniny, wprowadzali utrudnienia w życiu Polaków, zdzierali z nas ile wlezie aby szastać naszą kasą na lewo i prawo dla zdobycia głosów w wyborach. Teraz kiedy jakiś wirus niby grasuje zamiast skorzystać na tej sytuacji, kiedy w innych krajach panikują to oczywiście pisowcy także panikują i dożynają naszą gospodarkę. Od Stalina takich antypolskich szkodników nie było!
JUZ NIE BEDZIE JAK BYLO2020.04.21 16:07
ICEK ZYDZIE ZAL MI CIEBIE
miki292020.04.22 9:09
PANIE" ELEKTOR" MA PAN ZATRUTĄ PRZEZ TVN ZDOLNOŚĆ ROZUMOWANIA.KIERUJE SIĘ PAN NIENAWIŚCIĄ, A NIE ROZUMEM. KIEDY PAN PRZEJRZY NA OCZY?
anonim2020.04.21 14:00
Ależ, Drogi Panie, gospodarka jest dla głupców, my będziemy przez najbliższy rok zajmować się wyborami!
Idź precz, szatanie!2020.04.21 13:35
POLACY, NIE DYSKUTUJCIE Z TYMI WREDNYMI LEWAKAMI, POGROBOWCAMI FARYZEUSZY ORAZ MARKSA, DLA KTÓRYCH WSZELKIE ŚWIĘTOŚCI, NAWET MĘCZEŃSTWO ŚWIĘTYCH JEST POWODEM DO BLUŹNIERSTW! TO TAK, JAKBY DYSKUTOWAĆ Z ICH PANEM - SAMYM SZATANEM. TAKIEMU MÓWI SIĘ KRÓTKO: "IDŹ PRECZ SZATANIE". ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE, MATKO NIEPOKALANA - BROŃCIE NAS I STRZEŻCIE PRZED SIDŁAMI ZŁA!
tomasz2020.04.21 14:22
Tytuł jak najbardziej adekwatny do tego co robi obecnie KO i ta niemiecko - rosyjska szumowina. Są zdolni dla swoich interesów rozwalić wszystko. Zaczynając od gospodarki a kończąc na wprowadzenie chaosu w państwie. Zasada piekło - zniszczenie śmierć to jest głównym mottem tej szumowiny . Dla Niemiec i Rosji są gotowi rozparcelować Polskę . Stąd blokowanie wyborów korespondencyjnych na rzecz obecnej wersji. Efektem jest utrata zdrowia i zwiększenie liczby ofiar. Dlatego nie wolno wybrać przedstawicielki szumowiny a wybrać kandydata rozsądnego. Nie może być to też przystawka PO. Mam nadzieję że przeczytacie to co napisałem.
Michał Jan2020.04.21 14:41
Ja przeczytałem, ale masz czego żałować.