29.04.13, 16:05Logo Trójki, Fot. Wikipedia

Członkowie Rady Programowej Polskiego Radia protestują przeciw udziałowi Trójki w sobotnim marszu

Polskie Radio SA wraz z „Gazetą Wyborczą” i Kancelarią Prezydenta RP zdecydowało się wystąpić 2 maja 2013 r. w roli współorganizatora imprezy, która ma wszelkie cechy kampanii politycznej.

Polskie Radio SA w żadnym razie nie powinno współorganizować przedsięwzięć, które mogą być elementem kampanii, bo publicznemu nadawcy nie wolno kreować polityki. Polskie Radio SA nie może stwarzać w tej kwestii żadnych dwuznaczności i pretekstów do uznania go za medium politycznie zaangażowane po jakiejkolwiek stronie.

Jako członkowie Rady Programowej Polskiego Radia SA informujemy, że podejmiemy działania, aby:
- ustalić, kto w spółce i na jakiej podstawie podjął decyzję o udziale Polskiego Radia w politycznej imprezie organizowanej 2 maja 2013 r.,
- doprowadzić do poniesienia odpowiedzialności przez osoby odpowiedzialne w Polskim Radiu za zgodę czy udział we współorganizowaniu imprezy, która narusza obowiązujące publicznego nadawcę zasady bezstronności i nieangażowania się w polityczne kampanie,
- poinformować międzynarodowe i polskie organizacje nadawców publicznych i stowarzyszenia dziennikarskie o złamaniu standardów i zasad niezależności dziennikarskiej w Polskim Radiu SA.

Oczekujemy podjęcia odpowiednich działań wyjaśniających, a w razie potrzeby dyscyplinarnych, przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Oczekujemy stanowiska w tej sprawie Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu i Senatu RP oraz Parlamentarnego Zespołu do spraw Wolności Słowa. Spodziewamy się, że wszystkie powołane do tego instytucje i organizacje zapobiegną i będą się przeciwstawiać w przyszłości wykorzystywaniu mediów publicznych w politycznych kampaniach.

Warszawa, 29 kwietnia 2013r.

Krzysztof Czabański, wiceprzewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia SA
Teresa Bochwic, członkini Rady Programowej PR SA
Stanisław Janecki, członek Rady Programowej PR SA

MCC/niepoprawni.pl

Komentarze

anonim2013.04.29 16:09
Słuszny postulat!
anonim2013.04.29 16:12
bardzo dobrze-wyłapać ich
anonim2013.04.29 17:47
@CP- O ile wiem to marsz jest organizowany min. przez GW która jest zaangażowna po jednej ze stron politycznych. Wygląda to tak jakby PR też się chciało zaangażować po stronie tej samej partii, a powinno być z zasady apolityczne. Nie miał bym nic przeciwko temu gdyby ten marsz organizował sam prezydent Komorowski.
anonim2013.04.29 18:58
Były premier RP Leszek Miller oraz Andrzej Rozenek obecny poseł odpowiedzialny za bezpieczeństwo kraju piszą jako szeregowi felietoniści w jednym z największych rosyjskich mediów powiązanym z putinowskimi służbami bezpieczeństwa. Nie wspominają o tym – ani na swoich stronach, ani na blogach. Po prostu piszą. O Polsce.
anonim2013.04.29 22:32
Nie dziwi. TRÓJKA to matnia czerwonych. Wystarczy przypomnieć polityczną przeszłość redaktorów, albo posłuchać programów rzekomo publocystycznych. Dokładnie jak GW.
anonim2013.04.30 4:51
@Apso ciekaw jestem kiedy ostatni raz sluchales trojki