18.04.20, 10:30Fot. via kremlin.ru, CC 4.0 / Pixabay - Visuals3D

Czy Putin umrze z powodu koronawirusa (politycznie)?

Epidemia koronawirusa może być bardzo groźna dla prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak podkreśla w swoim tekście Marc Bennets z POLITICO – uderzyła w czasie dla Putina niezwykle delikatnym, zmuszając go między innymi do odroczenia referendum, które miało zatwierdzić zmiany pozwalające mu rządzić jeszcze 16 lat.

Epidemia w Rosji może poważnie zaszkodzić Putinowi w tym niezwykle trudnym politycznie momencie. Autor przypomina, że po 23 marca w Rosji nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań spowodowanych koronawirusem. Stało się to po tym jak ministerstwo zdrowia zrezygnowało z procedur utrudniającym lekarzom weryfikację testów. Do wczoraj potwierdzono 32 tys. przypadków zakażenia, zaś 273 osoby zmarły. Ogromna większość w Moskwie.

Jak podkreśla Bennets – władze doskonale wiedzą, że niebawem będzie znacznie gorzej, a liczby podwoją się w ciągu 5 dni. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow już teraz stwierdził, że szpitale doświadczają „ogromnego napływu” zakażonych. W sieci pojawiają się filmy pokazujące kolejki karetek pogotowia, które czekają na przyjęcie ich pacjentów do szpitala pod Moskwą. Jeden z kierowców miał czekać… 15 godzin.

Sam Putin przyznał, że sytuacja z dnia na dzień jest coraz gorsza. Polecił również urzędnikom państwowym, aby ci przygotowali się na „najbardziej skomplikowane i niezwykłe” scenariusze.

Epidemia koronawirusa to dla Putina niezwykle mocny cios. Referendum mające zatwierdzić poprawki do konstytucji, które pozwalają mu na kolejne dwie kadencje na fotelu prezydenta, musiało zostać odroczone.

Tymczasem rosyjski prezydent, jak zauważa autor tekstu, przyjął dla siebie niewielką rolę jeśli chodzi o epidemię i większość odpowiedzialności za rozwiązanie kryzysu przekazał niższym urzędnikom.

Konstantin Gaze, analityk polityczny z think tanku Carnegie Moscow Center stwierdził, że Putin „tego nie czuje” i dlatego chętnie dzieli się władzą w tym zakresie – nie wie, co w takich okolicznościach jest słuszne, a co nie. Putin może się także obawiać, że będzie kojarzony przez to z porażką.

Z kolei Stanisław Szakirow z grupy RosKomSwoboda mówiąc o ograniczeniach związanych z epidemią zwrócił uwagę:

Im mniej rozwinięte jest społeczeństwo obywatelskie danego kraju, tym większa jest szansa, że rządy nie zrezygnują z tych systemów nadzoru także po zakończeniu pandemii”.

Dodał:

Pandemia daje Wielkiemu Bratu nowe możliwości”.

Co ciekawe, nikt też nie wie, gdzie w trakcie pandemii Putin przebywa. Według niektórych osób cała seria przemówień prezydenta nagrana została jednego dnia i media państwowe stopniowo zaczęły je rozpowszechniać.

Z kolei według niezależnych ekonomistów, kryzys oraz ogromny spadek światowych cen ropy może wywołać największą recesję, jaką widzieli Rosjanie. Bezrobocie może wzrosnąć z 2 do 8 milionów, a więc niemal 11 proc. rosyjskiej siły roboczej. Kryzysu mogą też nie przetrwać około 3 miliony małych przedsiębiorstw.

Sytuacja Rosjan rysuje się bardzo nieciekawie. W Moskwie, która jest najbogatszym miastem Rosji, ratusz ma płacić miesięcznie ok. 250 euro każdemu, kto straci pracę w wyniku ograniczeń związanych z pandemią. Tymczasem średnia miesięczna pensja w tym mieście to ok. 1200 euro. Autor tekstu podkreśla też, że aż 6 na 10 Rosja nie ma żadnych oszczędności.

dam/POLITICO,Onet.pl

Komentarze

ten ze zdjęcia 2020.04.20 7:49
może umrzeć - to sobowtór WWP. Prawdziwy WWP jest na zdjęciu z przybijania żółwików.
sztirlic2020.04.19 19:28
Ten też padnie
PolakNieLeming2020.04.19 13:30
Im szybciej wyzionie ducha tym lepiej dla wszystkich ludzi kochających pokój i wolność.
Ogladaj hity online2020.04.19 9:49
Czes Oglądaj 365 dni oraz inne hity kinowe w domu! https://filmvod.pl Świetna wyszukiwarka filmów oraz seriali online. Nie przegap dzisiejszego hity oglądaj online Na komputerze czy tablecie! Kosz do serwisu to 19,99 jednorazowo! Tagi:zew krwi filmvod, zew krwi vod, zenek vod, zenek filmvod zenek filmy online #naprzód online, "sledztwo spensera", "naprzód pixar"
www.2020.04.19 7:32
Wirus w Rosji spowoduje, że stare komuchy politruki KGB-owskie odejdą w zaświaty ... i skończy się poparcie dla Putena. Wtedy młodzi Rosjanie zaczną z biedy i frustracji zaczną rozważać zmianę władzy. Liznęli trochę zachodu i świata, podróżowali, a tu nagle zacznie bieda aż piszczy.
PolakNieLeming2020.04.19 14:09
Im mniej czerwonej zarazy na ziemi tym lepiej dla całej, (zdrowej na rozumie) ludzkości. Na pohybel putlerowcom ! Na pohybel czerwonej zarazie !
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.18 20:23
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://exslove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
pan franciszek2020.04.18 18:59
Tak.
anonim2020.04.18 18:29
Puta-tos z d e ch n i e od s r a cz k i!
Taka prawda2020.04.18 23:00
a twoja matka od czego ?
Ruski trollu won !!!!!2020.04.19 7:34
Ruski trollu zamilcz i won !!!!!
Donald2020.04.18 17:37
Żydzi, przestańcie kłamać ! ! !
oficer LWP2020.04.18 17:05
W 2015r wydana zostaje publikacja dotycząca efektów prac naukowców z Wuhan Institute of Virology i University of North Carolina w Chapel Hill. Dotyczy stworzonego przez nich wirusa chimery, będącego połączeniem wirusa o nazwie SHC014, który występuje w podkowcach w Chinach i szkieletu wirusa SARS, który został przystosowany do wzrostu u myszy. Badania wykazały, ze ten stworzony wirus zainfekował ludzkie komórki dróg oddechowych - "co dowodzi, że białko powierzchniowe SHC014 ma strukturę niezbędną do wiązania się z kluczowym receptorem na komórkach i ich infekowania". Świat nauki skrytykował te badania i uznał je jako niebezpieczne. Wśród krytyków byli Wain-Hobson jak i Richard Ebright, biolog molekularny i ekspert ds. Ochrony biologicznej na Rutgers University w Piscataway. Ten ostatni stwierdził: "Jedyny wpływ tej pracy polega na stworzeniu w laboratorium nowego, nienaturalnego ryzyka". Co się działo po 2015r, czy i jakie prace były prowadzone nie wiadomo.
hrabia de zurek2020.04.19 16:34
to moze general mi odpowie dlaczego ciagle musze klikac ze nie jestem robolem
ja katolik2020.04.18 16:08
Bluźniercy mają teraz uciechę, ale pamiętajcie staniecie przed Bogiem sprawiedliwym i miłosierdzia dla was już wtedy nie będzie bo innym tegoż nie okazywaliście. Będzie tam wasz płacz i zgrzytanie zębów ...
oficer LWP2020.04.18 15:48
piso-frondowskiego obłędu ciąg dalszy
Powinni wam też zmniejszyć emerytury do 1000 zł2020.04.19 9:43
To widać, ze jesteś starym lewicowym poskomuchem. Życie cię samo zweryfikuje trollu.
nikt2020.04.18 15:39
Putin będzie rządził do śmierci. Nigdy nie odda władzy. Odejść może tylko na tamten świat.
oficer LWP2020.04.18 15:57
a Kaczyński nawet po
JanP2020.04.18 14:25
Nic mu nie będzie a za chwilę będzie robił za męczennika i zbawcę Rosji.
adam2020.04.18 12:46
nie martwcie się o putina mają w pogotowiu clony gotowe
Protestant2020.04.18 12:27
Katastrofy, jakie zdarzają się ludziom nie należy widzieć jako "kary", ale jako ostrzeżenia: "W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie." (Łk. 13,1-5) Jezus dwa razy wypowiada po sobie niemal identyczną w wymowie treść. Dwukrotne powtórzenie świadczy, że wypowiadana treść jest bardzo ważna: nieszczęście jakie spotyka niektórych nie jest karą za ich ponadprzeciętną grzeszność. Ale ci, którzy są tego świadkami, mają okazję wyciągnąć wnioski i się nawrócić do Boga. Grzesznikiem jest każdy (por. Rz. 3,23), i z tego powodu w oczach świętego Boga zasługuje na śmierć (por. Rz. 6,23). Chrystus jest tym, który będąc wolnym od grzechu przyjął na siebie winy wszystkich. Aby Jego ofiara była skuteczna dla Ciebie, musisz Ty sam zdecydować o tym, że chcesz mieć życie dzięki Niemu. Jest to wieczne życie oparte o wiarę w Niego. Wystarczy - gdziekolwiek jesteś - że zwrócisz się do Niego w modlitwie, świadomy swoich grzechów i tego, co On dla Ciebie zrobił: "Ale cóż mówi: Słowo to jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. Ale jest to słowo wiary, którą głosimy. Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. Wszak mówi Pismo: żaden, kto wierzy w Niego, nie będzie zawstydzony. Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem. Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają. Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony" (Rz. 10,8-13)
wicek2020.04.18 14:56
Super. Ale myślę, że ci co nie chcą nie zrozumieją tego. Po prostu są anty i już. Groby pobielane takie.
Protestant2020.04.18 15:26
Nie musimy osądzać tych, którzy Ewangelii z jakichś powodów nie przyjmują. Ostatecznie to jest sprawa między nimi a Bogiem. Ktoś może być anty, raz i drugi, ale kiedyś Pan Bóg (Duch Święty) może go przekonać: "Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was. On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. O grzechu - bo nie wierzą we Mnie; o sprawiedliwości zaś - bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; wreszcie o sądzie - bo władca tego świata został osądzony." (J. 16,7-11)
Reytan2020.04.18 17:01
Protestanci zamordowali od XVI weku kilka milionow Polakow. Sa zawsze z Niemcami,i z Rosja przeciwko Polsce,taka V Kolumna zawsze.
Protestant2020.04.18 17:27
Czy czujesz się lepiej twierdząc, że ktoś kogoś zamordował? Ja nikogo nie zamordowałem, więc dlaczego piszesz to do mnie?
wicek2020.04.18 22:07
"Groby pobielane" tak właśnie Jezus nazwał faryzeuszy w ewangelii.
Protestant2020.04.19 10:11
Faryzeusze byli ludźmi religijnymi, ale mało zainteresowanymi prawdziwą pobożnością, opartą na starotestamentowych wzorcach. Między innymi poprzez swoją tradycję, czyli nauczanie starszych (rabinów), unieważniali przykazania dekalogu (por. Mt. 15,1-14). Postawa Jezusa wobec ludzi innych niż faryzeusze była na ogół współczująca i przychylna, nawet wobec tych, którzy uchodzili w oczach faryzeuszy za największych grzeszników, była też inna od postawy Jana Chrzciciela: "Przyszedł bowiem Jan Chrzciciel: nie jadł chleba i nie pił wina; a wy mówicie: Zły duch go opętał. Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije; a wy mówicie: Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników" (Łk. 7,33-34). Poniekąd ma więc Pan rację. W katolickim kraju mamy do czynienia zarówno z religijnymi "faryzeuszami", jak i dalekimi od Boga "celnikami i grzesznikami". Jedni i drudzy potrzebują nawrócenia. Nie mam podstaw by oceniać kto jest kim.
Reytan2020.04.18 17:03
Protestanci ZAWSZE z Komuna.
Protestant2020.04.18 12:27
@KoronaWybory "Nie ma żadnego znaczenia, czy kraj jest katolicki, czy żyje według przykazań" Twój wniosek jest całkowicie błędny. Owszem, Bóg błogosławi tym, którzy Mu ufają i Go czczą, ale nie dzieje się to na zasadzie prostego przełożenia: zrobiłeś źle - kij; zrobiłeś dobrze - marchewka. Takiego prostego schematu Bóg nigdy nie obiecywał. Prawie trzy i pół tysiąca lat temu powstała Księga Hioba, której treścią są między innymi zasady Bożej sprawiedliwości. Już na początku księgi, szatan formułuje wobec Boga zarzut: "Czyż za darmo Hiob czci Boga? Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży. Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył. " (Hi. 1,9-11) Hiob jest przez Boga obdarzany błogosławieństwem i z wdzięcznością Boga czci. Ale szatan czyni zarzut, że to interesowny "układ" między Bogiem i Hiobem. Bo Bóg rzekomo "kupuje" sobie czcicieli takich jak Hiob. Następny etap życia Hioba jest dla niego próbą, bo szatan (za przyzwoleniem Boga) odbiera mu wszystko: majątek, dzieci, a nawet zdrowie. Hiob cierpi ogromnie, ale nie przestaje czcić Boga i mieć wobec niego wdzięczną postawę. Nie będę opowiadał całej księgi. Hiob jest człowiekiem, który wielbi swego Stwórcę zarówno wtedy, gdy wiedzie mu się dobrze, jak i wtedy, gdy spotykają go nieszczęścia. Wielu ludzi zajmuje postawę przeciwną - nie chce zwracać się do Boga ani w czasach pomyślności, ani w nieszczęściu. Czy i Ty do nich nie należysz? cdn
Reytan2020.04.18 16:58
Protestanci stosuja moralnosc zydowska,i narazaja na smierc cale narody,na zasadzie odpornosci zbiorowej.
hrabia de zurek2020.04.19 16:32
dlaczego ciagle musze klikac ze nie jestem robolem?
J.P🧶2020.04.18 12:24
Czy fronda kiedyś zmądrzeje? Płycizna, że nawet kajaki osiadają.
wawa2020.04.18 11:29
Krytykują putina a tymczasem - https://www.cda.pl/video/5016746e0
wicek2020.04.18 11:16
To dla Białorusi dobra okazja, żeby zacząć uniezależniać się od Rosji i bliżej współpracować z UE i USA. Łukaszenko to wykorzysta. Druga sprawa: Daleki Wschód i Chiny. Chińczycy również nie przepuszczą okazji żeby osłabić wpływy Rosji w Kazachstanie i innych republikach azjatyckich.
man.of.Stagira2020.04.18 11:00
S T A T Y S T Y K A?... Wystarczy popatrzeć na współczynniki śmiertelności w każdy kraju ROCZNE na TYSIĄC obywateli. Wystarczy porównać ZMIANĘ tego współczynnika dla różnych krajów dla okresu 60 DNI. (ostatnich 60 dni -jedynie(!)) Na przykład przy zachowaniu o b e c n e g o podejścia do pandemii BELGIA funduje sobie wzrost rocznego współczynnika śmiertelności dla całej populacji z 11 na 1000 obywateli do 13-14 zmarłych na 1000 obywateli - ROCZNIE! (tylko na podstawie 60 DNI!) . tego nie da się zakłamać Ż A D N Ą "interpretacją statystyczną" rozumując uczciwie ergo o w s z e m: TAK minister Szumowski i PiS r a t u j ą nas przed katastrofą (na razie). . tyle
Oloo2020.04.18 11:25
Nie lękaj się koronawirusa,bądź z nami w realu. Liczymy na Ciebie i Twoja rodzinę,zgłaszajcie się do komisji wyborczych. Pomóż członkom rodziny,sąsiadom i znajomym wypełnić karty do głosowania oczywiście z odpowiednim nazwiskiem. #DUDA2020
mądry2020.04.18 11:47
Tak, a świstak siedzi i zawija
frytki i cola2020.04.18 10:51
Putin jest nie do zatopienia... na waszym miejscu martwiłbym sie o MM,AD,JK i wszystkich klakierów PiSuaru
Reytan2020.04.18 16:54
Takie zwyczajowe rzygowiny komunistyczne !
Idź do Maca2020.04.19 9:39
Jedz frytki i pij colę peowski trollu, a jak dostaniesz koronkę, to będziesz trudniejszy do leczenia z powodu chorób współistniejących.
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2020.04.19 11:27
ale debilizm, to nie choroba współistniejąca
PolakNieLeming2020.04.19 13:45
Po twoim niku i wpisie można śmiało twierdzić, że jesteś lemingiem, który bardzo chciałby zabłysnąć, ale nie ma czym, no chyba ,że głupotą bo twoja "analiza faktów" wcale nie udowadnia, że wiara w Boga jest absurdem. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że takie zatwardziałe lewactwo (dobrym przykładem jest Jaruzel) jak zdycha to woła księdza, spowiada się i chce ostatniego namaszczenia i pogrzebu z księdzem, których za życia tak chętnie się obrażało, a czasem nawet mordowało. Jestem pewien, że tak będzie i z tobą. Do łebka jeszcze nie dociera, że wiecznie młody nie będziesz i kiedyś (wcześniej, czy później) skończysz ten swój marny żywot lewaka, ateisty.
KoronaWybory2020.04.18 10:49
Koronawirus pokazuje przede wszystkim absurd wiary w Boga. Nie ma żadnego znaczenia, czy kraj jest katolicki, czy żyje według przykazań. Są ateistyczne kraje, w których epidemii praktycznie nie ma, są również kraje katolickie, w których jest armagedon. Analiza faktów pokazuje że wszystko zależy tutaj od społeczeństwa, lekarzy, naukowców i od ślepego losu. Na żadnym etapie nie widać tutaj jakiejkolwiek nadprzyrodzonej interwencji. Wszystko postępuje zgodnie z regułami pandemii, bez żadnych cudów, czy nadprzyrodzonych negatywnych, bądź pozytywnych zdarzeń. Wirus atakuje każdego, bez względu na wyznanie, moralność, poziom wykształcenia, czy majątek. Kościoły pozamykane i nagle okazuje się że bez religii można żyć, że księża w czasie kryzysu są bezradni, a jedyna nadzieja w naukowcach, lekarzach i dyscyplinie społecznej
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.18 11:10
To wszystko jest oczywiste, no przynajmniej dla mnie. Dziwi mnie coś innego. Totalna abdykacja KK. Co jak co to ale kościół powinien czuć się jak ryba w wodzie w czasie kryzysu. Ludzie bojący się o zdrowie, życie, pracę są idealnym targetem Są narzędzia (np.frądla), a tu cisza, te same pierdowate artykuły o niegnijących świętych i kłopotach Putina. Coś mi się wydaje, że KK faktycznie przestał istnieć. To smutne, bo z KK jest zdecydowanie weselej :((
Marian2020.04.18 14:44
Spokojna czacha Jonasik.Kościół ma sie znakomicie bo my ktorzy tworzymy kościół tak sie mamy.
Styki2020.04.18 14:59
"...Sa ateistyczne kraje gdzie epidemi nie ma"----- jasne , np ateistycznych Chinach. Lekarz potrzebny od zaraz.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.18 15:23
To super. Trzymajcie się!
Reytan2020.04.18 16:53
Ateistyczni komunisci sa wrogami calej ludzkosci. A aktywni ateisci musza byc pozbawieni POLSKIEGO przeciez obywatelstwa.
nikt2020.04.18 20:20
Smutne jaki ty głupi i ślepy jesteś. I kto ci płaci za pisanie tych bzdur?
Nimrodel2020.04.19 12:22
Myślisz jak dziecko