14.09.17, 11:55Zdj. Platforma Obywatelska RP, lic. CC BY SA 2.0, wikimedia commons

Czy urzędnicy PO-PSL to poplecznicy mafii VAT?

Rząd i prokuratura wypowiadają wojnę mafiom VAT! Czy urzędnicy PO-PSL dopuścili się w tej sprawie zaniedbań? Zbada to specjalny zespół prokuratorów. 

Śledztwo prowadzone przez białostocką Prokuraturę Regionalną zostało rozszerzone. Śledczy sprawdzą nie tylko problemy we wprowadzaniu odwróconego VAT na elektronikę w 2015 r., ale również to, jak rząd PO-PSL przeciwdziałał wyłudzaniu VAT we wszystkich branżach. Poinformował o tym rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, Paweł Sawoń w rozmowie z DGP. Jak powiedział prokurator Sawoń, śledztwo obejmie "wszystkie działania i zaniechania funkcjonariuszy publicznych podejmowane w związku z tworzeniem i zmianami regulacji prawnych, które miały przeciwdziałać wyłudzeniom podatku VAT". Rzecznik nie sprecyzował, o co dokładnie chodzi,można jednak zakładać, że pod lupą prokuratury znajdzie się m.in. odwrócony VAT na pręty stalowe. Mimo komunikatów branży w 2012 r., resort finansów zareagował z opóźnieniem, po tym jak duże huty, takie jak  ArcelorMittal Warszawa w styczniu 2013 r. zaczęły wygaszać piece, tłumacząc to skutkami nieuczciwej konkurencji ze strony oszustów. 

Ministerstwo wprowadziło odwrócony VAT na stal dopiero w październiku 2013. Śledztwo nabiera tempa. "Dziennik Gazeta Prawna" nieoficjalnie informuje, że sprawą pokieruje specjalny zespół prokuratorów. Nie wiadomo jeszcze, czy będą to dodatkowi śledczy białostoccy, czy przedstawiciele innych prokuratur, może nawet Prokuratury Krajowej. 

PK od początku nadzoruje sprawę, ze względu na jej zawiły charakter i szczególną wagę. Prowadzenie śledztwa powierzono warszawskiej CBA. 

Planowane jest również powołanie sejmowej komisji śledczej, z inicjatywy posła Kukiz'15, Tomasza Rzymkowskiego. Komisja miałaby zbadać ewentualne zaniechania w walce z wyłudzeniami podatku w latach 2008-2015. Parlamentarzysta Kukiz'15 poinformował w programie wPolsce.pl, że widziałby przed komisją m.in. Jacka Rostowskiego oraz Donalda Tuska. Poparcie dla powołania komisji wyrazili m.in. wicepremier oraz minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki, a także minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

yenn/DGP, Fronda.pl