07.05.13, 11:39Trapistki (Fot. www.trappists.org)

Czy zakonnice chcą śmierci?

Klasztor
W Syrii, na granicy z Libanem w 2005 roku założony został klasztor w którym mieszka pięć sióstr Trapistek.  Ta mała wspólnota pomimo zagrożeń i napięć w regionie, pozostaje w tamtym miejscu pomimo realnego, wzrastającego zagrożenia. Ostatnio przecież kartą przetargową dla walczących stron stało się porwanie biskupów, przetrzymywanych w niewoli. 

Rozdroże
Z wywiadu przeprowadzonego z jednym z zakonnic, która jest włoszką, wynika iż świadomie wybrały one życie w miejscu, gdzie chrześcijanie są w mniejszości. Ludność to w większości szyiccy muzułmanie, ale są też sunnici i alawici; „Alawici przez wielu muzułmanów, głównie sunnitów, uznawani są za heretyków. Związane jest to z tym, że ich doktryna i praktyki religijne znacznie odbiegają od konserwatywnego islamu. Doktryna alawicka posiada wiele elementów chrześcijańskich i zoroastryzmu, opiera się na naukach Muhammada Ibn Nusajra, które w X wieku propagował wśród arabskich plemion, w górach północnej Syrii, Husajn Ibn Hamdan Al-Chasibi. U alawitów najważniejszym obok Proroka Muhammada przywódcą duchowym jest czwarty kalif, Ali Ibn Abi Talib. Alawici wierzą w reinkarnację, a pięć obowiązków Muzułmanina traktują symbolicznie i nie wypełniają ich bardzo rygorystycznie, mają własne święta, wśród których znajdują się również i święta chrześcijańskie.” (syria.pl) „Chrześcijanie do Libanu, alawici do piachu: takiego finału wojny domowej obawiają się syryjskie mniejszości.” (www.polityka.pl)

Dialog
Jak starać się prowadzić dialog? W sposób jaki zakłada fundacja klasztoru trapistek. Żyjąc życiem trapistki, budując relacje przyjaźni z ludźmi, wchodząc z ludźmi w kontakt, wytwarzając przestrzeń przyjaźni, bliskości i współpracy. Zakonnica wyjaśnia: „nie martwiąc się zbytnio, czy ktoś jest muzułmaninem czy chrześcijaninem.”

Dzień trapistki:
2.45 - Pobudka
3.00 - Modlitwa w ciszy
4.00 - Godzina czytań, śniadanie, czytanie duchowne (Lectio Divina), medytacja
7.00 - Laudes (Jutrznia)
7.30 - Eucharystia (jeżeli nie ma księdza - Komunia)
8.30 - Modlitwa liturgiczna (przedpołudniowa) i praca fizyczna
11.45 - Modlitwa liturgiczna (południowa)
12.00 - Obiad i sjesta
14.00 - Modlitwa liturgiczna (popołudniowa) i praca fizyczna
17.00 - Vesper (Nieszpory), medytacja (w kaplicy), kolacja i czas dla siebie
19.00 - Kompleta
19.45 - Milczenie

Zagrożenie
Obecnie obszar na którym mieszkają siostry jest wciąż dość cichy, niemniej jest ich zamiarem, aby być z ludźmi, do końca. Siostry wzorują się na współbraciach – męczennikach. W nocy z 26 na 27 marca 1996, w czasie wojny domowej w Algierii, doszło do porwania siedmiu mnichów z klasztoru trapistów w Tibhirine. 30 maja 1996 ich odcięte głowy zostały odnalezione w pobliżu miasta Al-Midija. Dziewięć dni wcześniej do zamordowania zakonników przyznała się Zbrojna Grupa Islamska. Mimo tego tożsamość inicjatorów i sprawców porwania oraz ich faktyczna motywacja pozostają przedmiotem dyskusji.

Porwanie i śmierć mnichów z Tibhirine są kanwą filmu Xaviera Beauvois „Ludzie Boga”

Zwiastun filmu na kanale YouTube „GutekFilm”

MP/ilsussidiario.net, trappists.org

Komentarze

anonim2013.05.7 12:15
"Mimo tego tożsamość inicjatorów i sprawców porwania oraz ich faktyczna motywacja pozostają przedmiotem dyskusji." Dla mnie tu nie ma o czym dyskutować. Taki jest islam i jego nauczanie. Celem islamu jest opanowanie całego świata, chrześcijanie mogą niby żyć w muzułmańskim społeczeństwie, płacąc jazzię (spec. podatek od chrześcijan) ale pod warunkiem że nie będą politeistami, a wg islamu wiara w Trójce Św. jest politeizmem. Nie ma żadnego centralnego ośrodka tej religii, jeden imam kocha pokój, inny nawołuje do uśmiercania niewiernych. Ale faktem jest że ten co kocha pokój jest niepoprawnym muzułmaninem, i może być posądzony o apostazję i zabity, zgodnie zresztą za nauczaniem Muhammada.
anonim2013.05.7 12:27
Módlmy się razem z siostrami o życie i pokój, bo każda z nich pragnie żyć po Bożemu.One nikogo nie prowokują, a wstawiają się przed Panem Bogiem i może są na codzień jedynym łącznikiem ,świadectwem życia ukrytego dla mieszkańców tamtych terenów.
anonim2013.05.7 12:55
@Trybik dla sług Złego i niego samego prowokacją jest samo życie w czystości i świętości. Islam jest religią szatańską gdzie uległo wypaczeniu wszystko co święte, w Islamie nawet kłamać można, a nawet trzeba o czym mało osób wie. http://kafir.blog.onet.pl/2010/11/09/klamstwo-w-islamie/
anonim2013.05.7 13:40
Korekcja tekstu na frondzie faktycznie kuleje. Przykład- ,,Z wywiadu przeprowadzonego z jednym z zakonnic, która jest włoszką itd."
anonim2013.05.7 17:17
@Jutrzenka 2012. Napisz coś w temacie, a nie wklejaj ciągle tego samego. Widzę, że nie ustajesz w tym procederze, bo jest wszędzie. Chyba zacznę zgłaszać do usunięcia, bo to jest trollowanie. Kobieto ogarnij się. Jak chcesz zalinkować temat, to linkuj do witryny Gościa Niedzielnego (na którą się zresztą powołujecie na tym swoim zwodniczym portalu), gdzie jest całość i ciut o czym innym, a nie o "małych mastrurbatorach". Chyba że ks.Marek jest twórcą tego "zestawu" i go chce rozreklamować? Tu jest do "Gościa", z obrzydliwawym rysunkiem, jeno jako ilustracją do tego, co być może nas czeka (http://gosc.pl/doc/1537917.Bakterie-trzezwiace). Z Bogiem.
anonim2013.05.7 17:41
Nie wiem, czego trapiści i trapistki szukają w krajach niechrześcijańskich, skoro nie mają zamiaru nikogo nawracać. Być może mocnych wrażeń ?, ale wówczas jest to pycha - jeden z grzechów głównych.
anonim2013.05.8 0:52
@ enrque111 A skąd wiesz, że dzięki właśnie takiemu świadectwu ich życia ludzie się tam szybciej nie nawracają niż dzięki głośnemu krzyczeniu: "Bóg kocha człowieka", któremu brak poparcia i odzwierciedlenia w zwykłym życiu takiego krzykacza? Z doświadczenia wiem, że dużo mocniej na ludzi działa przykład życia niż tysiące słów w dyskusji, choćby na najbardziej pobożne tematy... Wręcz - przede wszystkim działa autentyczne świadectwo życia codziennego tym o czym mówi Jezus Chrystus. W końcu sam Bóg tak właśnie działał i działa - to jest Jego ostateczny przekaz - Jestem z wami, przyszedłem do was, stałem się jednym z was....to jest Miłość. I tylko doświadczenie takiej Miłości może przemienić serce. Ja czuję, że one tam chcą być, aby właśnie zaświadczyć o tym, że jest Ktoś większy, dzięki któremu nie trzeba się bać niczego co nam pozornie może zagrozić na tym świecie. One wręcz krzyczą o tym, że jest Życie, które się nie kończy :)
anonim2013.05.8 18:17
@alex_arch W każdej społeczności wyznaniowej można znaleźć ludzi, którzy dają dobry przykład swoim życiem i postawą godną naśladowania. Nie to jednak jest najważniejsze dla postawy chrześcijanina - Chrystus nakazał głosić Ewangelię wszystkim ludziom ("Idźcie i nauczajcie wszystkie narody"). Dlatego obok przykładnego życia, chrześcijanin winien jest nawracać wszystkich do Chrystusa, a jeśli tego nie czyni, to sprzeniewierza się Jego nakazowi, tym bardziej, gdy jest zakonnikiem, który składał śluby samemu Bogu.