13.08.13, 21:35Fot. o. Piotr Cuber Centrum św. Maksymiliana w Harmężach

Dla Niepokalanej wszelkie środki, byle godziwe

W środę - 14 sierpnia - będziemy przeżywać święto św. Maksymiliana Kolbe. W sanktuarium w Niepokalanowie Msze święte będą odprawiane jak w dzień powszedni. Mszy świętej o godz. 11:00 będzie przewodniczyć O. Prowincjał Wiesław Pyzio OFMConv. O godz. 17:00 odbędzie się nabożeństwo „Transistus”.

To nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Maksymiliana Marii Kolbego stworzone zostało na wzór nabożeństwa do św. Franciszka z Asyżu. Słowo "Transitus" w języku łacińskim znaczy "przejście”. Podobnie jak nabożeństwo październikowe ukazuje śmierć św. Franciszka, która nastąpiła w nocy z 3 na 4 października 1226 roku przy kapliczce Porcjunkuli, kolebce zakonu franciszkańskiego, podobnie „Transistus” Św. Maksymiliana ukazuje symbolicznie jego śmierć w bunkrze głodowym bloku 11 KL Auschwitz 14 sierpnia 1941.

Nabożeństwo w sanktuarium w Niepokalanowie rozpocznie się w celi św. Maksymiliana, a następnie wierni procesyjnie udadzą się do Bazyliki. Będzie to symbolizowało przejście św. Maksymiliana z życia na ziemi do nieba. Zakończenie nabożeństwa będzie miało miejsce przy ołtarzu św. Maksymiliana w Bazylice.

Również w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia w ramach uroczystości diecezjalnych o godz. 8:00 odprawione zostanie nabożeństwo „Transitus”, po którym ok. godz. 8:45 wyruszy piesza pielgrzymka do byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz. Po połączeniu się z pielgrzymką diecezjalną z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu, o godz. 10:30 - odprawiona zostanie uroczysta Msza święta przy Bloku Śmierci pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa. Tadeusza Rakoczego, a homilię wygłosi J. E. Ks. Abp. Wiktor Skworc.

Jak powiedział portalowi fronda.pl o. gwardian Piotr Cuber OFMConv „Tekst nabożeństwa „Transitus” z którego od dwóch lat korzystają franciszkanie w Harmężach został zaczerpnięty ze sztuki teatralnej prof. Kazimierza Brauna „Maximilianus” (Bratni Zew 2010). Jest to wierna, oparta na zeznaniach świadków, wizja ostatnich dni Męczennika Auschwitz od momentu pamiętnego apelu pod koniec lipca 1941, aż do heroicznej śmierci św. Maksymiliana 14 sierpnia 1941 r.

Do udziału w uroczystościach franciszkanie z Harmęż i Niepokalanowa zapraszają nie tylko Rycerzy Niepokalanej, ale wszystkich, którym bliska jest postać i duchowość św. Maksymiliana M. Kolbego.

MP/niepokalanow.pl/harmeze.franciszkanie.pl

Komentarze

anonim2013.08.13 21:49
Papież 13 października 2013 poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi W październiku papież Franciszek poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Z tej okazji w Watykanie przebywać będzie figura Matki Bożej Różańcowej z kaplicy Objawień w sanktuarium maryjnym w Fatimie http://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/08/13/papiez-13-pazdziernika-2013-poswieci-swiat-niepokalanemu-sercu-maryi/
anonim2013.08.13 23:43
Maryjo prowadz nas do Jezusa...
anonim2013.08.14 18:31
+