23.08.19, 08:30

Dlaczego Amerykanie chcą kupić Grenlandię?

"O wpływy w Grenlandii, jak i w całej Arktyce, toczy się zacięta bitwa – chodzi o kwestie strategicznych szlaków, Północnego Szlaku Morskiego, ale i wydobycia węglowodorów, ropy i gazu oraz innych surowców, m.in. metali ziem rzadkich" - pisze na łamach "PolskiegoRadia24.pl" Agnieszka Marcela. Sprawę Grenlandii wywołał konflikt dyplomatyczny między USA a Danią.

Prezydent Donald Trump zaproponował wstępnie odkupienie wyspy od Duńczyków; ci radykalnie to odrzucili i nie chcieli nawet o tym rozmawiać. W efekcie Trump odwołał swoją wizytę w Danii.

Grenlandia ma własny rząd, który zajmuje się sprawami wewnętrznymi. Duńczycy kierują obroną i polityką zagraniczną.
"Plan Donalda Trumpa, by kupić Grenlandię, dobrze pokazuje jej rosnącą rolę na arenie międzynarodowej" - pisze Marcela.
"Położenie to atut numer jeden i w tym kontekście Grenlandia i Arktyka w ostatnim czasie stały się przedmiotem geopolitycznego starcia trzech mocarstw: USA, Chin i Rosji. Przed tym kto wszedłby w posiadanie tych terytoriów, otworzyłyby się dosłownie "kontynenty" nowych możliwości" - dodaje.

Dzięki topnieniu lodowców na północy otwierają się nowe szlaki żeglugowe - i rosną możliwości wydobywania surowców.
"Odsłonięte obszary to także możliwość eksploatacji surowców. Grenlandia, jak to potwierdzają dotychczasowe niepełne wciąż badania, dysponuje wielkimi bogactwami, ropą, innymi surowcami, takimi jak uran, ale i metalami ziem rzadkich. Handel tymi ostatnimi w dużej mierze zmonopolizowały Chiny. Metale ziem rzadkich są konieczne, by móc wytwarzać produkty zaawansowane technologicznie, takie jak smartfony, sprzęt optyczny lub np. wojskowy" - wskazuje.

Grenlandia jest zamieszkana zaledwie przez 57 tys. ludzi. Nie ma żadnych możliwości skorzystania z własnych bogactw naturalnych. Na północy Grenlandii znajduje się dziś baza lotnicza USA, Thule. Amerykanie wykorzystywali militarnie Grenlandię zarówno w czasie II wojny światowej jak i w czasie zimnej wojny.

Amerykanie zainteresowali się obecie silnie Grenlandią także w związku z rosnącymi działaniami Rosji i Chin w obszarze Arktyki. Zakup wyspy nie byłby tymczasem niczym nowym w amerykańskiej historii. Grenlandię chciał kupić także Haryy Truman w 1946 roku, wcześniej inni amerykańscy politycy w wieku XIX; wtedy USA kupiły też od Rosjan Alaskę, od Hiszpanów Florydę, a od Francuzów liczne tereny kontynentalne.

bsw/polskieradio.pl

Komentarze

Valentynka2019.08.25 18:18
Musze przyznać ze Trump podszedł uczciwie. Dal propozycje i ja rzad Grenlandii zgodził się na 1 bilion $ to ludzie włączając dzieci otrzymali by okolo18 $ milionów na główkę. Plus życie porównywalne z Alaska.
gumowa kaczka2019.08.24 13:18
będzie trza się zrzucić
Wxyz2019.08.23 20:52
Tramp chyba chce podwoić zadłużenie USA. Obecnie wynosi ok.16 bł.dol.
Roy2019.08.25 17:45
Kiedyś była to kwestia dodrukowania kilku wagonów studolarówek. Obecnie wystarczy zapis komputerowy.
rebeliant2019.08.23 14:13
A wiecie, że to ja mam Grenlandię na własność. I kto będzie chciał trochę sobie kupić, to proszę przesłać mi nieco złotówek. W sumie to taką Amberlandię można by było rozkręcić... i komisja śledcza by wtedy była.
Duży może więcej! 2019.08.23 13:46
I to jest Gość z możliwościami! Chce kupić znaczy Go stać. Ciekawe ile oferuję?
Ordon2019.08.23 12:21
Reytan to jest bolszewicki zyd podobnie jak Urszula (dzielnicowy, JPIII, itp) W Polsce go nie ma Zyda, zyje z kopiejek kremlowskich.
Lorneta2019.08.23 11:01
bo jak mawiał juz Lenin - "na lód nie ma siły" . widać Trump to gdzieś przeczytał
Reytan2019.08.23 10:46
Trump to amerykanskie tradycje handlu niewolnikami. Tym razem ofiara maja byc Eskimosi. Bezczelny protestancki cham.
Urszula2019.08.23 10:27
Apel na łamach "Washington Post" o odwołanie wizyty Trumpa w Polsce "Ze względu na długofalowe zdrowie polskiej demokracji, NATO i amerykańsko-polskiego partnerstwa lepiej byłoby, gdyby prezydent Trump nie przyjeżdżał do Polski" - piszą na łamach "The Washington Post" Melissa Hooper, dyrektorka fundacji zajmującej się prawami człowieka, i Dalibor Rohac, specjalista do spraw Europy Środkowej i Wschodniej. PiSiory, róbta tak dalej, hejtujcie, oczerniajcie, łamcie prawo. 39 proc. poparcia - taki wynik ma PiS w najnowszym sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. W porównaniu z sondażem z 13 sierpnia to spadek aż o 5 punktów procentowych. PO - 30%
hrabia Potocki2019.08.23 10:38
wiadomo ze w tej gazecie pracuje i ma wplywy zona Radka Sikorskiego i wszystko jasne,gazeta jest wlasnoscia wlasciciela Amazon, znajac jego liberalizm , wszystko jasne
Daria2019.08.23 10:27
Nie wiem czy Ameryka chce Grenlandii, wiem natomiast że jeden kudłaty bufon dał popis złego wychowania i dziecinady.
Klapaucjusz2019.08.23 10:03
To nie Amerykanie chcą kupić Grenlandię, tylko Trump. Trump lubi być nazywany Królem Izraela, "drugim przyjściem Boga" oraz "wybrańcem". Proszę Frondę o komentarz; czy mamy do czynienia z kryzysem dyplomatycznym czy medycznym?
Maria Blaszczyk2019.08.23 8:42
"Dzięki topnieniu lodowców na północy otwierają się nowe szlaki żeglugowe" - to lodowce jednak topnieją? Patrzcie ludzie, jakie dziwa dziś na Frondzie...
J.P2019.08.23 9:46
Teraz przyjdzie ZERRO i wyprowadzi Cię z błędu..
Waarnemer2019.08.23 11:00
Raz topnieją, potem zamarzają, potem znowu topnieją, potem znowu zamarzają itp. Klimat podlega wielu cyklicznym zmianom - wahaniom średnio- i długookresowym, co wiadomo już od lat 20-tych XX w. . . . . . https://www.fs.usda.gov/ccrc/climate-basics/climate-primer/natural-climate-cycles https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_oscillation https://en.wikipedia.org/wiki/Milankovitch_cycles
niewychowany seksualnie - tylko na pieska2019.08.23 12:46
_ " Twoje fantazje są chore. Jeśli będą natrętne, to lepiej udaj się do specjalisty. To może być objaw czegoś bardzo niebezpiecznego." - Thank you for the diagnosis and advice. There is not a single word about rape, abuse or sexual abuse in these PDF files. Then let me ask you the following: Do you speak English fluently? I don't think so. 𝐌𝐚𝐭𝐫𝐢𝐱 - 𝐝𝐞𝐟𝐢𝐧𝐢𝐭𝐢𝐨𝐧 A matrix is a rectangular array of numbers or other mathematical objects for which operations such as addition and multiplication are defined. Nie masz najmniejszego pojecia co to jest "matrix" i w jaki sposob odnosi sie rzeczywistosci. Operujesz kobieciono zwrotami, pdf-ami z .. sufitu.
Maria Blaszczyk2019.08.23 18:18
To nie jest diagnoza. Nigdy nie stawiam diagnoz przez internet. To tylko słowa matki przerażonej tym, że chodza po świecie ludzie opisujący takie fantazje. I czego w tym PDF nie ma? Jak dla mnie jest tam napisane jak byk. "Decrease in sexual abuse". Ale może to nie oznacza "sexual abuse", tylko coś zupełnie innego. Może drogi mistrzu angielszczyzny, może to wyjaśnisz. A uwaga o matrix jest PRZEZABAWNA. Gdybym napisała, że był to krajobraz sielski jak z opisu w "Panu Tadeuszu", to byś mi napisał/a że "Pan" to «mężczyzna» lub. «oficjalna forma grzecznościowa używana przy zwracaniu się do mężczyzny lub w rozmowie o nim», a "Tadeusz" to «imię męskie pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „odważny”, „śmiały” a także „pierś”». I że to nijak nie odnosi się do opisów przyrody... I że nie mam pojęcia, kim są "panowie" i "Tadeuszowie"... You made my day, skarbie.
zmiecz2019.08.23 8:39
Mysle, ze koncentracja dzialan USA bedzie skierowana na kierunku bliskowschodnim, bo od ich wynikow bedzie zalezala ich dominacja. Grenlandia, to wg mnie bardzo odlegly termin spowodowany warunkami przede wszystkim klimatycznymi. To przede wszystkim penetracja 3 kilometrowej warstwy lodowej.