24.01.20, 14:00

Dlaczego Rosja atakuje Polskę? Wyjaśnia prof. Andrzej Nowak

Prof. Andrzej Nowak, historyk i sowietolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, obnaża powody rosyjskich ataków na Polskę. Według uczonego prezydentowi Władimirowi Putinowi chodzi po prostu o utrzymanie władzy.

 

"Najważniejszym elementem dla Putina jest po prostu utrzymanie władzy. Obecna antypolska kampania propagandowa służy odwróceniu uwagi rosyjskiej opinii publicznej od kłopotów wewnętrznych samej Rosji" - powiedział prof. Nowak w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie".

"W Rosji zawsze trwa jakaś kampania nienawiści wymierzona w jakiegoś precyzyjnie wyselekcjonowanego wroga. To zjawisko systemowe. Teraz jest to kampania przeciwko Polsce" - stwierdził profesor.

Pytany, dlaczego Putin wziął teraz na celownik Polskę, Nowak odpowiedział bardzo obszernie, zwracając uwagę, że w "grze", jaką prowadzi Kreml, pojawił się teraz nowy akcent, właśnie - polski.

"Ta jest interesująca z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że pojawił się w niej nowy akcent – skupienie uwagi na Polsce jako kraju odpowiedzialnego za Holokaust, jako sile zasadniczo antysemickiej. Wiadomo, jak powszechny jest taki obraz Polski w bardzo wpływowych środowiskach medialnych, także akademickich, zarówno na zachodzie Europy, jak i w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony kampania ta łączy się bezpośrednio z grą, którą Rosja w tej chwili toczy wokół Izraela. Jest też konsekwencją katastrofalnej polityki Obamy, która doprowadziła do bezkarnego wprowadzenia Rosji do Syrii, z wycofaniem się Stanów Zjednoczonych po kolejnej decyzji, tym razem prezydenta Trumpa, oddającej Kurdów na łaskę Turcji. Kurdowie byli przyczółkiem wpływów amerykańskich w tym regionie, a więc Rosja umocniła tam swoją pozycję" - wskazał prof. Nowak.

Według uczonego Putin wykorzystuje teraz półtora miliona rosyjskich Żydów, którzy są "wychowani w duchu sowieckiej nienawiści do Polski" i przekonani są o polskim antysemityzmie. Żydzi ci, mieszkając w Izraelu, są ogromnym elektoratem, wręcz decydującym w polityce Izraela. Kreml na tym elektoracie po prostu gra.

"Wspomniany czynnik polityki wewnętrznej Izraela i konieczność odwoływania się do elektoratu Żydów rosyjskich sprawia, że trudniej będzie utrzymać kurs, w ramach którego Polska i Izrael będą współpracowały jako ważni sojusznicy Stanów Zjednoczonych" - powiedział Nowak.

Według Nowaka problem ten "osłabia pozycję Polski", bo dla nas partnerstwo polityczne z Izraelem jest ważne. Rzecz utrudnia też politykę USA. Amerykanie mają w Europie niewielu sojuszników i rosyjska gra osłabia geopolityczny trójkąt USA-Izrael-Polska.

bsw/niezalezna.pl

Komentarze

KOSTEK2020.01.25 17:48
Polska ma wiele powodów by nie lubić i obawiać się Rosji, a zwłaszcza rosyjskich władz.Ale też całkiem bez sensu i wbrew własnym interesom wystawia się na rosyjskie ciosy, chociażby demontując pomniki armii sowieckiej. Pomniki takie stoją w wielu krajach od Norwegii po Wiedeń i od Tallina po Berlin. Kto chce składa tam kwiaty, kto chce ignoruje, kto chce oblewa je farbą. Tylko w Polsce są ostentacyjnie usuwane. Sporu o wyzwolenie czy jego brak w 1945 roku nie możemy wygrać, bo nikt poza Polakami tak ostrego sporu z Rosją na ten temat nie prowadzi. Rosjanie muszą czcić Armię Czerwoną, mimo ogromu zbrodni Stalina jakie ich dotknęły. Ta armia dała im największe zwycięstwo w historii. Jeśli odwrócą się od tych tradycji, pozostanie im czcić własowców i innych sojuszników Hitlera, co w Polsce wywołałoby jeszcze większy opór. Putin atakując Polskę w sprawach historii, powtarza jedynie to, co od lat możemy usłyszeć z Izraela i od społeczności żydowskiej w Ameryce, a także wyczytać z opracowań tzw. nowej polskiej szkoły historii holokaustu. Polska najgłośniej w Europie, głosniej nawet niż Ukraina, domaga się sankcji przeciw Rosji. Sankcje są utrzymywane, ale chyba tylko po to, żeby zadowolić Polskę i USA, bo wszystkie inne kraje handlują z Rosją mimo sankcji, czym się tylko da, z surowcami energetycznymi włącznie. Wiara w to, że gdy do władzy w Moskwie dojdą jacyś mityczni demokraci, natychmiast przestawią politykę rosyjską na inne tory, zwrócą Ukrainie Krym i Donbas i porzucą imperialne dążenia, jest czystą naiwnością. Gdyby tylko spróbowali to zrobić, przegraliby następne wybory i przy dużym szczęściu, skończyliby w więzieniach, gdzieś za Uralem.
Saki Faki2020.01.25 8:42
"W Rosji zawsze trwa jakaś kampania nienawiści wymierzona w jakiegoś precyzyjnie wyselekcjonowanego wroga..." To tak jak pisiory, bezustanna walka z własnymi obywatelami, jak nie nauczyciele czy niepełnosprawni, to sędziowie :-) Wiadomo, skąd te wzorce.
sumienie2020.01.24 21:17
Panie profesorze , nie wypada Panu !!! opisać historii Polski i komentować wydarzenia.
jan2020.01.24 19:19
Szatan do Putina: Dziel i rządz.
Kłamstwo2020.01.24 21:21
Kłamstwo jest znamieniem Diabła. Putin operuje faktami.
Olo2020.01.24 18:42
Uderz w stół a bolszewicka zaraza się odezwie!
Mik2020.01.24 17:02
Ależ niemądre to co mówi profesor. Putin udając, że atakuje Polskę, pomogą PiS-owi utrzymać się u władzy. Putin jest szczęśliwy mając słabnącego rządzonego fatalnie sąsiada.
opty2020.01.24 16:56
Stachu; "Historia głupcze, Historia"......
Pirx2020.01.24 16:34
Putin czy chce czy nie a nie zdaje sobie z tego sprawy, realizuje odwieczny algorytm zniszczenia Rosji i Izraela zwany Armagedonem lub pod Megido, opisany a Apokalipsie.
anonim2020.01.24 14:53
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to SZATAŃSKA MENTALNOŚĆ !!
Kazimierz zPodk.2020.01.24 14:53
A dlaczego rząd PiSu atakuje Rosję i wtraca sie w politykę Rosji wobec UPAiny i namawia Unię na sankcje za Nordstrem2 ??? Co chciał PiS to ma. Myśleli ,że Putin sie nie odwdzięczy a teraz wieli lament. I to jest efekt dbania PiSu o interes UPAiny a nie Polski. Zamiast sprzedawać jabłkai kapuste do Rosji i zarabić to wolą UPRArawiać chorą politykę wschodnią, którą dostali w spadku po Lechu Kaczyńskim.
anonim2020.01.24 15:06
Widzę , że i we Frondzie zdarzają się zdrowo myślący ludzie . :) Pewnie z niedużego miasta lub ze wsi . Tam jeszcze istnieje psychiczne zdrowie w odróżnieniu od ludzi z większych miast . Tam już totalne wypaczenia . Pozdrawiam . :)
Altai2020.01.24 16:29
Piszcie sobie chłoptasie pa ruski bo pa polski to pełno "byków sadzicie". Wiecie co to znaczy sadzić byki? potem wyrastają cielaki w Petersburgu...
Frank2020.01.24 15:49
To nieduże miasto nazywa się Petersburg.
Kazimierz zPodk.2020.01.24 17:59
Głupcze czytaj uważnie.Podkarpacie to nie Petrsburg
bzik2020.01.24 22:08
Ty kaziu swoja kapuste wsadz se w d upe.
Stachu the asswipe2020.01.24 14:09
Nie atakuje, tylko krytykuje. Nie Polskę a sitwę z Nowogrodzkiej.
da da towariszcz Stachu2020.01.24 14:39
da da towariszcz Stachu bo " sitwa na Nowogrodzkiej okupuje" Zaolzie i ma konszachty z Hitlerem. da da towariszcz Stachu
Lupaszko2020.01.24 16:38
jesteś aż tak durny, czy tylko takiego udajesz
Historyk2020.01.24 15:29
W 1939 też "krytykowała". Jak zawsze, nie tylko chodzi, jak napisałeś o "sitwę z Nowogrodzkiej", ale o Naród Polski.W 1939 nie odróżniali "prawych" czy "lewych" tylko mordowali. A ze zwykłymi przestępcami chętnie współpracowali.