01.10.19, 11:45Xi, fot. Global Panorama, CC 2.0/Flickr; Trump, fot. Gage Skidmor, CC 2.0/Flickr; zdj. edyt.

Doradca Donalda Trumpa: Cały świat musi wybrać, albo my, albo Chińczycy. Polska już wybrała

"Czeka nas o wiele większe wyzwanie niż zimna wojna. W Waszyngtonie następuje teraz przeklasyfikowanie naszych sojuszników w oparciu o to, jakie zajmują stanowisko w starciu z Chinami" - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. Robert Spalding, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Chin.

 

Spalding mówi, że z Chinami chodzi o coś większego, niż tylko wojna handlowa. Gra toczy się o światowy system. Ameryka po II wojnie światowej starała się narzucić światu zasady demokratyczne. Państwo Środka mówi temu "nie". "Po wygraniu zimnej wojny Ameryka na pewno zrobiła błąd, trzymając się układu współpracy, jaki Henry Kissinger wypracował 20 lat wcześniej z Mao przeciw Związkowi Radzieckiemu, choć Rosja przestała być dla nas liczącym się przeciwnikiem" - powiedział Spalding.

Generał mówi, że nie chce nikogo konkretnie obwinać, bo także on sam "dał się zaślepić Chińczykom". Przyznaje, że gdy żył w Chinach w latach 2002-2004, pozwolił się omamić pewnym pozorom tego, czym jest Państwo Środka.

Spalding przekonuje, że następnie lata rozstrzygną nie tylko to, kto będzie superpotęgą XXI wieku, Ameryka czy Chiny, więcej: "stawką tego starcia jest to, jak będzie wyglądał cały przyszły system współpracy międzynarodowej" - mówi.

W ocenie generała Chiny stanowią dla Ameryki wyzwanie "o wiele większe" od zimnej wojny.

"Konfrontacja ze Związkiem Radzieckim miała zasadniczo charakter wojskowy. Tu zaś mówimy o przeciwniku, który chce wedrzeć się do serca naszego systemu demokratycznego, zniszczyć zaufanie, na którym opierają się nasze sojusze. To jest starcie, które obejmuje nie tylko rywalizację wojskową, ale także finanse, handel, inwestycje, migracje, media, systemy polityczne, internet, współpracę naukową i wiele innych dziedzin" - przekonuje.

"Nie jesteśmy gotowi na świat, który szykują nam Chiny" - dodaje.

Spalding powiedział, że wszyscy europejscy sojusznicy USA zostali zapytani o to, czy chcą być z USA, czy z Chinami. Niemcy nie odpowiedzieli na to pytanie jednoznacznie. "Zwrócili uwagę na grube miliardy euro, które ich koncerny zainwestowały w Chinach, i których nie mogą stamtąd wyprowadzić, bo chińska waluta, juan, nie jest wymienialna, a Pekin narzucił ścisłe kontrole przepływów kapitałowych" - wskazał. Według generała Chińczycy nie cofną się przed nacjonalizacją aktywów zachodnich firm, jeżeli tylko zostaną przez Zachód przyciśnięte do ściany.

"Każdy z naszych sojuszników będzie musiał dokonać jasnego wyboru: my albo oni. Nikt nie będzie mógł zjeść ciastka i mieć ciastka" - mówił generał.

Spalding przekonuje, że Chińczycy mogą podbić świat dzięki 5G, internetowi rzeczy. "Pomyślisz, że chcesz kawę i hop - już stanie przed tobą, a twoje konto zostanie obciążone [...] [Chińczycy] są u progu zbudowania układu, w którym będą w stanie przewidzieć zachowanie każdego obywatela – będą wszystko o nim wiedzieli. I kiedy ktoś nie będzie zachowywał się dobrze – oczywiście w rozumieniu partii komunistycznej – nie tylko nie dostanie kawy, ale też jego dzieci nie pójdą do szkoły, nie dostanie pracy. Taki układ Chiny próbują też eksportować, zaczynając od innych krajów autorytarnych, ale stopniowo forsują go i w państwach demokratycznych" - mówi.

W rewolucji 5G prym wiodą firmy chińskie dotowane przez budżet państwowy. Jeżeli dotrą na szczyt, uważa Spalding, to ułożą internet na swoją modłę. Chińczycy chcą wchłonąć liberalny świat.

Według generała Waszyngton obecnie dokonuje "przeklasyfikowania sojuszników w oparciu o to, jakie zajmują stanowisko w starciu z Chinami".

"Polska znalazła się w najwyższej kategorii, do której na razie nie zmieściły się Francja, Niemcy i pozostałe kraje zachodniej Europy. Kto ostatecznie dobije do Polski, dopiero się okaże" - mówi.

Jak mówi Spalding, wprawdzie Amerykanie także "zbierają dane wywiadowcze" (czytaj: podsłuchują obywateli), ale robią to po to, by "umocnić demokrację na całym świecie", podczas gdy Chińczycy - wprost przeciwnie. Problemem Amerykanów jest to, mówi generał, że przespali 5G - sądzili, że do starcia z Chinami dojdzie "na ziemi, morzu, powietrzu, w kosmosie", ale nie, że w przestrzeni cyfrowej. "Nie wpadło nam do głowy, że można użyć internetu, aby podporządkować sobie cały świat" - mówi Spalding.
Według generała konfrontacja wojskowa między USA a Chinami jest mało prawdopodobna, bo żadna ze stron tego nie chce. Konflikt będzie eskalować na innych płaszczyznach.

Wielką nadzieją Ameryki jest przy tym groźba odcięcia Chin od świata zewnętrznego: Amerykanie mają wszystko, by rozwijać się samodzielnie, a Chińczycy nie. Potrzebują żywności, technologii, energii.

bsw/Rzeczpospolita

Komentarze

Patriota2019.10.6 0:25
A co to, Polska jest jakąś dziwką Ameryki?
Wies2019.10.2 6:43
Wreszcie coś mądrego o Chinach. Lepiej późno niż wcale. Z tą potęgą Chin to bym nie przesadzał. To tygrys na papierowych nogach. Jeszcze kilka lat i się załamie, bo ile można ugrać na ciągłym machaniu kolorowymi , błyszczącymi papierkami i uśmiechaniu się nie wiadomo dlaczego na prawo i lewo. Przypomina mi to PRL-owskie ,komunistyczne wycinanki z kolorowego papieru albo pierwszomajowe ozdoby ze styropianu. Tylko więcej kolorów, więcej papieru i więcej styropianu. A i tak wszystko się w rękach rozłazi. Nigdy komunistyczny kraj nie wygra z krajem wolnym. Wystarczy tę wolność obronić a nie ulegać ułudom "raju na ziemi".
oficer LWP2019.10.2 5:53
radosne nowiny https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/wielka-kleska-saudyjczykow-zaatakowanych-przez-huthich-video-foto/
gocha2019.10.1 22:15
Wybieram Chiny.
oficer LWP2019.10.1 20:39
tu wasi arabscy przyjaciele z Arabii Saudyjskiej (bo jako wierny sojusznik USA, Izraela to i sojusznik PIS) w akcji https://vk.com/video266270515_456239055
JONASIK2019.10.1 20:28
Na zdjęciu wyraźnie widać, że Trup jest przestarzałym robotem sterowanym za pomocą chamskiego kabla. A u nas wot technika, prezydent sterowany jest bezprzewodowo, za pomocą nowoczesnej kaczki sterowaczki :)
ZERR02019.10.2 2:19
U nas prezydent jest sterowany, ale nie bezprzewodowo, tylko telefonicznie. I nie przez kaczkę, tylko przez , ehkhm, jakby to powedzieć, POprzez żonę.
Olej2019.10.1 20:11
Scenariusz; Któregoś roku i dnia, w samo centrum państwa sowieckiego, w najgorszy czas nocy i zimy, zrzucone zostaną powietrznym desantem armie chińskie, w kilkunastu newralgicznych punktach, oddziały liczące po 100 tys. ludzi w każdym, sparaliżują Sowiety od wewnątrz, tak aby nie można było odpowiedzieć broniąatomową. Jednocześnie nastapi uderzenie 15 milionowej armii na trzech kierunkach, przez Kazachstan 5 milionów uzbrojonych po zęby kitajców w stronę centrum państwa sowieckiego. Na północny wschód w rejon wszystkich dalekowschodnich baz morskich sowietów i w obszar Gór Ural oraz obszar pomiędzy morzami Czarnym i Kaspijskim, na północ od Kaukazu. Tak skończy się imperium. Starcie jakie nastąpi będzie dla świata preludium Apokalipsy, w którą wciągnięta zostanie cała Azja, wszystkie zadawnione konflikty regionalne zostaną otwarte szaleństwem wojny i pożogi.
KAZIMIERZ2019.10.2 0:17
Ja też o tym wcześniej czytałem! Tylko tam jest tego więcej i dużo tragicznych wątków!
lolek kremowka2019.10.1 18:44
My popieramy USA i wykonujemy to co nam powiedzą - przedsiębiorcy amerykańscy na przykład NIE PŁACĄ PODATKÓW W POLSCE BO TAK CHCIAŁ TRUMP, to Polska płaci za bazy wojsk USA w Polsce :)
Prorok2019.10.1 16:31
Tylko cywilizowany kraj USA,zadnych chin czy rosji.
kacpi2019.10.1 15:04
Mam zla wiadomosc dla amerykanow.PIS was oszukal w kwestii Chin.Jestem zaskoczony ze majac takie sluzby specjalne i taka technike uwiezyliscie tak na gebe tym oszustom ktorzy sprzedali ten kraj za komunistom za ichnie juany
kacapy za Ural2019.10.1 15:26
Co ty nie powiesz , kacapie moskiewski !
Katolik2019.10.1 14:35
Tylko dialog zamiast agresji. Tylko przebaczenie zamiast zemsty. Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą Nam!
Agnieszka2019.10.1 13:37
No patrzcie. Czyta w myślach a nic nie mówiłam. Skąd on wie, że przy wyborze między dżumą a cholerą to wolę Chińczyków od jego żydowskiej gangsterki, Mosbacherki i "dyplomatów inaczej"... Przynajmniej na pierwszy rzut oka wroga można-by szybko zlokalizować i np. nie napompowywaliby środowisk od deprawowania naszych dzieci seksualizacją... Reszta chyba bez wielkich różnic.
kacpi2019.10.1 15:07
Narodowcy zaprosili cie na kolacyjke do chinskiej ambasady?
Antex2019.10.1 22:46
A Tobie koszerne smakowało?
JS2019.10.1 12:39
Według III Tajemnicy Fatimskiej Chiny zaatakują Rosję. To wydaje się być bardzo realne. Rosja dokonała już wielu ustępstw wobec Chin na swoim terytorium, wydzierżawiając zasobne tereny. Chinom będzie tego jednak mało. Nie będą atakować USA bo co im z odległego spalonego terytorium ? Módlmy się o POKÓJ na świecie jak prosiła Najśw. Matka. Bądźmy gotowi do Intronizacji Jezusa na Króla Polski. Tu i jedynie tu jest ratunek dla Polski przed zagładą. Pozdr.
anonim2019.10.1 12:50
Chiny prędzej zaatakują USA niż Rosję. Czyż niż widzisz jak w ostatnim czasie narasta antagonizm między Chinami i USA, gdy chodzi o strefę wpływów gospodarczych i jak wiele państw sojuszniczych odcina się od polityki Trumpa? Oby Polska popierający jako jeden z niewielu krajów politykę USA, nie stała się gettem w wielkim świecie.
JS2019.10.1 13:38
Może zaatakują jak to piszesz. Może ty masz rację. Ja wolałbym nie dożyć tych najmroczniejszych w historii ludzkości czasów. Wojna będzie krótka, bo jak zniszczą całą planetę to nie nastąpi masowe zwiedzenie. Musi pojawić sie "książę" pokoju, anty-Chryst, który przywróci pokój i wtedy się zacznie... Pozdr.
diagnosta2019.10.1 13:48
Rosja dla Chin jest o wiele łatwiejszym przeciwnikiem niż USA . Rosja straci na rzecz Chin - niejako po sąsiedzku - swoje wschodnie terytoria bogate w surowce potrzebne gospodarce ChRL. To zupełnie oczywiste .
JS2019.10.1 13:53
W Rosji mieszka coraz mniej ludzi. Jeszcze trochę a będzie ich 100 mln. Chiny muszą rozwiązać problem niedoboru terytorium, tak jak kiedyś Niemcy. Mają wydzierżawione czy nawet kupione, ziemie na Ukrainie. Ale co to dla zachłannego smoka ? Pozdr.
Wiesław Kaloryfer2019.10.1 14:53
Ale to z USA rywalizuja Chiny o prymat nad światem, nie z Rosją. Rosja jest mocarstwem drugorzędnym i nie ma i nie będzie (przynajmniej w ciągu najbliższych 50 lat) miała środków, by włączyć się w tą rywalizację. To co Chiny interesuje obecnie, to wyparcie USA z morskich szlaków handlowych przebiegających w pobliżu Chin. Istnieje zatem zdecydowanie większe ryzyko wojny USA-Chiny, niż Rosja-Chiny. Przy czym jeśliby taka wybuchła, to tylko wskutek splotu niezbyt szczęśliwych okoliczności. Żadnemu z tych mocarstw nie zależy na wojnie tego typu. Z prostego powodu. Nakład na nią musiałby byc gigantyczny, a wynik niepewny. Do tego gdyby konflikt przerodził się w taki z bronią nuklearną, to nawet zwycięzca po wojnie pozostałby bez korzyści, a ze stratami. Choć faktycznie nie da się wykluczyć wariantu wojny z Rosją. Po pierwsze przez Syberię, która do XVIII w. w znacznej części należała do Chin (podobno w Chinach ciągle uważa się, że prędzej czy później te tereny należy odzyskać). Po drugie Rosja ma znakomite położenie geograficzne w przypadku konfliktu na linii USA-Chiny. Praktycznie przy kim stanie Rosja, ten staje się faworytem do wygrania tego konfliktu. Rosja może się więc z oboma mocarstwami targować o poparcie. Gdyby Chiny tą licytację przegrały, to kto wie jak zareagują.
Wiesław Kaloryfer2019.10.1 14:43
Ale skąd wiesz, że tak mówi ta tajemnica, skoro to tajemnica? Piszesz z frondokonta Ducha Świętego?
JS2019.10.1 15:32
Masz o tym tu https://www.fronda.pl/a/oredzie-s-lucji-o-poczatku-iii-wojny-swiatowej-polska-jako-jedyna-ocaleje,64155.html Pozdr.
anonim2019.10.1 15:22
Jezus Chrystus JEST PANEM POLSKI intronizowanym w 2016 r w Łagiewnikach
Leo2019.10.1 15:27
Co zima w Mandżurii ćwiczy 2 mlj chińskich żołnierzy. Trenują głównie w zimie. Przeciwko komu ? USA czy Rosji ?, z USA jeśli będzie wojna to raczej na południu. Białych Rosjan zostało chyba z 90 mjn, reszta z kaukazu, syberii itp. nie wiadmo komu by pomogła, żółtym czy białym? Ja myślę że różne tam kirgistany od razu przyłączyłyby się do chińczyków, i zabijali by białych gdzie tylko by się pojawili
SLAWAN2019.10.1 18:46
Z tym, że nie na pewno...
XYZ2019.10.1 12:17
Jak nie będzie chińskiej konkurencji to ceny drastycznie wzrosną.
Prorok2019.10.1 16:29
A nastepnie bedziecie tyrac za miske ryzu.
ZERR02019.10.1 12:08
Przyszłość nie należy do Chin, ani do USA. Przyszłośc należy do Polski. Gdy Orzeł Biały wzleci wysoko, a Święta Wiara Katolicka opromieni swiat blaskiem Ewangelii, ugnie sie kolano wszelkiego stworzenia, i nawet Żydzi uznają, że Chrystus jest Panem Zastępów. Czekajcie na dziwny blask o jutrzence, blask który na krótki czas przyćmi światło wschodzącego słońca, gdy jak horyzont szeroki widzieć będziecie Siarkę i Żelazo padające z nieba, gdy rycerze w tatrach uśpieni wyjdą na świat walczyć z pomiotem bestii. Nie stójcie po złej stronie, aby was diabeł nie pożarł.
Adam2019.10.1 14:17
AMEN!
Wiesław Kaloryfer2019.10.1 14:40
OLE OLE OLE! Nie damy się, nie damy się! P O L S K A !!! Biało-czerwoni! P O L S K A A A! A i jeszcze tak mi się Firdman przypomniał, jak przepowiedział, że Polska do spółki z Meksykiem, za około 100 tal dokona inwazji lądowej na Stany Zjednoczone xD
ZERR02019.10.1 14:48
nie rycz dziadek, nie rycz wszyscy znają te wasze numery
Wiesław Kaloryfer2019.10.1 14:54
... twoje łzy lecą mi na koszulę, z napisem Mao Tse Tung! ;P
ZERR02019.10.1 16:05
nie rycz dziadek, nie rycz wszyscy znają lewackie numery gluty lecą ci na tęczową koszulę z napisem king karl marks lewaków mistrz king karl marks lewaków mistrz!
Wiesław Kaloryfer2019.10.1 17:30
po dobrej wódzie lepszy ZERRO w wódzie z napisem Mao Tse Tung!
PMP2019.10.1 11:57
O USrael drży, że przegra normaln,ą konkurencję na rynku w dziedzinie produkcji, więc próbuje robić z tego jakieś egzystencjalne zagrożenie dla świata.
Zbigniew2019.10.1 12:47
dziesiątki milionów zamordowanych prze chiński komunizm nie przekonują cię?
SLAWAN2019.10.1 18:41
Popieram. Generalnie "uwielbiam" te lewackie komentarze w stylu @PMP. Gardłuja, tylko nie mają elementarnej wiedzy historycznej
AAAtomek2019.10.1 11:52
Polska już wybrała swojego ziemskiego Pana? Gratuluję PiS.
PMP2019.10.1 11:58
Ludzie wychowani w PRL nie potrafią myśleć inaczej, że muszą kłaniać się jakiemuś panu.
tomasz2019.10.1 12:22
Słuchaj baranie w PRL służyli ZSRR.Natomiast USA w przeciwieństwie do ZSRR to państwo na wysokim poziomie gospodarczym. Chiny to państwo które jest kopią ZSRR poza tym państwo środka kopiuje towary cały przemysł to jedna wielka kopia. Nie mają nic swojego czyli tak jak ww . ZSRR dlatego nie ma się czym ani kim zachwycać to jest kolos na glinianych nogach w każdej chwili może runąć . To państwo potrzebuje nowych technologii a skoro nie wytwarza własnych to jak już powiedziałem kradnie. Mam nadzieję że przeczytasz i dojdziesz do tych samych wniosków.
anonim roho2019.10.1 12:49
co tak po baraniemu ryczysz przecież PMP ma rację
stop idiotom z platformy2019.10.1 12:03
Dziekujemy!!!PIS wie w przeciwienstwie do reszty durnej opozycji w czym tak naprawde rzecz
AAAtomek2019.10.1 15:23
Obecny reżim w przeciwieństwie do opozycji wie co to wazelina i do czego służy.
stop idiotom z platformy2019.10.1 17:04
co chcesz powiedziec jakało ???
anonim2019.10.1 15:20
co ty wiesz o Polakach RUSKI TROLLU
mirka2019.10.1 18:52
Atomku naszym panem jest Bóg, a USA jest sojusznikiem w dążeniu do Chrystusa. Natomiast Chiny są daleko w lesie.
gość2019.10.2 6:00
Historia już pokazała komu ufać a komu nie, przeżywaliśmy to na własnym organizmie.,więc nie pieprz bo każdy wie co lepsze.Albo ruska onuca albo rozwój.