05.08.14, 10:18Ks. Wojciech Lemański (fot. TVP Info/YouTube)

"Dość szkalowania naszych Pasterzy!" Petycja przeciwko słowom ks. Lemańskiego

Słowa ks. Wojciecha Lemańskiego wypowiedziane na Przystanku Woodstock wywołały niemałe poruszenie wśród wiernych. W internecie można znaleźć petycję pod hasłem „Dość szkalowania naszych Pasterzy!”.

„Mając na uwadze powyższe jawnie szkodliwe wypowiedzi głoszone publicznie przez księdza katolickiego (nadmieniając jednocześnie, że było ich więcej niż wymienione powyżej) powinniśmy jako katolicy pokazać naszą dezaprobatę wobec fałszywych wypowiedzi księdza Lemańskiego, które realnie szkodzą Kościołowi, zyskując poklask jedynie środowisk antyklerykalnych i ateistycznych” - pisze twórca petycji, Adam Kulpiński.

Celem petycji jest zburzenie kłamliwej narracji, w ramach której jest „dobry ks. Lemański” i „zły biskup”, który karze księdza wedle własnego widzi-mi-się. Adresatem petycji jest abp Henryk Hoser. Jej sygnatariusze zwracają się do hierarchy: „My, wierni Kościoła katolickiego, stanowczo sprzeciwiamy się słowom księdza Lemańskiego rzucającym oszczercze oskarżenia pod adresem Pasterzy naszego Kościoła”.

Wierni, którzy petycję podpisali, uznają, że wypowiedzi ks. Lemańskiego na Woodstocku są „skandaliczne i kłamliwe”, a że padły z ust kapłana, „zasługują na szczególne potępienie”.

„Mając na uwadze powyższe, prosimy o wyciągnięcie wobec księdza stosownych konsekwencji w celu powstrzymania kolejnych antyklerykalnych wystąpień, które budują fałszywy obraz hierarchów jako niedbających o potrzeby wiernych i Kościoła” - proszą sygnatariusze petycji.

Na koniec wierni zapewniają „posługa biskupów Kościoła katolickiego w Polsce budzi nasz najwyższy szacunek i poparcie” oraz deklarują modlitwę za wszystkich biskupów.

W krótkim czasie pod listem podpisało się już ponad 460 wiernych. Petycję można podpisać TUTAJ

MaR

Komentarze

anonim2014.08.5 10:39
naos ... a z drugiej strony piejące z zachwytu tabuny lewaków z czym ci się kojarzą ?
anonim2014.08.5 10:49
Ciekawe jaki procent wszystkich wiernych reprezentują ci "wierni" od petycji (i kto im dał prawo występowania w imieniu "wiernych")...Z księdzem Lemańskim można polemizować i w wielu kwestiach się nie zgadzać. Odprawianie jednak nad nim linczu nijak ma się do chrześcijaństwa. Abp Hoser to jedna z największych porażek polskiego kościoła. Czy na prawdę chcemy aby jedyne co można powiedzieć o większoiści polskich księży to słynne w PRL-u: "bierny, mierny ale wierny"?
anonim2014.08.5 10:50
Nie "my wierni Kościoła", ale "nasza skromna garstka aż 500 osób" - nie podciągajcie tej petycji pod wszystkich wiernych. A dalej: poczekajcie, aż któryś z tych biskupów, których tak bronicie, lub podległy im ksiądz dobierze się do waszego dziecka lub do was (od strony d***), od razu wam się narracja zmieni. Tak jest zawsze. Najlepiej wychodzi zarządzanie cudzymi sumieniami. Punkt widzenia zmienia się, gdy nieszczęście dotknie Cię lub Twojej rodziny osobiście.
anonim2014.08.5 10:50
Nie "my wierni Kościoła", ale "nasza skromna garstka aż 500 osób" - nie podciągajcie tej petycji pod wszystkich wiernych. A dalej: poczekajcie, aż któryś z tych biskupów, których tak bronicie, lub podległy im ksiądz dobierze się do waszego dziecka lub do was (od strony d***), od razu wam się narracja zmieni. Tak jest zawsze. Najlepiej wychodzi zarządzanie cudzymi sumieniami. Punkt widzenia zmienia się, gdy nieszczęście dotknie Cię lub Twojej rodziny osobiście.
anonim2014.08.5 10:56
Myślę, że Pan Lemański jest tylko teoretycznie obecny w Kościele. Najlepszym miejscem dla niego z pkt widzenia jego samopoczucia byłaby Czerska albo Wiertnicza.
anonim2014.08.5 10:59
@naos Świetne porównanie. Tak samo odbieram ten list. Ludzie, po co to? Czy wy zdajecie sobie sprawę, że takim sztucznym, pisanym napuszonym językiem listem wpisujecie się w narrację pożądaną przez ks. Lemańskiego. Nie widzę w tym kapłanie cnoty pokory, tak często spotykanej u jego świętych poprzedników, którzy niejednokrotnie cierpieli wskutek błędnych i krzywdzących decyzji przełożonych. Widzę człowieka, który wiedziony pychą idzie na starcie z hierarchią. Jako suspendowany będzie miał jeszcze większą wartość dla środowiska Gazety Wyborczej, Polityki itp. Będzie ofiarą opresyjnego polskiego Kościoła. A cokolwiek złego o tym środowisku można powiedzieć, to nie to, że nie dba o swoich. Wzorem Panów Obirka, Bartosia czy Polaka (d. Węcławskiego) stanie się wykładowcą na zaprzyjaźnionych uczelniach i dyżurnym ekspertem od Kościoła w "zaprzyjaźnionych mediach". ..
anonim2014.08.5 11:22
Lemański to prowokator służący wrogom KK, a nie ewangelicznej odnowie Kościoła Chrystusowego..... nawet z pozoru >prawda< wypowiedziana w wewnętrznej nienawiści, złości może okazać się kłamstwem, manipulacją i być destrucyjna
anonim2014.08.5 11:23
Woodstokowicze to ludzie żyjący na bakier z dobrymi zasadami nauczanymi przez Kościół, dlatego to naturalne, że kłamstwa takiego pasterza wydają im się dobre i prawdziwe.
anonim2014.08.5 11:43
GenesisX, niestety się mylisz. Ksiądz Lemański podważa nauczanie Kościoła co jest aż nazbyt widoczne.
anonim2014.08.5 12:00
@Tom661: "Gdyby Lemański rzucał kłamstwa i obelgi - to by nawet woodstokowiczowie go wygwizdali. Niemniej jednak Lemański mówił prawdę, tyle tylko, że bolesną." Antyklerykałowie nie są łasi na prawdę, tylko na antyklerykalizm. Gdyby zaprosić tam MatkęKurkę to i tak by go wygwizdywali, choćby mówił, że słońce to gwiazda, a 2+2=4. Przystanek Jezus już sprostował kłamstwa tego księdza. To nie wymiana opinii, to były absolutnie policzalne kłamstwa. Już na tej podstawie list jest sensowny. Lemański już raz rzucił rękawice Hoserowi i jego wniosek w Watykanie przegrał.
anonim2014.08.5 12:02
@Tom661: "Po drugie: wskaż choć jedno "kłamstwo" Lemańskiego na temat biskupów." Choćby to, że nie uczestniczą w przystanku Jezus i nie byli pośród młodych ludzi.
anonim2014.08.5 12:15
@Tom661 Jasne , nie ma to jak być obiektywnym, uogólnić, wrzucić wszystkich do jednej beczki ze smrodem, (to takie bliskie prawdy :P )...... skoro wszyscy biskupi są >be< , to wychodzi ze wszyscy lekarze są mordercami, bankierzy -złodziejami, dziennikarze-kłamcami itd .... Być może masz na imię Tomek, jeśli tak to napisze że miałam znajomego Tomasza, który okazał się być łajdakiem....... więc, według Twojej logiki powinnam dojść do wniosku, że wszyscy Tomasze to jedno wielkie łajdactwo ???
anonim2014.08.5 12:33
#merss Sie 5, 2014, 10:31 rano "Taką samą petycję trzeba zrobić z głosami poparcia Lemańskieo. I zobaczymy kogo będzie więcej." To słomaiany zapaleńcu -do działa.Daj przykład.
anonim2014.08.5 12:36
#GenesisX Ty jesteś Kościelnym obszczajmurem .Masz w tym swój wynaturzony orgazm.
anonim2014.08.5 13:07
#Tom661 I co dalej z tym poparciem?Jasieniczanie jak na dziś popierają ściany swych domów i chodza do swego miejscowego Kościoła jak dawniej. Lewus Lemnański wymiguje sie od uczciwej pracy w osrodklu dla młodzieży tak jak każdy z parciem na szkło
anonim2014.08.5 13:37
robert.p- ktoś z rodziny twojej parcował jako kapo lub w UB ?
anonim2014.08.5 13:50
Sidi3pl - Nie. Byli tymi których NKWD i UB mordowało i prześladowało. Jestem przekonany, że Twoi przodkowie również byli po tej słusznej stronie i zapisali się ładnie w historii. Z chrześcijańskim pozdrowieniem.
anonim2014.08.5 15:44
GenesisX, powtarzasz sój sposób rozumienia tej sprawy a jest upał i po prostu mi się nie chce udawadniać Ci, że jest inaczej. Musiałbym zrobić to merytorycznie - za dużo pisania. Masz swoje pozytywne oddziaływanie na tym forum i przez szacunek dalej nie polemizuję. Ksiądz Lemański jednak doczeka się suspensy. Powinien się doczekać !
anonim2014.08.5 20:00
GenesisX, masz rację ale tylko dlatego, że ksiądz Lemański przeprosił i wytłumaczył się ze swych lapsusów. W Kościele po prostu nie pali się czarownic :-) Strata kapłana jest dużą stratą i nawet ja bardzo krytycznie nastawiony do działalności ks. Wojciecha nie twierdzę, że nie ma On pozytywnych cech. Trochę odjechał. Z Tobą GenesisX wolę już o Ukrainie rozmawiać :-)
anonim2014.08.7 13:55
Nie wiadomo, na ile to jakaś choroba, a na ile defekt wiary. Nie wiadomo, które kościelne czynności zostaną mu zakazane, a które dozwolone. Na pewno konieczne są DOKŁADNE badania psychologiczne.
anonim2014.08.7 20:01
#merss "Taką samą petycję trzeba zrobić z głosami poparcia Lemańskieo. I zobaczymy kogo będzie więcej." To do dzieła!
anonim2014.08.7 20:03
#wrzos Ks. Lemański to "prof.Chazan" kościoła! Ales palnął.Dobrze pisałem że jeszcze nie wrzesień a ty już kwitniesz głupota.
anonim2014.08.8 22:03
Dosc szkalowania naszych pasterzy :) Jak rozumiem podpis pod listem brzmi: BARANY :)