13.07.18, 20:01

Dr Jerzy Bukowski: Czy znieważono polskiego papieża tortem?

Mieszkanka Wadowic zawiadomiła policję o obrazie uczuć religijnych podczas uroczystości z okazji 98. rocznicy urodzin Jana Pawła II, kiedy to wiceburmistrz papieskiego miasta Ewa Całus pokroiła tort z wizerunkiem papieża Polaka i rozdała go mieszkańcom - poinformował „Dziennik Polski”.

Ważący 120 kilogramów tort zrobiono z 200 jaj a jego dekoracja powstała z masy truskawkowej przełożonej białym biszkoptem.

„Stoisko, na którym wiceburmistrz kroiła i rozdawała tort było oblegane. Każdy chciał kawałek z wizerunkiem papieża. Potrzebni byli ochroniarze, bo namiot mógł się przewrócić pod naporem tłumu a ludziom groziło poturbowanie w ścisku” - czytamy w gazecie.

Komuś jednak nie spodobało się, że jako „twarz wypieku” użyto wizerunku Jana Pawła II. Policja nie widzi jednak powodów by kogokolwiek karać.

„- Prowadziliśmy czynności sprawdzające. Materiały w tej sprawie zostały już wysłane prokuraturze w Wadowicach z postanowieniem o odmowie wszczęcia dochodzenia” - powiedział w rozmowie z „DP” aspirant sztabowy z komendy powiatowej policji w Wadowicach Dariusz Stelmaszuk.

Wiceburmistrz Całus uważa, że aby stwierdzić iż zostały wypełnione znamiona czynu karalnego trzeba by uznać tort z wizerunkiem papieża jako przedmiot czci religijnej, podczas gdy był to zwykły deser.

Jerzy Bukowski