28.12.19, 12:06(fot. pixabay)

Dr Jerzy Bukowski: Nie tylko Żydzi

O tym, jak powszechne jest na całym świecie przekonanie, że ofiarami niemieckich obozów śmierci zlokalizowanych w latach 1939-45 na ziemiach polskich byli wyłącznie Żydzi świadczy poniższy przypadek.

„Na amerykańskiej edukacyjnej stronie internetowej PBSLearningMedia.org, prowadzonej przez fundację WGBH Educational Foundation i telewizję PBS, pojawiła się błędna informacja dotycząca ofiary obozu Auschwitz. Czesławę Kwokę, polską dziewczynkę zamordowaną za pomocą zastrzyku z fenolu w serce, przedstawiono jako ,jewish boy> (żydowski chłopiec).”

Bardzo szybko zareagowała dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu pisząc na Twitterze:
Prosimy o korektę. W rzeczywistości osoba na zdjęciu rejestracyjnym to polska dziewczyna Czesława Kwoka, która została uwięziona w Auschwitz 13 grudnia 1942 r. i zabita zastrzykiem fenolowym 12 marca 1943 r.

Po tej interwencji informacja została usunięta.

Dyrekcja Muzeum skwitowała to tak (również na swoim profilu twitterowym):

Można powiedzieć, że usunięcie strony jest poprawką, ponieważ usunięto niedokładny opis. Można jednak było po prostu poprawić tekst, aby zapewnić użytkownikom dostęp do tego dokumentu źródłowego i historii ofiary Auschwitz.

A mnie przypomniało się, jak niezbyt jeszcze dawno temu pewien amerykański naukowiec (!) dowiedziawszy się od polskiego kolegi, że jego ojciec zginął w Auschwitz-Birkenau, z ogromnym zdziwieniem powiedział:

- Nie wiedziałem, że Twój tata był Żydem.

I nie bardzo chciał uwierzyć, kiedy usłyszał, że w tym oraz w innych niemieckich obozach ginęli przedstawiciele nie tylko jednego narodu.

Jerzy Bukowski

Komentarze

Polak Ateista Dumny Gej 2019.12.28 13:21
za jakiś czas pisać będzie JUH stalker to syn swej matki czyli po prostu skurw,,,,,,,yn
Anything Goes2019.12.28 12:23
Nazwali siebie samych racjonalistami ponieważ nie używają rozumu, a to brzmi dumnie ot, co