26.08.19, 20:30Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Dr Jerzy Targalski dla Frondy: Czeka nas kampanijne szaleństwo. Kompromaty nigdy się nie skończą

„Merytoryczna krytyka obozu rządzącego uderzałaby jeszcze bardziej w Targowicę [...] W polityce kompromaty odgrywają zawsze bardzo ważną rolę [...] Nie można porównywać działalności osoby z problemem alkoholowym i niezrównoważonej do farmy trolli Brejzy opłacanych z publicznych pieniędzy”- dr Jerzy Targalski, politolog, historyk, publicysta, specjalnie dla portalu Fronda.pl

Fronda.pl: Kończą się wakacje i kampania wyborcza nabiera rumieńców. Co nas czeka do 13 października 2019 r.?

dr Jerzy Targalski: Szaleństwo. Kompletne szaleństwo. Zidiocenie totalne i obrzucanie się rozmaitymi wyzwiskami, fałszywkami i odsądzanie się od czci i wiary. Żądnej dyskusji, a tylko i wyłącznie tak zwana nawalanka. Niczego konstruktywnego tu się nie spodziewam. Nieustanne opluwanie bez jakichkolwiek podstaw. Chodzi tu wyłącznie o to, żeby uzyskać wrażenie w opinii publicznej, że przeciwnik jest złem spersonifikowanym.

Komu najbardziej zależy na takim sposobie prowadzenia kampanii wyborczej?

Oczywiście na tym bardziej zależy niemieckiej Targowicy, dlatego że żadnych merytorycznych argumentów nie ma. Merytoryczna krytyka obozu rządzącego uderzałaby jeszcze bardziej w Targowicę, gdy dotyczyłaby zaniechań lub nieskuteczności w walce z nią i taktyki kapitulacji. To będzie kampania oszczerstw. Niemiecka Targowica mówi wyborcom jasno: albo pozwolicie nam się okradać, albo zniszczymy państwo i kamień na kamieniu z niego nie zostanie, obrzydzimy wam wszystko i uczynimy życie publiczne nie do zniesienia, a więc we własnym interesie i dla spokoju dajcie nam na Polsce pasożytować.

Skąd niemiecka Targowica będzie czerpała argumenty?

Znikąd. Nikt nie będzie grał żadnymi argumentami- czasy jakichkolwiek argumentów dawno minęły. Tu chodzi tylko o wytworzenie pewnej atmosfery. Żadne argumenty nie wchodzą w grę.

A kompromaty?

W polityce kompromaty odgrywają zawsze bardzo ważną rolę. Na pewno zostały zebrane. Przykład tej pani Emilii pokazuje jak można podsuwać przeciwnikowi swoich ludzi albo wykorzystywać ludzi niezrównoważonych psychicznie, sfrustrowanych, czy nawet zniszczonych przez system. Ten przykład pokazuje jak można takich ludzi wykorzystywać. Problem Targowicy polega jednak na tym, że co nie odkryje, to okazuje się, że sama postępuje o wiele gorzej i każdy kompromat uderza w nią rykoszetem. Nie można porównywać działalności osoby z problemem alkoholowym i niezrównoważonej do farmy trolli Brejzy opłacanych z publicznych pieniędzy. PiS w tych kompromatach to straszna amatorszczyzna, podczas gdy Targowica to przedsiębiorstwo.

Na tym przykładzie, i na kilku poprzednich widzimy, że bardzo skutecznym „narzędziem”, za pomocą którego niezwykle celnie uderza się w polityków Prawicy są rozczarowane kobiety z rodzaju femme fatale.

To jest normalne. Kobiety są bardziej emocjonalne, i łatwiej od tej strony je wykorzystywać i nimi grać- grać ich emocjami i uczuciami. Poza tym PiS nie potrafi znaleźć takich samych kobiet po stronie przeciwnika. Generalnie nie potrafi atakować i wyspecjalizował się w ucieczkach z frontu. Po prostu wszystkiego się boi.

Kiedy kompromaty się skończą, czy w grę pójdą fałszywki, produkcja fake newsów?

Fałszywki cały czas krążą. Kompromaty nigdy się nie skończą, bo zawsze można wyprodukować nowe, albo podrasować istniejące. Zanim dojdzie do sprostowania i wyjaśnienia, to już dana fałszywka będzie miała wpływ na atmosferę panującą w opinii publicznej. Tym bardziej, że druga strona ma jednak przewagę w mediach.

Czyli mamy do czynienia z wojną informacyjną?

Taka wojna trwa od dawno. Mamy z taką wojną do czynienia niezależnie od tego, jakie prawdziwe elementy tu występują. W wojnie informacyjnej używa się elementów prawdziwych, tylko się je odpowiednio podrasowuje i interpretuje, dorzucając nieco fałszywek.

Docierają do nas informacje co działo się w magistracie w Inowrocławiu. Okazuje się, że został tam zorganizowany kilkunastoosobowy wydział do walki informacyjnej z polityczną opozycją, tą lokalną i tą ogólnopolską, wyposażony nawet w osobną sieć TOR. Przypomina to słynną farmę trolli RIA FAN z Petersburga z kamienicy przy ul. Sawuszkina 55- z tym, że w miniaturze. W jaki sposób działania takich placówek z Polski i z państw ościennych mogą wpływać na polską politykę?

Uważam, obserwując od lat kampanie w internecie, że tzw. farmy trolli są metodą powszechnie stosowaną w polityce polskiej i wobec Polski, zwłaszcza ze strony Rosji. Wystarczy jakakolwiek informacja na temat sojuszu polsko-amerykańskiego, baz czy zakupów zbrojeniowych, a natychmiast pojawia się fala komentarzy podważająca sens takiego działania lub starająca się udowodnić, że wszystko jest źle robione i sugerująca zbliżenie z Rosją. Jedynie PiS nie potrafi takich działań porządnie zorganizować i dlatego jest ofiarą i musi polegać na spontanicznej działalności oddolnej, która musi byś z natury rzeczy mniej efektywna.

Wystarczy grupa kilku osób. Jedna stale monitoruje wyselekcjonowane portale, strony facebookowe czy tweetterowe i wyłapuje wpisy, które trzeba zwalczać lub popierać. Zapewniając klikalność autorom, którzy zamieszczają wpisy zgodne z naszym interesem, możemy ich promować i zachęcać do kontynuowania obranej linii. Oczywiście naszą listę witryn stale aktualizujemy. Następnie nasze trolle przystępują do pracy. Najmniej kumaci wrzucają jedynie wyzwiska, inni przygotowane fałszywki lub starają się obalić tezy przeciwnika. Najinteligentniejsi starają się uniemożliwić wszelką dyskusję. Najważniejsze by zdominować sensowne komentarze bełkotliwymi. Można też organizować kampanie przeciwko danej osobie lub popierające je umieszczając setki komentarzy na wybranych stronach i w sieciach społecznościowych. Oczywiście potrzeba do tego sieci fałszywych kont. Tylko nieliczni tworzą sobie konto z jakąś historią. Normalne, że jeden troll korzysta z kilku kont jednocześnie. TOR czy VPN służy do ukrycia prawdziwego IP czyli tożsamości trolla.

Skutki wojny informacyjnej uderzają nie tylko w partie polityczne, a w przypadku partii rządzącej uderzają również w państwo, w instytucje państwowe. Czy państwo polskie jest dziś przygotowane do prowadzenia wojny informacyjnej?

Nie, państwo jest nieprzygotowane, dlatego że nie ma żadnych instytucji państwowych, która by się tym zajmowała. Moim zdaniem państwo od tej strony jest całkowicie bezbronne. Pewne próby są podejmowane, ale to jest skala bardzo mała, która nie ma żadnego znaczenia jeżeli chodzi o odbiór społeczny.

Jak bardzo ta brudna kampania może wpłynąć na wyniku wyborów? Wydaje się, że totalna opozycja nie zamierza nawet przedstawiać jakiegokolwiek programu dla Polaków.

Ale to jest zupełnie niepotrzebne. Wszyscy mówią o jakimś programie, a program nie jest nikomu do niczego potrzebny i nie odgrywa żadnej roli w kampanii. To są mity i przesądy.

Jednak Prawo i Sprawiedliwość w dużej mierze programem wygrało wybory w 2015 roku i w znacznej mierze ten program zrealizowało.

Nie wygrało programem tylko wygrało hasłami i obietnicami w sytuacji skompromitowania wyłącznie ludzi Targowicy aferą taśmową. To hasła są istotne. Program, zwłaszcza rozbudowany, nie ma najmniejszego sensu, dlatego że nikt nawet nie będzie zwracał nań uwagi. Ludzie zwracają uwagę wyłącznie na slogany i to krótkie. Jeśli taki slogan składa się z więcej niż pięciu słów, to mają problemy ze zrozumieniem i z zapamiętaniem. Żyjemy w czasach kompletnego zidiocenia - kto lepiej się do tego stanu zidiocenia dostosuj, ten wygra. Wyborca żąda przede wszystkim obietnic i głosuje na tego kto pozwala mu żyć jego nadziejami i złudzeniami.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Spoko2019.08.27 13:58
Panie Targalski, jakie szaleństwo ? Wystarczy wyłączyć TVN, nie czytać GW, nie zapraszać totalnych debili Nowoczesnej do TVP - i spokój jak nigdy !!!
PiS=UWbis2019.08.27 13:49
Oczywiście ani słowa z ust Targalskiego i prowadzącego o żydowskich żołnierzach Hasbary - którzy walczą z Polską w mediach, zwłaszcza tych nowych i są tu obecni stale.
anonim2019.08.27 12:02
Zauważamy ataki ateistycznych satanistów na wierzących i kościół w Polsce pod przewodem żyda Jana Hartmana z Krakowa. Jest on synem rabina zaplątanego w satanizm teurgiczny (obrzędowy). .Oficjalne twierdzi , że jest radykalnym ateistą. W tej organizacji jest wielu żydów z synagogi szatana.
robaczek 2019.08.27 10:40
ekspert PIS ;] hahahhhahahahhahahahhahahhahahhahahahahhahahaha!!!!! PIEKNE!!!! tym właśnie jesteście wyborcyu PIS? to jest wasz swiatopogląd? no BRAWO!!!! ;] sp
Taka prawda2019.08.27 9:02
Takie ilości G N O JO W I C Y jeszcze się w Polsce nie pojawiały Pisie przechodzą siebie Nawet za Stalina takiej nagonki na ludzi nie było
Katolik2019.08.27 3:43
Najgorsza jest ta zaraza gender. To jest największe zagrożenie ogólnoświatowe. A Pis nie jest tutaj wyrazisty niestety. Teraz po stanowczej reakcji obronnej Kościoła Katolickiego Rząd przyznał rację ale czasami myślę że może tylko dlatego że wybory niedługo, że to była czysta kalkulacja bez prawdziwego przekonania.
Katolik2019.08.27 3:33
Głosowałem poprzednio na Pis Moim zdaniem Poko ewidentnie szkodzi Polsce, zwykłym obywatelom. Natomiast Pis, kurcze nie wiem naprawdę. Czasami za ich Rządu czuję jak w matrixie i to jest trochę niepokojące. Powinna być jakaś trzecia siła z silnym programem prokatolickim.
wiekowy apostata...2019.08.26 23:40
...mam nadzieję na wyborczy sukces PiS w nadchodzących wyborach! Daje to nadzieję na zdecydowanie szybszy upadek Kościoła Katolickiego i zaorania całej tej pedofilskiej bandy! Nikt nigdy tak bardzo nie zniechęcił młodych Polaków do KK, jak sami hierarchowie i szeregowi tzw. duszpasterze...
violencja2019.08.27 0:01
Kochany Apostato , żeś se tam napisał papiórek ,żeś apostata i dał księdzu -to jest nic , WIELKIE NIC.Masz na swej duszy znamię Boże, oczywiście jeśli jesteś ochrzczony, jeśli nie -to nic. Nie masz racji, na wiarę dziecka ma największy wpływ rodzina . I dlatego neomarksizm chce zniszczyć rodzinę. Mam nadzieje , że wujaszka Marksa nie czcisz.
Noah2019.08.26 23:16
«Czekajcie… czy to Targalski jest szefem trolnej farmy oznaczanej na ćwiterze hasztagiem #drugazmiana?» Dobra. Już obczaiłem. Drugą zmianę (trolowska fabryka) na twitterze prowadzi poseł Dominik Tarczyński.
Kuszelas2019.08.26 23:39
Dobrze piszesz. Ja pytam, jak jest prof. Targalski to pierwszy jest Piotr Nowak. Aids czy kie licho?
Olej2019.08.26 22:45
Panie doktorze pan nie docenia ludzi. Gdyby nie ich inteligencja, komuna po 1989 r. nadal by kwitła w swojej pierwotnej postaci. Ludzie są zajęci pracą i codziennością, walką o swoje bytowanie i przetrwanie. Każdy człowiek potrafi liczyć i liczy, obserwuje rynek i swój własny los, w tym politycznym chaosie. Spośród bełkotu wybiera głosy racjonalne, konfrontuje propagandę z tym co sam widzi wokół siebie. PiS wygrał nie dzięki hasłom, ale przez kompromitację i bankructwo złodziei i łajdaków uważających cały naród za stado idiotów. Jest w każdej chwili oczekiwania ludzkiego pewna nadzieja prawdy, gdy dochodzi do demaskacji kłamstwa następuje zwrot akcji, przekładający się na głos wyborczy. Problemem Polaków jest zbyt wąski zakres możliwości wyborczych. Poza PiS-em nie ma na kogo głosować. Ów pogląd jest coraz powszechniejszy wśród twardych zwolenników reform państwa.
anonim2019.08.26 22:26
NADCHODZI KLĘSKA TOTALNYCH i TĘCZOWYCH - NAWRACAJCIE SIĘ- FATIMA - CUD SŁOŃCA - NIE CHCIAŁBYM BYĆ W SKÓRZE TOTALNEJ oPOzycji 13 października 2019 r. W MIESIĄCU MARYJNYM będzie ich POtężny POgrom - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
edi2019.08.26 21:54
NADCHODZI KLĘSKA NA TOTALNYCH - NAWRACAJCIE SIĘ _ OPATRZNOŚĆ CZUWA - FATIMA - CUD SŁOŃCA - NIE CHCIAŁBYM BYĆ W SKÓRZE TOTALNEJ oPOzycji 13 października 2019 r. W MIESIĄCU MARYJNYM będzie ich POtężny POgrom - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
edi2019.08.26 21:48
WOJNA TRWA - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI - POLACY TO MĄDRY NARÓD - SURSUM CORDA !
ja2019.08.26 21:46
Jest to powszechnie wiadome , że PO to niemiecka agentura wpływu i folksdojcze z naczelnym folksdojczem Donaldem Tuskiem. Mają zadanie łupić Polskę i Polaków jako niewolników, sprzymierzeni są oni z rosyjską agenturą...
Spoko2019.08.27 14:18
No, a najdziwniejszym jest to ile tzw, "polaków" jest zwolennikami Tuska i chcą aby ten łupił Polskę a Polaków traktował jak niewolników !
katolik2019.08.26 21:26
Dziś Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26-08-2019 r. Oddajmy siebie samych jako wierzący katolicy, Polskę i Polaków w opiekę Maryji Naszej Matki i Królowej. Maryjo, Potężna Niebios Pani i Królowo Ty, któraś otrzymała od Boga posłannictwo i władzę by zetrzeć głowę szatana. Rozkaż hufcom anielskim aby ścigały szatanów a zwalczając ich wszędzie strąciły do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.
Erertyuk2019.08.26 22:08
A ja sie powstrzymam
edi2019.08.26 21:15
Jedyna Prawdziwa Matka, Królowa Polski to Matka LGBTowska Tęczochowska! Króluj nam Jasnogórska Panienko i miej LGBT w swojej opiece! Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga...
Qlara2019.08.26 21:33
Znów bido jesteś? Bóg nawet takie ni to ni owo kocha, może Ci wybaczy swąd który rozsiewasz.
edi2019.08.26 21:49
WOJNA TRWA - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI - POLACY - SURSUM CORDA !
Spoko2019.08.27 14:00
Jestem homofobem, i nie życzę sobie, i nigdy nie zgodzę się na to żeby być rownym z tą tęczową zarazą maszerującą w marszach LGBT, a także pedofilami czy zoofilami. Dla mnie oni są równi jedynie w wielkości żołądka, co jest jasnym, że potrzebują tyle samo żarcia co ja – i nic więcej! Różnica zasadnicza między mną a nimi jest taka, że ja jestem normalny, a oni są zboczeńcami !!!
Ordon2019.08.26 20:44
provydnyk polskoj giej obciagnie ci albo Reytan ku ... kremlowska zyd bolszewicki mieszka kolo ciebie
Noah2019.08.26 23:21
Odbiło ci czy jaki chu…j?
anonim2019.08.26 20:43
Lis z tę "chirurgiczną interwencją" poraża, chce mordować? Dobrze go rozumiem?!
Noah2019.08.26 20:38
Czekajcie… czy to Targalski jest szefem trolnej farmy oznaczanej na ćwiterze hasztagiem #drugazmiana?
Spoko2019.08.27 13:59
Czekamy !
Reytan2019.08.26 20:36
Znowu ten ruski wariat,opisujacy potege Rosji.
Zofia2019.08.26 20:34
autorytet Frondy - stary niedomyty komuch widzący wszędzie ruskich agentów,już Michalkiewicz ładnie tego starego brudasa zaorał.
Zulima2019.08.26 21:27
Trollico ty jego śladów całować niegodna, plugastwo, a kysz!
provydnyk2019.08.26 20:33
Отче наш, кторы јеси в небесах, нехај свети се име Твоје. Нехај пријде кралевство Твоје, нехај буде вольа Твоја, како в небе тако и на земји. Хлеб наш всьакоденны дај нам днес, и одпусти нам наше грехи, тако како мы одпушчајемо нашим грешникам. И не введи нас в покушенје, але избави нас од злого. Ибо Твоје је кралевство и моч и слава, на веки. Амин. Otče naš, ktory jesi v nebesah, nehaj svęti sę imę Tvoje. Nehaj prijde krålevstvo Tvoje, nehaj bųde volja Tvoja, kako v nebě tako i na zemji. Hlěb naš vsjakodenny daj nam dneś, i odpusti nam naše grěhi, tako kako my odpušćajemo našim grěšnikam. I ne vvedi nas v pokušeńje, ale izbavi nas od zlogo. Ibo Tvoje je krålevstvo i moć i slava, na věki. Amin.