Światowi liderzy przyjeżdżają dzisiaj do Monachium. Po południu w stolicy Bawarii rozpoczyna się doroczna Konferencja Bezpieczeństwa. To jedno z najważniejszych na świecie spotkań poświęconych globalnemu bezpieczeństwu oraz polityce międzynarodowej.

Głównym tematem tegorocznej konferencji będą relacje świata ze Stanami Zjednoczonymi pod wodzą prezydenta Donalda Trumpa. Do Monachium przyjeżdżają m.in. nowy amerykański wiceprezydent Mike Pence oraz sekretarze obrony i bezpieczeństwa krajowego USA.

Monachijska konferencja to także okazja do spotkań dwustronnych. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział kilka dni temu, że w kuluarach będzie rozmawiał z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

“To spotkanie jest dobrą platformą dla dialogu z Rosją. NATO prowadzi dwie ścieżki wobec Rosji. Z jednej strony musimy być silni i przewidywalni i wzmacniamy naszą obecność na wschodzie. Równocześnie jednak podkreślamy, że nie można zamykać dróg do dialogu politycznego. Zwłaszcza w tak trudnych czasach jak teraz potrzebujemy dialogu politycznego z Rosją” - mówił Stoltenberg.

NATO zawiesiło niemal wszystkie formy współpracy z Rosją po aneksji Krymu w 2014 roku. W ostatnich miesiącach doszło jednak do trzech spotkań rady NATO-Rosja.

W monachijskiej konferencji biorą udział także polscy politycy: prezydent Andrzej Duda i szef dyplomacji Witold Waszczykowski. Obaj także mają zaplanowane spotkania bilateralne.

W sumie na trwającą do niedzieli konferencję do Monachium przyjeżdża ponad 30 głów państw i szefów rządów, 50 ministrów spraw zagranicznych, 30 ministrów obrony, byli dyplomaci, eksperci, biznesmeni oraz dziennikarze.

emde/IAR