14.10.17, 14:15fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Duda: Nie możemy patrzeć na Unię jak na zamknięty klub

- Unia Europejska musi być otwarta i dynamiczna. Nie możemy patrzeć na Unię jak na zamknięty klub - mówił Prezydent RP Andrzej Duda w sobotę na Węgrzech na konferencji Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowującej spotkanie przywódców państw V4.

- Zgodziliśmy się, że UE musi jasno mówić, że jest otwarta na przyjęcie nowych członków - zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że kraje, które chcą dołączyć do Unii, muszą spełnić warunki, a te - jak wskazywał - muszą być jasno i wyraźnie określone.

Polski prezydent gratulował prezydentowi Węgier - gospodarzowi spotkania - odważnego doboru tematów do dyskusji. W dwudniowym szczycie, zorganizowanym w ramach węgierskiej prezydencji w V4 w miejscowości Szekszárd, obok prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Węgier Jánosa Ádera, uczestniczyli prezydenci: Czech Miloš Zeman oraz Słowacji Andrej Kiska.

W piątek przywódcy rozmawiali m.in. o perspektywach członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w UE i NATO. Następnie podczas drugiego panelu dyskutowali m.in. na temat tego, w jaki sposób państwo może zachęcić przedsiębiorców do bardziej ekologicznej produkcji przy zachowaniu konkurencyjności. Chodzi m.in. gospodarkę o obiegu zamkniętym czyli opartą o wtórne wykorzystywanie odpadów jako surowców.

Tematem sobotniej sesji były natomiast innowacje technologiczne, w tym pomysł budowy jednolitego rynku cyfrowego w UE. Polska postuluje podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie. Przepływ danych mógłby stać się piątą, obok przepływu osób, usług, towarów i kapitału, swobodą unijnego, wspólnego rynku. (KP/ MK)

dam/prezydent.pl