18.11.15, 11:20

Duda o ułaskawieniu: Postanowiłem przeciąć spór

Prezydent Polski Andrzej Duda pojawił się dziś w sejmie, aby wysłuchać expose premier Beaty Szydło. Został zapytany przez dziennikarzy o kwestię ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.

Kamiński oraz inni funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostali niedawno skazani przez sąd pierwszej instancji za rzekome nieprawidłowości przy prowadzeniu sprawy tzw. afery gruntowej. Prezydent Andrzej Duda postanowił ułaskawić Mariusza Kamińskiego, który został mianowany ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych w rządzie Beaty Szydło. 

Oto co powiedział dziennikarzom Duda w odpowiedzi na pytania o przyczyny wydania takiej decyzji.

"Ten medal ma dwie strony. Mamy problem z wymiarem sprawiedliwości w Polsce. Z jednej strony wymiar sprawiedliwości nie potrafi skazać bandytów z Pruszkowa, wypuszcza na wolność ludzi, którzy powinni zostać skazani, a z drugiej strony wymierza kary ludziom walczącym z korupcją. Tak nie może być" - mówił prezydent.

Nawiązał też do sposobu prowadzenia sprawy Kamińskiego:

"Znacie Państwo tę sprawę. Została ona maksymalnie upolityczniona przez sędziego Łączewskiego. Pięć miesięcy pisał uzasadniuenie i ogłosił je tuż przed wyborami. Dodatkowo wg ABW w procesie ujawnione zostały nazwiska funkcjonariuszy państwowych, które nie powinny być ujawniane, co było złamaniem prawa".

Prezydent odniósł się też do kontrowersji, jakie wywołała jego decyzja: 

"Jaki wyrok by nie został wydany, mówionoby że był to wyrok polityczny. Tym samym ta sprawa była nieprawdopodobnie niszcząca i niekorzystna dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Postanowiłem uwolnić wymiar sprawiedliwości. Przeciąłem ten spór na moją odpowiedzialność jako prezydent Rzeczypospolitej". 

emde/TVP INFO

Komentarze

anonim2015.11.18 11:45
darth czytać ze zrozumieniem,myśleć i będzie dobrze i najważniejsze nie załamywać się wtedy i lekarstwa nie będą potrzebne
anonim2015.11.18 11:45
Brawo wreszcie ktoś mądry w Tej Polsce !!!!
anonim2015.11.18 11:56
Każde zakończenie tej sprawy byłoby atakowane. Najpierw trzeba odpolitycznić sądy, a potem dopiero można oczekiwać sprawiedliwych wyroków w tego typu sprawach.
anonim2015.11.18 12:30
Trzeba zrobić więcej. Wyciąć resortowy aparat poststalinowski, który się tam ukrył. Sędzia nie jest bogiem. Jeżeli popełnia rażący błąd powinien być zwolniony dyscyplinarnie. A dzisiaj jest tak, że koledzy go przeniosą i bezpiecznie doczeka do sutej emerytury. Kropka
anonim2015.11.18 13:20
BRAVO !!!! PANIE PREZYDENCIE, takiego nam trzeba męża stanu, a nie co to jak kończy to wynosi nawet papier toaletowy z kibelka, jak ruski sałdat w II wojnie światowej, dart muale jesteś typowy muł bez własnego postrzegania prawdy, co się dziwić twoje zdjęcie i twój nick mówia wszystko, debil :D
anonim2015.11.18 15:05
Ułaskawieniem Duda potwierdził, że Kamiński jest winny. Skoro wszyscy w kampanii twierdzili, że jest niewinny to Kamiński powinien o to teraz walczyć w sądzie.
anonim2015.11.18 15:30
darth woli przekupnych sędziów i bezkarnych złodziei
anonim2015.11.18 18:38
Wałęsa ułaskawił Słowika. Kwaśniewski - kasjera lewicy i mordercę Vogla. Komorowski - 5 zabójców. Duda - Kamińskiego
anonim2015.11.18 22:40
@Darth Maul + Ciekawe jakbyś śpiewał gdyby ciebie taki sobie sędzina jw skazał za czyn którego nie popełniłeś. Zresztą podobnie jak i ty tak i ten sędzia wkrótce także politycy PO ect, stanowiący tzw Nowe prawo tj bezbożne prawo - staną wkrótce na Sądzie Bożym to jaki wyrok otrzymają do jakiego miejsca zaprowadzą ich aniołowie Nieba - na pewno nie! czyśćca też mało prawdopodobne, może raczej do piekła które ujrzy jako swoje przeznaczenie 80 % ludzi
anonim2015.11.19 1:00
A wszystko przez to podkreślanie niezależności sądów... A od czego mają być one nieniezależne? Od prawdy też...?;-)