25.06.15, 05:36fot. Twitter

Dzięki Dudzie Niemcy zaczynają traktować Polskę poważnie

Andrzej Duda - nowy prezydent Polski będzie wreszcie godnym przedstawicielem Polski na arenie międzynarodowej, po kompromitującej prezydenturze Bronisława Komorowskiego. Duda, podobnie jak śp. Lech Kaczyński to postacie, które budzą szacunek i z którymi świat się liczy.

– Liczymy, że po objęciu władzy przez nowego prezydenta będziemy kontynuowali pragmatyczną, ale przede wszystkim bardzo bliską współpracę z Polską – mówi „Rz" wysokiej rangi rozmówca uczestniczący w opracowaniu polityki RFN wobec naszego kraju. – Współpracownicy Dudy wydają się profesjonalni i rzeczowi. 

Przypomnijmy: Krzysztof  Szczerski 10 dni temu mówił "Rzeczpospolitej": „Aby stosunki z Niemcami były partnerskie, konieczne jest, według mnie, spełnienie czterech warunków” (Czyt TUTAJ). Dziś Berlin odpowiada: chcemy rozmawiać jak równy z równym. – Przez dziesięć lat Polska się wzbogaciła, stała się kluczowym partnerem politycznym i gospodarczym Niemiec w UE, do władzy doszło młode pokolenie polityków bez poprzednich fobii. Powstał inny układ – tłumaczą "Rzeczpospolitej" niemieckie źródła.

Najważniejszy warunek prezydenta elekta dotyczy baz NATO. – Nie wolno przeciwstawiać sobie Polski i Niemiec, bo na podziałach w sojuszu korzysta tylko Rosja. Jeśli do szczytu NATO w Warszawie latem 2016 r. wszyscy sojusznicy, a przede wszystkim USA, uznają za konieczne budowę stałych baz w Polsce, Niemcy nie będą tego blokować – zapowiadają teraz Niemcy.

"Kompromis jest też realny w sprawie polityki ograniczania emisji CO2. Bo choć Polska już utrzymała tu ulgi, to „w Brukseli można negocjować wszystko". Niemcy nie zgodzą się natomiast na przyznanie Polakom w RFN statusu mniejszości, ale są gotowi dać im dodatkowe przywileje, w tym większe subsydia na szkolnictwo. Ale na zasadzie wzajemności" - informuje Rzeczpospolita.

I co najważniejsze: Prezydent Niemiec i kanclerz Niemiec liczą na to, że Andrzej Duda z pierwszą oficjalną wizytą uda się właśnie do Niemiec. Widać, że Niemcy nareszcie zorientowały się, że Polska wreszcie staje na nogi i nie pozwoli się dłużej wygaszać. Wszystko dzięki Andrzejowi Dudzie. 

Philo

Źródło: www.rp.pl

Komentarze

anonim2015.06.25 6:30
Czytelnicy nie będą was traktować poważnie, jak będziecie pisać takie artykuły.
anonim2015.06.25 8:23
Jak widać nawet Niemcy wolą mieć za swoją wschodnią granicą raczej partnerów niż lokajów. Postawa serwilizmu wobec naszego zachodniego sąsiada, jaką przyjęli politycy Platformy Obywatelskiej mierzi już nawet Niemców.
anonim2015.06.25 9:04
Można? Można!!!
anonim2015.06.25 11:28
wszystko dzięki nam patriotom, nam którzy chorują na Polskę, wolną Polskę. Ba jak widać z głosowań ostatnich wyborów, warmińskie i zachodniopomorskie, choć tam bieda i wielkie bezrobocie wciąż chce tej samej władzy. Połowa z tamtejszej ludności w ogóle nie poszła głosować. Jak widać z tego przykładu to nie bieda kieruje zmianami, tylko duch polskości, którego trzeba po prostu mieć.
anonim2015.06.25 13:26
//Duda, podobnie jak śp. Lech Kaczyński to postacie, które budzą szacunek i z którymi świat się liczy.// Co za język i argumenty, żenada i PRL. Te barany mają nas za baranów i podpowiadają co mamy myśleć co wywołuje odwrotny skutek. Arogancja.
anonim2015.06.25 13:32
Nie o każdym z czterech warunków. Czwartego (sprawę polskiej mniejszości narodowej) nie biorą pod uwagę
anonim2015.06.25 14:18
No proszę. Wystarczy nie być Komorowskim, by spojrzeli na Ciebie poważniej. Co tylko potwierdza zdanie Napoleona, że lepszy lew na przedzie stada baranów, nie baran na przedzie stada lwów.
anonim2015.06.25 17:18
"Niemcy nie zgodzą się natomiast na przyznanie Polakom w RFN statusu mniejszości, ale są gotowi dać im dodatkowe przywileje, w tym większe subsydia na szkolnictwo. Ale na zasadzie wzajemności" - informuje Rzeczpospolita." A to dla czego?? W tej sytuacji wyeliminować ich mniejszość i rozmawiać od "ZERA" - na równych zasadach. A w dodatku ilu wykształciliśmy im fachowców, z naszych biednych podatków. Jak mamy być partnerami, to na równych zasadach. Zawsze będą jakieś tam nierówności, ale co oni boją się aż tak, mniejszości naszej. A może boją się tego, co robi ich mniejszość u nas /na ich zlecenia/.
anonim2015.06.25 22:54
"Niemcy nie zgodzą się natomiast na przyznanie Polakom w RFN statusu mniejszości, " To i w Polsce nie może być mniejszości niemieckiej i przysługującymi im praw. Niemcy z góry ustawiają Polskę i polaków na przegranej.