04.04.21, 13:52Fot. screenshot - YouTube (Rappler)

,,Dzielmy się szczepionkami’’. Papież wzywa do solidarności

W wielkanocnym orędziu Papież Franciszek apelował, by w obliczu pandemii, która jest nadal w rozkwicie nie tracić nadziei i wspierać tych, którzy najbardziej cierpią z powodu wywołanego przez nią kryzysu społecznego i gospodarczego. W niedzielny poranek Ojciec Święty odprawił Mszę w Bazylice Watykańskiej oraz udzielił miastu i światu błogosławieństwa Urbi et Orbi. Papieska liturgia sprawowana była w ścisłym reżimie sanitarnym i wzięło w niej udział zaledwie kilkaset osób, noszących maseczki i zachowujących dystans.
 

W orędziu Papież podkreślił, że rozbrzmiewająca dziś na cały świecie wielkanocna proklamacja: „Jezus, ukrzyżowany, zmartwychwstał, jak zapowiedział. Alleluja” nie ukazuje iluzji, nie ujawnia formuły magicznej, ale zawiera w niewielu słowach wydarzenie, które daje niezawodną nadzieję. Franciszek nawiązał do relacji świadków mówiących, że zmartwychwstały Jezus nosi na dłoniach, stopach i boku odciśnięte rany. „Te rany są wieczną pieczęcią Jego miłości do nas. Każdy, kto doznaje ciężkich doświadczeń, na ciele i na duchu, może znaleźć w tych ranach schronienie, otrzymać przez nie łaskę nadziei, która nie zawodzi” – mówił Franciszek.

„Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją dla tych, którzy nadal cierpią z powodu pandemii, dla chorych i dla tych, którzy stracili bliskich. Niech Pan da im pocieszenie i wspiera trud lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek. Wszyscy, zwłaszcza najsłabsi, potrzebują pomocy i mają prawo, by mieć dostęp do niezbędnej opieki – mówił Ojciec Święty. – Jest to jeszcze bardziej widoczne w chwili, gdy wszyscy jesteśmy wezwani do walki z pandemią, a podstawowym narzędziem w tej walce są szczepionki. W duchu «internacjonalizmu szczepionek» wzywam zatem całą wspólnotę międzynarodową do wspólnego zaangażowania, by przezwyciężyć opóźnienia w ich dystrybucji oraz ułatwić dzielenie się nimi, zwłaszcza z krajami najuboższymi.“

Franciszek wspomniał ludzi, którzy stracili pracę lub przeżywają poważne trudności ekonomiczne i są pozbawieni odpowiedniej opieki społecznej. Modlił się, by władze publiczne podjęły działania, które zapewnią pomoc zawłaszcza najbardziej potrzebującym rodzinom. „Pandemia niestety dramatycznie zwiększyła liczbę ubogich i powoduje desperację tysięcy ludzi” – podkreślił Papież.

„Jezus Zmartwychwstały jest również nadzieją dla wielu ludzi młodych, którzy zostali zmuszeni do spędzenia długich okresów bez możliwości uczęszczania do szkoły lub na uniwersytet i dzielenia czasu z przyjaciółmi – mówił Ojciec Święty. – Wszyscy potrzebujemy przeżywania prawdziwych relacji międzyludzkich, a nie tylko wirtualnych, zwłaszcza w wieku, w którym kształtuje się charakter i osobowość. Jestem blisko ludzi młodych na całym świecie, a w tej chwili szczególnie tych w Mijanmie, dążących do demokracji, pokojowo wyrażając swój głos, będąc świadomymi, że nienawiść można rozproszyć jedynie miłością.“

Papież pamiętał o przytłoczonych trudnościami mieszkańcach Haiti i Libanu oraz o migrantach uciekających przed wojną i nędzą. Podziękował tym krajom, które  hojnie przyjmują cierpiących, szukających schronienia, zwłaszcza Libanowi i Jordanii, które goszczą bardzo wielu uchodźców uciekających przed konfliktem syryjskim.

„Niech Chrystus, który jest naszym pokojem, położy wreszcie kres szczękowi broni w umiłowanej i udręczonej Syrii, gdzie miliony osób żyją wręcz w nieludzkich warunkach, a także w Jemenie, gdzie wydarzeniom towarzyszy głuche i skandaliczne milczenie, oraz w Libii, gdzie wreszcie widać drogę wyjścia z dekady sporów i krwawych starć – mówił Ojciec Święty. – Niech wszystkie zaangażowane strony podejmą skuteczne starania, aby zakończyć konflikty i pozwolić narodom wyczerpanym wojną żyć w pokoju oraz rozpocząć odbudowę swoich krajów.“

Papież modlił się też za Izraelczyków i Palestyńczyków, by odnaleźli siłę dialogu, aby osiągnąć stabilne rozwiązanie, które pozwoli dwóm państwom żyć obok siebie w pokoju i dobrobycie. Pamiętał także o Iraku, który ostatnio odwiedził oraz o ludach Afryki, których przyszłość jest zagrożona przez przemoc wewnętrzną i międzynarodowy terroryzm, zwłaszcza w regionie Sahelu i Nigerii, a także w regionie Tigraj i Cabo Delgado. „Niech nadal trwają wysiłki na rzecz znalezienia pokojowych rozwiązań konfliktów, z poszanowaniem praw człowieka i świętości życia, poprzez braterski i konstruktywny dialog w duchu pojednania i czynnej solidarności” – apelował Ojciec Święty.

„Na świecie wciąż jest zbyt wiele wojen i nazbyt wiele przemocy! Niech Pan, który jest naszym pokojem, pomoże nam przezwyciężyć mentalność wojny. Niech sprawi, by jeńcy w konfliktach, zwłaszcza na wschodzie Ukrainy i w Górskim Karabachu, mogli bezpiecznie powrócić do swoich rodzin, niech też zainspiruje światowych przywódców do zahamowania wyścigu zbrojeń – mówił Franciszek. – Dziś, 4 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Minami Przeciwpiechotnymi, podstępnymi i strasznymi urządzeniami, które co roku zabijają lub okaleczają wielu niewinnych ludzi i nie pozwalają ludzkości iść razem ścieżkami życia, nie lękając się groźby zniszczenia i śmierci. O ileż lepszy byłby świat bez tych narzędzi śmierci!“

Na zakończenie swego orędzia Papież przypomniał, że także w tym roku z powodu pandemii wielu chrześcijan obchodziło Wielkanoc z poważnymi ograniczeniami, a czasem nawet bez możliwości uczestniczenia w celebracjach liturgicznych. „Módlmy się, aby te ograniczenia, podobnie jak wszystkie ograniczenia wolności kultu i religii na świecie, zostały usunięte, i aby każdy mógł swobodnie modlić się i uwielbiać Boga” – mówił Papież w wielkanocnym orędziu.

Beata Zajączkowska – Watykan/vaticannews.va

Komentarze

czekista2021.04.5 6:41
Jak ktos do mnie przychodzi, to rowno polewam.
poPO=kurw...i złodzieje i mordercy2021.04.5 0:08
lewacki idiota !!!! franio daj spokój błaźnie argentyński!!!
"katolik werbalny" kawiorowy TfuEN2021.04.4 21:08
czy odda swoją szczepionkę Hołownia
Janek2021.04.4 18:32
biskup Rzymu Franciszek przejmuje obowiązki sekretarza ONZ - zachowuje się jak sekretarz partii komunistycznej !!
francik2021.04.4 18:20
Franek! Ty nie reklamuj szczepionek, nie twój biznes. Ty głoś Boga, jeśli w Niego choć trochę wierzysz. Nie bądź marketingowcem!
Anonim2021.04.4 17:30
Franciszek służy bal covidowi a nie żywemu Bogu. w walce przeciw covidowi powinna być użyta post i modlitwa.Wobec powyższego faktu,Franciszek służy siłom demonicznym,brak mu mądrości bożej.
Agnieszka2021.04.4 17:05
I to ma być dobra nowina w Wielkanoc? I jak można z ambony namawiać do poddawania się eksperymentowi medycznemu, których skutków nie znamy? I to tak niemoralnemu jak szczepionki powstałe w oparciu o zabijanie dzieci? A nawet zakładając, że te szczepionki to dobro samo, zbawienne i ratujące życie, to hipokryzją jest zalecanie innym dzielenie się szczepionkami jak papież sam swoją dawkę "zeżarł" i z nikim się nie podzielił, choć mógł oddać? Ja zresztą zamierzam go posłuchać bardziej niż on siebie i swoją dawkę nie przyjąć, oddać innym.
Filmy seriale2021.04.4 15:49
Oglądaj -Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa 2020 oraz inne filmy i seriale. http://zobaczy.pl/ =========================== Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp,
Adam2021.04.4 14:49
Ten nasz kochany Papa Franciszek jest cudowny. Zamiast dzielic sie dobra nowina, ze Jezus zyje, on chce sie dzielic watpliwymi produktami medycznymi- inaczej mowiac mamona. Chrystus Zmartwychwstal!!! Sic!!!
matis892021.04.4 14:44
Nawet w Wielkanoc Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik nawołuje do szczepienia Antychrysta i NWO Nowego Ładu, na bazie dzieci zamordowanych w aborcji.
to prawda2021.04.4 14:38
PAPIEŻU "DROGI" czy ty nie wiesz że szczepinki zawierają cząsteczki z dzieci abortowanych (do 14 tygodnia życia) !!!
JAK TAK MOŻNA2021.04.4 14:36
PAPIEŻU "DROGI" czy ty nie wiesz że szczepinki zawierają cząsteczki z dzieci abortowanych (do 14 tygodnia życia) !!!
Po 11 ...2021.04.4 20:37
To nic. W szczepionkach są cząsteczki sików (tak moczu). Chodzi o dwuwodorek tlenu.
Franiu znowu pierdoli jak szpak jeża2021.04.4 14:24
Proszę papy a skandaliczne nie jest ukrywanie pedofilii przez 50 lat a umoczonego w takie czyny Głódzia wysyłanie za "karę" do pałacu który sobie wybudował , czy nie jest skandaliczne działanie pseudo księdza z Torunia który żeruje na starszych ludziach? Tam gdzie Watykan łyka kasę to już skandalicznie nie jest! co?
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 14:19
https://i.imgur.com/IihGeol.jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 14:20
Spacerek dwóch jurnych księży w podlaskiej posiadłości Głodzia. Czy coś z tego będzie?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.4 14:13
Słowa słowa słowa. Cały czas tylko słyszę jak powinno być a widzę jak jest. Wszystkie te papieże,biskupy i inni zboczeńcy w koloratkach pyerdolą i pyerdolą ale nic z tego dla świata nie wynika. A może durny papieżyku to już czas żeby watykan równo miedzy biednymi podzielił się watykanskim złotem które posiadacie w skarbcach! może wtedy Bóg ci w dzieciach wynagrodzi tak jak i innym kleszym nierobom...
katolik2021.04.4 14:06
Papież z całym szacunkiem odrzuć układy z masonami! Mordowanie ludzkosci przez pseudoszczepionki w pseudopandemicznej ściemie na świecie trwa!