03.12.16, 11:00

Edukacja w remoncie: Rotmistrz Pilecki już od IV klasy!

Projekty nowej podstawy programowej autorstwa MEN pod kierownictwem minister Anny Zalewskiej zostały już opublikowane i są szeroko komentowane w mediach. Na stronach resortu edukacji czytamy, że uczniowie już w wieku 9-10 lat poznają postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

Opublikowany przez ministerstwo edukacji projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego dla ośmioklasowych szkół podstawowych ma zbudować taki model kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży w szkole podstawowej, który będzie sprzyjał rozwijaniu postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów.

Jaka jest zupełna nowość? Już w klasie IV dzieci poznają postacie i wydarzenia w pewien sposób ważne dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej.

Czwartoklasiści będą uczyć się nie tylko o Mieszku I, Bolesławie Chrobrym, Królowej Jadwidze, Józefie Piłsudskim, harcerzach "Szarych Szeregów" czy Janie Pawle II. Uczniowie poznają również życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego,żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, a także autora raportów o Holocauście, Żołnierza "Wyklętego" czy raczej Niezłomnego.

Raper Tadeusz "Tadek" Polkowski rymował kiedyś: "Czemu mnie o Tobie w szkole nie uczyli". Współcześni uczniowie nie będą musieli już z żalem zadawać tego pytania.

Witold Pilecki z całą pewnością ma niezwykle piękny i ciekawy życiorys, a nauka na jego temat nie będzie nudna.

JJ/MEN, niezalezna.pl, Fronda.pl