03.08.20, 10:18Fot. via: Flickr

Edward Pentin: Następny papież prawdopodobnie będzie bardziej konserwatywny

Zdaniem Edwarda Pentina, brytyjskiego dziennikarza i znanego watykanisty, następca papieża Franciszka może okazać się „bardziej konserwatywny”. Ekspert opublikował właśnie nową książkę The Next Pope: The Leading Caridnal Candidates (Następny papież: wiodący kandydaci wśród kardynałów), w której na 700 stronach przedstawia 19 kandydatów na papieża spośród 124 kardynałów, którzy są uprawnieni do głosowania.

Pentin w rozmowie z Raymondem Arroyo z telewizji EWTN przedstawił argumenty za tym, dlaczego kolejny papież niekoniecznie musi być kontynuatorem linii papieża Franciszka. Choć Kolegium Kardynałów zostało obsadzone wieloma hierarchami wybranymi przez obecnego papieża, zdaniem Pentina fakt, iż nowi kardynałowie „pochodzą z peryferii dodaje interesujący element, być może element zaskakujący”. Południowa część kuli ziemskiej, „skąd ci nowi kardynałowie pochodzą, zazwyczaj jest bardziej konserwatywna”.

Watykanista wyraził wątpliwości co do tego, czy następca Franciszka będzie kontynuować jego linię: „Myślę, że jak mówi rzymskie powiedzenie: gruby papież następuje po chudym i sądzę, że wahadło może się wychylić z powrotem w stronę bardziej konserwatywnego papieża, gdyż tak zazwyczaj się dzieje”.

Kandydaci zaprezentowani w książce Pentina zostali wyselekcjonowani ze względu na opinię o ich świętości, ich nauczanie, sławę i fakt, że są wymienieni wśród potencjalnych następców papieża Franciszka. Przy omawianiu 19 kandydatów uwzględniono też trzy funkcje biskupów: nauczanie, uświęcanie i rządzenie. To pozwoliło określić, na ile ci kandydaci, wśród których znaleźli się m.in. kard. Robert Sarah, kard. Pietro Parolin oraz kard. Luis Tagle, są kompetentni, by zostać następcą obecnego papieża.

Gdyby papieżem został np. kard. Robert Sarah, byłby to pierwszy papież pochodzący z Afryki od czasów św. Gelazego I, który urzędował w latach 492-496. Zdaniem Pentina afrykański hierarcha jest postrzegany jako „głos prorocki”, który wypowiada się „przeciwko duchowi czasów” i zyskał sobie względy wśród „rosnącej liczby kardynałów, biskupów i świeckich wiernych”.

Pentin stwierdził w rozmowie z Arroyo, że jego książka ma pomóc poznać potencjalnych kandydatów zawczasu, gdyż konklawe zwoływane jest zazwyczaj bardzo szybko, i że nie jest jej celem okazanie braku szacunku dla obecnie urzędującego papieża Franciszka.

 

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

Małgorzata2020.08.3 17:39
Ale ODKRYCIE tego co jest wiadomym. Jednakże żaden z wymienionych kandydatów przez zreformowanego "watykanistę" i 50 letniego obserwatora SAMONISZCZENIA Kościoła Katolickiego nie jest KONSERWATYSTĄ KATOLICKIM bo gdyby był to podzieliłby los Bp Levebvra.
Pat2020.08.3 16:49
Oby jak najprędzej
BEDZIE CZARNYM ZYDEM GEJEM ;]2020.08.3 14:23
zakład?? ;]
killpedryll2020.08.3 18:14
Nie ma gejów, są pederaści.
MArian2020.08.3 18:52
Są prawakodebile i katopedofile
espada2020.08.3 12:51
Nie bedzie nastepnych papiezy,ten jest ostatni
katolik2020.08.3 10:39
Polak to mądry i dumny Katolik, który nie pozwoli sobie żeby ouczał go jakiś czarnoskóry w obcym języku. Mamy swoją Królową Maryję i Króla Chrystusa.
katolik2020.08.3 10:58
Nie godzi się tak powiedzieć o ewentualnym Ojcu św Jak sie okazuje wielu Polaków już dawno straciło godność i głosują na dno PO i innych masonów, a chodzą niby do Kościoła. To nie są katolicy, w żadnym wypadku dumni i są za targaniem Matki Boskiej i Jezusa w rynsztokach polskich ulic, więc to zwykły chłam
katolik2020.08.3 11:31
Najgorsi są Ci, którzy głosują na Pis i w to wierzą. Nie godzi sięskazywaćKatolików na wybór mniejszego zła.
katolik2020.08.3 13:31
wiem to,że twój szatan podpisuje sie katolik
matis892020.08.3 10:38
Niezła ściema, by dać złudną, fałszywą nadzieję na katolickiego papieża po Bergoglio Fałszywym Proroku Nie Katoliku. Rządy Bergoglio pokazały wyraźnie i dobitnie jak bardzo wielu jest czystych lewaków i masonów w sutannach, poprzebieranych w kapłanów. To właśnie oni często mają stanowiska decyzyjne i tak się czują pewnie że w swoich herezjach powołują się wręcz na Bergoglio bo wiedzą że to ich człowiek. Po katolickim papieżu Benedykcie XVI nie będzie już katolickiego papieża który miałby w rękach faktyczną papieską władzę.
𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐎𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐎𝐊𝐀𝐓𝐎𝐑 !2020.08.3 11:54
𝐎𝐓𝐎 𝐀𝐃𝐑𝐄𝐒: 𝐓𝐀𝐊, 𝐓𝐀𝐊 𝐓𝐎 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 - 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓
Bianka2020.08.3 10:34
chyba odwrotnie, bardziej liberalny, bo wybrany przez kardynałów Franciszka!