26.11.19, 11:45Fot. Kremlin.ru via Wikipedia, CC BY 4.0

Ekspert Atlantic Council: Zachód bagatelizuje rosyjską propagandę i kłamstwa Kremla

Pomimo faktu, że Kreml inwestuje coraz więcej pieniędzy w popularyzację swoich pomysłów, Zachód wciąż bagatelizuje rosyjską propagandę – powiedział w komentarzu dla portalu Segodnya.ua Jakub Kalenský, ekspert think tanku Atlantic Council ds. dezinformacji i propagandy Federacji Rosyjskiej.

Tego lata Pentagon opublikował raport, w którym odnotowano, że Stany Zjednoczone pomimo wszystkich swoich wysiłków wciąż nie doceniają skali zagrożeń rosyjskich działań informacyjnych. Rosjanie inwestują w to coraz więcej pieniędzy. I mówimy nie tylko o zwiększeniu oficjalnych budżetach, ale także o ukrytej części finansowania tzw. „fabryk trolli”. A reakcja UE i Stanów Zjednoczonych na to wciąż nie jest proporcjonalna”. 

Jakub Kalenský

Ekspert think tanku Atlantic Council

Według niego, niedocenianie tego zagrożenia nie jest zbyt rozsądne.

Na co powinniśmy się przygotować? Myślę, że Rosja nie wymyśli czegoś zasadniczo nowego lub przełomowego. Zamiast tego zastosuje metodę salami. Niestety nadal nie mierzymy skutków dezinformacji. Oznacza to, że nie wiemy, ilu Europejczyków uważa, że powiedzmy, że Zachód ponosi winę za wojnę na Ukrainie, co jest po prostu nieprawdą. Ale to kłamstwo Rosji, które rozprzestrzeniało się w ciągu ostatnich pięciu lat i zdecydowanie dociera do pewnej grupy odbiorców”

powiedział ekspert.

Zwrócił także uwagę na fakt, że dokładnie nie wiadomo, ilu Europejczyków uważają, że niby to brytyjski wywiad MI6, a nie rosyjska GRU, zatruł byłego radzieckiego oficera wywiadu Siergieja Skripala.

Dodał też, że:

Nie wiemy, ilu ludzi uważają, że Litwinienko sam się otruł lub że Rosja nie ingerowała w wybory i referenda w Ameryce i Europie. Problem polega na tym, że [Rosjanie] nadal rozpowszechniają te kłamstwa, docierając do nowych odbiorców”.

Oprócz tego, ekspert narzeka, że wielu czołowych polityków powtarza kłamstwa kremlowskiej machiny propagandowej.

Jestem z Czech, gdzie robi to prezydent Miloš Zeman. Niestety na Węgrzech jest premier Viktor Orban, który podąża za rosyjską linią propagandową. I w tym przypadku Kreml jest prawdopodobnie dumny ze swoich osiągnięć, ponieważ tezy o rosyjskiej propagandzie są powtarzane przez premierów i prezydentów, którzy mają dużą publiczność”

podsumował Jakub Kalenský.

Jagiellonia.org

Komentarze

ABC2019.11.26 12:45
@Ślązak - "...a raczej jego żydowskiego kapitału , który ma chrapkę na polskie surowce ?" Nazwiska tych Żydów proszę oraz na jakie polskie surowce chrapkę maja. JAKIE POLSKIE SUROWCE?
Ślązak2019.11.26 14:04
Na razie na polską miedź a później na rzadkie metale na terenach zajmowanych obecnie przez wojska amerykańskie . A nazwiska ? A kapitał ma nazwiska ? Prócz Rockefellerów i Sorosa oczywiście . A nazwiska innych Żydów ? Utajnione pod polskimi nazwiskami lub też literami . :) Jeśli ktoś prosi to trzeba mu dać to o co prosi .
ABC2019.11.26 14:19
Rockefeller - nie był Żydem, ani on, ani nikt z jego rodziny. - "Utajnione pod polskimi nazwiskami lub też literami" - Może powiem ci tak wprost: Nie pier..... , ty stary idioto!
ABC2019.11.26 12:41
@XYZ - "Fronda też powtarza kłamstwa by ludzie uwierzyli." - Jakie? Przykłady proszę!
ef2019.11.26 14:34
półprawdy to również kłamstwa
ABC2019.11.26 15:18
Jakie? Przykłady proszę!
Ślązak2019.11.26 12:39
A może Zachód odbiera sytuację międzynarodową prawidłowo a Polska szerzy propagandowe kłamstwa by wytłumaczyć swoje stanowisko wobec USA , a raczej jego żydowskiego kapitału , który ma chrapkę na polskie surowce ? To nie może , lecz pewność . Przed wyborami jeszcze to nie było pewnością . Teraz już jest . Ludzie PiS w swej ograniczoności sądzą , że wszyscy tacy są .
Janek2019.11.26 12:27
A co ten "biedny" Zachód ma zrobić, skoro klucz do rozwiązania sprawy Rosji, jako globalnego agresora, leży w rękach Kościoła Katolickiego, a to, w rękach Papierza Franciszka i hierarchów KK. Tylko za sprawą Nieba może być załatwione przez publiczne poświęcenie Rosji Najświętszemu Sercu Maryi - to takie proste, w jedną niedzielę tę sprawę można załatwić, i uratować miliony ludzi, miliony dusz. No cóż, wydaje się, że brakuje odwagi? Nic mylnego, lucyfer, szatan, czy inny tam diabeł opanował Kościół Katolicki i przedstawia mu inne sztuczki globalizacji i zmierza do celu, do zniszczenia świata. Jagiellonia.org nie mówi prawdy. Dziś na agendzie świata jest nastolatka Greta Thunberg, a nie pokój na świecie.Jaki sprytny jest ten diabeł?
XYZ2019.11.26 12:04
Fronda też powtarza kłamstwa by ludzie uwierzyli.