15.06.17, 15:23screenshot Youtube

Forum Żydów Polskich w obronie premier Szydło: 'Nagonka na Szydło to dowód na zaślepienie nienawiścią'

Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich odniósł się do reakcji po wypowiedzi premier Beaty Szydło podczas wczorajszych uroczystości 77. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Chodzi o następujące słowa polskiej premier:
"Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli"

Wypowiedź Szydło spotkała się z ostrą reakcją opozycji w Polsce, ale również np. niemieckiej prasy, jak i szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Z kolei w ocenie Jędrzejewskiego, słowa szefowej polskiego rządu zostały przekręcone.

"Wypowiedź Beaty Szydło jest jednoznaczna: jeżeli państwo demokratyczne nie będzie broniło swoich obywateli, to przyjdzie jakieś totalitarne państwo z morderczą ideologią (lub nawet sama ideologia) i ich wymorduje"- napisał Paweł Jędrzejewski, podkreślając, że słowa Szydło wypowiedziane w Auschwitz jak najbardziej mają w tym miejscu sens. Zdaniem przedstawiciela Forum Żydów Polskich, sytuacja, gdy państwo nie będzie w stanie obronić swoich obywateli, tak jak to było w międzywojennej Polsce, może się powtórzyć. 

"Nagonka na Szydło, oparta na świadomym przekręceniu sensu jej wypowiedzi, jest przykładem jak zaślepienie nienawiścią (z przyczyn politycznych) odbiera ludziom przyzwoitość"- podkreślił.

JJ/fzp.net.pl, Fronda.pl