06.09.13, 10:53Papież Franciszek (fot. Wikipedia)

Franciszek do Putina: Gospodarka może się rozwijać tylko wówczas, gdy zapewni się życie nienarodzonym dzieciom

List do Władimira Putina został wystosowanym przez papieża na rozpoczęcie szczytu G20 w Petersburgu. Władimir Putin będzie bowiem przewodniczył tegorocznemu spotkaniu przywódców najbogatszych państw świata. Papież zwrócił w nim uwagę na rażącą dysproporcję w poziomie życia obywateli krajów grupy G20 i mieszkańców wielu marginalizowanych regionów świata, którzy borykają się z problemem głodu i ubóstwa.

Papież przypomniał również swoje stanowisko w sprawie akcji militarnej w Syrii. „Przywódcy państw grupy G20 nie mogą pozostać obojętni wobec dramatycznej sytuacji Syryjczyków, która trwa już tak długo. Nie mogą pozostać obojętni także wobec ryzyka jeszcze większych cierpień regionu, tak gorzko doświadczonego przez konflikt i tak bardzo potrzebującego pokoju” - napisał papież.

Franciszek stwierdził, że choć świadom jest charakteru spotkania, prosi, by jego uczestnicy podjęli także wyzwanie znalezienia pokojowego rozwiązania syryjskiego kryzysu. „Z głębi serca apeluję do wszystkich i do każdego z osobna o wsparcie dialogu ponad wszelkimi podziałami i o porzucenie prób militarnego rozwiązania konfliktu” – napisał Ojciec Święty. Przypomniał też o moralnym obowiązku wszystkich rządów, które winny nieść pomoc cierpiącym ofiarom w Syrii i poza jej granicami.

TPT/Radiovaticana.va

Komentarze

anonim2013.09.6 11:05
No proszę, teraz papież został specjalistą od gospodarki i rozwiązywania konfliktów. Ciekaw jestem jakie to badania papież przeprowadzał, które wskazują na zależność rozwoju gospodarki od zakazu aborcji. Korelacja jest raczej zgoła odmienna. "porzucenie prób militarnego rozwiązania konfliktu". Powiedzieć to każdy tak może, a jakieś sensowne rozwiązanie zamiast tego? Z kim rozmawiać? Z dyktatorem, islamistami czy może z laicką partyzantką, która ma najmniejszą liczność. Nie ma tu dobrych rozwiązań, a takie pitu-pitu to i gimnazjalista potrafi wyprodukować.
anonim2013.09.6 18:10
@ Muflonek A co twoim zdaniem powinien napisać jako papież? Zostawcie ich bo to muzułmanie i w sumie lepiej żeby się sami wymordowali?
anonim2013.09.6 23:15
Ogólna, antyaborcyjna intencja papieża Franciszka zdecydowanie słuszna, ale teza, jakoby była jakaś pozytywna zależność między rozwojem gospodarczym a depenalizacją aborcji, jest dość bzdurna i niestety trochę ośmiesza kościelne postulaty. Nie tędy droga...
anonim2013.09.7 8:27
Jak zwykle: Co komentarz to wybitny ekspert. Pomyślał by kto.
anonim2013.09.12 16:17
Papież nie napisał do Obamy, Camerona, Brazylijskiej głowy państwa... a do Władimira Putina. Warto zastanowić się dlaczego, nim się wyda werdykt. Moim zdaniem papież Franciszek dostrzegł coś co mi się zdawało od paru tygodni: USA - tzw. policjant świata stały się swoistym 'Księciem Pokoju', a Putin... się nawraca! Może to kwestia modlitwy jego byłej żony w klasztorze za nim? Nie wiadomo nic na pewno, ale z Putinem ostatnio lepiej, cytuje Franciszka nawet na konferencjach! Niesamowite. Dlatego papież Franciszek napisał do Putina, bo dostrzegł to, że do niego może uda mu się dotrzeć, gdy do Laureata Pokojowej Nagrody Nobla jakoś nie dociera...