05.10.20, 16:56fot. wikipedia.org/domena publiczna

Francja. W walce z islamizmem mogą ucierpieć rodziny i chrześcijanie

Prezydent Francji ogłosił walkę z islamizmem we Francji, a dokładniej z „islamskim separatyzmem”. Zastosowane w tej walce środki uderzają jednak nie tylko w islamistów. Emmanuel Macron zapowiedział między innymi likwidację nauczania domowego z wyjątkiem przypadków, gdy jest ono podyktowane stanem zdrowia. Odtąd do szkoły czy przedszkola będą chodzić wszystkie dzieci od trzeciego roku życia.

Tymczasem popularność nauczania domowego stale rosła. Jak podaje dziennik La Croix, w roku 2010 obejmowało ono 18 tys. uczniów, a roku 2018 36 tys. W zeszłym roku liczba ta radykalnie wzrosła do 50 tys., ale tym razem było to podyktowane obniżeniem wieku obowiązku szkolnego z 6 do 3 lat. Z możliwości nauczania domowego korzysta też wiele rodzin chrześcijańskich. Stowarzyszenie LAIA, zrzeszające rodziny opowiadające się za taką formą edukacji zauważa, że decyzja prezydenta Macrona jest arbitralna, nie opiera się na żadnych badaniach, które potwierdzałyby związek między nauczaniem domowym i islamską radykalizacją młodzieży.

Edukacja to nie jedyna dziedzina, w której chrześcijanie mogą doświadczyć negatywnych skutków antyislamskich restrykcji. W imię równości wobec prawa wspólnoty chrześcijańskie mogą zostać potraktowani na równi z islamem. Domagają się tego sami muzułmanie. Mówi Anouar Kbibech, przewodniczący Zgromadzenia Muzułmanów we Francji.

Żyjemy w świeckiej republice. Laickie państwo nie uznaje żadnej religii i nie ma względów na przynależność religijną obywatela. Wszystkie rozporządzenia zapowiedziane przez prezydenta powinny być zastosowane w ten sam sposób do wszystkich obywateli bez względu na ich wyznanie czy przekonania – powiedział Radiu Watykańskiemu Anouar Kbibech. - Prezydent skupia się na formacji imamów i na tych pochodzących z zagranicy. Tymczasem trzeba przypomnieć, że również w innych religiach są stosowane podobne praktyki, aby odpowiedzieć na bieżące potrzeby. Wielu księży katolickich pochodzi z czarnej Afryki lub z krajów wschodnich. We Francji jest wielu rabinów, którzy zdobyli wykształcenie poza krajem, a posługują w Republice. Dlatego sądzę, że zasada równości powinna skłonić władzę polityczną do traktowania wszystkich religii w ten sam sposób.“


Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze

Natalja Siwiec2020.10.6 9:06
W Polsce Elbanowscy walczą o to, żeby szkoła nie indktrynowała dzieci, ale innym tego zabrania się. Walczmy o prawa obywateli francuskich do nauczania domowego!
Glaudiusman2020.10.6 1:41
Powinni wszystkich muzułmanów, którzy zagrażają bezpieczeństwu relegować poza granice, bez ceregieli.
Anonim.to2020.10.5 19:22
Buahahaha!30-40 lat za późno!Teraz im możecie naskoczyć, żabojady!
Anonim2020.10.5 18:14
Jak Francja ma walczyć z Islamem, skoro na 31 stopniu Masoni Rytu Szkockiego mówią, że nie ma boga poza Allahem? Walka może być tylko pozorna, która będzie kamuflowała walkę z Chrześcijaństwem. Na tym świecie są tylko dwie opcje albo jestem Chrześcijaninem albo cokolwiek innego bym nie wybrał, to okaże się pomiotem szatańskim.
kasikas2020.10.5 18:02
To pewne że ucierpią,,,ważne żeby dać tamtym świadectwo wiary aby się nawrócili,,,a my co robimy? zganiamy ich jak bydło na jakieś pola i koczują jak zwierzęta w namiotach....,skoro Unia tak chciała tu w Europie pomagać to niech się wywiązuje teraz,,,a nie można było tam rodzinom na miejscu pomóc?? cała Europa powinna się złożyć i tam pomagać ,,na miejscu. Tak uważam,,,a teraz to blado to widzę....
Anonim2020.10.5 17:59
jeszxze troche nie bedzie francji.
ryszard2020.10.5 17:58
Emmanuel zgłupiał. W walce z islamem powstanie we Francji chaos uniemożliwiający normalne życie, wtedy światowe Państwo Islamskie zapewni ochronę i utrzymanie przestraszonym Francuzom i zaprowadzi szariat. Tak działa ten mechanizm. Tak było w Iraku, Libii, do tego zmierza sytuacja w Syrii a wszystko wskazuje, że taki będzie przebieg wydarzeń w Europie. Tyle tylko, że Francja będzie pierwsza, taki będzie koniec francuskiej laickości.
Jeszcze nie wysadzona?2020.10.5 17:47
https://www.fronda.pl/a/pilne-paryz-alarm-bombowy-ewakuacja-wiezy-eiffla-i-okolic,150548.html
rebeliant2020.10.5 17:29
Po owocach ich poznacie. Czyim owocem jest to, że rodzimi Francuzi chodzą z bezbronną d...ą i są rozbrojeni mentalnie ?
A co za różnica?2020.10.5 17:06
Islamizm czy chrystianizm?
Cool2020.10.5 17:23
Przyjmij religię chrześcijańską, wystąp z niej ... potem przyjmij islam i wystąp z islamu ... Bardzo szybko się dowiesz jaka jest różnica.
Anonim2020.10.5 17:24
Może się doczekasz i poznasz różnicei wtedy zapłaczesz słono .