18.11.19, 14:15Fot. via Pixabay, CC 0

FSB dostanie nowe uprawnienia. Odetną Rosjan od świata?

W Rosji trwają prace nad zmianą przepisów prawa tak, aby można było na żądanie Federalnej Służby Bezpieczeństwa blokować łączność z dowolnym krajem na świecie. Formalny powód to zwiększenie skuteczności walki z tzw. telefonicznym terroryzmem. W rzeczywistości drastycznie ograniczy to wolności obywatelskie i przyczyni się do jeszcze większej izolacji Rosji. Będzie to również oznaczać kolejny etap w podporządkowywaniu sektora telekomunikacji służbom specjalnym.

Rosyjskie służby od dawna nie radzą sobie z ogromną liczbą fałszywych alarmów bombowych – najczęściej są to połączenia z Internetu. Według FSB, najczęściej są one realizowane z terytorium Cypru. Ma temu zaradzić nowy mechanizm. Pracami nad nowym cenzorskim mechanizmem kierują – decyzją Rady Bezpieczeństwa FR – ministerstwo łączności i FSB. Do końca 2019 roku mają poinformować, jakie zmiany należy wprowadzić do prawa, aby uzyskać taką możliwość. Ze strony Łubianki w międzyresortowej grupie roboczej uczestniczą przedstawiciele 12. Centrum FSB, które nadzoruje kwestie techniczne w sieciach łączności. W pracach, obok resortu łączności, uczestniczą również ludzie z agencji rządowej Roskomnadzor i Federalnej Służby Antymonpolowej (FAS), jak również przedstawiciele tzw. wielkiej czwórki na rynku operatorów telefonii rosyjskiej (Rostelekom, MTS, Megafon, Wympiełkom). Uwagę zwraca zaangażowanie centrum analitycznego Forum – na jego czele stoi były szef administracji prezydenckiej Aleksandr Wołoszyn.

Generalnie mechanizm ma wyglądać w następujący sposób: jeśli z terytorium jakiegoś kraju będą telefony do Rosji z fałszywymi ostrzeżeniami przed zamachem bombowym, na żądanie FSB operatorzy będą zobowiązani blokować wszystkie połączenia telefoniczne z danym krajem. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to dotyczyło również Internetu, czy tylko łączności telefonicznej. FSB będzie miała prawo – kierując się takim pretekstem – wyłączać łączność z innymi państwami na okres do sześciu miesięcy. Problem w tym, że to narzędzie może być wykorzystywane do blokowania nie tylko typowych telefonicznych (głosowych) połączeń oraz SMS. Blokada ma obejmować także transfer danych. To akurat FSB uzasadnia faktem, że telefony z fałszywymi alarmami wykonywane są najczęściej z serwisów typu Skype Out i Viber Out, pozwalających zadzwonić na zwykły numer telefoniczny z użyciem programu komputerowego. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że przepisy zostaną sformułowane tak, aby dawały służbom jak najszersze pole interpretacji.

Warsaw Institute

Komentarze

JanP2019.11.19 7:28
"Odetną Rosjan od świata?" Nic podobnego, odetną świat od Rosji.
anonim2019.11.18 21:37
Wait the sec, a czy "u nas", "nasza" ustawa antyterrorystyczna na coś takiego nie zezwala? https://panoptykon.org/wiadomosc/ustawa-antyterrorystyczna-waterboarding-dla-wolnosci-slowa-w-sieci
oficer LWP2019.11.18 19:26
to się pisiorstwo martwi Rosją, może zaczniecie martwić nową ustawą waszych żydowskich przyjaciół z judeseja H.R.943
kapral2019.11.18 23:05
Melduje posłusznie panie oficerze ludowy ze nas nic nie rusza. Niech się martwią ci co maja. Im więcej tych zmartwień tym lepiej. Jak mawiał SP sierżant co mu kawal zrobiliśmy podmieniając mine na prawdziwa przy rozbrajaniu. Ale jaja.
oficer LWP2019.11.19 9:31
ty dalej cymbał, taki pisowski przygłup
kapral 2019.11.19 16:11
Melduje posłusznie ze z KOD.
Lennon2019.11.18 16:54
Ja bym się nie martwił. Będą najwyżej dzwonić sami do siebie. Głuchy telefon to fajna zabawa w większym gronie przedszkolaków (tzw Дошкольник)
Margita2019.11.18 15:59
Najwięcej telefonów o bombach w Rosji pochodzi z Cypru !! Dlaczego? bo tam najwięcej kasy piorą Rosjanie oprócz Szwajcarii - NA CYPRZE. Jak będą wybuchy w Rosji to wiadomo - konta zostaną bez właścicieli i banki Cypryjskie się obłowią !!!
Ordon2019.11.18 14:39
A swiat wpadnie w rozpacz. Rosja jak Pln. Korea, Putin jak tlusty Kim. Sa kraje, raczej jest ich wiekszosci, dla ktorych demokracja jest nie do przyjecia. @Moshe Cvel - jestes nim w rzyczywistosci. "Dopasuje" sie z tym "dumnym".
Moshe Cvel2019.11.18 14:27
A niech się Rosja odcina sami do nas przyjdą za chwilę.
kapral2019.11.18 23:01
Panie Mosze im i tak nic nie potrzeba oprócz samogonu i ogórka. Reszta uciekła za granice. Została się oligarchia z przygłupami.