15.09.19, 16:00fot: facebook Roman Polko

Gen. Roman Polko dla Frondy: Czy Trump dogada się z talibami i zaburzy światowy ład?

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Co sądzi Pan o dymisji doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Johna Boltona? Co może być rzeczywistym powodem tej decyzji Trumpa? 

Gen. Roman Polko, były dowódca jednostki „GROM”: Niestety, kolejne zwolnienie osoby do spraw bezpieczeństwa pokazuje, że prezydent Trump, zamiast słuchać, woli zwalniać i przyjmować takich doradców, którzy mu podpowiadają tak jak on chce. Z pewnością jest to niepokojące, wprowadza chaos, brak stabilizacji, Przywódca na tym politycznym szczeblu powinien umieć słuchać również krytycznych głosów, bo rozumiem, że problem pojawił się tutaj dlatego, że Bolton krytykował jego działania. Warto też zastanowić się, na ile jest to element różnego rodzaju dworskich gierek. Gierki na tak wysokich szczeblach często pokazują, że zmiany kadrowe nie wcale nie muszą być powodowane tym, by przyjmować na stanowiska ludzi najbardziej kompetentnych.

Dziennik "Wall Street Journal” podkreśla, że świat stał się mniej bezpiecznym miejscem po dymisji Johna Boltona, czy faktycznie?

Dokładnie tak. Jednak politycy na tak wysokim szczeblu powinni słuchać głosu doradców, którzy są ekspertami w danej dziedzinie. Bolton niewątpliwie był ekspertem do spraw bezpieczeństwa, poza dużą wiedzą teoretyczną miał ogromne doświadczenie praktyczne. Dobrze, by politycy nie budzili się codziennie ze swoimi nowymi wizjami (dotyczy to także naszego „podwórka”) ale jednak w sprawach kluczowych-takich jak bezpieczeństwo- rzeczywiście słuchali głosów wyważonych i wypływających z ogromnego doświadczenia kompetentnych (jak Bolton) ludzi. Jeżeli tak się nie dzieje, to wówczas mamy do czynienia z brakiem odpowiedzialności, destabilizacją. Z drugiej jednak strony, dzięki temu, że Trump jest nieprzewidywalny może być mu łatwiej ograć zawodników takich jak Putin. 

Czy jego dymisja cieszy przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una, prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, prezydenta Rosji Władimira Putina i przywódcę Wenezueli Nicolasa Maduro jak twierdzi wiele amerykańskich mediów? Jeśli tak to dlaczego? Gdzie ci przywódcy mogą widzieć tu szanse dla siebie?

Pytaniem kluczowym jest to, co tak naprawdę kryje się za tą dymisją? Świat stał się dużo bardziej skomplikowany, złożony. Mamy do czynienia z coraz dziwniejszymi sojuszami, na przykład w niektórych kwestiach bardzo chętnie współpracują ze sobą Irak z Iranem. Kolejne ważne pytanie, to czy Turcja jest bliższa Moskwie, czy Waszyngtonowi, skoro kupuje od Rosji rakiety typu S-400. Przy tak „mętnej wodzie”, tak skomplikowanych układach międzynarodowych prezydent największego na świecie mocarstwa potrzebuje doradców takich jak Bolton. 

Jeżeli prezydent Trump będzie zwalniał strategów, którzy patrzą o kilka kroków naprzód, to może doprowadzić to międzynarodowych kryzysów, także w kwestiach bezpieczeństwa. 

W najbliższym czasie prezydent Trump planuje kolejną wizytę w Korei Północnej. Okazuje się, że nie znajduje on czasu na poważne problemy, na to jak poradzić sobie z Syrią, z reżimem Asada, za to chętnie udaje się na spotkanie z jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dyktatorów. Tu pojawia się pytanie, na ile Trump kontroluje tę sytuację, a na ile jest kontrolowany przez licznych sponsorów (np. Rosję czy Chiny), którzy stoją za Kim Dzong Unem. 

Mówi się, że Bolton był "pojedynczym głosem" w administracji, sprzeciwiającym się zawieraniu porozumienia z talibami. Jeśli tak jest, i doszłoby do porozumienia z talibami, to jakie miałoby to konsekwencje dla światowego bezpieczeństwa? 

Rzeczywiście ta kwestia cały czas wraca. Afganistan nie jest kluczową sprawą do rozwiązania sprawy z Asadem, jednak pozostawienie tego terenu samemu sobie może doprowadzić do powstawania nowych siatek terrorystów. I co wtedy? Bolton słusznie sprzeciwiał się porozumieniu z terrorystami. 

Dlaczego?

Z terrorystami się nie rozmawia- a co dopiero zawrzeć z nimi jakikolwiek pakt… Natomiast Trump (co nie jest tajemnicą) irytuje się, gdyż chciałby zamknąć problem związany z talibami. Prawda jest taka, że tej sprawy nie da się po prostu zamknąć. Dowódcy amerykańscy nieraz podkreślają, że tego „królika” trzeba cały czas gonić, tak by go zamęczyć, by ograniczyć możliwość jego ruchu, możliwość ataku. Prezydent Trump lubi biznesowe, zero-jedynkowe rozwiązana, a w dziedzinie bezpieczeństwa takie podejście jest błędne. Na tym polu, jedno najmniejsze odejście od pryncypiów, które zawsze cechowały Stany Zjednoczone, najmniejszy gest, by „ułożyć się” z talibami, może doprowadzić do wielu innych nieobliczalnych skutków, które mogą w konsekwencji jeszcze bardziej rozniecić ten konflikt. 

Bolton znany był z wielkiej sympatii do Polski, co teraz? Co z Fort Trump i innymi działaniami w naszych wzajemnych relacjach związanych z zapewnianiem nam bezpieczeństwa, czy możemy mimo wszystko być spokojni? 

Myślę, że możemy być spokojni, bo jednak ta sympatia Boltona względem Polski nie jest odosobniona. Mamy świetne relacje z amerykańskimi żołnierzami, nasze siły specjalne, gwardia narodowa z obroną terytorialną, ale i prezydent Trump jest bardzo otwarty i lubi Polskę. Tym bardziej, że w Europie trudno mu znależć sojusznika, który w wiarygodny sposób podejmuje tak trudne wyzwania, jak te, które w ostatnich dziesięcioleciach pojawiały się na horyzoncie. Z sojusznikiem takim jak Polska warto współdziałać, Amerykanie doskonale o tym wiedzą, zwłaszcza, że Polska jest w tak bliskim położeniu geograficznym względem Rosji. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Era et labora2019.09.16 17:54
Budujmy własną siłę i dywersyfikujmy kontakty akcentując branżowo interesy z właściwymi partnerami.
anonim2019.09.16 10:06
Dogada się z Kimem, więc dlaczego nie z Putinem ? Trump jest jak komiwojażer - i taki styl wprowadza do polityki, więc żeby nie było zdiwienia jak wystawi Polskę do wiatru.
Dobra Polska2019.09.16 17:52
Spokojnie. Do wiatru to nas wystawia kto chce, a my winniśmy umieć żeglować.
Konfederata2019.09.16 7:32
Najpierw rozwalili cały Bliski Wschód i północną Afrykę a teraz niby mają zaburzyć ten ład? O czym pan generał nam rozmawia? Niech idzie pobiegać.
Reytan2019.09.16 13:07
Jestes bard\o glupi.
Stachu2019.09.15 21:20
Popatrz ilu jajogłowych, lewackich komentatorów zebrało się na tym blogu. Oni nie pojmują, że oprócz umiejętności czytania i pisania trzeba jeszcze myśleć. Najgłupszymi są ci, którzy dobro nazywają złem i odwrotnie. Prawdopodobnie pochodzą z dużych miast, bo w wyborach samorządowych 2018 też głosowali na przygłupów, kryminalistów i seksistów. Ale patologia.
Olej2019.09.15 21:03
Syria, Irak, Iran, Afganistan, Chiny, Korea Północna, Sowiety, Bliski Wschód – Izrael i Palestyńczycy. Tyle frontów i konfliktów otwartych mają Stany Zjednoczone. Przez to są związane na kierunkach najważniejszych dla bezpieczeństwa USA. tj. sprawa z Chinami i Sowietami. Trump dąży do zawężenia polityki amerykańskiej i wyjścia z konfliktów podsycanych przez sowiety. A takimi są problemy terroryzmu, Iranu, Iraku, Afganistanu i Talibów. Kiedyś Afganistan i Talibowie to był sowiecki problem, który udało się im zrzucić na Amerykę, coś jak płonącą bombę, której nikt nie chciał złapać. Dodatkowo interesy z szarlatanerią wyłażącą z polityki Arabii Audyjskiej, skąd wyłażą wszystkie terrorystyczne macki, tolerowane w imię wyższych racji przez USA. Konflikty angażujące siły amerykańskie pochłaniają ogromne sumy idące z amerykańskiego budżetu, trzeszczącego w szwach. Trump stoi przed problemami wewnętrznymi do rozwiązania, na to nakłada się skomplikowana sytuacja międzynarodowa, gospodarcza rywalizacja świata. Musi zatem rozkładać siły i środki, redukując zaangażowanie Ameryki tak gdzie jest szansa i możliwości wyprowadzenia sił amerykańskich bez konsekwencji dla amerykańskiego bezpieczeństwa
katolik2019.09.15 20:54
sprawy poszły za daleko,lepiej powięcic Boltona niż doprowadzić do wojny z Iranem.Wojna światowa nikomu nie jest potrzebna,tylko szatan jątrzy,ale Opatrznośc Boża działa
ZniesienieWizDlaTalibówWcześniejNiżDlaPolaków2019.09.15 19:00
Co za bzdety! Wiadomo, że Trump myśli tylko o polskich powstaniach, polskich ofiarach wojen, polskich żołnierzach na bohaterskich kuniach, polskich patriotach z Chicago, polskich powsta... A nie, to już myślił... Ale najbardziej to myśli, jak Polakom sprzedać całe statki amerykańskiego żwiru, szczawiu, buraków, chrustu, salcesonu, umywalek, guzików, jagieł, gwoździ, kapci, kilofów, żyłki, żurawiny, jajek, pościeli, koniny, bandaży, plasteliny, dorożek, oscypków, flaneli, koksu, pogrzebaczy, chałwy, trumien, bobrów, miodu, papy, szyszek, batyskafów, krucyfiksów, podków, lizaków i zębatek.
dzielnicowy2019.09.15 21:29
Tak, Iwan, tak. Zrobiłeś swoje idź do putlera po ruble. Czy może bierzecie w zielonych ?
Reytan2019.09.16 13:06
dzielnicowy to prowokator komunistyczny.
Ciekawy2019.09.15 18:12
Trump podejmuje problemy, których nie da się rozwiązać i będzie na nich tylko tracił. Syria i Korea służą do szantażowania USA przez Rosję i Chiny i te kraje będą się bawiły w kotka i myszkę przez lata. Podobnie z Iranem. Angażowania się USA w konflikty z w. w. krajami wzmocni Rosję i Chiny a USA będą tylko tracić. Najlepszy sposób na te problemy to reagowanie na ew. eskalacje wydarzeń bo wtedy można odnieść sukces. A będzie do nich z pewnością dochodzić bo Rosja i Chiny będą się starały wymusić tym sposobem korzystne rozwiązania.
hrabia Potocki2019.09.15 18:03
PANIE PREMIERZE MORAWIECKI , NAJWYZSZY CZAS POWOLAC GENERALA POLKE NA RZADOWEGO DORADCE DO SPRAW BEZPIECZENSTWA NARODOWEGO
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.09.15 23:10
A wy potocki na woźnegom sadowego. No. Ja znam POLKE una jest matkom polkom tera. I ma partie tera.
hrabia Potocki2019.09.16 0:41
Cepie od kiedy Potocki pisze sie mala litera ,baranie na kolana
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.09.16 17:00
GENERALA POLKE zrobić siem nie da. Polki som slabe a Danuśka to potfierdza.
Katolik2019.09.15 17:42
Zemsta rodzi wojnę i śmierć. Przebaczenie niesie Pokój, uwolnienie, uzdrowienie. Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam!
hrabia Potocki2019.09.15 18:00
To jest naprawde madre, pozdrawiam
AAAtomek2019.09.15 17:10
Ilu polskich żołnierzy poległo w walce z Talibami? A teraz amerykański prezydent chce się z nimi układać?
Urszula2019.09.15 17:11
Patrz wyżej (KKK wpis) ilu jeszcze polegnie !
KKK2019.09.15 17:08
Panie generale, jeśli Trump nie dogada się z talibami, to pomoże Polska ! Otórz Polacy spakują wszystkie czerwone wieprze rodem z PRL-u i zabójców księdza Jerzego Popiełuszki, świrów tęczowej zarazy i osobników męskopodobnych z franzlami na odbytach i wydobywającego się smrodu ze stolców oraz zielonych przestępców z PSL-u i poślemy ich do Afganistanu. Niech walczą zaciekle, tak jak tu na Frondzie. Niech oswobodzą Afgańczyków spod tyranii talibów !
Grzegorz z Domaradza2019.09.15 19:53
Kolego już widzę co talibowie robią z tym gościem z parad co paradował z durszlakiem na głowie. Taż zrobili by z niego tęczowy makaron.
anonim2019.09.15 16:43
skoro kościół dogadał się z PiSem-mordercami dzieci nienarodzonych! to wszystko jest możliwe!
Urszula2019.09.15 17:10
Ty mylycjant, pochodzisz z dużego miasta ? Pytam bo tylko tam żyją podobni debile.
Kaja2019.09.15 19:04
'DZIELNICOWY" ! LECHU KELLER ! SPÓJRZ NAJPIERW NA SIEBIE! Jezeli wszystko możliwe Lechu, to może napisz nam najpierw z kim ty sie dogadałes, że nie siedzisz już w więzieniu ZA PEDOFILIĘ DZIECI? ! Przecież siedziałeś kilka razy, prawda? Przyznaj siię chociaż raz ! Czytałam o tobie w Aktach osobowych! Będziesz miał czelność się przyznać, czy tylko walić na innych !?? Napisz jak to jest z tobą? Jak to możliwe, że jesteś tu i obrażasz, a sam co robisz dziećmi???
dzielnicowy2019.09.15 21:25
Sory, ludzie ! Znowu mi odbiło. :( I tak mam od lat. :( Pomódlcie się za mnie, bo żaden lekarz mi już nie pomoże. :( Przepraszam was.
hrabia Potocki2019.09.15 16:17
Dokladnie tak samo mysle , sadze ze rzad Polski powinien powolac gen,Romana Polke na doradce ds bezpieczenstwa, bardzo madry facet z glowa ,, otwarta,, na swiat, szkoda zeby marnowal sie na emeryturze, popieram go w 100 procentach na to stanowisko
petel2019.09.15 16:51
To bardzo głupi facet z parciem na szkło
hrabia Potocki2019.09.15 17:43
Glupi to ty jetes POmatole
MJ2019.09.15 16:13
Panien generale a kim jest Bolton dala Pana?
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.09.15 23:07
Kuzyn Vinii.