23.04.20, 10:31Małgorzata Gersdorf, I prezes SN/YT/Onet News

Gersdorf na czele opozycji. Chce stanu wojennego

Termin kadencji I prezes SN Małgorzaty Gersdorf upływa 30 kwietnia 2020 roku. Z kolei zgodnie z art. 12 § 2 ustawy o Sądzie Najwyższym Zgromadzenie Ogólne sędziów miało przedstawić prezydentowi kandydatury na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego nie później niż sześć tygodni przed upływem kadencji urzędującego pierwszego prezesa. Jak już wiemy nie doszło do tego. A kolejne wyznaczone na 21 kwietnia również stoi pod znakiem zapytania, ponieważ do 4. maja SN działa w ograniczonym zakresie z uwagi na stan epidemiczny w Polsce.

Do wyboru kandydatów na pierwszego prezesa SN wymagana jest obecność co najmniej dwóch trzecich całości składu każdej z izb. Ponieważ pierwsze posiedzenie się nie odbyło, to na następnym będzie wymagana obecność trzech piątych zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. nowelizacją ustawy o SN, która pozwala na obsadzenie stanowiska Pierwszego Prezesa niezgodnie z wolą sędziów Sądu Najwyższego.

W tym drugim posiedzeniu wymagana byłaby już tylko obecność 40% + 1 sędzia.
Jak zauważa autor tekstu na portalu niepoprawni.pl:
- I jeśli ktoś w tym momencie wzruszy ramionami i powie, że ludzie stojący na szczycie kariery prawniczej tak się nie zachowują przypominam 23 stycznia b.r. i próbę jawnego puczu sędziów SN pod przywództwem pani Gersdorf właśnie.

I dalej:
- Po nowelizacji art. 13 otrzymał § 4, który uniemożliwia taką sytuację. Dla ważności wyborów w pierwszym terminie wymagana jest obecność co najmniej 84 sędziów, w drugim – 75, natomiast w trzecim – już tylko 32.
A to oznacza, że za trzecim razem kandydatów mogłyby wyłonić jedynie połączone nowe Izby SN.
Jak dalej uzasadnia autor stan epidemii nie stanowi przeszkody do zwołania Zgromadzenia Ogólnego SN, ponieważ:
- Skoro Sejm musiał się zebrać fizycznie, by podejmować niezbędne dla funkcjonowania Państwa uchwały, tak samo, zgodnie z powyższą zasadą, równoważne Zgromadzenie Ogólne musi się odbyć.

Dlaczego zatem pozycja chce wprowadzenia stany wyjątkowego?
Poseł Jerzy Meysztowicz, były wojewoda małopolski, w programie „Minęła 20” uchylił mimowolnie rąbka tajemnicy:
- jego zdaniem w Polsce powinien być wprowadzony stan nadzwyczajny (konkretnie stan klęski żywiołowej), a kadencja pani Gersdorf powinna być wydłużona tak samo, jak innych Organów władzy. Dopiero 90 dni po ustaniu stanu nadzwyczajnego w SN mogłyby się odbyć wybory.

Jednak konstytucja nie mówi ani słowem o przedłużeniu kadencji Sądu Najwyższego. Art. rt. 228 u. 7 brzmi:
- w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu.

Jak dalej uzasadnia autor:
- Skoro zwykła, podstawowa wykładnia językowa prowadzi do wniosku, że art. 228 Konstytucji „umniejsza” władzę sądową, konieczne jest zastosowanie wykładni teleologicznej, inaczej zwanej celowościową.

Konkludując autor podkreśla:
- Zatem, skoro nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu to również nie mogą być przeprowadzone wybory organów władzy sądowniczej, co oznacza, że pani Gersdorf będzie prezesować wystarczająco długo, aby to SN pod jej świetlanym przywództwem rozstrzygał o ważności wyborów prezydenckich.

W uzadanieniu tych wszystkich działań sprawę zamieszania w Polsce portal niepoprawni.pl widzi następująco:
- Po niesławnej pamięci Rzeplińskim, potrafiącym uzasadniać konstytucyjnie każdą woltę rządów premiera Tuska, na czele togowej oPOzycji stoi pierwsza prezesa SN Małgorzata Gersdorf.


mp/niepoprawni.pl

Komentarze

grom2020.04.28 19:44
tylko ,ze Holoto w Togach Prezydenta , Sejm ,...wybiera sie w Wyborach Powszechnych a Capo di Tuti Capi Mafii w Togach wybieraja sobie mafiosi !!
Wojtek2020.04.28 10:09
Taka kasa z tego wirusa i nie można podzielić między naszych?
Wnikliwy2020.04.27 11:48
UWAGA!!! Tekst dla inteligentnych, najlepiej posiadających minimalną wiedze prawno-ustrojową. "Dlaczego zatem pozycja chce wprowadzenia stany wyjątkowego?" "...ego zdaniem w Polsce powinien być wprowadzony stan nadzwyczajny" Błędy językowe nie budza zaufania do tekstu autora, ale dobrze, pomijam je. Gdzie autor artykułu widzi ten "stan wojenny"? Można spierać się prawnie i dochodzić prawa, ale kłamstwo z tytułu o "stanie wojennym" kieruje ma myśl na robotę diabła - Kłamcy. Albo autor to poprawi albo świadomie działa w sposób satanistyczny. Apropo`s meritum, creme de la creme; trzeba znać całość regulacji oraz rozumieć czym jest katalog otwarty czy zamknięty oraz posługiwać się wykładniami zgodnie z duchem regulacji na czele z Konstytucją. Poszukiwałbym przesłanki naczelnej niepełnych regulacji dla stanów nadzwyczajnych w odpowiednich Konstytucji przepisach, ustawach szczególnych szukając zachowania sprawności ustrojowej służącej najważniejszym wartościom stojącym u źródła powstania wspólnoty politycznej - państwa.
PolakNieLeming2020.04.26 13:33
Szkodników i zdrajców pod sąd i do paki ! Dość "wyjątkowych kast" i panoszenia się postkomuchów ! Dość tolerowania czerwonej zarazy !
Mirek2020.04.26 11:44
Uważam że I Prezesem Sądu Najwyższego powinna zostać Krystyna Pawłowicz . Ta kobieta ma dobrze poukładane w głowie i zaprowadziłaby porządek .
John2020.04.23 23:24
A ta, to co za jedna...
POrada2020.04.23 22:09
Dajcie jej jakąś świeczkę i niech sp...
PolakNieLeming2020.04.26 13:34
Gromnica byłaby za mała. :) :) :)
skarb2020.04.23 22:07
niech jedzie do kolaburujacych z nia do karslruhe i tam wprowadzi zatrzymanie epidemii,narazie zaraza zaraytnie bierze,ale moze byc innaczej,niech idzie na odpoczynek bo widac,ze cos z nia nie hallo!!!!!!1
Ozi2020.04.23 21:58
Piękna żabciunia, a jaka mądra i zwinna
pistoleto2020.04.23 21:42
zamknąć qrwę ubecką w obozie jak chce stanu wojennego
K.B-Ż2020.04.23 21:23
Cytuję końcową konkluzję z artykułu, która dokładnie precyzuje zawoalowane dążenia opozycji: Jednak SKORO konstytucja nie mówi ani słowem o przedłużeniu kadencji Sądu Najwyższego - a jej Art. rt. 228 u. 7 brzmi: - w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Jak dalej uzasadnia autor: - Skoro zwykła, podstawowa wykładnia językowa prowadzi do wniosku, że art. 228 Konstytucji „umniejsza” władzę sądową, konieczne jest zastosowanie wykładni teleologicznej, inaczej zwanej celowościową. Konkludując autor podkreśla: - Zatem, skoro nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu to również nie mogą być przeprowadzone wybory organów władzy sądowniczej, co oznacza, że pani Gersdorf będzie prezesować wystarczająco długo, aby to SN pod jej świetlanym przywództwem rozstrzygał o ważności wyborów prezydenckich. TO WŁAŚNIE JEST ODPOWIEDŹ!
KLJ2020.04.24 0:02
KB-Ż Mylisz się ! To tylko twoja demagogia. W Komstytucji nie może być żadnych niedomówień, czy domyślania się. Obowiązuje dokładnie tylko to, co na napisane!
JANOSIK2020.04.23 20:14
Niektorych osob nie warto pisac z duzej litery ,tej pani mowimy Bye bye nie moge doczekac sie tego dnia.Mam nadzieje ze nie weznie znowu odprawy.Pozdro
anonim2020.04.23 18:32
IZRAEL JEST 70 LAT W STANIE WOJNY TAM MOZE BYC PRZYDATNA
Stachu2020.04.23 18:21
Ta kobita już całkiem zwariowała ! Popatrzcie do czego prowadzi władza ?! Jaruzelski umarł, to chyba Mateusz Morawiecki ogłosi stan wojenny przeciwko PIS-owi ?! Nie kapuje ?! Oni naprawdę pochodzą od innej małpy !
M.a2020.04.23 17:40
Pani Gersdorf w stanie wojennym było ciągle słychać rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana no chyba że sędziów stalinowskich nie obejmowała.
Paweł2020.04.23 16:35
Znając umiejętności strategiczne i możliwości obozu rządzącego to za miesiąc kasta zapomni o tej sędzinie.
poPO=kurw... i zlodzieje=tusku2020.04.23 16:28
Locha!! znicz do łapy macioro i na fridhof tam twoje suk...miejsce!!!
bez żadnego "ale" 2020.04.23 16:08
Wybory w Rz. P. a Konstytucja Rz.P. Konstytucja nie przewiduje 'bezkrólewia" i nie przewiduje "takie sobie przedłużanie kadencji". Wybory, jak stwierdził min. Szumowski, mogą być bezpieczne za dwa lata, i trudno z tym jest dyskutować. Dopóki nie ma szczepionki, lekarstw skutecznych, tak długo wirus będzie kalendarzem w Polsce rządził. Jakie jest z tego wyjście? Czekać 2 lata? Tak, ale po upływie obecnej kadencji prezydenta niech urząd przejmie "druga osoba" w Rz. P., Marszalek Sejmu. Albo zmienić konstyucje, najrozsądniej, i zrobić 7-letnią kadencje prezydencką. Jeżeli ani jedno ani drugie jest nie przyjęcia (pytanie do opozycji, dlaczego?) wybory muszą się odbyć najpóźniej na 75 dni przed upływem kadencji prezydenta.
Ryszard2020.04.23 15:59
Kto jeszcze śmie nie wątpić, że komunizm w Polsce (nie) skończył się 04.06.1989 roku? Ta hydra wielogłowa wielokrotnie będzie się odradzała, dopóty, dopóki nie zostanie osinowym kołkiem przebita! Na wylot! Od Brukseli aż do Maskwy! A Smoleńsk nie powróci do Macierzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej! A ostatni komuszy złodziej — wbity na pal!
widz2020.04.23 15:32
Chcą stanu wyjatkowego? niech maja!Grodzkiego bez sądu za kraty,wichrzycieli w sprawie konstytucyjnych wyborów pozwalniać,teatry prywatne niech sie same utrzymuja,szczury i inne "gwiazdy" niech szukaja sukcesów za granicą.Nie szanują demokracji, prawa ani narodu?won,won,won.! niech idą tam ,gdzie im będzie lepiej.A nam bez nich z pewnościa też.
Co za granda! Protestuj! 2020.04.23 15:22
KOLEJNY SKANDAL PREZESA! WKRÓTCE WYBORY - ALE TYLKO DLA PIŚMIENNYCH TO DYSKRYMINACJA TYCH PRL-u! PAMIĘTAJ: Jesteś dyskryminowany boś z PRL-u? Zanim wrzucisz kopertę z "głosem" - napluj! A w przypadku takich jak OBOJĘTNY - nasr*j!
Matm 2020.04.24 1:19
Nas..ć to moge tobie do ryja.
KAROL2020.04.23 14:13
ŚMIERDZĄCA ZAWSZONA SPASŁĄ ŻYDOWSKA KOMUNISTYCZNA MACIORA TRZYMA SIĘ KORYTA SWOIMI RACICAMI I NIE CHCE POPUŚCIĆ ALE I TAK NIC TO JEJ NIE DA!!!!! WON DO IZRAELA KIBLE W KIBUCU SZOROWAĆ JĘDZO gersdorf
Japa2020.04.23 14:08
Nie nazbierała Pani Prezes komplementów , oj nie..I co z tego ,? Takie zdanie ma większość Polaków . I znów , co z tego . Sitwa brukselka podpierana kapunkami od naszych totalnych , do pociągnięcia do odpowiedzialności tych ewidentnych wrogów wolnej Polski , nie dopuści . Ja tam nie jestem politykiem ,ale tak se myślę ,że jakby zrobić stan wojenny i wyczyścić Polske z tych mętów , to ja jestem za stanem wojennym. Tylko co z Brukselą ? Bo i tam mi pasuje taki ,,stan" ..
KLJ2020.04.23 23:47
Japa! Oj masz rację, oj masz ! Popieram dwiema rękoma! Powietrze od nich byłoby czyściejsze !
anonim2020.04.23 13:13
Szkodnik zawsze pozostanie szkodnikiem.
gogi_magogi2020.04.23 12:45
Diablice wychodza na ulice!!!!
KOSTEK2020.04.23 12:35
Zarówno Prezydent, jaki Sejm, Senat, a także samorządy lokalne wybierane są w wyborach powszechnych, w których mogą uczestniczyć wszyscy uprawnieni obywatele. Dlatego w czasie stanu nadzwyczajnego nie można wybierać tych organów władzy. Sędziowei wybierają I prezesa Sądu Najwyższego sami, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by się zebrali i sobie wybrali. Maski ochronne na twarzach chyba nie przeszkodzą w rozpoznaniu kandydatów na to zaszczytne stanowisko. Temida ma opaskę na oczach i też daje sobie radę.
anonim2020.04.23 12:26
Komuchom znowu marzy się stan wojenny, jeden już uratował im tyłki, mam nadzieję że powtórki nie będzie.
Jurek O.2020.04.23 12:24
ta pijaczka niech się weźmie lepiej za swój stan.Czy ona nie widzi ,że wygląda jak zapity menel?
Uf2020.04.23 12:22
A gdzie chce Mongolia stanu wojennego w Mongolia , a kiedy wyjezdza
t2020.04.23 12:12
Bez Angeli - Putinowskiej Krasawicy, to wszystko zera zerami poganiane
Japa2020.04.23 13:51
I tu jest pies pogrzebany. Jesli ta brukselska sitwa dalej bdzie rzadzić Unią to takie Geje i Zdorfy będą na wolności. A wyroki będa wydawać Tuleye.
t2020.04.23 16:04
Może mieni po odejściu Putinowskiej Krasawicy
jestem2020.04.23 12:04
zlasowany mozg
Bazyli2020.04.23 11:58
chce jaruzela między udami?
Paweł2020.04.23 11:46
Pracę maturalną pisała ,, Chcę zostać milicjantką,, Nie orzekała w Sądzie
Dam2020.04.23 11:41
Opozycja mówi o stanie wyjątkowym (który de facto obowiązuje, tylko bez nazwy), a fronda w nagłówku o stanie wojennym. Uważają, że ludzie to debile i czytają tylko nagłówki. Dzień bez kłamstwa na frondzie dniem straconym.
Toni 2020.04.23 11:31
POniemiecka szantrapa dostała wskazówki od Niemiec i pierniczy trzy po trzy. Moze obiecali jej nastepną nagrodę za szkodzenie Polsce.
anonim2020.04.23 11:15
W tej sprawie to chyba z Kanclerz Merkel trzeba rozmawiać.
Grzegorz2020.04.23 11:03
Zajmij ty się kobicino swoim stanem.
bagno2020.04.23 10:58
ta pani pochodzi właśnie z tego kręgu, dla których stan wojenny był początkiem "wielkiej kariery"
Roman2020.04.23 10:46
Marnej jakości musi być polskie prawo, skoro każda ze stron interpretuje je inaczej zależnie od potrzeb i własnych interesów oraz korzyści.
Dam2020.04.23 11:39
To jest problem wieloletni. I jakoś żadna ekipa się za bardzo nie kwapi, żeby je poprawiać. Za PO grupa pod przewodnictwem Palikota miała się zająć upraszczaniem prawa dla przedsiębiorców, ale sami stwierdzili, że jest tak pokręcone, że nic nie są w stanie zrobić. Za PIS stwierdzili, że zamiast poprawić prawo, lepiej wymienić sędziów, żeby ci orzekali "właściwie".
benia2020.04.23 10:43
PANI SEDZIO STAN WOJENNY JUZ W POLSCE BYL JA GO RZEZYLAM BYLO CIEZKO I ZNOWU CHCECIE ZNISZCZYC ZYCIE NASTEPNEMU POKOLENIU WSTYC CIE SIE
ktoś tam2020.04.23 22:04
No wiesz, po pewnym zastanowieniu to czemu nie, zwłaszcza gdyby zamiast gen. Jaruzelskiego na czele stał gen. Pinochet... albo Franco. Skoro się tak domaga... W końcu chcącemu nie dzieje się krzywda.
PO - polityczny, cuchnący trup w stanie rozkładu!!2020.04.23 10:43
Gersdorf, Janda, Michnik, Frasyniuk, TW-Bolek, Budka i cała ta lewacka hołota powinna mieć status persona non grata. Won z Polski!
PostoPOzycja2020.04.23 13:21
Robert Biedroń kandydat na prezydenta to były kryminalista, który bił własną matkę i znęcał się nad młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem. Własną matkę Helenę pobił krzesłem i złamał jej szczękę. Matczyne serce i litość uchroniły dzisiejszego „guru” lewaków i homosiów przed 5 letnią odsiadką. Swoją drogą, biorąc pod uwagę nieformalny „kodeks więźniów” i ocenę przez nich bicia własnej matki, Biedronia w pudle „tyłek bolałby” tak często, że przestałoby się to mu z pewnością podobać. https://warszawskagazeta.pl/polityka/item/6859-biedron-pobil-wlasna-matke-teraz-chce-zostac-prezydentem
Alex2020.04.24 1:01
dokladnie, te lewackie pasozyty won.
Jacek2020.04.24 18:29
Perssona non grata??- To będą jątrzyć przeciwko Polsce za granicą! Oni powinni być unicestwieni a w najlepszym razie trzymani w takich samych "workach", w jakich trzymani są podczas przewożenia najbardziej chorzy na korona wirusa!
Katolik2020.04.23 10:37
A to co teraz mamy to nie nosi znamion stanu wojennego?
Ciężarny gej przejechany na pasach przez Biedronia2020.04.23 10:41
Coś taki delikatny? Napisz wprost całą "prawdę inaczej"! Przecież każdy widzi, że są masowe pogromy żydów, bojówki Kaczora mordują po nocach, księża napadają na wiernych w celach rabunkowych, każda ciąża jest inwigilowana przez biskupów itd. Idź na całość! Michnik cię przytuli, Soros da medal, opozycja wystawi na prezydenta!
Toni 2020.04.23 11:32
Jak byś miał stan wojenny to byś nie miał dostępu do internetu i byś bzdur nie pisał.
Japa2020.04.23 13:43
Czy On , tn ,,Katolik ", jest w stanie to zrozumieć ? Watpię . Gdyby był w stanie , to tych głupot by nie napisał.
Janusz2020.04.23 21:42
Wszystkie katole są downami jak PAD
Sonia2020.04.23 23:06
Jak to się dzieje,im więcej atakujecie prezydenta tym większe ma poparcie.Bardzo znamienne.
Czes\\2aw2020.04.26 21:41
Szkoda że cię nie odstrzelili komuchy w stanie wojennym...Nie miał byś teraz problemów....
taka prawda2020.05.7 12:03
dziecinko nie chciał byś przeżyć tego o czym piszesz