20.01.20, 15:00Fot. via Pixabay (padrinan) / screenshot Youtube - Opinie.news

Grzegorz Bierecki dla Frondy: Spektakl w Senacie fałszywy jak japoński teatr Kabuki

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Senat odrzucił w sobotę nowelę ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Czy podczas tak bacznie śledzonego przez media wydarzenia wydarzyło się coś szczególnego? Na co Pana zdaniem warto zwrócić uwagę? 

Grzegorz Bierecki, senator: Na pewno na teatralność tego „spektaklu”. Wynik głosowania był wiadomy, natomiast ten wielodniowy spektakl był fałszywy jak japoński teatr Kabuki, gdzie robi się groźne miny, dużo krzyczy ale nawet role damskie grają mężczyźni. W przyszłym tygodniu zajmie się tą ustawą Sejm, który będzie miał przed sobą tylko jedno głosowanie. 

Pojawiają się liczne komentarze; czy Pana zdaniem mamy do czynienia z patem w tak ważnej dla Polski sprawie?

Gra nie toczy się o samą ustawę. Przede wszystkim jest to akcja mająca na celu osłabienie poparcia dla kandydata PiS-u w zbliżających się wyborach prezydenckich. Taki jest sens tych działań. Gdyby przyjąć na  poważnie, to, co mówią senatorowie Platformy, to trzeba  zadać pytanie, czy oni rozumieją, że podejmując tę grę z Komisją Europejską,  proponują  przekazanie części suwerenności Polski pozatraktatowo na rzecz organu unijnego. Komisja Europejska oczywiście chętnie korzysta z takich okazji, bo jest zdominowana przez federalistów, którzy marzą o pełnej federacji Unii Europejskiej. Senatorowie Platformy niestety grają pozycją Polski na arenie międzynarodowej.

Uwzględniając kontekst tej gry, o której Pan wspomina. Jak Pan myśli – po której ze stron jest piłka?

My nie możemy w ogóle podejmować tej gry. W związku z tym nie można powiedzieć, po której stronie jest piłka. 

Dlaczego?

Podjęcie dyskursu oznacza podważenie fundamentalnego stanowiska. Uważamy, że ten obszar nie jest objęty regulacjami europejskimi. Gdyby było inaczej – spoczywałby na nas traktatowy obowiązek uprzedniej notyfikacji tej ustawy w Komisji Europejskiej. Jest konkretna procedura, która jest stosowana w momencie, kiedy część suwerenności jest przekazana na poziom europejski. Mamy do czynienia z próbą rozciągnięcia, w oparciu o nieokreślone, niedopowiedziane „zasady europejskie” władztwa na obszar suwerenności, który nie został oddany traktatowo. Nie gramy w tej grze.

Czy oznacza to, że sprawa ucichnie po wyborach i PiS będzie mogło spokojnie kontynuować reformę sądownictwa?

Oczywiście. Jeśli rozumiemy, że ma miejsce w tej chwili teatr Kabuki, trzeba do tego podchodzić z uśmiechem. Aktorzy są i straszni, i śmieszni.

Niektórzy komentatorzy uznają jednak, że rząd musi tutaj pójść na kompromis z Komisją Europejską. Czy rzeczywiście możemy na niego się zdać, a jeśli nie, to jakie będą jego konsekwencje?

Kompromis nie jest możliwy, ponieważ oznaczałby pozatraktatowe przekazanie części suwerenności. Jeżeli będą podejmowane decyzje na poziomie europejskim, trzeba zastosować rozwiązania, które stosowały inne kraje europejskie. W Polsce ostatnim sądem jest Trybunał Konstytucyjny i to on decyduje o polskim prawie. Gdyby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uzurpował sobie uprawnienie pozatraktatowe, to wzorem innych trybunałów konstytucyjnych, powinien się wypowiedzieć nasz Trybunał Konstytucyjny.

Jaki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny? Czego możemy się spodziewać?

Kontynuacji tego teatru. Jest on przydatny dla tych , którzy widzą rosnącą siłę konkurencyjną polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim. 

Co sądzi Pan o zarzutach stawianych marszałkowi senatu – Tomaszowi Grodzkiemu? Czy sprawa dotycząca korupcji osłabiła jego pozycję, czy wręcz przeciwnie? Pytam, bo sondaż przeprowadzony przez „Do Rzeczy” wskazuje na to, że Grodzki ma spore poparcie społeczne. O czym to świadczy?

Zwolennicy totalnej opozycji nie uwierzą. Nawet jeśli udowodniony zostanie fakt korupcji, oni tego faktu po prostu nie przyjmą. To zjawisko dobrze opisał poseł Neumann. Postrzegają to wyłącznie w kategoriach ataku, nie przyjmują do wiadomości  faktów. Tak więc marszałek Grodzki będzie trwał tak długo, jak długo będzie większość w Senacie, która pozwala mu być marszałkiem.

Jaka panuje atmosfera w Senacie w obecnej kadencji, kiedy to opozycja ma większość? Czy jest wyraźna różnica, która utrudnia funkcjonowanie Senatu?

Dzisiejsze głosowania, to bardzo zabawne, pokazują jaki jest stan tej totalnej opozycji. W głosowaniu dotyczącym uchwały potępiającej słowa Putina, czterech senatorów Platformy zagłosowało przeciw jej uchwaleniu, wywołując zdumienie także w swoich szeregach. Oczywiście potem twierdzili, że się pomylili i zagłosowali już dobrze. Mamy do czynienia z taką właśnie jakością tego klubu, gdzie w sprawie tak ważnej, jak przyjęcie uchwały senackiej potępiającej bezczelny atak Putina, czterech Panów senatorów się myli. 

Komiczne zachowanie polityków opozycji to jedno. Sprawy Polski – tego, co dla niej dobre – to drugie. Rodzi się pytanie: jaką realnie moc posiada Senat w ewentualnym blokowaniu ustaw proponowanych przez rząd?

To zostanie przetestowane w przyszłym tygodniu w Sejmie podczas głosowania za odrzuceniem uchwały senatu. Myślę, że w Sejmie jest trwała większość, która sprawnie w jednym głosowaniu to odrzuci. Tracimy po prostu tydzień. 

Polacy mogą więc, mimo takiego układu sił w Senacie, być spokojni o dalsze przeprowadzanie reform przez PiS, chociażby w wymiarze sprawiedliwości? Jak rozumiem, w grę wchodzi tylko opóźnienie tych reform.

Polacy mogą być spokojni. Rząd ma stabilną podstawę. Będziemy świadkami tego teatru w Senacie do wyborów prezydenckich wygranych przez Andrzeja Dudę. Potem możemy się spodziewać wielu zmian w Senacie.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

72020.01.21 20:39
Jeszce go widac,cela plus nie działa !!!!!!!!!!!
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.21 7:26
Kiedy Bierecki zostanie rozliczony za afery SKOK?
Krystyna z Łodzi2020.01.20 23:38
Czy Bierecki miał jakieś związki ze SKOKiem Wspólnota, który splajtował, a lokaty w nim trzymane można było odzyskać tylko dzięki bankowemu funduszowi gwarancyjnemu? Przypominam, że PiS za rządów PO głosował przeciwko objęciu Skoków gwarancjom funduszu.
Urszula2020.01.20 21:28
Ja go rozumiem, tego Biereckiego. Jak nie uda im się opanować sądów to Bierecki będzie miał przechlapane. Kaczyński go nie ochroni. Mafia rządzi Polską.
Karolina K.2020.01.20 20:27
CZYTAŁAM TU NIEDAWNO JAKŻE PRAWDZIWE POWIEDZENIE! ONO DOTYCZY TYCH, KTÓRZY SAMI NIE MYŚLĄ , TYLKO BAZUJĄ NA TVN, I PODOBNYCH INFORMACJACH /NIE POLSKICH, A POLSKOJĘZYCZNYCH/ ! "WIĘCEJ POWIETRZA I TLENU, A MNIEJ TVNu ! "
Krystyna z łodzi2020.01.20 23:39
Co za infantylne wierszyki! I czego one mają dowodzić?
Stalker2020.01.20 19:40
Apel do normalnych ludzi ! Ludzie, nie komentujcie i nie odpowiadajcie tutejszym lewackim szczochom na ich wymiociny ! Co wam to daje – NIC ! Zupełnie nic, bo przygłup się cieszy, że ktoś przeczytał jego „komentarz” , a waszej odpowiedzi i tak nie zrozumie. On ogląda TVN i wierzy, że manipulacje tam pokazywane są prawdą.
Dam2020.01.20 17:37
Kiedy PIS w sejmie wygrywa głosowanie, to jest "wola suwerena", ale kiedy opozycja w senacie wygrywa głosowanie, to jest "fałszywy spektakl". Wspaniała mentalność Kalego.
Janek2020.01.20 17:31
Przyjmowanie ustaw na łeb na szyję o 2 w nocy - to dopiero teatr ( cieni)
kooorwa pisia2020.01.20 17:11
Największy pisi złodziej się odezwał jak zniszczycie sędziów to mysliszlachudro ze cię nic nie dopadnie los bywa złośliwy jeszcze w kiciu wylądujesz
anonim2020.01.20 16:45
Najgorsze, że te maszkarony budowanej współcześnie antykatedry, michnikowcy wierzą, że "wieży Babel", nie mają nawet pojęcia jaki typ zniewolenia na nas i na siebie ściągają, co wcale ich nie usprawiedliwia!
Kazimierz2020.01.20 16:40
Dość polityki kunktatorskiej. Czas najwyższy łeb urwać hydrze. Każde ustępstwo wobec postkomunistów (opozycji totalnej) osłabia Państwo Polskie, odwleka realizację programu naprawczego Polski i daje asumpt europejskiemu lewactwu do połajanek wobec prawej części naszego kraju. Polacy zasługują na więcej, ale trzeba zacząć się wreszcie szanować.
Dam2020.01.20 17:38
A twarzą tej akcji powinien zostać towarzysz Piotrowicz na spółę z towarzyszem Kryże. A nie, Piotrowicz już zajęty, został twarzą deformy sądowniczej.
Karolina K.2020.01.20 20:30
Dam ! Albo pisz mądrzej trochę, albo zamilcz ! Wygląda że jesteś "po czterech głębszych" !
jestem robotem a12020.01.20 16:33
CZY TEN OSOBNIK JEST OD SKOKOW , MACIE KOLEJNY AUTORYTET MIERNEJ WARTOSCI .
Karol2020.01.20 20:30
To widac, ze jestes robotem i to jeszcze po zlomowaniu !
robaczek 2.02020.01.21 10:37
KAROL!!! ty demonie zloscliwosci!!!1 alez mu dowaliles!!!! chyba do tej pory sie nie podniósł!! ;] czad!!!! ;] oj dziadziusie dziadziusie........... eh . ;]
wycieraj doopska robaczku2020.01.20 16:30
robaczek zajmij się tym za co ci płacą wycieraniem doop
robaczek 2.02020.01.21 10:36
;] hihihihi ;] alez trafne widac sa moje posty!!!! BRAWO JA!!!!
Żyd Wyklęty2020.01.20 16:25
Towarzysz Bierecki na spektaklach się zna. Wyreżyserował spektakl Skoki.
OZ2020.01.20 15:57
No i jak Pan sam wie - teatr w SKOK WOŁOMIN. !!!!
anonim2020.01.20 16:01
dodałbym, teatr nie jednego aktora ... może już czas na spowiedź publiczną?
anonim2020.01.20 15:57
Skok Wołomin
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.01.20 15:24
Bierecki założyciel SKOKów z których wyparowało ponad 5 MILIARDÓW.....w tle transfery gotówki do Luksemburga....Wypadałoby powołać komisję sejmową ds SKOKów ale PIS jest kategorycznie przeciwne temu....ciekawe dlaczego????
ZERR02020.01.20 15:43
Skoki to zasadniczo afera WSI, czyli PO Do swoich idoli kieruj korespondencję albo na Berdyczów
anonim2020.01.20 15:59
Spokojnie, więcej pokory. Jak na razie poruszamy na gruncie prawdy nam ukazanej, ale czy to jest prawda? Coraz więcej sygnałów, że nie!
jestem robotem a12020.01.20 16:53
pudlo pisiorze afera ma korzenie pisowskie
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.01.20 17:13
ale tym dżentelmenom ze SKOKu Wołomin nagrodę wręczał Bierecki i Sasin. Do kotleta piosenki śpiewał Pietrzak, wódeczkę piła Gosiewska a współzałożycielem SKOKów był Lech Kaczyński....
Urszula2020.01.20 21:24
To wszyscy wiemy, ale to i tak wina Tuska. :D
Dam2020.01.20 18:28
Skoro tak, to dlaczego PIS tak bardzo nie chce komisji sejmowej? Powinni skakać z radości na samą myśl. A może okazałoby się, że są tam bardziej umoczeni od PO?
jestem robotem a12020.01.20 16:51
kasy ktora wyparowala jest zdecydowanie wieksza niz wymienilec . zobacz kto jest w radach nadzorczych tych skokow , bedziec wiedzial czemu nie ma komisji sledczej . to by bylo jedno , po drugie udzialy tym ma grajdolko z torunia , czytalem ze wyparowaniu kasy w,s,i, tez zyskala na tym
robaczek 2.02020.01.20 15:12
i to wypowiada sie czlowiek odpowiedzialny za wyprowadzenie z Polski mld. złotych!! ?? no brawo!!! wy to macie autorytety ;] !!!!!!!!!! a co tam miliardy! ;] patriotycznie kradli przecziez ;] no i w TVP o tym nie mówią to znaczy ze nei mialo miejsca ;] hihiihih. kuzwa uwielbaim was!!!
jestem robotem a12020.01.20 16:37
im sie nalezalo , zostali tylko takie mierne autorytety
Piotr2020.01.20 20:30
Zmanipulowana gnida, czy durny agent?
robaczek 2.02020.01.20 15:07
to nie spektakl tylko konsultacja spoleczna ;] ale co wy tam o tym wiecie co ? ;] demokracje rozumiecie jako dyktature partii rzadzacej ;] w koncu jest jak za PRL!!!! HURA!~!!! to rozumiecie i znacie ;] prawda kato-pato kochane? KU CHWALE PARTIII!!!! JEDEN WODZ! JEDNA PARTIA! JEDNA IDEOLOGIA! JEDNA PRAWDA!!! i ani kroku w tyl!!!!1 ;] no brawo! mamy znowu prl!
ZERR02020.01.20 15:24
PRL już był, za PO niechluju
robaczek 2.02020.01.20 15:36
tak sobie tlumacz!!! JEDEN WODZ! JEDNA PARTIA! JEDNA IDEOLOGIA! jarek jarek, jarek,!!!!! oj tylko to zniacie tylko to rozumiecie zamordyzm, komuna, zidiocenie spoleczenstwa pisdziurki tylko w tym sie dobrze czują
jestem robotem a12020.01.20 16:35
tylko w tym nie ma katolikow jest sanacja pisowska
Sylwia2020.01.20 20:12
"Robaczywy 2.0 ...geju, hahnie! Otóż nie pisze się, "pisdziurki", bo takie słowo nie istnieje w naszym słowniku ! Wówczas, należałoby ciebie też właściwie określić, stosownie do tego co robiłeś dzieciom pedofilu! Należałoby cię też nazwać na "ch.." ! Sam sie o to prosisz! Nie chcę sie do twojego poziomu znażać !
Urszula2020.01.20 21:23
Takie słowo jak głupsylwia też nie istnieje, tzn. chciałam powiedzieć, że teraz już istnieje. Pisdziurki jak najbardziej istnieje bo zostało aktualnie utworzone. Poliglotka się znalazła. Jesteś wykładowcą językoznawstwa? Odpuść bo sie na tym nie znasz.
robaczek 2.02020.01.21 10:35
sylwius kochana ;] dziekuje za cieple slowa!!! jakze chrzescijanski duch przez ciebie przemawia!!! ja dizeciom cos robilem??? babusiu kochana ;] alez dobrze wiesz kto odpowiada za molestowanie nieletnich ;] boli ze to wasi kaplani? no powinno!! no ale takie jest wasze strodowisko. co zrbic. mentalne dno sylwius. to reprezentuja wasi kaplani ;] a ze wy jak wierne psy..... to tez w tym siedzicie ;] wiem ze boli. ale tak tak. po takiej stronie jestescie ;] obrazanie mnie niczego nie zmieni ;] nie zakrzyczycie prawdy ;] wierne pieski!! wierne i grzeczne!!! brawo wy!!1
Moni.2020.01.22 0:05
robaczku 2.O Dlaczego kłamiesz w żywe oczy? Ja i nie tylko ja, czytaliśmy twoje wpisy o sobie! W obszernym wpisie pisałeś wcześniej o swoich nickach, jakich używasz! Podałeś też , że jesteś " dumnym gejem"., andrzejem hahn3, Urszula, Agnieszka, Iza....robaczek.... i wiele innych itd ! Pisałeś też o swoim pedalstwie! Sam się oskarżałeś! Więc logiczne, że ten " robaczek", to ty Lechu Keller! Nie ulega wątpliwości, że Sylwia właściwie myślała, jak wielu innych ! Piszą też, czytamy, o twojej kartotece w IPN ! Łatwo można było to powiązać, bo pisałeś że byłeś SB-kiem! Nie ma się co dziwić! Kilka razy ja też to czytałam, co pisałeś! Teraz się wymigujesz, jak cię przycisnęli " do muru"? Znając twoje tu wpisy na portalu, skłonna jestem bardziej wierzyć Sylwii niż tobie!