05.08.14, 09:53Halina Bortnowska (fot. Interaktywne Biuro MediaShake/YouTube)

Halina Bortnowska: Ludzie czekają na takie słowa jak te ks. Lemańskiego

Zdaniem Haliny Bortnowskiej, ks. Wojciech Lemański, występując na Przystanku Woodstock, nie tylko nie zrobił nic złego, ale powiedział to, co należało powiedzieć. „Pewna część audytorium ogólnopolskiego może nie zrozumieć jego słów. On mówił do tych, którzy siedzieli przy nim, a nie do szerokiego grona krytyków, którzy czuwają, by nie powiedział za dużo” - stwierdziła teolog na antenie TVP Info.

Bortnowska przekonywała, że dziś ludzie odbierają hierarchię kościelną jako grono przywódców, którzy utracili kontakt z szeroką rzeczywistością.

Z Bortnowską nie zgadzał się ks. Józef Kloch, rzecznik episkopatu, który zauważył, że młodzież biła brawo ks. Lemańskiemu tylko wtedy, kiedy wygłaszał negatywne opinie o Kościele. „Miał szansę wyjścia na prostą, ale nie wykorzystał jej. Mógł powiedzieć np.: miałem sporo kłopotów, przekonanie, że mam rację, przegrałem kilkanaście odwołań do Rzymu, udowodniono mi, że nie mam racji, ale mam pracę, mam dach nad głową, wychodzę na prostą; słuchajcie idę w dobrym kierunku. Tymczasem on w zasadzie mówił, że wszystko jest złe” - uznał ks. Kloch.

Bortnowska zaoponowała, że tak nie można mówić o księdzu, raczej o pedofilu czy alkoholiku, który przestał już pić. Z kolei, ks. Kloch dodał, że jak wynika z rozmów z seminaryjnymi kolegami ks. Lemańskiego, nie można się z nim już w ogóle dogadać, bo „wierzy on już tylko sobie”. „Powinien się chyba zastanowić nad sobą” - powiedział na koniec rzecznik episkopatu.

MaR/TVP Info  

Komentarze

anonim2014.08.5 10:07
Droga Pani ks. Lemański wypowiadał się publicznie i jakiekolwiek tłumaczenie jego wypowiedzi w żaden sposób go nie usprawiedliwia. Pani rozumowanie jest takie, im więcej walenia w duchownych i naukę KK tym lepiej, bo to się ludziom podoba. Tak, zapewne się podoba, bo KK nie daje przyzwolenia na "Rubta co chceta", lub "hulaj dusza piekła niema".
anonim2014.08.5 10:09
Ks. Lemański wygłosił swoją opinię w sposób mocny i twardy , tylko czy powiedział prawdę , Prawdę ,PRAWDĘ ,to trzeba być dosyć pysznym by to stwierdzać . Można się także zastanawiać czy przedstawiał stanowisko kościoła , Kościoła ...
anonim2014.08.5 10:15
Dlaczego w końcu nie powiedzą prawdy,że chodzi im o rozbicie Kościoła i oderwanie Polaków od wiary ?Później jakiś rabin Lehman lub inny wyjaśni nam,że jesteśmy gojami,którzy mają słuchać się starszych i mądrzejszych.Wilki w owczej skórze - ot i co !
anonim2014.08.5 10:20
Ksiądz Lemański praktycznie nie zająknął się o Panu Bogu. Chyba nawet już nie jest kapłanem, choć nosi sutannę. Cały czas eksponował tylko swoje ego, wylewając żale jak skrzywdzony w piaskownicy chłopczyk.
anonim2014.08.5 10:20
Ciekawe dlaczego Pani Bortnowska nie zauważa ,że ks. WL posługuje się retoryką księży patriotów.
anonim2014.08.5 10:22
Myślący inaczej, dobrze wiemy kim jest Pani Halina: osobą w której życiorysie dobro wymieszane jest ze złem, szczególnie w ostatnich latach. Szkoda, że tak pogubiła się ta kobieta.
anonim2014.08.5 10:22
A ja własnie dokładnie odszedłem od kościoła z takich powodów. Że słyszę "zrezygnuj z paczki fajek daj 10 zł na kościół" Od księdza w telewizji czy innego hierarchy (dużą tą biurakracje mają) A potem z innymi kardynałami czy kimś tam wsiadają po kolei do 10 mercedesów S-class 500 (każdy do swojego) Taaaaaa a ja czasami przez 3 miesiące pensji nie biore żeby moi pracownicy mieli złodziejski ZUS opłacony na który kościół się nie dorzuca ale (chyba) emeryturke pobiera. A teraz najlepsze. Moi przyjaciele z kościoła których znałem po 18-20 lat wszyscy jak na rozkaz odwrócili się ode mnie pozrywali kontakt jakbym był trendowaty. Jestem tym samym człowiekiem tylko innego wyznania a wszyscy "tolerancyjni" z kościoła katolickiego mnie potraktowali jak wyrzutka...Wiec tak czasem to wina kościoła a nie młodzierzy
anonim2014.08.5 10:45
Słowa ks. WL są kłopotliwe nawet dla ludzi mu sprzyjających np. : "W mojej ocenie odpowiedzi ks. Wojciecha nie są ani mądre, ani inspirujące. Nie nazwałbym ich nawet niepokornymi i odważnymi. Widzę w nich raczej - niestety - szukanie taniego poklasku" Piotr Żyłka Deon "momentami można było odnieść wrażenie, że ta lawina krytyki wymierzona w Kościół przez ks. Lemańskiego jest wręcz pozbawiona refleksji. Jest rodzajem mówienia tego, co chce się usłyszeć w tym miejscu. Od księdza chyba wymagamy nie tylko racjonalniej krytyki, ale też stosowania w niej umiaru." Błażej Strzelczyk Tygodnik Powszechny
anonim2014.08.5 10:49
To stare próchno koniecznie chce na siebie zwrócić uwage, podobnie jak Lemanski. Ale paradokslanie zgadzam się z cześcią jej wypowiedzi: "Strategia mówienia twardej prawdy jest niewygodna, ale ludzie na to czekają". Tego właśnie ludzie oczekują od biskupów i kapłanów, a nie owijania w bawełnę. Prawdy o Bogu, o zbawieniu, o grzechu i potępieniu, o tym co dobre a co złe. Mowa Kościoła musi być twarda - TAK TAK, NIE NIE. "Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego (1 Kor 6, 9–10).
anonim2014.08.5 10:55
@merss Tylko na poziomie analizy logicznej . Kontrowersyjny - wywołujący sprzeczne oceny . O tych medialnie nagłośnionych urywkach można pewnie wszystko można zarzucić poza nie kontrowersyjnością . Nawet z samej natury mediów wynika ,że właśnie kontrowersyjne sprawy są tam eksponowane .
anonim2014.08.5 11:09
"Bortnowska przekonywała, że dziś ludzie odbierają hierarchię kościelną jako grono przywódców, którzy utracili kontakt z szeroką rzeczywistością." To jest zdanie ,które jakoś stara się opisywać rzeczywistość . Można się z nim zgadzać , częściowo zgadzać , nie zgadzać . Można zastanawiać się ,czy to właściwe ,że ludzie tak postrzegają , czy niewłaściwe . Z czego wynika takie postrzeganie . Czy czyjeś działania sprzyjają takiemu postrzeganiu , czy przeciwdziałają mu . Cała masa problemów .
anonim2014.08.5 11:12
Także ,czy jeśli ludzie coś jakoś postrzegają to wynika z tego ,że jest to prawda ... itd.
anonim2014.08.5 11:28
A także czy należy mówić ludziom to na co czekają . Dobre pytanie co należy mówić ludziom :-) .
anonim2014.08.5 11:32
Ciekawe jest także czy rzeczywiście ludzie czekają na to by mówić im prawdę ,czy może jest wręcz odwrotnie .
anonim2014.08.5 12:02
Ogólnie rzecz biorąc , to głosowanie nie jest najlepszą metodą na ustalanie prawdy. Natomiast w państwie ,jeśli obywatele ponoszą konsekwencje decyzji ,to wydaje się sensowne by mieli na nie wpływ .
anonim2014.08.5 12:43
Tej pani bardzo bliski Michnik. A czemuż to nie cytuje np.charyzmatycznego ojca Góry,który gromadzi tłumy spontanicznej młodzieży.w Lednicy nota bene współbrata mainstreamowego piskosza Gużyńskiego. A wy lemingi tylko Lemańskego zwanego księdzem hołubicie.
anonim2014.08.5 15:28
Myslacyinaczej Sie 5, 2014, 10:16 rano Proponuję wszystkim walczącym frondowcom zerknąć najpierw, kim jest pani Bortnowska.
anonim2014.08.5 15:31
Myslacyinaczej Proponuję wszystkim walczącym frondowcom zerknąć najpierw, kim jest pani Bortnowska Istotne jest to, kto coś mówi czy też raczej treść tej wypowiedzi?
anonim2014.08.5 17:04
kościół Michnika rzeczywiście potrzebuje Lemamów.
anonim2014.08.6 15:48
Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych (9) i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon. (10) Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. Mt 4,8+
anonim2014.08.6 21:08
A "przywódcy" POlityczni, z PO, PIS, SLD, PSL, RP, PJN etc. to niby mają kontakt z rzeczywistością? Chyba tylko z POdziałem łupów z POdatków? Bo ich działania tylko POgłębiają zapaść ekonomiczną i cywilizacyjną POlski...