02.04.20, 17:00Fot. Adam Grycuk, via. Wikipedia, CC 3.0

Hipokryzja PO. 5 lat temu chcieli głosowania korespondencyjnego

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby najbliższe wybory prezydenckie, które zostały zaplanowane na 10 maja, zostały w Polsce przeprowadzone korespondencyjnie. Opozycja, która domagała się przełożenia terminu wyborów, krytykuje partię rządzącą, zarzucając, że zmiany w Kodeksie Wyborczym na miesiąc przed wyborami, mimo nadzwyczajnej sytuacji w jakiej jesteśmy, są niezgodne z prawem.

Tymczasem dziennikarze i internauci przypominają wydarzenia wokół wyborów z 2015 roku, kiedy to Platforma Obywatelska zapowiadała wprowadzenie głosowania korespondencyjnego na dwa tygodnie przed wyborami.

Przypomniał o tym dziennikarz TVP Michał Adamczyk, który na Twitterze opublikował zdjęcie ze strony internetowej PO, zachwalającej wówczas swój pomysł:

-„Wybory korespondencyjne? Oczywiście, że tak!” W 2015r. PO nie miała żadnych wątpliwości, że właśnie tak należy je przeprowadzać. A tutaj screen ze strony PO (21 kwietnia 2015)” – napisał dziennikarz.

 

 

 

5 lat temu politycy Platformy gorąco popierali umożliwienie głosowania korespondencyjnego, która miało być ich zdaniem metodą na zaradzenie niskiej frekwencji wyborczej:

-„Głosowanie korespondencyjne jest postrzegane jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi technicznych sprzyjających powstrzymywaniu globalnego trendu spadającej frekwencji wyborczej. Możliwość listownego oddania głosu przewidują także przepisy wyborcze m.in. w Hiszpanii, Irlandii czy Szwajcarii. Międzynarodowe badania porównawcze pokazują, że głosowanie korespondencyjne ma widoczny, pozytywny wpływ na poziom uczestnictwa w wyborach, choć nie jest cudowną receptą na ożywienie głosujących. To tylko i aż techniczne ułatwienie” – przekonywał Instytut Obywatelski, będący zapleczem ekspertów Platformy Obywatelskiej.

 

kak/ Twitter, wPolityce.pl

Komentarze

AK2020.04.9 21:36
Warto zaznaczyć, że była olbrzymia różnica. W tamtym projekcie MIAŁEM WYBÓR - jeżeli nie chciałem głosować mogłem iść do lokalu wyborczego. Proste? A teraz? nie mam wyboru. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Jestem za głosowaniem korespondencyjnym, a także przez internet, ale (tak jak było to w poprzedniej propozycji) jako jedną z alternatyw, a nie JEDYNĄ.
Dom z papieru 42020.04.3 12:49
Oglądaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel ) Czy Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl Zapraszam no nową wyszukiwarkę filmów i seriali! Nowości oraz stare filmy! ----------------------------------------- -------------------------------- ------------------ ------
Koczkodan2020.04.3 10:45
"Hipokryzja PO" Zawsze tak uważałem. Powinno być zabronione zmieniać poglądy polityczne. Co mówicie? Że PiS też zmienił poglądy? Tylko krowa nie zmienia poglądów. PiS wtedy stał tam, gdzie stała Solidarność, a PO tam, gdzie stało ZOMO. Co mówicie? Że zamienili się miejscami? Guzik prawda, to jedynie dowód na to, że ziemia się obraca. Te przygłupy z PO, pod to, by nie dopuścić do wyborów, są gotowi nawet zakwestionować ruch wirowy ziemi!
Justyna S2020.04.3 7:01
No to jest nadzywczajna sytuacja czy jej nie ma, bo PiS twierdzi że nie ma i nie wprowadzi stanu wyjątkowego.
Kris2020.04.3 9:05
Nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu wyjatkowego i nie dajcie sie manipulowac TVN
Randki z syfem, pokazy w skype brudnych larw 2020.04.2 19:41
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: - www.paniedzis.pl Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: - www.paniedzis.pl Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: - www.paniedzis.pl Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: - www.paniedzis.pl Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: - www.paniedzis.pl Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.2 19:21
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Ano2020.04.2 19:09
Nie jest istotne to, że PO chciało 5 lat temu a PIS - nie, a dziś na odwrót. Rzeczywistość jest taka, że trudno sobie coś zaplanować; wszechobecna niepewność o jutro. Państwo musi sprawnie działać, być decyzyjne w takich warunkach. Tu chodzi o cały naród, nie o jakąś partię. Ktoś musi rządzić, bo inaczej będzie anarchia i większa bieda dla wszystkich. Chyba, że komuś o to chodzi. To zresztą widać komu na tym zależy, bo plany wyborcze się sypią. Propozycja korespondencyjnego głosowania to wyjście awaryjne i jest bardzo rozsądna. Najbardziej racjonalna w obecnej sytuacji. Odpowiedzialna. Gdyby nie wirus, nie byłoby tego problemu.
Suweren2020.04.2 19:35
I co niby mają zrobić w 40 dni? Jak zapewnisz choćby legalność i uznawalność takim 'woborom' na 'ura'?
Ano2020.04.2 19:38
Niemcy sobie poradzili, a my nie damy rady?
Niejestemrobotem2020.04.2 23:03
Zgodnie z Polskim prawem, na pół roku przed wyborami nie można dokonywać istotnych zmian w kodeksie wyborczym. To, że ktoś musi rządzić, jest oczywiste, ale nie znaczy to, że ten ktoś może robić co tylko chce, wciąż musi przestrzegać prawa. Nie może go łamać. Nie może też działać wbrew społeczeństwu, a ono wyborów nie chce w tym terminie. Wielu ludzi ze strachu przed epidemia nie zagłosuje, to nie jest uczciwe przeprowadzenie wyborów i może doprowadzić do anarchii.
Kris2020.04.3 9:08
Jaki jesteś wybiórczy to mozna a tego nie można opozycji chodzi juz od poczatku o sparalizowanie panstwa polskiego a na to nie ma zgodu ani Polaków ani rzadzacych wybory muszą się odbyc
Ano2020.04.3 13:26
Głosowanie korespondencyjne już dawno było obecne w naszej ordynacji wyborczej i zostało tylko rozszerzone w tej dramatycznej sytuacji i spróbuj to dostrzec - dla dobra Polski. Zgodnie z Konstytucją kadencja prezydenta trwa 5 lat. Wszyscy kandydaci maja równe szanse, lecz niektórzy się pogubili. Jak wyobrażasz sobie rządy bez Prezydenta?.
M\\304\\205drala2020.04.2 18:37
Już zapomnieli. Grabiec wyjaśni.
kałchoznicy a leninowska mądrość etapu-to Żopa2020.04.2 18:20
PO to czysta bolszewia
Niejestemrobotem2020.04.2 18:08
Hipokryzja to działania PiSu. W normalnych warunkach głosowanie korespondencyjne ma pewien sens, podobnie głosowanie przez internet, jeśli głosujący mają podpis elektroniczny i są w stanie potwierdzić, że to faktycznie oni zagłosowali. Natomiast, jeśli warunki nie są normalne, to powinno się wprowadzić stan wyjątkowy i wtedy nie ma wyborów. Więc nie ma problemu z tym, jak mają się odbyć w danej sytuacji. Poza tym, zmiany powinny być wprowadzane zgodnie z prawem wcześniej niż tuż przed wyborami.
Elektor2020.04.2 17:51
Z PO-je-ba-mi się nie dyskutuje ! Po-je-bów trzyma się za mordy i w łeb !
Suweren2020.04.2 20:42
Jest kilka pytań, na które zawsze chciałem poznać odpowiedź. Ile masz par dresów? Preferujesz jakieś konkretne firmy? Zakładasz czasem coś innego?
Kris2020.04.3 9:04
a co cie to obchodzi ile ma majtek w szafie durniu
Piotr Nowak2020.04.2 17:48
Głosowanie korespondencyjne rozumiane jest jako możliwość udziału w głosowaniu bez konieczności osobistego i bezpośredniego stawiennictwa w obwodowej komisji wyborczej. Jest to znaczne ułatwienie udziału w wyborach. Jeśli ktoś chce oddać głos drogą korespondencyjną powinien zgłosić powyższy zamiar w urzędzie gminy odpowiednio wcześniej, do 21 dnia przed dniem wyborów. Forma zgłoszenia nie ma znaczenia. Można go dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Swoją treścią zgłoszenie obejmować powinno: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL. Wyborca umieszczany jest w spisie wyborców. Otrzymuje on specjalny pakiet wyborczy. Powinno to nastąpić nie później niż na 7 dni przed głosowaniem. W jego skład wchodzą: karta do głosowania, dwie koperty (koperta zwrotna oraz koperta na kartę do głosowania), oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja obsługi.
Piotr Nowak2020.04.2 17:48
40 dni do wyborów prezydenckich ! Obowiązkiem każdego patrioty jest aktywne włączenie się w kampanię prezydencką ! Zwolennikami bandy czworga opozycyjnych ugrupowań nie ma sensu się zajmować. To zajoby, którym TVN wyprał mózgi bezpowrotnie ! Naszym celem w uświadamianiu prawdy powinne być dwie grupy ludzi. Pierwszą z nich, to niezdecydowani. W niemal każdym sondażu, grupa ok. 10% ankietowanych to niezdecydowani, i właśnie tym ludziom należy pomóc gdzie szukać prawdy która jest przecież oczywista i namacalna, tłumaczyć różnice między dobrem a złem, i pokazać im jaka przyszłość ich czeka pod różnymi opcjami politycznymi. W przeciwnym razie, albo zrezygnują z głosowania, albo wybiorą fałszywą opcję ! W Polsce jest 30 MLN obywateli uprawnionych do głosowania, to 10% z tej liczby daje 3 MLN ludzi niezdecydowanych – to sporo ! Drugą grupą potancjalnych wyborców to około 11.5 MLN ludzi, którzy biorą udział w wyborach od czasu do czasu, lub wogóle nie brali dotąd udziału. Załużmy, że o połowie z nich możemy zapomnieć, to o 5-6 MLN ludzi trzeba się bić ! Tutaj nie wystarczy powiedzieć: „Nie świrujcie – idźcie na wybory !” Jesteśmy Polakami, a więc mamy obowiązki polskie !!! Naszym celem jest minimum 50 % + 1 głosów na obecnego Prezydenta Andrzeja Dudę w I turze majowych wyborów 2020 ! Co możemy zatem zrobić, żeby wygrać wybory ? Możemy przekonać niezdecydowanych i możemy namówić tych, którzy nie planują głosować, zabrać ich ze sobą do punktu wyborczego i pomóc im zagłosować. Jeśli każdy z nas namówi lub zabierze ze sobą przyjajmniej 1 osobę, to zamiast 8 MLN głosujących będzie nas 16 MLN głosujących na naszego Prezydenta Andrzeja Dudę !!! Mając na uwadze pandemię, do sejmu wpłynął projekt poselski PIS w sprawie głosowania korespondencyjnego dla wszystkich. Jest to znaczne ułatwienie udziału w wyborach i tutaj możemy pomóc wielu osobom w głosowaniu.
MM2020.04.2 17:42
Obecna władza to nic tylko okradanie Polaków i demolowanie kraju na każdym polu... tylko koryto i nepotyzm jest dla nich ważny.
czyznie2020.04.2 17:40
No ciekawe czy z PSL czy z Lewicą będzie rządził PiS jak Porozumienie Gowina opuści koalicję...obstawiam Lewicę bo oni zawsze chętnie głosują za podwyżką podatków i socjalem a PSL ostatnio struga partię prawicową.
Nina2020.04.2 17:39
Dla komuchów z PiS tylko koryto i lans się liczy... mają gdzieś prawo oraz zdrowie i dobrobyt obywateli.
...2020.04.2 17:44
Jak można wypisywać takie dyrdymały ??
Laura2020.04.3 9:09
Ty sie stuknij w ten głupi czerep
Jarek2020.04.2 17:36
A kto w 2008 zniósł?
Piotr Nowak2020.04.2 17:49
Co ? Jajko ?!
kraku2020.04.2 17:35
Mierna propaganda, mająca na celu odwrócić uwagę od nieudolności rządu. Szkoda, że ten żałosny portalik nie podał, że wtedy PiS był przeciwny takim wyborom...
Haku2020.04.2 17:33
Hipokryzja PiS, wtedy był przeciwny.
Elektor2020.04.2 17:31
Jak długo jeszcze będziemy wspominać tych PO-je-bów ! Już najwyższy czas zapomnieć o tych zajobach i zacząć ich lekceważyć !
Her Flick.2020.04.2 17:28
Sądzę, że możliwość głosowania korespondencyjnego w XXI wieku jest oczywistością. Ci którzy moga elektronicznie - to elektronicznie, a pozostali na inne sposoby. Ale na opracowanie, wdrożenie i przetestowanie procedur - POTRZEBA PRZYNAJMNIEJ - ROK !!!!!
Michał Jan2020.04.2 18:12
Poczcie Polskiej potrzebne będą 2 lata.
Suweren2020.04.2 19:11
Spokojna twoja... Morawiecki zaraz po obaleniu komuny wszystko przygotował.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.2 17:28
Głosowanie korespondencyjne TAK Głosowanie przez Internet TAK Ale wprowadzone ZGODNIE z prawem, czyli zgodnie z TK: "istotne zmiany w kodeksie wyborczym muszą być dokonywane najpóźniej 6 miesięcy przed wyborami." Ale przygotowane, przetestowane, skonsultowane.
plantator buraków2020.04.2 17:21
Nie wiem, czy są w ogóle jakiekolwiek racjonalne powody, by normalni ludzie mogli dziwić się "totalnym" przygłupom z PO, że tak często i skrajnie zmieniają zdania na ten sam temat. To po prostu ugrupowanie schizofreniczne wykreowane przez naczelnego paranoika Europy Tuska. Swojego czasu Tusk zorganizował w partię populację tak samo dotkniętych obłędem jak on sam. No i to są konsekwencje tego szaleństwa. Dobrze, że w końcu ten przytułek szkodliwych przygłupów ulega ruinie. Prezes jednym gestem wdrożył wobec paranoików kurację korespondencyjną. I tak dla wielu z nich to też zbyt śmiercionośne. Piszą o tym zresztą na tym forum sami sami - wylewając łzy i skręcając się z wściekłości, że wybory jednak 10 maja się odbędą. I będą dla szkodników z PO i całej "totalnej opozycji" czymś w rodzaju "sztandar wyprowadzić" albo bardziej groteskowo - trumna sama się zasypała.
Suweren2020.04.2 17:25
Pozwól, że pokażę ci szaleństwo, tylko piany człowiekowi na ustach brakuje: https://www.youtube.com/watch?v=3PVBeKLEvtc
Sala samobojcow Hejter 20202020.04.2 17:21
Witam, Już Nie musisz wychodzić z domu żeby obejrzeć hity kinowe. https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Oglądniesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Sala samobójców. Hejter 2020 Konto Aktywujesz raz i dostajesz Dożywotni dostęp!
Urszula2020.04.2 17:20
Jednak PiS to tumany. Kiedy PO broniło głosowania korespondencyjnego to robiło to w interesie niepełnosprawnych. No i nie było epidemii i umierających z powodu koronawirusa ludzi, a głosy niepełnosprawni mogli wrzucać do urny, a nie do skrzynki pocztowej. Stanowisko PiS w sprawie głosowanie korespondencyjnego: 2017 rok - głosowanie korespondencyjne - ZŁE 2020 rok - -"- - DOBRE Dobry ten PiS. Jest za, a nawet przeciw.
Suweren2020.04.2 17:23
Bo to dobra zmiana :) Czyli jak coś było kiedyś złe to teraz jest dobre i odwrotnie :D
Heidi2020.04.2 17:26
Dzisiaj całe społeczeństwo jest niepełnosprawne do tego stopnia, że boi się wyjść na ulicę po zakupy. Dlatego PiS wykorzystuje zdrową myśl PO słusznie domagając się głosowania w drodze korespondencyjnej.
jan2020.04.2 20:02
i na odwrót ...
K.K.2020.04.2 23:44
Urszulo, zanim coś napiszesz pomyśl. Najprostsza odpowiedź dla ciebie brzmi następująco: 2017 rok - warunki do głosowania w lokalach wyborczych - DOBRE 2020 rok - warunki do głosowania w lokalach wyborczych - ZŁE a zatem 2017 rok - głosowanie korespondencyjne - ZŁE 2020 rok - głosowanie korespondencyjne - DOBRE ergo PIS działa logicznie, wykazuje się elastycznością dostosowując do zaistniałej sytuacji, mądrze i odpowiedzialnie.
Stani2020.04.3 8:53
Tkwisz w błędzie. Ówczesna argumentacja dotyczyła możliwości fałszerstwa. Pomimo przewidzianej dużo mniejszej skali głosowania korespondencyjnego. Wytłumacz mi, jak to się ma do chwili obecnej, gdy chcemy tą możliwością (koniecznością) objąć wszystkich? Nawet w przypadku posłów i obradowania oraz głosowania korespondencyjnego wykazano łatwość w zhakowaniu loginów i haseł, niektóre nawet trafiły w niepowołane ręce z powodu błędów u zarania?
K.K.2020.04.3 11:22
Artykuł, który komentujemy dotyczy innego problemu. Dlaczego PO kilka lat temu była za gosowaniem korespondencyjnym, a teraz jest przeciw. Krytycy PiS sprytnie odwracają kota ogonem. A ja chciałbym abyś to ty wytłumaczył dlaczego PO dziś nie chce wyborów korespondencyjnych, chociaż sami tego chcieli kilka lat temu. Moja odpowiedź jest prosta. Im w ogóle nie chodzi o bezpieczeństwo obywateli. Im tylko chodzi o ich własny interes polityczny. PO dobrze wie, że obecnie nie mają żadnych szans. PO dobrze wie, że ich kandydatka przegra z kretesem. Ot i cała tajemnica zmiany stanowiska obłudników z PO.
Kris2020.04.3 9:02
Szmato POdmyj sie bo cuchniesz
man.of.Stagira2020.04.2 17:14
DYSPOZYCJA T O T A L N A -całkiem j u ż bezradna. Tupiemy nóżkami, tupiemy, tupiemy... Ooo jak ładnie!
jamon2020.04.2 17:12
No i co z tego wynika? A PiS 5 lat temu był przeciw i teraz nagle im pasuje...
plantator buraków2020.04.2 17:39
Rządzącym w wyniku demokratycznych wyborów wszystko może pasować lub nie pasować. Tak jak wtedy PO na 2 tygodnie przed wyborami 2015 roku.
Suweren2020.04.2 17:54
Jeśli był to precedens, który ustanowił to, co dziś jest niechlubną normą, to faktycznie był to nie tyle błąd, co ogromny błąd. Ale jedna rzecz, popełniać błędy a druga w nich tkwić i tu mój 'serdeczny' ukłon w stronę partii rządzącej.
Suweren2020.04.2 17:12
I co z tego? Znaczy dobrze, że proponowali i mieli cały czas rację, a PiS nie zrobił przez 5 lat nic w tym kiedunku, czy źle, że proponowali i PiS teraz też źle proponuje? Bo chyba już się gubicie w tej logice pt.: ' A za platformy to'.
jan2020.04.2 20:01
14%
Suweren2020.04.2 20:38
Cóż głupich i sprzedajnych zawsze więcej jak mądrych i nieprzekupnych. Gratuluję targetu :)
K.K.2020.04.2 23:34
To ty się gubisz w logice. W normalnych warunkach głosowanie korespondencyjne jest złe i słusznie PiS wtedy się na taką formę głosowania nie godziło. Dziś jednak mamy sytuację wyjątkową i w takiej sytuacji głosowanie korespondencyjne jest jak najbardziej słuszne.
Katarzyna2020.04.3 9:35
"W normalnych warunkach głosowanie korespondencyjne jest złe", bo?
K.K.2020.04.3 11:13
Bo głosowanie w lokalach wyborczych jest lepsze, daje większą kontrolę, utrudnia sfałszowanie wyborów. Głosowanie korespondencyjne powinno być stosowane tylko w sytuacjach wyjątkowych.
man.of.Stagira2020.04.2 17:07
HIV. + .Coronavirus = Wash & Go Módlcie się za Nich! .