W Hiszpanii toczy się kampania na rzecz położenia kresu przymusowej sterylizacji osób niepełnosprawnych. Jak podaje portal „Life Action News”, zgodnie z paragrafem 156 hiszpańskiego kodeksu karnego do sterylizacji osoby niepełnosprawnej wystarczy jedynie upoważnienie sędziego oraz uznanie niesprawności.

Sterylizacji mogą być poddawane nawet osoby, u których zdiagnozowano tzw. „upośledzenia wysokofunkcyjne”, jak na przykład „zespół Aspergera, czy inne łagodne formy autyzmu”. Co gorsza taka sterylizacja może być przeprowadzona bez zgody samej osoby niepełnosprawnej, a nawet jej wiedzy. Można też takiej operacji dokonać, gdy zgoda została wyrażona „pod silną presją rodziny i innych władz”.

Hiszpańskie prawo spotkało się z krytyką organizacji międzynarodowych. Raport Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych z roku 2018 pokazywał, że w latach 2010-2013 w Hiszpanii przymusowej sterylizacji poddano 400 kobiet, u których lekarze zdiagnozowali „jakąś formę niepełnosprawności niezależnie od sprawności umysłowej”. Szokującym przykładem wyróżnionym w raporcie jest sprawa „głuchej kobiety, która została wysterylizowana bez swojej zgody”.

Innym charakterystycznym przykładem jest przypadek kobiety, u której w wieku 18 lat zdiagnozowano zespół Aspergera. Została ona poddana presji ze strony własnych rodziców, by poddać się zabiegowi podwiązania jajników. Jak sama stwierdziła, mówiono jej, że seks w jej przypadku byłby nieodpowiedzialnością, gdyż mogłaby zajść w ciążę. „Powtarzali mi, że (...) nie byłabym w stanie podjąć odpowiedzialności bycia matką. Że skoro mam zespół Aspergera, moje dzieci także urodzą się z zespołem Aspergera i te naciski utrwaliły w mojej głowie myśl, że nie jestem zdolna do posiadania dzieci”.

Całkowita liczba przymusowych sterylizacji nie jest jednak w pełni znana, gdyż jak wykazują autorzy raportu na ten temat, lekarze przeprowadzają sterylizację na kobietach pomijając przewidziane prawem procedury i nie zostawiając śladu w rejestrach.

jjf/LifeSiteNews.com