14.02.20, 12:00

Hiszpańscy socjaliści ponawiają walkę o eutanazję

Hiszpańscy socjaliści ponawiają próbę legalizacji eutanazji w Hiszpanii. Dwukrotne forsowanie ustawy dopuszczającej eutanazję i wspomagane samobójstwo zakończyło się w zeszłym roku niepowodzeniem. Tym razem Kongres Deputowanych, izba niższa hiszpańskiego parlamentu, stosunkiem głosów 210 do 140 przegłosował rozpatrzenie kolejnego projektu.

 

Projekt ustawy trafi teraz do komisji, a następnie Senatu, nim zostanie poddany ponownie pod głosowanie w Kongresie Deputowanych. Gdyby ustawa została zatwierdzona, Hiszpania dołączyłaby do krajów, w których eutanazja i wspomagane samobójstwo są legalne: Belgii, Luksemburga, Kolumbii, Kanady, Holandii oraz australijskiego stanu Wiktoria. Do tej listy należy też doliczyć niektóre stany USA oraz Szwajcarię, gdzie dopuszcza się wspomagane samobójstwo.

Rzeczniczka hiszpańskiego rządu powiedziała, że zarówno eutanazja, jak i wspomagane samobójstwo miałyby być dopuszczalne w przypadku chorób „wyraźnie wyniszczających”, na które „nie ma lekarstwa ani rozwiązania i które powodują znaczne cierpienie”. Wprawdzie ustawa miałaby dopuszczać sprzeciw sumienia ze strony lekarza, ale jednocześnie byłby on zobowiązany do skierowania pacjenta do innego doktora. Rozpatrzenie prośby pacjenta miałoby trwać nie dłużej niż miesiąc.

Ustawa wywołała sprzeciw zarówno prawicowej Partii Ludowej, konserwatywnej partii Vox, jak i Kościoła katolickiego. Hiszpańscy biskupi podkreślili niezmienność nauki Kościoła w kwestii eutanazji, która jest „złem moralnym i atakiem na godność osoby” i przytoczyli słowa Jana Pawła II z Evangelium vitae, że jest to „moralnie niedopuszczalne dobrowolne zabójstwo osoby ludzkiej”. Wskazali oni też na to, że zarówno eutanazja, jak i wspomagane samobójstwo są zaprzeczeniem przysięgi Hipokratesa i obce dziedzinie, jaką jest medycyna.

Z kolei Rocio Monasterio, rzeczniczka partii Vox, zapowiedziała „bezwzględny opór wobec projektu ustawy, która wzywa do eliminacji osób, które nie są już użyteczne dla społeczeństwa”.

jjf/ncregister.com

Komentarze

gumowa kaczka2020.02.19 9:18
cierpienie nie ma sensu
guess who2020.02.14 19:27
Nie tylko hiszpańscy. Pisowcy socjaliści również "proponują" eutanazję chorych na raka. Szybko, bezboleśnie i niemal "bezkosztowo": https://www.dziennikwschodni.pl/polityka/sejm-przekazal-2-miliardy-zlotych-na-media-rzadowe-zamiast-na-onkologie-burza-po-obrazliwym-gescie-poslanki-pis,n,1000260335.html
Darek2020.02.21 17:53
Szybko, bezkosztowo, ale strasznie boleśnie, męczarnie zgodne z doktryną tej sadystki Matki Teresy.
zatroskany2020.02.14 14:19
Niech zaczną od siebie.
Andrzej 2020.02.14 13:37
Eutanazja sama w sobie jest czymś podłym i nieludzkim. Podobno szyci się świat, że ochrona zdrowia jest na coraz wyższym poziomie. I co poradnie nie potrafią zaradzić problemom nurtujących chorych? To jest morderstwo w białych rękawiczkach.
BOGAnieMA2020.02.14 17:36
Na razie jest męczeństwo w kolejkach do specjalisty.
Maria Blaszczyk2020.02.14 20:36
No nie potrafią. Nie wiedziałeś? Istnieje całe mnóstwo problemów, z którymi medycyna sobie nie radzi. Duża część neuropatii, potrafiących powodować nieznośny ból. Niewydolność oddechowa. Cierpienie psychiczne związane np. z całkowitym paraliżem. Oczywiście, to nie znaczy, ze dla każdego cierpiącego na nie jedynym wyjściem jest śmierć. Ale tak bywa. Morderstwo? W sensie że co? Np. w polskim prawie morderswa to typy zabósjtwa wymienione w art. 148 § 2 i 3 czyli, jeśli ktoś zabija człowieka 1) ze szczególnym okrucieństwem, 2) w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem, 3) w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, 4) z użyciem materiałów wybuchowych, a także, jeśli zabija się naraz więcej niż jedną osobę, było się wcześniej skazanym za zabójstwo - czy można być lekarzem skazanym za zabójstwo? oraz gdy zabija się funkcjonariusza publicznego popełnionego podczas lub w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych związanych z ochroną bezpieczeństwa ludzi lub ochroną bezpieczeństwa ludzi lub ochroną bezpieczeństwa lub porządku publicznego. No więc żaden z tych przypadków nie jest możliwy w przypadku eutanazji.... A czy jest podła i nieludzka... No cóż, ja chcę mieć do niej prawo. Uważam, że jest wręcz przeciwnie. Ale, oczywiście, jesli ktoś nie chce, to przecież to nie jest dla nich. Eutanazja na tym polega, że się jej chce.
Maria Blaszczyk2020.02.14 12:56
"Bezwzględny opór wobec projektu ustawy, która wzywa do eliminacji osób, które nie są już użyteczne dla społeczeństwa”? Chyba ktos nie zrozumiał, o co chodzi. Proponuję jeszcze raz przeczytać ten projekt,
Terezjusz2020.02.14 13:46
To jest dokładnie to, co ta pani powiedziała. To jest otwarcie równi pochyłej. Skończy się na eutanazji dzieci i samobójstwie wspomaganym na życzenie, bo ktoś np. nieszczęśliwie się zakochał. Jeśli ktoś tego nie rozumie, niech spojrzy na kraje, w których już tę zarazę zalegalizowano.
Maria Blaszczyk2020.02.14 20:22
Eutanazja dzieci to dość skomplikowana kwestia - ale chyba zgodzimy się, że może być tak, że dziecko będzie cierpieć w sposób nie do zniesienia, a alternatywą dla eutanazji będzie 2 tygodnie życia. Nie chciałabym musieć podejmować takiej decyzji, ngdy w życiu - ale chciałabym, by mi ktoś w takiej sytuaci pomógł, niezależnie od wieku. Ale to chyba dobrze, że się takie kwestie rozważa i bierze pod uwagę? Aha, i mieszkam w kraju z legalną eutanazją, także dla dzieci. Bardzo mnie to cieszy. Ja nie jestem szczególnie dzielną osobą i boję się cierpienia. To zdejmuje ze mnie ogromną część lęku, jakiego doświadczam, gdy myślę o niekończącym umieraniu w męczarniach. Chociaż oczywiście sprawa nie jest taka łatwa do przeprowadzenia i te ograniczenia są przeogromne.
BOGAnieMA2020.02.14 12:09
I to jest prawdziwa troska o seniora i społeczeństwo, a nie 13te emerytury!
Andrzej 2020.02.14 13:38
Co eutanazja ?
zatroskany2020.02.14 14:18
To idź na zastrzyk.