03.08.21, 13:42Fot. screenshot - YouTube (SenatRP)

HIT! Marszałek Senatu wpadł na ,,rewelacyjny’’ pomysł. Chce ustalić, kto ile może zarabiać

Na fali sporu dotyczącego podwyżek płac dla polityków swoim nowym pomysłem podzielił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W Senacie powołany zostanie zespół mający przygotować projekt regulujący płace w sektorze publicznym. Marszałek Grodzki chce się wzorować na II RP, gdzie „każdy od początku swojej kariery wiedział, że jak idzie na robotnika, będzie zarabiał maksymalnie tyle, jak na maszynistę - tyle (...) I wszyscy wiedzieli, mogli sobie zaplanować swoją przyszłość”.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek rozporządzenie, które wprowadza podwyżki dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Zgodnie z ustawą automatycznie wzrosną też uposażenia parlamentarzystów. Wczoraj z kolei Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy mającej podnieść wynagrodzenie prezydenta RP i samorządowców.

Oficjalnie podwyżkom sprzeciwia się Koalicja Obywatelska, która zapowiedziała projekt ustawy anulującej rozporządzenie prezydenta ws. podwyżek i uniemożliwienie przeprowadzenia podwyżek wynagrodzeń polityków do końca kadencji parlamentu. W kuluarach jednak politycy Koalicji Obywatelskiej mają wyrażać pełne poparcie dla podwyżek. Wiceminister Waldemar Buda zdecydował się nawet ujawnić treść SMS-a od jednego z posłów KO.

- „Wreszcie ktoś zrobił z tym porządek bo wstyd na całą Europę, 1/3 urzędników ministerstwa zarabia więcej niż minister, tylko się nie cofnijmy..”

- miał napisać parlamentarzysta.

- „SMS od posła opozycji, którego ugrupowanie krzyczy przeciwko. Mam takie jeszcze dwa, chyba wrzucę z nazwiskami”

- komentuje wiceminister Buda.

Na fali dyskusji o podwyżkach na nowy pomysł wpadł marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- „Powołamy zespół ekspercki i chcemy przygotować rzeczywiście prawdziwą reformę wynagrodzeń w Rzeczpospolitej, ale nie mówię tu tylko o politykach, żeby było jasne, nie mówię tylko o samorządowcach, nie mówię tylko o budżetówce. Chcemy przygotować system trochę wzorowany na II Rzeczpospolitej, gdzie to było zdecydowanie bardziej przejrzyste i zrozumiałe”

- ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej.

Podkreślił, że w II RP „każdy od początku swojej kariery wiedział, że jak idzie na robotnika, będzie zarabiał maksymalnie tyle, jak na maszynistę - tyle, jak na pułkownika Wojska Polskiego - tyle, a jak na nauczyciela - to tyle”. Dzięki temu „wszyscy wiedzieli, mogli sobie zaplanować swoją przyszłość”.

Na czele zespołu składającego się z senatorów wszystkich ugrupowań i ekspertów miałby stanąć senator KO Adam Szejnfeld.

kak/PAP

Komentarze

west2021.08.4 8:38
Pan Grodzki z pewnością pamięta: czy się stoi, czy się leży 2 tysiące się należy. Czyżby powrót to tych słusznie minionych czasów ?
pytam cię łapówkarska św inio2021.08.4 5:02
a koperty z łapówkami od umierających też się będą liczyć ???? czy pozostaną zwolnione z podatku ???
Anonim2021.08.3 20:13
Teraz Polityku jak chcesz dobrze zarabiać to z wypchaną kopertą do Grodzkiego i masz pensję jaką chcesz.
Anonim2021.08.3 17:04
Heheh PiS PO jedno zło. Gówniarz pasowałby bardzo do PiS! Tam tez takie kołchoźniki ze stawkami od - do. Wypłata minimalna, czy się stoi czy sie leży, no i maksymalna,. Ktoś jeszcze ma wątpliwości że żyjemy w PRL bis?
Olo2021.08.3 16:44
Jest na inf ile Tusk Czarzasty Kaczyński Kośiniak Korwin Mike, najbogatszy Tusk .HA ha
Aldona2021.08.3 16:17
Limity zarobków . OK ale co z koppertami ?
droma2021.08.3 15:25
w projekcie będą też uwzględnione wielkości kopert i wkładu ,będzie to ujęte w postaci tabelki wielkości A4 -charaszo ...
york, harry, jenny, moly, JonB2021.08.3 15:04
stary ch uj żydowski z marzeniami o hameryce
Pytanie2021.08.3 15:01
Czy to prawda, że marszałek Senatu zmienia nazwisko na Bęgowska?
YORK2021.08.3 14:58
Aile do koperty tez?
ala Olej2021.08.3 14:57
Wyklęty powstań, ludu ziemi, Powstańcie, których dręczy głód. Myśl nowa blaski promiennymi. Dziś wiedzie nas na bój, na trud. Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata, Przed ciosem niechaj tyran drży! Ruszymy z posad bryłę świata, Dziś niczym – jutro wszystkim my! . . .. Refren: Bój to będzie ostatni, Krwawy skończy się trud, Gdy związek nasz bratni Ogarnie ludzki ród. . . . .. . . . Nie nam wyglądać zmiłowania Z wyroków bożych, z pańskich praw. Z własnego prawa bierz nadania I z własnej woli sam się zbaw! Niech w kuźni naszej ogień bucha, Zanim ostygnie – przekuj w stal, By łańcuch spadł z wolnego ducha, A dom niewoli zniszcz i spal! . . . . . Refren: Bój to... lalala .... lalalala . . . . Rządzący światem samowładnie Królowie kopalń, fabryk, hut. Tym mocni są, że każdy kradnie Bogactwa, które stwarza lud! W tej bandy kasie ogniotrwałej Stopiony w złoto krwawy pot Na własność do nas przejdzie cały, Jak należności słusznej zwrot! . . . . . .Refren: Bój to... lalala ....lalalala . . .. Dziś lud roboczy wsi i miasta W jedności swojej stwarza moc, Co się po ziemi wszerz rozrasta, Jak świt, łamiący wieków noc...Precz, darmozjadów rodzie sępi! Czyż nie dość żeru z naszych ciał? Gdy lud wam krwawe szpony stępi, Dzień szczęścia będzie wiecznie trwał. . . . . . . . Refren: Olej w duupe bo Bój to... lalala ....lalalala . . ..
Olej2021.08.3 14:33
Prezydent i zarobki, oraz pytanie o zasługi dla reformy wymiaru sprawiedliwości, który właśnie rozsadza Polskę ??? O kopertowcu nawet mówić obrzydliwie, najlepiej puścić na niego pawia i to takiego kwiecistego, żeby mu jego gajer udekorować stosownie do całości jego senatorskiej konduity.
ala2021.08.3 14:31
Za garczynskim: Panie Grodzki, niestety muszę to powiedzieć, choć ma Pan tytuł profesorski, to jesteś Pan bałwan. Po pierwsze nikt w II RP nie szedł na maszynistę, tylko zaczynał od nauki zawodu, a bycie pomocnikiem maszynisty to już było coś, mógł pociągnąć za gwizdek, albo za hamulec. W II RP też nikt nie szedł na pułkownika WP, tylko zaczynał jak i obecnie od służby i nauki jako podchorąży, i albo kończył szkołę oficerską i owszem mógł awansować aż do Marszałka, ale zaczynał od stopnia oficerskiego chorążego lub podporucznika. Były też szkoły podoficerskie. Pana wrodzona inteligencja nie pozwala przyjąć do rozumu faktu, że i chcąc być robotnikiem czyli fachowcem, najpierw trzeba było terminować np. jako pomocnik murarza. Ale co tam - taki ba, bałwan jak 3 osoba w RP, wiadomo już w kołysce był .... marszałkiem.
gośc2021.08.3 14:30
Grodzki, a jak jest rzemieślnik i jest autorytetem i mistrzem w swoim zawodzie i jest d.pa a nie lekarz, który dlatego że ma ojca lekarza jest przepychany przez studia po znajomości, to kto wg ciebie powinien więcej zarabiać?
MaxFiend2021.08.3 14:29
To nie jest jego pomysł. Kilka bardzo wysoko rozwiniętych krajów ma takie regulacje i jakoś dają radę. Jestem za! :-D
Olej2021.08.3 14:28
No wspaniale !!!!! Dajcie sobie ile dusza zapragnie. Jak przyjęte było za komuny, każdemu według jego potrzeb. Sekretarze mieli naturalnie szersze potrzeby i tyleż brali za bycie członkiem. Obecnie na państwowym i wysokim stołku się bierze ciągle za mało. Jakby kto wątpił niech pójdzie pod urząd na parking i o godzinie 15 zobaczy kto do jakiej fury wsiada. Dobrze by było skonfrontować stan posiadania z zarobkami i zapytać za co politycy nabyli wszystko poza wysokością swoich dochodów. Paranoja gdy się wie, że oni mają po 15 funkcji w różnych spółkach, organizacjach i wszędzie biorą. Gęba idzie w politykę i po roku nie do poznania, gładziutki pękający w szwach ryj, nie mieszczący się w ekran. Śmiechu warte te wszystkie pierniczenie o niskich zarobkach. Podnieście sobie ile wlezie a zobaczycie po wyborach swoje stołki - jak świnia gwiazdy !
Anonim2021.08.3 14:24
To sobie Grodzki znalazł sposób na koperty. Ha ha ha.
lol2021.08.3 14:23
PIS robi koryto plus ale winna jest PO. Gdy PIS robil lockdown, to mowiono ze PO nic by nie robila jak bylo za Kopacz, a teraz gdy ludzie maja dosc lockdownow slychac, ze PO zmusilaby do szczepien a lockdown bylby jeszcze wiekszy.
Dona2021.08.3 14:28
GRODZKI to już podobno ustał kwoty w szpitalu , a tutaj nie jest od tego i niech sobie daruje sianie niepokoju społecznego . Polska chce spokoju a nie fermentu peowskiego!!!
Tomasz KOpertfield2021.08.3 14:14
Proponuję aby najwięcej zarabiał Marszałek Senatu
gośc2021.08.3 14:27
Kiedy w końcu TOMASZOWI GRODZKIEMU odbiorą immunitet, żeby mógł stanąć przed WYMIAREM SPRAWIEDLIWOŚCI
cynik2021.08.3 14:09
Myślałem, że to zostało już ustalone w "Nowym Ładzie".
STARY2021.08.3 14:06
Z oszustow przemianowali sie na kretaczy.