02.10.19, 10:46

I znowu STRAJK! Broniarz podał datę

Nauczyciele będą strajkować - od 15 października. Sławomir Broniarz poinformował, że akcja jest bezterminowana. Tym razem jednak nauczyciele będą pracować - ale ograniczą się tylko do zadań opisanych w prawi. Nie będą jeździć na szkolne wycieczki, uczestniczyć w konkursach z dziećmi czy przygotowywać materiałów za własne pieniądze. Za to wszystko nikt nauczycielom nie płaci. "Nie chcemy być pariasami i wstydzić się przed kolegami i koleżankami z całej Europy" - powiedział szef ZNP, Sławomir Broniarz.

"Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nie będziemy wykonywali tego, co stało się niepisaną normą, np. pełnienie opieki podczas wycieczek szkolnych czy zielonych szkół, podczas których nauczyciel odpowiada przez 24 godziny za ucznia" - powiedział Broniarz.

"Nie akceptujemy zadań, które były przez nas wykonywane, a za które nie otrzymywaliśmy żadnych pieniędzy. Nie wyrażamy zgody na ponoszenie kosztów przygotowania materiałów, potrzebnych do prowadzenia zajęć" - dodał.

Jak stwierdził, dziś nauczyciel często jest wolontariuszem.

I choć Broniarza można krytykować, to ma wiele racji. W Polsce od lat nauczyciele pracują kilka godzin w szkole, kilka w domu - a dodatkowo ponoszą koszty przygotowywania materiałów i wykonują za darmo liczne zadania, jak wymienione wycieczki, konkursy, spotkania z rodzicami. Przy tym pensje są żałośnie małe na tle nie tylko Europy, ale i Polski. Po podniesieniu płacy minimalnej od 2019 roku początkujący nauczyciel będzie zarabiał mniej od sprzątaczki.

Szef ZNP powiedział, że świadomie wybrano termin już po wyborach parlamentarnych.

O strajku zdecydowali sami nauczyciele w sondażu przeprowadzonym wśród nich przez ZNP we wrześniu.

bsw/onet.pl

Komentarze

Magda2019.10.11 10:14
ten pan to relikt komunizmu czy wśród grona nauczycielskiego nie ma innych działaczy
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.3 6:25
UDERZYĆ STRAJKAMI W PAŃSTWO, KAPITALIZM I RELIGIĘ
Agnieszka2019.10.2 23:10
Taka forma strajku to krzywda dla nauczycieli, którzy robią awans zawodowy, bo działania tzw. nadobowiązkowe typu przygotowanie uczniów do konkursów a nawet ich organizowanie, organizacja wycieczek bliższych i dalszych to rzeczy, które są wymagane, by awans zrobić. No ale co starym komuchom może zależeć skoro sobie dyplomowania porozdawali. Młodzi nie muszą robić awansów - jak będą redukcje to się ich wywali, żeby ich dzieciom i wnukom etatów szkolnictwie nie zajmowali.
PO........PRL.............2019.10.2 22:19
DO WORA GO TEGO BOLCA WYWIEŚĆ NIECH POKRZYCZY W WARIATKOWIE
Alojzy Cedzidło2019.10.2 22:16
Wyjątkowo jednomyślne komentarze ( ,,Kremówka ma swoje zdanie ). Tylko co z tego . Tow . Broniarz , mimo wyprowadzeniu jego sztandaru , przez Rakowskiego , działa dale . Takich ,,broniarowatych " jest niestety jeszcze ho ho ho .. Milicji , bezpieki nie ma , ale Mazguła dalej ,,walczy " I tu też ,,mazgułowtych " nie brakuje .Rad bym poczytać jak PiS z tym ma sobie poradzić. To co niektórzy nazywają OPOZYCJĄ, w Polsce praktycznie nie istnieje . To towarzystwo kapusiów brukselskich , ma z opozycja tyle wspólnego co wilk z gwiazdami. PiS powinien... ktoś radzi . A ino .. Cały świat ,,demokratyczny " na nas się rzuci A ,,totalni " jak folksojcze pospieszą mu z pomocą Myślę ,że 13.X. 2019 wyjaśni się co nam bardziej sią podoba . czerwony i tęczowy standary , Czy tez nasz ,,zacofany " katolski " jak powiedział pan Tusk ,,przezytek " nie patriotyzm Już niedługo........ A szkoły ? Powinni natychmiast strajkujących posłać do urzędu pracy z zakazem kierowania ich do prac zwiazanych z wychowaniem naszych dzieci . .
lolek kremowka2019.10.2 20:57
Wasza szczerząca zęby w komicznym uśmiechu deformatorka szkolnictwa s pi peprzyła do Brukseli...
zatroskany2019.10.2 19:57
Miernoty powracają
anonim2019.10.2 18:29
Nauczycjelu odwaz sie byc madrym i wyrzuc tego klamce z swojego otoczenia czy PADEUTOLOGIA jest ci obca ,a szkoda
212019.10.2 17:43
Reforma ,reforma zębatej minister wychodzi...
Widziane z daleka2019.10.2 16:38
Panie... Podaj się Pan do dymisji, bo szkodzisz, nam nauczycielom i naszym uczniom.
Agnieszka2019.10.2 13:05
Cwaniaczki, bo większość koleżków ma nie zawsze zasłużone dyplomowania. Jak młodzi i bez układów tak zaczną strajkować, to zostaną bez awansu i jako wieczni stażyści wylądują na bruku przy pierwszych redukcjach powszechnie obecnych przy niżu demograficznym. A koleżki Broniarza z awansami w łapach i układami nic nie będą musieli robić, żeby młodziaków podgryźć i samemu miejsce pracy zachować. CWANIACZKI
Topek2019.10.2 12:44
Panie Premierze Mateuszu Morawiecki ! Panie Ministrze Edukacji Dariuszu Piontkowski ! Po wyborach zdelegalizować ZNP, zwolnić z pracy strajkujących nauczycieli, zwolnić dyrektorów tych szkół, i uchwalić wreszcie, podobnie jak jest w Europie zachodniej, ustawę zabraniającą nauczycielom strajkować !!! Tak dalej być nie może !!!!!!!!!!!!
Bogdan2019.10.2 22:19
Zrobic lustracje , zwolnic sprzedawczykow, bylych kolaborantow i macicieli , w tej opcji ZNP powinien byc zdelegalizowany , to jest sluzba Polsce a nie warcholstwo, zostawic nauczycieli z powolania .
darek2019.10.2 22:41
A kto przyjdzie pracować za 1900 na rękę? Już brakuje chętnych pracy w tym kołchozie.
Colo2019.10.2 12:00
Phi też mi strajk! Nie beda jeździć na darmowe - sponsorowane przez rodziców wycieczki. A niech nie jeżdżą dzieci i tak z musu tam jadą bo wolą ze mną wyjeżdżać...
XYZ2019.10.2 12:36
Jak byś był kilka razy w tym samym miejscu nie nazywałbyś tego rozrywką.
mateusz2019.10.2 13:11
Jasne, nauczyciel powinien jeszcze płacić za to, że jest 24h na dobę w pracy.
stan2019.10.2 11:47
Oj, Broniarzowi i jego zastępowym nauczycielom marzy się komuna, kiedy otrzymywali wynagrodzenie niższe od niewykwalifikowanego robotnika!
Tadeusz2019.10.2 11:41
Nie ma obozu politycznego, opozycji. Jest nicość ! Trup który od jakiegoś czasu gnije, i zasmradza nam kraj. W Polsce nie ma opozycji. To coś co się pałęta w społecznym obiegu jest komunistycznym kożuchem brudu, bełtu i mętów wszelkiej maści i rodzaju. To jest pozaprawne i pozapaństwowe zjawisko, które wymaga eliminacji z wpływu na politykę i państwo jako takie. Prawdziwa scena polityki powinna dopiero powstać na gruncie reformy prawa, w tym prawa konstytucyjnego, reformy państwa i urzędów państwowych. Również poprzez stworzenie wymagalności wobec aspirujących do polityki, wymagalności prawnej, określającej ściśle kto może być urzędnikiem państwowym i politykiem.
Spoko2019.10.2 12:48
Tadziu, wspaniały komentarz ! Wypunktowałeś opozycję bardzo trafnie i merytorycznie ! Pozdrawiam
sic2019.10.2 13:51
Całkowita zgoda co do charakterystyki tzw. opozycji. Dodam jeszcze, że jakoś nikt nie pokusił się o rozszyfrowanie i zdemaskowanie niektórych jej istotnych celów. Otóż te nieustanne burdy i awantury oczywiście nie mają na celu obalenia rządu, bo w ten sposób rządu sie nie obala. Totalnej opozycji w dużym stopniu chodzi o to, by przy pomocy burd i rozruchów z d e p r e c j o n o w a ć i zdegradować Polskę w oczach jej własnych obywateli. I z n i e c h ę c i ć ich do własnego państwa. By jeszcze bardziej zwiększyć polską emigrację i wzmóc "upływ krwi". Nie dopuścić też do powrotu emigrantów do Polski. Również z n i e c h ę c i ć kapitał zarówno rodzimy oraz zagraniczny do trwałego inwestowania. Ogromnym sukcesem PiS jest niedopuszczenie do Majdanu w Warszawie mimo ogromnych wysiłków ze strony totalniaków. Ogromnym sukcesem jest szybki wzrost gospodarczy Polski mimo skrajnie niekorzystnych warunków politycznych tworzonych przez totalna opozycję, mimo stałego napuszczania na Polskę Brukseli, Niemiec, Izraela i USA. Ten szybki i równomierny wzrost jest wielkim sukcesem.
Leo Messi2019.10.2 11:20
Moje dziecko chodzi do szkoły podstawowej na wsi nauczyciel od języka polskiego wyrywa kartki z zeszytu dzieciom jak brzydko wg.niego piszą, nauczyciel od informatyki rzuca zeszyty na ziemię i kazuje je dzieciom podnosić.Mimo skarg rodziców nic nie można zrobić nauczyciele są nie do ruszenia.I za co im ta podwyzka się należy chamstwo i głupotę.
JS2019.10.2 12:22
Zgłaszać wyżej a najlepiej do Warszawy. Pozdr.
Agnieszka2019.10.2 23:19
Wyżej nie chcą sobie robić problemów niżej, jeśli nauczyciel jest w układzie. Są dobrzy nauczyciele, którzy przez takie lokalne układy są wykańczane, gdy innym wolno robić wszystko i dużo gorsze rzeczy niż niżej opisane. Za nimi też nikt się nie ujmie kosztem podpadziochy lokalnym układom, na które liczą, że się oprą przy wyborach. A te układy na dole obstawiają wszystkie partie, wejścia i stanowiska i potrafią się świetnie do "potrzeb chwili dostosować".
Stefan 2019.10.2 21:47
Leo M... Nie wierzę w to co piszesz ! Podaj nazwę szkoły ! W naszych szkołach, a wiem co piszę, nie ma takich incydentów! Na zamówienie piszesz ten wpis???
nauczyciel2019.10.2 11:19
Wybory idą teraz czas na Broniarza!
Max Fiend2019.10.2 16:15
Należysz do ZNP? Jeżeli nie, to możesz go cmoknąć w trąbkę :-D
anonim2019.10.2 11:14
Absolwentów szkół wyższych poszukujących pracy w szkole nie brakuje.
JS2019.10.2 11:07
Doprawdy głupszego zarządu ZNP nie było chyba w historii Polski !!! Za rządów PO-PSL kiedy to państwo nasze było rozwalane w drugiej kadencji, zamknięto 1146 szkół, zwolniono 47 tyś nauczycieli, oni ani pisnęli, że ŹLE SIĘ DZIEJE w naszym państwie !!! A nauczyciele ? Drudzy głupio-mądrzy !!! Tacy inteligentni a nie zauważyli jak ktoś podcina gałęzie na drzewie Polska, a na jednej z nich oni siedzą ??? Gdyby nie wielka praca, walka Prawicy i RKW z wrogami Polski, dzisiaj pod koniec 3 kadencji zamknięto by kolejnych kilka tyś szkół i już chyba ze 100 tyś nauczycieli pakowałoby walizki i jechało na zmywaki za granicę.Nie tylko oni by jechali ale i policjanci, pielegniarki, wojskowi, kolejarze, górnicy, strażacy, straż miejska...... Takiej Polski chciało ZNP dla was nauczyciele. ZNP to agenda POKO. A teraz znowu chcą politycznie zaatakować uczniów. To jest szantaż, terroryzm. Pozdr.
AB2019.10.2 10:57
Strajkować to powinni rodzice, bo matołki nie potrafią niczego dzieci nauczyć i rodzice płacą kokosy za korepetycje. Proponuje kosztami douczania dzieci obciążyć nauczycieli, a nie rodziców. Korepetytorzy potrafią dzieci nauczyciel, ale nauczyciele nie. Za co oni chcą brać pieniądze??????
AB2019.10.2 10:59
dzieci nauczyć - powinno być. A pensje powinny być zróżnicowane w zależności od wyników nauczania i zaangażowania nauczycieli.
Michał2019.10.2 11:09
A może większość tych dzieci to matołki które są w stanie cokolwiek pojąć dopiero jak ktoś tłucze im do głowy na korepetycjach 1:1?
Colo2019.10.2 11:57
a może większość tych nauczycieli to matołki, którzy nie są w stanie cokolwiek nauczyć i dopiero jak dziecko idzie do innego nauczyciela na korki zaczyna kumać o co chodzi?
mateusz2019.10.2 13:05
To niech dziecko idzie do innej szkoły, gdzie pracuje ten inny nauczyciel.
lolek kremowka2019.10.2 20:58
Niedaleko pada jabłko od jabłoni - ojciec tłuk, matka też to i dziecko tłumok
darek2019.10.2 22:34
Genów nie zmienisz.
MJ2019.10.2 10:54
Niemiecka szczekaczka zabrała głos, szkoda, że tej krzywdy nauczycieli nie widzieli za poprzedników. Ale wtedy rządziła opcja niemiecka, więc Polacy, jak niewolnicy, jak podludzie nie mieli prawa upominać się o swoje.