Czy moneta jednogroszowa już niedługo będzie tylko wspomnieniem? Wiele na to wskazuje. Polacy z tego powodu będą zresztą zapewne zadowoleni – według badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna większość respondentów zgadza się z pomysłem wycofania groszówek.

Dane NBP dowodzą, że monety jedno, dwu oraz pięciogroszowe to aż 67,5 proc. wszystkich monet w II kwartale 2019 roku. Co więcej – ich liczba cały czas się zwiększa, zdecydowanie szybciej od pozostałych nominałów.

Powodem może być ich znikanie z obiegu – znajdują się często na dnie szuflad czy wrzucane są do zbiorników wodnych.

Tymczasem Bank Centralny nie zdradza ile kosztuje wyprodukowanie jednej monety. Jednak według szacunkowych informacji wyprodukowanie jednego grosza kosztować może… nawet pięć groszy!

Polacy w większości mają tego świadomość i aż 70 proc. spośród nich jest za tym, aby usunąć groszówki z obiegu. Tylko 17 proc. jest przeciwnego zdania.

To z kolei mogłoby być pierwszym krokiem na drodze do całkowitej rezygnacji z pieniądza fizycznego, który w odległej przyszłości zastąpiony ma zostać zupełnie płatnością elektroniczną. Już w 2017 roku według danych NBP aż 84,8 proc. transakcji stanowiły transakcje bezgotówkowe.

dam/money.pl,Fronda.pl