11.04.19, 17:33Zdj. własne JW (edytowane)

Jadwiga Wiśniewska pyta Komisję Europejską o zaangażowanie polityczne Fransa Timmermansa

Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska skierowała dziś pytanie o charakterze priorytetowym do Komisji Europejskiej w związku z zaangażowaniem politycznym jej wiceprzewodniczącego, Fransa Timmermansa.

"Jedną z podstawowych reguł obowiązujących wszystkich przedstawicieli Komisji Europejskiej jest zasada apolityczności mająca zapobiegać konfliktowi interesów, który może powstać w związku z pełnioną funkcją. Niestety, nie jest ona bezwzględnie przestrzegana. Doskonale widać to na przykładzie Fransa Timmermansa wiceprzewodniczącego KE, który z racji sprawowanego stanowiska powinien być wzorem dla komisarzy oraz urzędników Komisji. Tymczasem wielokrotnie łamał on zasadę neutralności politycznej. Jest to szczególnie widoczne na przestrzeni ostatnich miesięcy, w trakcie których wiceprzewodniczący Timmermans lekceważy traktaty europejskie oraz stawia swoją osobistą kampanię polityczną i ambicje ponad prawo UE" – czytamy w zapytaniu.

Jak dalej tłumaczy Jadwiga Wiśniewska, przykładów naruszania przez F. Timmermansa zasady apolityczności jest wiele. "Szczególnie bulwersująca była jego ostatnia wizyta w Polsce, podczas której uczestniczył w konwencji wyborczej Wiosny" – dodaje Wiśniewska.

W związku z tym, że Komisja Europejska wszczyna procedury związane z naruszeniem praworządności przez państwa członkowskie, polska polityk chciała wiedzieć jakie procedury zamierza podjąć względem wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa w związku z powtarzającym się naruszaniem przez niego zasady apolityczności?

Ponad to, mając na uwadze, że wiceprzewodniczący Timmermans jest kandydatem socjalistów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, Wiśniewska pytała czy nie powinien udać się na bezpłatny urlop, tak jak uczynił to wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič?

Europoseł PiS dopytywała również kto finansował wizytę Fransa Timmermansa w Polsce i czy była to Komisja Europejska.

Marta Ewa Lipińska/Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

Komentarze

Anna Barbara2019.04.11 18:51
Nie wiem, czy można zreformować ten burdel europejski. Przecież gołym okiem widać, że komisarze czuja się jak bogowie, nie przestrzegają żadnych praw ani zasad. Chyba jest jedno wyjście - uciekać z tego rynsztoka jak najszybciej zanim zniszczą nam państwo.