19.06.19, 15:25

Jak czcić Najświętsze Serce Pana Jezusa?

Tak jak maj w Kościele katolickim jest uważany za miesiąc maryjny, czerwiec uznaje się za specjalny miesiąc, w którym czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa.

 

Choć kult ten należy do pobożności ludowej, która nie jest stricte liturgią, swoim istnieniem i praktyką przydaje liturgii kolorytu i ciepła przypominając najważniejszą prawdę, że Bóg, którego w niej czcimy, jest miłością, jest żywym organizmem płonącym gorącą miłością do swoich stworzeń. Zarówno Biblia jak i teologia Kościoła są w tym jednomyślne podając racje istnienia tego kultu i formy jego realizacji. Jednak bodziec dała mu dopiero tradycja zmuszając niejako Magisterium Kościoła do oficjalnego zabrania głosu.

Dlaczego czerwiec?

Może zastanawiać, dlaczego czerwiec jest obrany za miesiąc adoracji Serca Pana Jezusa? Na pewno nie jest tak z powodu pogody, jak w przypadku Maryi (wiosenne przebudzeniem przyrody sprawiło, że maj poświęcono Najświętszej Maryi Pannie). Czerwiec, jakkolwiek też piękny, dał genezę kultowi Serca Jezusa z racji najważniejszego objawienia dotyczącego tego kultu, jakie otrzymała 10 dnia tego miesiąca 1675 r., Małgorzata Maria Alacoque (zm. 1690), skromna zakonnica wizytka z klasztoru Paray-le-Monial. Objawienie to, należące do ostatniego z czterech wielkich objawień, jakie otrzymała mistyczka francuska, miało miejsce w piątek po oktawie Bożego Ciała. Ono samo nawoływało też do obwołania święta ku czci Serca Pana Jezusa właśnie w pierwszy piątek czerwca po oktawie Bożego Ciała, by w ten sposób poprzez przyjętą Komunię św. i pobożne praktyki wynagrodzić Bogu za grzechy świata. Jak wynika więc z objawień, czerwiec wydaje się być miesiącem wybranym przez samego Boga.

Skąd taki kult?

 

Wspomniane objawienia należą do gatunku objawień prywatnych, w odróżnieniu od publicznych. Te ostatnie zakończyły się z chwilą śmierci ostatniego apostoła, czyli świadka życia Jezusa Chrystusa (więc ok. 96 r., kiedy umarł Jan Apostoł), i jako takie należą do obiektywnego dziedzictwa wiary, na fundamencie którego Kościół buduje swoje dogmaty. Te pierwsze natomiast są prywatne, mają miejsce w każdym czasie i obowiązują tylko tych, którzy je otrzymali. Kościół po skrupulatnych badaniach zatwierdza te objawienia i podaje je jako formy krzewienia i pogłębienia wiary pozostawiając je decyzji każdego wierzącego. Objawienia Małgorzaty Marii Alacoque należą właśnie do takich objawień. Cały przekaz czterech wielkich objawień, jakie otrzymała (1673-1675), dotyczył roli Serca Jezusowego dla naszego zbawienia i formy jego czci. W rzeczywistości jednak zbierał on dotychczasową tradycję wieków wcześniejszych, którą stopniowo aprobowała Stolica Apostolska (1765, 1856, 1889).

Dlaczego Serce Jezusa?

Ktoś może słusznie się zastanawiać, skąd kult do Serca Pana Jezusa, skoro nigdy nie zostało ono za życia Jezusa szczególnie uwypuklone? Znane są Jego rany, cierniem ukoronowana głowa, ale skąd serce? Właśnie z ran Jezusa, a właściwie z piątej rany przebitego włócznią boku, skąd wypłynęła krew i woda. Otóż już w tradycji średniowiecza w boku tym zauważono ukryte serce miłości Bożej, przebite dla naszego zbawienia. Współgrało ono wyraźnie z ogólnie znanym symbolem miłości wyrażonym przez serce, dlatego stało się czytelnym i jasnym znakiem Bożej miłości względem nas, potwierdzonym nie raz w Piśmie św. Na światło dzienne wyszło jednak wraz z działalnością św. Jana Eudesa (zm. 1680), gorliwego krzewiciela kultu dwóch serc Jezusa i Maryi, oraz pod wpływem objawień Małgorzaty Marii Alacoque, stając się z czasem treścią powszechnego kultu.

Jak Je czcić?

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa (NSPJ), pod wpływem objawień wspomnianej mistyczki, przybrał kilka form: celebrowanie uroczystości NSPJ przypadającego w piątek po oktawie Bożego Ciała; Godzina Święta, przynajmniej godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w nocy z czwartku na piątek dla uczczenia konania Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym; praktyka pierwszych, kolejnych dziewięciu piątków miesiąca, spowiedzi i Komunii św., jako wynagrodzenie za grzechy własne i rodzaju ludzkiego; litania do Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego NSPJ; pozostałe formy: koronka oraz pieśni do Serca Pana Jezusa, zwyczaj poświęcania Sercu Pana Jezusa rodzaju ludzkiego, państw, narodów, diecezji, parafii i jednostek; wizerunki serca Jezusowego, świątynie o tym imieniu, zakony i bractwa pod tą nazwą; czasopisma oraz publikacje poświęcone czci Serca PJ.

Ks. Ryszard Groń

"Katolik (Chicago)"

 
 

Komentarze

aaa_kotki_dwa2019.06.20 12:11
Czy jeszcze jakieś inne części ciała Jezusa czci się?
violencja2019.06.20 0:15
czciś Je w swoim sercu
andrzejhahn-jedyny i oryginalny parch2019.06.19 17:03
mydlo, mydlo komu mydlo ..? zrobione z mojej tlustej ciotki... bezzapachowe - dzieki Zyklon B
andrzejhahn32019.06.19 16:57
najlepiej w knajpie przy piwie
andrzejhahn32019.06.19 22:14
Sram na siebie.... 😍
violencja2019.06.20 0:13
można i przy piwie, Jezus jadał i pił wino, można w każdej sytuacji. O Jezusie mówiono , że obżartuch i pijak Zobacz jeśli chcesz, to słowa Jezusa: Kiedy bowiem przyszedł Jan, nie jadł i nie pił – to powiedziano: Opętany. (19) A kiedy przyszedł Syn Człowieczy, kiedy jadł i pił, to powiedziano: Oto obżartuch i pijak, przyjaciel celników i grzeszników! P.S Syn Człowieczy to Jezus, tak o sobie mówił.Jan z kolei jadł byle co i nie pił piwa i wina , w tamtym czasie i na tych ziemiach piwko nie było znane, wino było znane i ocet .Ocet to zepsute wino, ja ocet wykorzystuję do celów gospodarczych i częściowo kosmetycznych . Wiesz można i w knajpie z kuflami i z kumplami ....być blisko...Nie chcę Ciebie pouczać , krocz swoją drogą , swoją,i niech ona będzie tę prawdziwa i dla Ciebie i dobrą. Pozdrawiam:)
JONASIK2019.06.19 16:03
Jak czcić Najświętsze Serce Pana Jezusa... A może lepiej czcić w całości, a nie organ po organie?
Ha, ha2019.06.19 16:20
najlepiej to ty sie odpi..... kaszanka ci stygnie bolszewicki bydlaku
JONASIK2019.06.19 19:08
Pieśń o kaczance - kaczowiance. Hej, kaczanka – kaczowianka twoja piękność oczy rwie, Antoniego tyś kochanka, cztery koty koła twe. Hej, za Wołgą, hej za Donem, gdzieś po stepie tętni cwał: ogorzały, zakurzony pisowniczek młody gnał. Mknie kaczanka, któż ją wstrzyma, rwie za kocią grzywą w trop, grzywa wichru, grzywa dymu, grzywa burzy, ognia snop.
Jan2019.06.19 19:28
I po co te wyzwiska?
JONASIK2019.06.19 19:39
Jak to po co? To moja nagroda, jedyne źródło satysfakcji z pisania na frądlu.
ect2019.06.20 13:44
No to masz upodobania.
JONASIK2019.06.20 16:26
Ale pomyśl logicznie. Staram się pisać sarkastyczne, złośliwe wpisy przeciw głupocie, zaściankowości, prostackiej religijności, nietolerancji, homofobii itp, itd. Robię to w siedlisku takich poglądów. Wniosek: Moja misja (od Boga zresztą) się wypełnia, jak jestem nagradzany stekiem obelg. Dlatego tak je lubię.
ect2019.06.22 10:13
Złośliwość nie jest od Boga.
Hi, hi ...2019.06.19 15:50
Litwa to stolica pijanstwa nie tylko EU. I pomyslec, kiedys od nas dostali alfabet, szkoly i uniwersytet. Wszystko na marne.
lolek kremowka2019.06.19 15:57
LITWA ZA TO DALA POLSCE KROLA BO ZAPIJACZONA SZLACHTA WYBRAC NIE MIALA KOGO. LITWA DALA KROLA I KSIECIA WITOLDA, KTORY DO MORZA CZARNEGO ROZCIAGNAL GRANICE KSIESTWA. TY PALANCIE Z PODLASKIEGO PRZYSIOLKA
Ha,ha2019.06.19 16:19
da da prymitiwie litewski nauczylismy was czytac i pisac zrobilismy z was ludzi wy dzikusy a dzisiaj jestescie dzikusami ponownie Witold byl zdrajca, dzisiaj tacy jak on obciagaja laske putinowi. A ty zapijaczony budrysie odpier.... sie od spraw polskich Tutaj ciebie nie ma, nie twoj kraj, nie twoja sprawa szoruj chlewy u Hansa albo szajs u Patryka
robaczek 2019.06.19 16:28
ty to jednak zwyczajnie glupi jestes ;] a tak na ciebie liczyłem. misiu no!
lolek kremowka2019.06.19 15:33
Moze tak? https://youtu.be/uqdmmC3YX08 Zaprawde - Polska to katolicka Brazylia Europy :) :) :)