18.01.22, 23:53fot. pixabay.com

Jak edukować pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa

Niezależnie od branży i wielkości firmy, przedsiębiorstwa i instytucje przetwarzające dużą ilość danych coraz częściej stają się celem cyberprzestępców. Obecnie coraz więcej procesów w firmach odbywa się całkowicie online lub z wykorzystaniem internetu, dlatego zadbanie o bezpieczeństwo w sieci powinno być jednym z priorytetów każdej firmy. Jak zatem edukować pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby zabezpieczyć się przed możliwymi atakami hakerskimi?

Wyjaśnij, dlaczego pracownicy powinni zwrócić uwagę na cyberbezpieczeństwo

Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa zależy nie tylko od pracodawcy lub menedżera, ale przede wszystkim od pracowników, który muszą zrozumieć, że cyberbezpieczeństwo ma naprawdę duże znaczenie nie tylko dla firmy, ale również w ich życiu prywatnym. Pracodawcy powinni regularnie rozmawiać ze swoimi pracownikami na temat cyberbezpieczeństwa i podkreślać znaczenie bezpieczeństwa w sieci. Konieczne jest poinformowanie pracowników, jakie konsekwencje może mieć potencjalny incydent cybernetyczny. Pracownicy powinni wiedzieć, czego oczekuje od nich pracodawca i w jaki sposób mogą to zrealizować. Kiedy pracodawca wytłumaczy zatrudnionym znaczenie cyberbezpieczeństwa, warto przejść do działań praktycznych.

Organizacja szkolenia dla pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa

Podstawowym działaniem, które warto podjąć w celu edukacji pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa, jest organizacja szkolenia. Wiedzę pracownikom może przekazać kompetentny pracownik (np. osoba z działu IT) lub zewnętrzna organizacja zajmująca się przeprowadzaniem takich szkoleń. Zdobyte kompetencje pozwolą pracownikom w prawidłowy sposób przechowywać najważniejsze zasoby na komputerach służbowych oraz dowiedzą się, w jaki sposób bezpiecznie tworzyć i przechowywać hasła. Pracownicy poznają również zagrożenia wynikające ze złośliwego oprogramowania oraz jak się przed nim zabezpieczyć. Szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa obejmują również naukę przed spamem i wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z poczty oraz sprzętu elektronicznego. Zazwyczaj jednak kluczowe znaczenie dla firmy ma przygotowanie pracowników do rozpoznawania i ochrony przed phishingiem.

Naucz pracowników rozpoznawać i reagować na zagrożenie

Celem edukacji pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa jest nie tylko przygotowanie ich do zapobiegania incydentom cybernetycznych, ale również do odpowiednio reagowania, jeżeli rozpoznają zagrożenie. Pracodawcy powinni więc organizować specjalne sesje ze specjalistami, aby pracownicy mogli poznać różne rodzaje cyberataków i prawidłową reakcję na nie. Bardzo ważne jest również zachęcanie podwładnych do zgłaszania wszelkich poważnych problemów. Po serii szkoleń warto zaplanować testowanie z wiedzy o cyberbezpieczeństwie. Co ważne, pracownicy nie powinni czuć presji związanej z testem, aby się nie zniechęcić – sprawdzanie wiedzy nie ma na celu oceny pracowników, tylko ma pomóc w ocenie tego, jakie informacje są im jeszcze potrzebne.

Wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa w firmie

Ważnym elementem przygotowania pracowników i firmy w zakresie bezpieczeństwa w sieci jest wprowadzenie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Podstawowymi kwestiami są oczywiście ustalenie silnych haseł i ostrożność przy każdym e-mailu. Bardzo duże znaczenie ma także oprogramowanie. Jeśli zależy Ci na cyberbezpieczeństwie w firmie, zdobądź najlepszy program antywirusowy i zainstaluj go na komputerach używanych w Twojej firmie. Bardzo ważne jest także wdrożenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). Innym sposobem na zmniejszenia ryzyka w firmie jest stworzenie zintegrowanej strategii, która będzie obejmować instalację specjalnych oprogramowani ochronnych i programów na wszystkich urządzeniach oraz dokładne wytyczne dotyczące zachowania pracowników w razie zagrożenia.

Wskazanie pracownikom sposobów na zdobycie wiedzy o cyberbezpieczeństwie

Pomimo tego, że coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo w firmie, cyberprzestępcy wykorzystują coraz bardziej kreatywne sposoby na zdobycie danych lub oszustwo. Warto więc zachęcić pracowników do samodzielnego dokształcania się w tej dziedzinie. Możesz np. zainwestować w kursy lub inne materiały edukacyjne i zachęcić pracowników do przerobienia ich w wolnym czasie. Co ważne, taka decyzja poprawi nie tylko bezpieczeństwo w firmie, ale również może uchronić pracowników przed podobnym zagrożeniem podczas korzystania ze swoich urządzeń w celach prywatnych.

Komentarze

robaczek2022.01.20 13:15
a jeszcze tydzień temu nie bylo Pegasusa ;] ;] .................................. CYRK dla durnych Pisdeuszy powiatowych
matis892022.01.19 21:18
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
Anonim2022.01.19 11:12
Ministrem ds. cyberbezpieczeństwa powinien zostać Dworczyk.😁😁😁