04.04.20, 06:45Fot. via Pixabay - JerzyGorecki / Unknown authorc via Wikipedia, CC 3.0

Jak obchodzić Niedzielę Palmową w domu? Episkopat wyjaśnia

Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Rzecznik Episkopatu wskazał, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. „To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, On nas nigdy nie opuszcza” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. „Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Jak podkreślił, do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.

Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę” – wskazał rzecznik Episkopatu.

Episkopat.pl

Komentarze

skarb2020.04.5 7:51
DLA ATEISTOW NIEDZIELA PALMOWA TO POwod do kpin nawroc sie czlecze poki nie jest za pozno!!!!!!! za kazde slowo,mysl i czyn NATURA DA ZAPLATE WCZESNIEJ CZY POZNIEJ NIE TYLKO BELZEBUBOM ALE I ICH BLISKIM, MASZ TO puchu marny jak w banku,ten sie smieje kto .........ostatni,JUDASZ TEZ KPIL jak sie zorientowal,o swoim bledzie bylo juz za pozno.skad tyle jadu,nienawisci do P.KACZYNSKIEGO??????wiemy myslacy katolicy ,za jego MADROSC,PRZEWIDYWALNOSC I SLUZBE NIE TYLKO DLA PRAWYCH POLAKOW ALE I ZDRAJCOW!!!!!!!!!!!! TO POwoduje ,ze szczujnie probuja odwracac...ogonem,mieszac,szczujac jeden na drugiego....... to DOBRZE ZNAMY Z HISTORII NAJNOWSZEJ
violencja2020.04.4 21:11
nasze miejsce juz w katakumbach...?
anonim2020.04.4 18:54
DEFENDER TO PROFAN KRETYN
"corona" is coming to get you too2020.04.4 12:45
@Stachu A ty pewnie myślisz, że ulatniający się z doop metan ciebie "uodporni" na ten wirus? A tu nagle się okazuje, że nie tylko zgredy umierają, ale i 40-50-latki w równym stopniu.
NIELEGALNE!!!!2020.04.4 12:40
NIE BĄDŹ FRAJEREM!!! Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ALE IM CHODZI O WASZE KARTY KREDYTOWE! O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
Ogladaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel )2020.04.4 10:14
SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel 4 Zapraszam Nowy sezon długo oczekiwanego serialu! https://filmvod.pl/movies/ spacer.png Tagi: SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel player, Dom z papieru vod, SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel premiera, Gdzie obejrzeć "SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel " online? SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel 2020 Cały film Filmy online 2020 Całe filmy online
KatoGusłaDomoweWykonujcieNocąWTajemnicyWielkiej2020.04.4 9:31
Nie przyznawajcie się, że stawiacie w domu palmę z miotły na sztorc, święcicie jajca i boczek w piwnicy i robicie sobie dyngusa z moczu w wucecie! Episkopat zażąda od was opłat licencyjnych za amatorskie prowadzenie tych obrzędów domowym sposobem na obraz i podobieństwo instytucjonalnych guseł wielkanocnych, realizowanych przez patentowanych kleruchów w strojach organizacyjnych. A zedrą z was srogo, bo kler katolicki jest nieskończenie bardziej pazerny na forsę, niż nieskończoność Wszechświata!
Mosze2020.04.4 10:36
trzeba cię leczyć debilu elekstrowstrząsami oraz laniem po ryju
Saki Faki2020.04.4 9:17
Pisiory tradycyjnie: odbije im palma.
abram2020.04.4 8:47
JEZU UFAM TOBIE
bezlitosny internauta2020.04.4 8:23
No jak to? To jednak można żyć bez uczęszczania do kościołów i bez opłatka z czystej rączki do buzi, a teraz dodatkowo bez palemek, baranków, koszyczków, zajączków i pisaneczek?
Mosze2020.04.4 10:37
do buzi to ty bierzesz emigrantom z afryki
Dell2020.04.4 20:41
Najświętsza Mario Panno dopomóż "Stachowi" nie kompromitować się "komentarzami" podobnymi do powyższego. Dopomóż mu zrozumieć co jest przyczyną nienawiści, którą odczuwa i wyraża tutaj aby mógł uwolnić się od tego zniewolenia. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
J.P2020.04.4 8:22
Jak obchodzić? Stawiam palme na środku pokoju i obchodzę 3 razy w lewo, trzy razy w prawo. Trzeba nam tworzyć nowe tradycje, jako, że rząd zaniedbuje dostawy rękawiczek dla Polaków, mozna by też stworzyć nowy kult Matki Boskiej Rękawiczowskiej i Orlenowskiej Od Dezynfekcji.
anonim2020.04.4 8:24
I jeszcze Matka Boska Maskowska.
Mosze2020.04.4 10:38
ssij jaja kundlu
F-35 triple ace on a bombing run2020.04.4 10:55
Opłatek z zeszłej niedzieli przestał już działać dziadkowi? A nie, czekaj....
Zraniony pies2020.04.5 7:50
JESTEŚ BIEDNY DUCHOWO PROŚ O POMOC
Protestant2020.04.4 7:29
Propozycja @ladychapel wydaje się lepsza, bo dostępna każdemu. @Po 11 NIE BADZ OBOJETNY - nie poprzestań na marzeniach, ale skorzystaj z propozycji @ladychapel . @Anna - pozdrawiamy również.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.4 7:21
Niedziela palmowa jest najlepsza pod ... palmami. A w ty roku d.... Pozostał Netflix :(( No i Frondla :)))
Dell2020.04.4 20:49
"A w ty roku d.... Pozostał Netflix :(( No i Frondla :)))" Wulgaryzmy, telewizor i sieć. Trzy zniewolenia. To przykre. Najświętsza Mario Panno dopomóż temu, kto ukrywa się za nikiem "Po 11 NIE BADZ OBOJETNY" wyswobodzić się ze zniewolenia. Dopomóż mu stać się i pozostać wolnym człowiekiem. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
ladychapel2020.04.4 7:20
Można np. studiować Pismo: The Bible Project - Czytaj Słowo, to animowane filmy, które pomagają odkryć i w lepszy sposób zrozumieć różne motywy i wątki zawarte we wszystkich księgach Biblii. https://www.youtube.com/channel/UCUiBzN3u2cUEy8dxsKLiutA
Anna2020.04.4 7:07
Dziekujemy za porady i serdecznie pozdrawiamy!! Z Panem Boogies.
anonim2020.04.4 14:40
Jezus został ukrzyżowany też za Twoje grzechy. Pamiętaj o tym i ni drwij z jego poświęcenia