24.11.19, 11:49Zdj. Maxpixel, CCO

Jak odróżnić demona udającego zmarłego od duszy czyśćcowej?

Warto zacząć od tego, że nie każda zjawa, która wygląda jak nasz zmarły, jest naszym zmarłym. Demony, by zwodzić żywych, udają zmarłych. Najczęściej takie demoniczne mamienia dotyczą osób nie praktykujących, które mają do czynienia z okultyzmem (wróżbiarstwem, bioenergoterapią, medycyną niekonwencjonalną, jasnowidzeniem, feng shui, i innymi przejawami new age). Osoby zaangażowane w praktyki religijne nie mają najczęściej takich kłopotów.

Warto pamiętać, że po zachowaniu zjawy można rozpoznać czy ma się do czynienia z duszą zmarłego, czy demonicznym mamieniem. Jak to zrobić wyjaśnił ksiądz profesor Marek Chmielewski w artykule ''Dusza czy zjawa? Kontakt z duszami czyśćcowymi'' na łamach listopadowego miesięcznika „Egzorcysta”.

Nasze dusze są nieśmiertelne, po naszej śmierci, gdy nasze ciała ulegają rozpadowi, to nasze dusze trwają z całą osobowością. Dusze po śmierci do czasu sądu ostatecznego są całkowicie zależne od Boga, nie mogą nić zrobić bez woli Boga.

Po śmierci dusze są bytami niematerialnymi, więc trafiają nie do miejsc, ale do stanów duchowych takich jak piekło (gdzie cierpią za swoje grzechy), czyśćca (gdzie pokutują, by uzyskać zbawienie), a jak zasługują, to trafiają do nieba (gdzie cieszą się w nagrodę za swoje dobre czyny).

Kościół stanowi wspólnotę żyjących (kościoła walczącego) i zmarłych – tych w niebie (kościół trymujący) i tych w czyśćcu (kościół cierpiący) – potępieni w piekle są poza Kościołem. Nauczanie katolickie zachęca nas jeszcze niezmarłych katolików do modlitwy o zbawienie dla pokutujących w czyścu. Żyjący mogą wspierać dusze czyśćcowe nie tylko modlitwą, ale i pamięcią, pracą w intencji, postem czy inną formą umartwienia w intencji ich zbawienia.

Bóg pozwala duszom czyśćcowym na kontakt z żywymi, by prosić żywych o modlitwę i inne pobożna czyny w intencji zbawienia.

Warto oczywiście przypomnieć, że Kościół zabrania wszelkich form wywoływania duchów zmarłych, bo nie można sobie przypisywać prawa, które ma tylko Bóg, decydowania o losie duszy zmarłego (nekromacja jest grzechem idolatrii przeciwko pierwszemu przykazaniu, polegającym na stawianiu siebie w roli Boga).

Diabeł podszywa się pod zmarłych i za pomocą tych fałszywych manifestacji manipuluje żywymi. Nekromanci często za wywoływanie duchów płaca nękaniami i opętaniami diabelskimi. By nie dać się zwieść demonowi warto pamiętać, że dusza czyśćcowa przychodzi dyskretnie, nie napełnia lękiem, ma jednoznaczne i krótkie przesłanie (demoniczne przesłania są często rozwlekłe i nieczytelne – podobnie jest i w fałszywych objawieniach, kiedy demon udaje np. Matkę Boską).

Dusze czyśćcowe z radością przyjmują nasze modlitwy i czyny pobożne. To, czy mamy do czynienia z mamieniem diabelskim, czy z duszą czyśćcową prosząca o modlitwę można ocenić też po zachowaniu widzącego — jak relacja z duchem napełnia go pychą to mamy do czynienia z diabelskim mamieniem. Świadek przyjścia duszy czyśćcowej czuje się niegodny jej aktywności i stara się zweryfikować prawdziwość wydarzenia. Prawdziwy świadek duszy czyśćcowej jest dyskretny, prosty, pokorny, unika kontaktów z duchami.

Bardzo ważne są też duchowe skutki kontaktów niezwykłych wydarzeń. Jak prowadzą one do utraty wiary i nabycia herezji to jest to mamienie diabelskie, jak wzmacniają wiarę katolicką to mamy do czynienia z duszą czyśćcową.

Jan Bodakowski

Komentarze

געווינער2019.11.26 12:27
Wszyscy spłoniecie. Oto moje przesłanie. Nikt się nie przejmie. Nie ma nadziei.
T2019.11.25 8:51
Ja miałem taki przypadek - w nocy zbudzony na granicy snu i jawy zobaczyłem dosłownie trupa - to znaczy czaszkę i przestraszony odruchowo zacząłem się modlić "Zdrowaś Maryjo..." Bo kiedyś ukazał mi się demon prawdziwy i myślałem, że to znowu. Ale wówczas pokazał się tylko zarys czarnej postaci w płaszczu jakby i w kapturze i co najważniejsze - bez twarzy tylko czerń tam gdzie twarz. No i skala przerażenia była zupełnie inna. Tym razem jednak ta czaszka zaczęła zmieniać się tak jak to w trikach telewizyjnych w normalną twarz normalnej kobiety w średnim wieku. Zupełnie współczesną, z krótkimi włosami. Tak około 40-50-latka. Zmieniając się tak z czaszki w twarz zaczęła się na końcu uśmiechać i znikła. Uznałem to za prośbę o modlitwę i od tamtego czasu modlę się za tę duszę niemal codziennie. Dodam, że od kiedy przeczytałem książkę Mari Simmy o duszach czyśćcowych to również zapragnąłem im pomagać, modliłem się za nie i ofiarowywałem cierpienia. Mając to porównanie - wcześniejszy demon, z którego emanowało piekielne osobowe zło i tę dusze to różniaca jest taka, że od razu wiedziałem, że to nie to samo. I dodam, że ten demon zniknął bardzo szybko, bo również odruchowo modliłem się od razu "Zdrowaś Maryjo..." Zniknął zanim skończyłem i doznałem takiego uspokojenia, że od razu zasnąłem jak niemowlę. A przerażenie nim było takie, jakiego nie można porównać do żadnego horroru.
Jabel2019.11.24 23:08
Dusze czyśćcowe mają poświatę białą lub jasnoszarą, a demony — czarną.
nikt2019.11.24 22:23
INFORMACJA Od dn. 24.XI. godź. 21.oo przestałam pisać komentarze we Frondzie , gdyż ktoś podszył się pod mój nick .
JONASIK2019.11.24 22:20
Rozróżnienie jest proste. Dusze czyśćcowe kupują tabletki na przeczyszczenie, a diabeł na zatwardzenie tzn Viagrę.
z żyda Viking? tego jeszcze nie było 2019.11.24 21:13
Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 - 𝐧𝐢𝐤𝐭 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), . A kim on jest? "Ekspert" od Lema, pedofil, "prowokuje", wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Jego niektóre "nicki" to m.in.: 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
latarnik2019.11.24 21:08
Fajny tu macie bal czarownic maniecy diabła
Dell2019.11.24 19:29
Do Björna Karlssona Piszesz: "<Diabeł podszywa się pod zmarłych i za pomocą tych fałszywych manifestacji manipuluje żywymi> czyli wszystkie objawienia np. Fatima, Faustyna itp. to sprawka szatana!" Poniższe zdanie też się znajduje w tekście, który komentujesz: "demoniczne przesłania są często rozwlekłe i nieczytelne – podobnie jest i w fałszywych objawieniach, kiedy demon udaje np. Matkę Boską". Przeczytaj objawienia fatimskie to będziesz wiedział kto się tam objawił. Przeczytaj "Dzienniczek" Faustyny.
Albert2019.11.24 21:09
Te rzekome objawienia fatimskie to opis klasycznych objawów zatrucia sporyszem.
Dell2019.11.25 9:46
W takim razie, 13 października 1917 roku, musiało być to zatrucie na masową skalę bo 'cud słońca' mogło widzieć od trzydziestu do stu tysięcy osób. Spora część z nich przyjechała tam by na własne oczy zobaczyć kompromitację "ciemnogrodu". Byli tam dziennikarze lizbońskich gazet, którzy mieli zdemaskować oszustwo. Portugalia w tym czasie miała rząd masoński. Praktyki religijne były tępione. Wyśmiewane przez prasę. Co się wydarzyło w Cova wiemy od postępowych, oświeconych, niewierzących w zabobony dziennikarzy. Opisali co widzieli. Dokładnie.
sceptyk2019.11.26 7:02
jak na przykład padaczka, drętwienie kończyn czy dreszcze? albo obumieranie całych tkanek?
Wielki2019.11.24 19:10
Ja pier-dzielę, ale średniowiecze!!!! W biblii nie ma mowy o czyśćcu. Wymyślili to nawiedzeniu biskupi w XV wieku na swoich soborach.
ela2019.11.26 12:47
Jest w Biblii mowa o czyscu, tylko, ze ty akurat o tym nie wiesz.
Marek2019.11.24 16:09
"Warto zacząć od tego, że nie każda zjawa, która wygląda jak nasz zmarły, jest naszym zmarłym. Demony, by zwodzić żywych, udają zmarłych." To jest bardzo cenna uwaga. Warto ją rozwinąć. Pomocą może być dostępny na youtube film "Objawienia maryjne - pomoc od Maryji, czy zwodzenie przez szatana?"
Topek2019.11.24 16:45
Żartujesz czy w to naprawdę wierzysz?
andrzejhahn32019.11.24 14:07
UWAGA TO OSTRZEZENIE DLA WSZYSTKIM NORMALNYCH LUDZI..............wystrzegajcie sie ciemnoty i zacofania poganskiej sekty katolickiej
andrzejhahn32019.11.24 14:06
jak odroznic wariata od normalnego.....................wystarczy zapytac czy jest katolem i wszystko wtedy jest jasne
Gabriel2019.11.24 13:55
Dusza czyśćcowa mówi "proszę, dziękuję, przepraszam", a demoniczna mówi co chwila "ku.wa mać".
Dell2019.11.24 19:05
To tutaj same demony komentują.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.24 13:15
"Diabeł podszywa się pod zmarłych i za pomocą tych fałszywych manifestacji manipuluje żywymi" czyli wszystkie objawienia np. Fatima, Faustyna itp. to sprawka szatana!
Gnostyk2019.11.24 13:12
Pytanie jest bezprzedmiotowe. O ile "demony" istnieja, to nie ma nic takiego jak dusze czysccowe z tego prostego powodu, ze nie ma czegos takiego jak czysciec.
Dell2019.11.24 19:02
Istotnie. Czysciec nie istnieje. W przeciwieństwie do czyśćca. :)
anonim2019.11.24 19:45
Rżniesz głupa, jakbyś nie wiedział o co chodzi. Ale zaraz, ty nie rżniesz, ty jesteś głupem.
Dell2019.11.24 20:19
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen. Ta modlitwa to egzorcyzm. Tak na wszelki wypadek bo agresja często jest objawem zniewolenia. Dlaczego miałbyś być niewolnikiem?
Piotr2019.11.26 20:44
dobry patent, dołączam do modlitwy ;p
Marek212019.11.24 12:43
Jak odróżnić? Bardzo prosto. Mieć zawsze w kieszeni pistolet z woda święconą i nie wahać się go użyć....
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.11.24 12:53
Nie straszne mi takie gadżety, to tylko na filmach działa
Marek212019.11.24 13:38
A jak do wody święconej dosypię sól egzorcyzmowaną?
violencja2019.11.24 20:58
Marku i chociaż jedno Zdrowaś-odmówione dobrze -to torpeda /nie jestem biegła w militariach/, ale św. Viannej strzelał też tym i o.Pio także. Uzbrojenie jest!
Wyborca2019.11.24 12:30
Demony noszą sutanny, i wmawiają że to dzieci gwałcą księży. Demony wykorzystują kleryków, i psychicznie znęcają się nad podwładnymi, a potem są chowani z honorami. Demony krzyczą o ty że prezerwatywy powodują HIV w krajach trzeciego świata, a potem patrzą z zadowoleniem jak choroby weneryczne zabijają miliony.
GroziNabycieHemoroidówDrogąWydupceniaPrzezWikarego2019.11.24 12:25
Bezdzietnie bezrobotny prawiczkowiec Bodakowski próbuje zarobić na kato-pierdzeniu o dusiołkach. Konkurencja jednak jest straszna. 50 tysięcy kleruchaczy w Polsce fachowo zajmuje się kolportażem tego typu bzdur. Wejście im w paradę może Bodakowskiego kosztować upadek z dzwonnicy, pogrzebanie żywcem albo zniewolenie w zakrystii w pozycji "na ministranta", czyli w spętaniu kończyn koronkami z kneblem gromnicznym.
Topek2019.11.24 12:17
Przecież księża nie potrafią odróżniać demonów bo miedzy nimi jest tyle demonów podszywających sie pod księży szczególnie w Polsce np. Gdańsk, Toruń i to zmaterializowanych a oni myślą że nie materialnych potrafią odróżnić
Albert2019.11.24 12:09
Nie da się. Jedno i drugie nie istnieje. Jedno i drugie jest takim samym wymysłem oczadziałych, fanatycznych przygłupów religijnych.
JanPapierzTrzeci2019.11.24 12:01
Papierkiem lakmusowym: dusze czyśćcowe mają charakter bardziej neutralny, demony są zawsze kwaśne ;)