26.10.21, 01:36Zdjęcie ilustracyjne

Jak prawidłowo przeprowadzić odbiór techniczny budynku?

Odbiór mieszkania

Po długim oczekiwaniu nadchodzi czas odbioru kluczy do Twojego wymarzonego mieszkania. Zanim jednak zaczniesz w nim prace, czeka Cię odbiór mieszkania. To bardzo ważny moment i należy do niego odpowiednio się przygotować. Czym jest odbiór techniczny mieszkania, czy odbioru technicznego mieszkania możesz dokonać samodzielnie, oraz na co zwrócić szczególną uwagę podpisując odbiór mieszkania od dewelopera – tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Odbiór techniczny mieszkania – przed podpisaniem aktu notarialnego

Odbioru technicznego od dewelopera należy dokonać przed podpisaniem aktu przeniesienia własności. Jeżeli sądzisz, że jest to prosta czynność, to muszę Cię rozczarować. Podczas odbioru mieszkania od dewelopera możesz trafić na kilka niespodzianek, które jeżeli ich nie zauważysz lub pominiesz, mogą w przyszłości wygenerować dodatkowe koszty. Wiele osób do odbioru mieszkania i pomocy w tym zakresie wybiera znajomego lub kogoś z rodziny. Oczywiście jeżeli jest to osoba znająca się na rzeczy, to jak najbardziej ok. Jeżeli jednak jest inaczej, to lepiej postawić na profesjonalną pomoc przy odbiorze mieszkania jak na przykład odbiory mieszkań Kraków.

Aspekt prawny odbioru mieszkania

Moment odbioru własnego mieszkania nakłada na inwestora obowiązek sprawdzenia stanu technicznego mieszkania. Jest to idealny moment, aby sprawdzić, czy standard lokalu mieszkalnego, jego wykończenia jak i zakres funkcjonowania poszczególnych instalacji, jest taki jak w zawartej umowie. Odbiorem technicznym mieszkania muszą zająć się osoby, które nabyły mieszkanie przed uzyskaniem od dewelopera pozwolenia na użytkowanie. Ten dokument jest potwierdzeniem, że budynek przeszedł niezbędne kontrole i nie zagraża życiu i zdrowiu przyszłych mieszkańców. Kiedy umowę podpiszesz po uzyskaniu pozwolenia przez dewelopera, to w świetle obecnie obowiązujących przepisów, nie jest konieczny formalny odbiór techniczny mieszkania. Warto zadbać, aby informacja o odbiorze technicznym mieszkania znalazła się wówczas w umowie, jeżeli chcemy mieć pewność, że wszystko w naszym domu jest ok. W razie problemów w odbiorze pomogą specjaliści z firmy odbiory mieszkań Warszawa.

Samodzielny czy z fachowcem?

Emocje, jakie towarzyszą nam podczas odbioru technicznego, mogą zasłonić nam pewne niedoskonałości i wady. Nawet jeżeli wydaje nam się, że wszystko jest ok, to powinniśmy sprawdzić dokładnie i wyłowić ewentualne wady. Wiele z nich możemy zauważyć samodzielnie, ale jeżeli zdecydujecie się na zatrudnienie do tego specjalisty, to wówczas sprawdzi on mieszkanie o wiele dokładniej, bez dodatkowego ładunku emocjonalnego.