28.01.22, 00:12Zdjęcie ilustracyjne

Jak radzić sobie z bólem biodra?

Ból biodra jest powszechną dolegliwością. Jej występowanie to efekt wielu czynników, dlatego trudno znaleźć bezpośrednią przyczynę. Ból, który promieniuje, może utrudniać chodzenie, siadanie oraz przemieszczanie się z miejsca na miejsce, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Aby wykluczyć zmiany chorobowe, pacjent musi zgłosić się do lekarza. Może też próbować poradzić sobie z dyskomfortem przy pomocy środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Przyczyny bólu bioder

Ból biodra nie powstaje bez przyczyny. Najczęściej jest rezultatem zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów biodrowych bądź kręgosłupa. Warto pamiętać, że stawy te są jednymi z największych w ciele człowieka, a każda patologia w ich funkcjonowaniu ogranicza znacznie możliwość poruszania się. 

Za ból biodra po zewnętrznej stronie odpowiedzialne są także inne czynniki. Dolegliwości bólowe i dyskomfort w obrębie stawów biodrowych nasilają się na przykład pod wpływem przeciążeń, znacznej eksploatacji bioder (np. podczas biegania) lub w wyniku urazów mechanicznych. Mogą być też konsekwencją toczącego się stanu zapalnego w okolicy tkanek, mięśni bądź więzadeł, które okalają cały staw.

Ból biodra zdarza się również ciężarnym. To efekt przeciążenia, które powstaje, gdy płód rośnie i zaczyna uciskać na miednicę oraz narządy. W zaawansowanej ciąży dochodzi do rozluźnienia więzadeł macicy i spojenia łonowego. To także może spowodować przejmujący ból bioder i kłopoty z chodzeniem.

Jak zdiagnozować i leczyć ból bioder?

Diagnostyka bólu bioder nie jest trudna, lecz trzeba mieć na względzie wieloczynnikową etiologię tej dolegliwości. Z pewnością problemu nie należy bagatelizować, ponieważ zaniechanie leczenia może doprowadzić do poważnych problemów z poruszaniem się. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku diagnostyka obrazowa: RTG stawów biodrowych, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Jeśli ból jest dotkliwy i promieniuje aż do pachwin, chory może próbować poradzić sobie z nim przy pomocy środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Najsilniej działające substancje czynne to ibuprofen, naproksen oraz sól sodowa diklofenaku. Tabletek, kapsułek czy saszetek z tymi substancjami nie wolno nadużywać. Łagodzą one ból, ale przedawkowane mogą wywołać niepotrzebne skutki uboczne.

Formą radzenia sobie z bólem bioder jest też odpoczynek połączony z rehabilitacją i fizjoterapią. Zabiegi powinny zmniejszyć dolegliwości i pomóc w przywróceniu mobilności. Ostatecznością jest natomiast zabieg operacyjny, który polega na wymianie stawu biodrowego. Pomaga on w całkowitym pozbyciu się bólu. W efekcie znacznie poprawia się jakość życia. Do zabiegu potrzebna jest kwalifikacja i szereg badań diagnostycznych, które zleca ortopeda. Jeśli nie możemy poradzić sobie z bólem, warto zaplanować wizytę u tego właśnie specjalisty.

Komentarze

matis892022.02.5 16:13
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
matis892022.02.5 16:13
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Grzegorz Strzemecki2022.01.29 14:43
Wystarczy odrobinka silnej wiary i wtedy omodlić. Niektórym zawsze czasem pomaga.
Marianczi2022.01.28 16:25
Słowa jakiejś ludowej piosenki mówią, żeby to tańcem.